Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de Christelijke Zanguitvoe ring, die morgenavond zal gegeven worden door den Amerikaanschen pcl- grimzanger Philip Phillips, ten voordeele van de weezen te Neerbosch. Heeft de heer Phillips reeds ais zanger een vrij goeden naamook de inhoud zijner liederen is zóó aangrijpend, dat wij ons verzekerd houden, dat nie mand onvoldaan het kerkgebouw zal verlaten, ook met het bewustzijn een goed werk te hebben verricht. Maandag jl. had in de tapperij van v. d. M. buiten de Koepoort, eene vechtpartij plaats tusschen een paar metselaars, waarbij W. v. d. R. door L.P. met een bierglas zoodanig werd geslagen, dat hij op vier verschillende plaatsen in zijn aangezicht verwond werd. De heer Joh. IJkema en B. G. Slempels, te 'silage. stellen zich voor ter bate van de noodlijdenden op Java's [Westkust, eene illustratie uit te ge ven, getiteld: //Holland-Krakatau"waartoe de hulp van hh. letterkundige, musici, schilders en teekenaars wordt ingeroepen. Wij vleijen ons dat dit plan, wat reeds de ingenomenheid van Z. K. H. den prins van Oranje mocht wegdragen, bij velen die sympalie zal ondervinden, waarop het zoozeer aan spraak maakt, en de uitgevers de voldoening mogen smaken op die wijze iets te hebben bijgedragen tot leniging van den nood van die ongelukkigen welke zijn overgebleven. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 3 September: Van 27 Aug. tot 2 Sept. zijn aangekomen schipper 11. De Jong, reeder N. Haasnoot met 150 kantjes pekelharing en 14000 stuks steurharing; schipper H. Van der Plas, reeder N. Haasnoot met 244 kantjes pekelh. en 23400 stuks steurh. schipper D. Ros, reeder N. Haasnoot met 221 kantjes pekelh. en 5000 stuks steurh.; schipper B. Van Duyn, reeder P. Haasnoot Pz. met 215 kantjes pekelh. en 11600 stuks steurh.; schipper G. Van Duyn, reeder P. Haasnoot Pz. met 158 kantjes pekelh. en 13400 stuks steurh.; schipper C. Den Haas, reeder firma Meerburg met 266 kantjes pekelh. en 8600 stuks steurh.schipper L. De Vreugd, reeder firma Meerburg met 173kantjes pekelh. en 7000 stuks steurh.; schipper O. Van den Oever, reeder Wm. Taat met 175 kantjes pekelh. en 7800 stuks steurh.; schipper Iz. Dubbelaar, reeder Gb. Verdoes met 154 kantjes pekelh. en 31200 stuks steurh.; schipper Jb. Van den Oever, reeder H. Van der Marei met 185 kantjes pekelh. en 8800 stuks steurh.; schipper Jb. Zwaan, reeder H. Van der Marei met 125 kantjes pekelh., in 10 weken reis; schipper T. Guyt, reeder N. Parlevliet met ingestoten boeg door aan zeiling 8 weken reis. Besteed werd voor pekelharing 19.75 a ƒ18 per ton, voor volle steurharing ƒ21.50 a 19 per 1000 stuks, ijle steurharing ƒ11 a ƒ9.75 per 1000 stuks. Blijkens een gisterenavond aan het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is de omvang der ramp, tengevolge van de uitbarstingen op het eiland Krakatau, nog niet te overzien. Telok Belong is onbereikbaar, doch waarschijnlijk geheel verwoest. Van den resident der Lampongsche districten is nog geen bericht ontvangen. Een derwaarts gezonden expeditie tracht inlichting te verkrjjgen. De vaart door straat Soenda is zeer gevaarlijk. Voorloopige opne mingen worden door de marine gedaan. Veiligheidsmaatregelen zijn genomen. De vuurtoren op Java's eerste punt en op Vlakkehoek staan nog; het laatste vuur wordt niet ontstoken. In Tjiringin zijn tienduizend menschen verdronken. De controleur van Katimbang (zuidoostelijk uiteinde der residentie Lampong sche districten) W. Beijerinck is met familie gered. Bjj een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1883 is een bedrag van 216.665 aangevraagd tot ge deeltelijken aankoop van ijzer, gereedschappen en andere behoeften ter vervanging van die, welke bij den brand in den ochtend van den 20"'° Juni jl. op 'srijks werf te Amsterdam uitgebroken, onbruikbaar of vernield werden. Om den bouw van een schroefstoomschip le klasse op de scheeps helling n°. 