geweer schijnt, terwijl hij bezig was den tweeden loop te laden, plotseling te zijn afgegaan, met het treurige gevolg, dat hij doodelijk werd getroffen in het hoofd. Men vond hem, toen hij reeds geheel verstijfd was, nog in zittende houding met het geweer tusschen de knieën en met eene prop voor het laden in de hand. 's GRAVENHAGE 4 September. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: der gemeente Ursem, J. Kos; der gemeente Schermerhorn11. Van Aken; der gemeenten Egmond aan Zee'en Egmond Binnen. P. Pranger, burgemeester van Aalsmeer, met toe kenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekkingen der gemeente Bergen, J. Helder. Door Z. M. is D. Winkler, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wildervankbenoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Appingadam c. a. Door Z. M. is de 1luit. A. S. Van Oldenborgh, van het 3e reg. veld artillerie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot paardenarts 3" kl.de bij 's rijks veeartsenijschool opge leide kweekeling (veearts) P. C. Muyzert. Door Z. M. is benoemd tot generaal-majoor bij het leger in Neder- landsch-lndië de kolonel der infanterie van dat leger A. Luymes. Door Z. M. is de voor den dienst in Nederlandsch-Indië bestemde 2e luit. der artillerie A. L. Maas, op zjjn verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen. De adjunct-administrateurs H. W. Bauer en F. A. Ebbinge Wubben, behoorende tot de rol van Zr. M8. wachtschip te Willemsoord, worden met 15 dezer op non-activiteit gesteld. Aansi. Vrijdag zal door de Kon.-Vereeniging «Het Nederlansch Tooneel" in den Schouwburg eene buitengewone voorstelling worden gegeven, be staande in «Fedora". De helft van de opbrengst wordtalgestaan ten behoeve van de slachtoffers van de jongste ramp op Java. In de afgeloopen maand Augustus bedroeg bet aantal per stoomtram, den Haag—Scheveningen, vervoerde personen 216,700. B lil T E N L A N DSCH E BERICHTEN. BNftELAW». De voorstellers van het plan, een kanaal te graven door Palestina, hebben zich tot den heer Gladstone gewend. Zij wenschen n. 1. van de regeering 8 millioen pd. sterl. te leen. Men herinnerd zichdat de regeering dezelfde som wilde geven aan den heer de Lesseps voor de uilvoering van bet twee de Snez-kanaal, waartegen zich het parlement verzette. De heer Gladstone heeft de beslissing over de Jordaan-kanaal-leening overgedragen aan zijn ambtgenoot voor buiienlandsche zaken. Op verzoek van lord Granville en den heer Malet heeft de lord-mayor zich aan het hoofd eener commissie gesteld, tot inzameling van giften tot leniging van den door de cholera-epidemie in Egypte veroorzaakten nood. Volgens opgave van de Egyptische autoriteiten zijn minstens 30000 personen aan de epidemie overleden, waarvan de meesten de steun waren hunner grootendeels arme gezinnen. Officiéél wordt gemeld, dat drie oorlogsvaartuigen der Engelsche vloot de instructie ontvangen hebben om terstond naar Straat Sunda te gaan, ten einde een onderzoek in te stellen en daarvan rapport te doenin hoever de vulkanische uitbarsting wijziging gebracht heeft in den toestand van het vaarwater. Te Glasgow zijn zes Ieren in hechtenis genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan het doen springen van den gasmeter te Tradeston en aan nog een paar audere heldendaden met dynamiet, nu zeven maanden geleden bedreven. Zondag woedde een hevige orkaan langs de zuidelijke kust, en richte groote schade aan. Tal van schepen verging. Eastburne en Hastings zijn voor een deel overstroomd. Uil Konstantinopel wordt aan de Standard gemeld, dat de onveilig heid blijft toenemen en Smyrna vooral door complete rooftochten gekweld wordt. Verscheiden welgestelde kooplieden hebben waarschuwingen ontvan gen, om op hun hoede te zijn, daar bij de roovers het plan zou beslaan, om een groote slag te slaan en hen naar het gebergte te vervoeren, natuur lijk weder met het doel, om groote sommen als losgeld te bekomen. De Egyptian Gazette verzekert, dat het bezettingsleger waarschijnlijk gedurende October en November tot op 3000 man zal worden teruggebracht. Een bataljon blijft te Cairo en de overige troepen