6 van genoemde werf geregeld te kunnen voortzetten, is het noodig dat de minister spoedig de beschikking erlangt over de in het wets ontwerp aangevraagde bedragen ook om de scheepshellingen nM. 5 en 6 de vereischte herstellingen te doen ondergaan. Uit de overgelegde globale be grooting der schade door den brand veroorzaakt blijkt, dat het bijna afge bouwde schroefstoomschip der le klasse Doggersbank is verloren gegaan; de voor dezen bodem bestemde stoomwerktuigen en ketels zullen nu aan de fabriek, waar zij werden vervaardigd, zoolang bewaard en onderhouden moeten worden, totdat met den bouw van een ander gelijksoortig schip ver genoeg gevorderd is, om met de opstelling van de stoomwerktuigen enz. een aanvang te kunnen maken. De vereischte sommen om het overige bij den brand verloren gegaan materiëel door ander te kunnen doen vervangen, zullen bij de begrootingen voor den dienst van 1884 en 1885 worden aangevraagd. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 1 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank 9,935,053.12 en bij de betaalmeesters ƒ3,872,113.0514 te zamen ƒ13.807,166 1714. De minister van marine ontving den 2den dezer, in antwoord op zijne gedane vraag: //Welke maatregelen zijn genomen ter waarschuwing van schepen vóór en in straat Sunda", van den commandant der zeemacht in Oost-lndië het volgende bericht: «Oorlogsschepen kruisen bij Noordelijken ingang bewesten Krakatau en in straat Sunda; opname begonnen. (67c.) Door den gezantschapsraad van de Nederlandsche legatie te Parijs, baron De Constant Rebecque, is aan het departement van buitenlandsche zaken ingezonden een verslag, betreflende het door de Fransche regecring bij de kamer van afgevaardigden ingediend wetsontwerp omtrent de recidi visten. Dit uitvoerig stuk is in de Staatscourant van 4 dezer opgenomen. Het uitvoerend comité voor de internationale landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam heeft besloten die tentoonstelling te doen aanvangen op Maandag 25 Augustus in plaats van Maandag 28 Juli, waarmede aan het verlangen van verschillende particulieren en landbouwvereenigingeu is vol daan. Daar hel terrein voor de tentoonstelling bestemd eerst door de kolo niale tentoonstelling moet zijn ontruimd, krijgt het comité niet vóór 1 Mei de vrije beschikking over dien grond. Een vroegere datum, zooals dooi sommigen werd gewenscht, is dus eene onmogelijkheid. In overleg met dtn burgemeester der hoofdstad zal thans de tentoonstelling eene maand latei gehouden worden. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, wordt morgen in Ymuiden verwacht. De Utrecht, van Rotterdam naar Batavia, is gisterenavond te acht uur te Southampton aangekomen. De Foorwaaru van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden den 30"len Augustus. De vicaris-capilulaar van het bisdom van Haarlem heeft benoemd, to; kapelaan: te Voorschoten, den heer J. H. A. Thus; te Haarlemmermeer L. V. Onbev. Ontv., den heer J. II. M. Peeperkorn, en te Alfen a/R.dei heer G. F. G. M. Van Rijn. Wij meenen als zeker te kunnen mededeelen. dat er in de desbevoegdi kringen niets bekend is van een bezoek, Vrijdag door den koning der Bet gen aan de Amsterdamsche tentoonstelling te brengen. D. v. Z. en 's Gr. Men schrijft aan het D. v. Z. v. 's Gr. uit het Westland. dd, 1 Sept.- De verzending van pruimen naar Engeland is buitengewoon goed geslaagd er werden goede prijzen besteed. Met de trosjespeeren vleugt het zoo goed niet wel vinden zij ook hun weg naar het Vereenigd Koninkrijk, doch de prijzen zjjt en blijven laag, natuurlijk een gevolg van den overvloed in andere streken Over het algemeen zijn er dit jaar meer appelen dan peeren. Raamdruitei worden druk gesneden; rijk beladen trossen versieren de muren; de aanblik alleen bekoort reeds en als men nu weet, dat ook qualiteit niets te wen- schen overlaat, dan zou men allicht tot het besluit komen.dat met die twee fat toren de prijs gelijken tred moet houden, niets is echter minder waar, ei dit is te meer te bejammeren, omdat de aankweek veel arbeidsloon kos en de oogst vaak mislukt, zoodat één goed jaar dikweri de onkosten vu achtereenvolgende jaren moet dekken. De druiven van den kouden mum beginnen langzamerhand te kleuren; aanvankelijk laat zich alles goed aai zien, doch wanneer men rekening houdt met de wisselvalligheid van hetws der, waardoor zich deze zomer kenmerkt, dan valt omtrent het welslag® van dit product nog niets met zekerheid te zeggen. De uienverzendig neemt een traag beloop; van daar dan ook dat, ondanks er dit jaar minder dan hel vorige werd geteeld, de voorraad nog betrekkelijk groot is. Dr. D. Terpstra, rector aan het progymnasium le Gouda, herdacht h terdag den dag, waarop hij 40 jaren geleden aan die inrichting van hooge onderwijs in lunctie trad. Curatoren boden hem bij deze gelegenheid en fraai geschenk aan. Het is de algemeene wenschdat het hem gegeven zijn, nog langen tijd zijn werkzaamheden te blijven waarnemen. Van 26 Augustus tot 1 September zijn ter secretarie van Oud-Bcierlail aangegeven 16 gevallen van pokkenterwijl 8 personen aan die ziekte overleden. In de afgeloopen maand werd aangifte gedaan van 90 gevalta van pokken en overleden daaraan 24. Van begin April toen de pokken epidemie zich openbaarde lot nu waren er 197 poklijders en 46 aan ziekte overleden. In eene gisteren ten kantore der Ned. Handelmaatschappij te Amster dam gehouden vergadering van eenige ingezetenen dezer stad, die door de burgemeester werd geleidis besloten pogingen aan te wenden tot het wi men van eene algemeene Nederlandsche commissie tot leniging van de ra» die Java en Sumatra getroffen heeft. Deze hoofdcommissie zou zich ten taii stellen in andere gemeenten van ons vaderland sub-comités te vormen,» daardoor de zoo noodige eenheid in de uitvoering te verkrijgen. Ten eind tijdverlies te voorkomen, werd reeds direct overgegaau tot vorming van e# plaatselijke commissie, die te Amsterdam werkzaam zal zijn en waartoebt halve de ter vergadering aanwezigen, nog een aantal ingezetenen word# uitgenoodigd. Het permanente bureau van dit comité is gevestigd bijl Ned. Handelmaatschappij te Amsterdam. Ook te Batavia is reeds eene coi missie van ingezetenen werkzaamdie van verschillende zijden aanzienlijke steun heeft ontvangen. Trouwens de nood schijnt groot te zijn; blijket een gisteren ontvangen telegram toch, zijn alleen te Tjeringin 10000 met schen omgekomen. Zondagnamiddag ontving het übl. van een Indischen medewerker tt telegram van den volgenden inhoud: «De toestand in de Lampongs is vre selijk. Tot vijf mijlen binnenslands is alles verwoest. De dooden tellen duizenden. Het is onmogelijk te naderen, omdat de inlanders woedendzij en den Hollanders de schuld van dc verwoestingen geven, wegens Aljeh"( De tentoonstelling te Amsterdam is tot dusver bezocht door 930,0# betalenden, geabonneerden niet inbegrepen. Alleen in Augustus was helft tal 432,000. Met het voortdurende bezoek der geabonneerden is men it ver over het millioen, terwijl bij het verkeer op de terreinen natuurlijk» zenders en vertegenwoordigers geen gering gewicht in de schaal leggen. Men verneemt dat het voornemen bestaat op Vrijdag 14 dezer opte tentoonstellingsterrein te Amsterdam een fancy-fair te houden ten bate w de nageblevenen der slachtoffers bij de ramp op Indië. Het tentoonstellinp bestuur zou dien dag de helft der ontvangsten aan entrées voor hel ito afstaan. In den avond van dien dag is het afscheidsconcert van Bilse, kan dan een talrijk publiek verwachten, ook wanneer de avondprijs hooff wordt gesteld dan gewoonlijk, ten einde hel bedrag voor de uitkeering Indië zoo groot mogelijk te doen zijn. Zijn wij wel ingelicht, zegt de IV. R. C., dan zouden de bekroniugti voor de Amsterdamsche tentoonstelling den 15tn dezer plaats hebben. Zaterdag ochtend jl. ondekte de photograaf K. te Nijmegeu, dat'1 nachts zijn lessenaar was opengebroken en daaruit ongeveer 150 gestoli was, terwijl hij verder tot de ontdekking kwam, dat zijn 20jarige bediendé zekere M. (een üuitscher), die des nachts met de bewaking van zijne won» was belast geweest, met de noorderzon was verdwenen, zoodal er gegrot vermoeden bestaat, dat het jonge mensch zich voorat van dit geld hed meester gemaakt. Hij was nog slechts een korten tijd in dienst van* heer K. Het onvoorzichtig omgaan met schietgeweer eischte dezer dageni

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2