te Alexandrië. Er worden maatregelen genomen om 2000 man naar Soudan te zenden. Zoo noodig, zullen de Engelsche troepen deze week in hunne kwartieren te Cairo terug- keeren. De verkiezingen zijn Zaturdag te Cairo begonnen in de voorstad Boelak en hebben heden in Oud-Cairo plaats. De inlaudsche bevolking legt eene groote belangstelling aan deu dag. Gedurende hel jongste etmaal tot 2 September bedroeg de cholera- sterfte in Boven-Egyptc vijftig, in Beneden-Egypte nul. Tot gisterenochtend 8 uur bedroeg het aantal sterfgevallen aan cholera in Opper-Egypte 150. Volgens de Times wordt uil Calcutta tegengesproken dat de Ghilzaïs in opstand zijn gekomen tegen den Emir van Afghanistan. Aan de Standard wordt uit Durban getelegrafeerdBoodschappers van Cetewayo zijn in Natal gekomen en dringen er op aan, dat William Crant, 'skonings raadsman, bij hem zal komen. Crant heeft vergunning gevraagd aan den gouverneur, maar zij is hem geweigerd. Cetewayo zegt, daL hij op bescherming van het Engelsche gouvernement rekent. Volgens een gerucht zou Cetewayo binnenkort te Pietermaritzburg komen. Een hevige orkaan heeft op Terre Neuve gewoedwaarbij verscheidene vaartuigen verongelukt zijn, en men reeds 80 personen als omgekomen op gegeven heeft. FKAKKRM Si, Het feest Paris-Ischia heeft ongeveer 300,000 fr. opgebracht, waarvan reeds 150,000 fr. aan den prefect van Napels gezonden zijn. Door het pers comité is bepaald, dat al wat nog boven de 300.000 Ir. ontvangen wordt, benevens de opbrengst van het eergisteren ten voordeele der Parijsche armen gegeven feest, na aftrek der kosten, zullen worden verdeeld als volgt: 90 pCt. aau genoemde armen en 10 pCt. aan de landbouwers in Lotharingen, wier oogst door den hagel vernield is geworden. Louise Michel, die thans te Clermont gevangen zit, is op haar verlan gen naar Parijs gebracht om een bezoek te brengen aan hare oude moeder, wier gezondheidstoestand met den dag verergert. Het onderhoud met hare moeder heeft een uur geduurd. Louise is vervolgens weer naar Clermont ver voerd. IPAKJË Een kon. decreet, geteekend den 318t!n Augustus, herstelt de constitu- tioneele vrijheden. Volgens de Gaceta heeft de koning te Montforte in eene toespraak gewezen op de weldaden des vredes en een dronk gewijd aan de aansluiting van Frankrijk aan Spanje. Het blijkt thans dat Ruiz Zorilla zich ophoudt te Genève. Een corres pondent van den parijschen Voltaire heeft aldaar een onderhoud met hem gehad. Zorilla heeft verklaa rt dat hij te Parijs zich steeds onthouden heeft van alle aanraking met de regeering, da r de toestand in Spanje hem ge spannen voorkwam, en hij dus geen voet wilde geven aan kwaadwillige be weringen omtrent, zijne verhouding tot de Fransche regeering. Frankrijk, voegde hij er bij, heeft mij gastvrijheid verleend gedurende mijn ballingschap. Ziedaar alles. Ik heb mij ten taak gesteld om de regeering der republiek in geen enkel opzicht te bemoeilijken. u i v h i, a ar jb. Prinses Wilhelm van Pruisen begeeft zich a. s. Vrijdag naar het meer van Como en zal te Belloggia vertoeven tot de helft van October, om dan met haar gemaal, die tegen dien tijd dc Hofjachten in Oostenrijk zal heb ben bijgewoond, naar Potsdam terug te keeren. Uit Berlijn wordt aan de Times gemeld, dat de Mikado bij de Pruis- sische regeering heeft gevraagd om twee Pruisische ambtenaren voor de bin- nenlandsche administratie en het onderwijs in Japan. Later zal er nog iemand gezocht worden voor het beheer der financiën. De Pruisische regeering heeft hare toestemming gegeven. OOSTENRIJK. Het lijk van den graal van Chambord is gisterenochtend ten 7% ure te Görz aangekomen. De vertegenwoordiger des keizers, de prins van Turn en Taxis, kwam aldaar ten ure aan. De lijkstoet zette zich toen in be weging. Op den door zes paarden getrokken lijkwagen volgden de ver tegenwoordiger des keizers, de gewezen groothertog vanToskane, de hertog van Parma, deputatiën uit Frankrijk, de stadhouder van Triest, militaireen civiele ambtenaren, corporatiën uit alle deelcn van Frankrijk met hare banieren. De lijkbaar met eene menige kransen werd op eene katafalk geplaatst. De aartsbisschop verrichtte den lijkdienst. De Neue Freie Presse wil weten, dat de Rumeensche minister-presi dent Bratiano niet alleen te Weenen met de bewindslieden zal komen on derhandelen maar ook te Gastein een bezoek zal brengen aan prins Von- Bismarck. Te Szitgetvor hadden Zondagavond groote zamenscholingen plaats, waarop omstreeks 11 uur ernstige onlusten volgden. De oproerlingen brach ten eene verschrikkelijke verwoesting te weeg. Een onruststoker werd ge dood, vier werden zwaar gewond. Uit Siklos kwamen soldaten, wier getal heden nog versterkt wordt. oosT-iar»i£. BATAVIA, 28 Juli. Van Kotta Radja is naar hier gevankelijk opgezonden Hadji Mohammad Saleh, die wegens politieke redenen uit Atjeh verwijderd wordt. In af wachting dat omtrent zijne verbanning definitief zal zjjn beslist, zal hij te Batavia in arrest worden gehouden. Het volgende wordt ons uit Atjeh medegedeeld, dat wel de moeite waart is vermeld te worden en levens een bewijs is, dat de cavalerie in Indië niet gemist kan worden. Vier kavaleristen met een korporaal wer den van Lambaroe naar Kotta-Radja, gezonden om eene dépêche over te brengen. Zooals gewoonlijk reden zij in een gestrekten draf met uitgetrok ken sabel, terwijl de karabijnen ongeladen waren. Eeven voorbij Longbattha Missigit, waar het terrein zeer geaccidenteerd is, en de weg slechts eene breedte heeft dat juist vijf ruiters naast elkaar kunnen rijden, kwam een oude. Aljeher uit een kreupelbosch te voorschijn, die den korporaal mede deelde, dat er eenige minuten verder een vijftigtal Atjehers zich in hinder laag bad gesteld, met bet voornemen om het detachement af te maken. De korporaal liet op dit bericht dadelijk de karabijnen laden en commandeerde chargeerenen werkelijk toen zij een eind hadden gereden ontmoeten zij een aantal Atjehers met pieken gewapend, die zich in vier a vijf rijen dwars op den weg hadden geposteerd, met bet doel natuurlijk om de ruiters in hunne pieken te laten vallen. De Atjehers hadden echter builen den waard gerekend, want het detachement heeft het kordon doorgebroken en kwam zonder eenig letsel in den Kraton aan. terwijl van Atjehers er verscheidenen gewond zijn. Was de korporaal niet vooraf gewaarschuwd aangaande hetgeen bom te wachten stond, voorzeker had het detachement gevaar geloopen om in de pan gehakt te worden. BH.) liet gerucht, dat de heer Nederbttrgh eerstdaags zal repatrieëren, wordt aan het Alg. Dagbl bevestigd, met bijvoeging, dat reeds met het einde van dit jaar waarschijnlijk daardoor eene vacature in den raad van ludië zal ontstaan. Uit Buitenzorg werd aan Het Indisch Vaderland geschrevenVan zeer nabij kan ik u mededeelen, dat als de toestand te Atjeh ook maar eenigzins verbetert, zóó dat men niet meer kan spreken van een soort van ambtelijke desertie, de gouverneur-generaal naar Nederland terugkeert. Over den toestand in de Batak- en Dajaklandeu maakt men zich in hooge kringen niet ongerust; men verneemt, dat dit zich tot zeer enge grenzen zal be perken; daarentegen is men niet gerust ten opzichte van Atjeh en zoolang niet meer zekerheid is verkregen, denkt Z. E. Indië niet te verlaten. Uit Soerakarta wordt gemeld: Het voorloopig onderzoek in de zaak van den aanslag op den heer Thooft is thans afgeloopen. Het resultaat is dat de Javanen Amatugawi (priester), Singodrono en Selrodono, allen van de dessa Kiringan, wegens poging tot moord naar de pradoto gedé verwezen zijn. De heer Thooll ontving dezer dagen een ongeleekend Maleisch schrijven waarin zekere bejaarde weduwe met name als lastgeelster tot dezen aanslag werd aangeduid. Deze brief, welke verscheidene aanwijzingen en bijzonder heden bevat, is in handen der justitie gesteld. PER TELEGRAAF. HONGKONG, 3 Sep. Een Chineesch legerkorps, ter sterkte van 15,000 man. is bij Mongkoi over de grens van Tonkin gelrokken en rukt voorwaarts in de richting naar Haidzuong. waar de Fransche bezetting versterkt is geworden. De zendelingen hebben de vlucht genomen naar de stations aan de marschliju gelegen, ook te Ya wordt een Chineesch korps bijeengetrok ken en te Whampoa leggen zij vestingwerken aan.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3