COURANT. 11883 f. 306. ZATERDAG 1 SEPTEMBER. y STADS-BERICHTEN BINNENLANDS CUE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regol meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. aw.'raj.'trh'najm it "o- tzssjzax&Lcztt BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Donderdag den Ci<111 Septem ber a. s., des voormiddags te el/ uren in een der lokalen van het Raad huis gelegenheid zal worden gegeven lot het inbrengen van bezwaren tegen het verzoek van C. F. A. HOEFFTCKE tot het in eigendom bekomen van een gedeelte gemeenlegronds van de Sladhuistorensteeg, grenzende aan zijn huis aan de Breêstraat n°. 94, ten einde dat gedeelte van de genoemde poort af te scheiden door een gemetseldcn muur en in dien mnnr een deur tot uit- en ingang te plaatsen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 31 Augustus 1883. E. KIST, Secretaris. 18' 88 55 96' 51 211 26i 291 245 29 131 311 421 111 angrt; iortd lan iver 111 pusli LEIDEN, 31 Augustus Heden wapperde Neêrlands driekleur van de openbare gebouwen en vele bijzondere woningen, ter herinnering aan den geboortedag van 11. K. H. prinses Wilhelmina, dochter des konings. Het dagel. bestuur van den Nieuw Malthusiaanschcn bond benoemde gisteren in zijne vergadering tot bestuurslid den heer J. Schoondcrmark Jr. te Leiden. De bond telt in ons land reeds over de 300 leden. Voor eenigen tijd werdeu tot ecreleden van genoemde vereeniging benoemd dr. Drysdale te Londen en mr. S. Van Houten te 's Gravenhage. De heer Schefler, directeur van de te Parijs gevestigde school voor de levende Oostersche talenzal Frankrijk vertegenwoordigen op het eerstdaags alhier te houden congres van Oriëntalisten. Uit den Haarlemmermeerpolder meldt men ons van gisteren, dat zon der veel schade door regen en wind de tarwe, van hel weinige graan dat in de Meer verbouwd wordt, goed binnenkomt. De lange stengels van de haver waren door den wind wel wat neergeslagen, doch de oogst was niet onbevredigend. Ook de rogge schonk eene voldoende uitkomst, liet slroo van de granen was dit jaar in 'l geheel niet ligt. Aan de meeste veldvruch ten had de regen goed gedaan, die tegen den 15d<n der vorige maand begon en kort geleden eindigde, want het bouwland verlangde naar vocht en de schrale hooggelegen weilanden waren dor; het rundvee bad volslagen gebrek aan voedsel. Boonen gelukten niet best wegens de nattigheid, maar de teelt van suikerbieten, waarop men zich veel in de Meer toelegt, ging zeer voor spoedig; lang zal 't zelfs niet meer duren dat de bieten, die zoo dik wer den, kunnen worden opgetrokken. Het voorjaar was erg koud, zoo zelfs dat Maart naar winter geleek, toen de voorzomer aanbrak met warmte, die goed deed aan velden en tuinen. In Mei bloeiden de peren- en appel- boomen zeer goed, daarbij veel vrucht belovende. De nachtvorsten hebben toen gelukkig geen kwaad gedaan, hetgeen andere Meimaanden zoo dikwijls het geval was, wanneer de hoornen reeds zoo rijk in bloei stonden en hevige stormen zijn zoozeer hierop niet gevolgd. Om die reden hebben dan ook de viucblboomen bijna niet verloren, hoewel er toch nog zeer veel onvol dragen grut was algewaaid, en daarom is de oogst, bovenal van appelen, zóó ruim als overal elders in geheel ons land voor negen jaren heeft plaats gehad, want er zijn plaatsen buiten de Meer waar de takken breken onder het gewicht van appelen, als zij niet gestut worden Over de aardappelen is men in de Meer het ook eens dat men tevreden mag zijnniettegenstaande er onder het rooien enkele zieke worden gevonden. Maar het beschot is ruim en men rooit van eene struik Bergsche gele wel vijfentwintig kloeke knollen, waarmede de boeren, evenals met het koren klaar komen, terwijl zij van de schrale weilanden nog meer hooi hebben gehaald, dan zij zich hadden voorgesteld, en nu nog tamelijk wel voor den winter geborgen zijn. Met de varkensfokkerij trollen het de boeren in de Meer dit jaar erg slecht, wijl er gcheele hokken zijn leeg gestorven door de ziekte onder die beesten, welke ziekte overal dan ook vele slachtoffers eischl en het spek duur maakt. 91 Ij liet Staatsblad bevat in n°. 130 een koninklijk besluit van 21 Augustus 1883, houdende de volgende bepalingen betreffende invordering en overma king aau de afzenders van de waarde der per post verzonden pakketten. Art. 1. Door het bestuur der posterijen wordt gelegenheid gegeven om de waarde van pakketten, waarvan die waarde is aangegeven, mits een bedrag Van/150 niet te bovengaande, van den geadresseerde te doen invorderen, en door middel van een postzegel aan den afzender te doen overmaken. Behalve het port en het recht, ingevolge artt. 2 en 3 der wet van 21 Juni 1881 Staatsblad n". 70) voor pakketten met aangegeven waarde verschul digd, wordt, voor de overmaking van het ingevorderd bedrag, het voor post wissels te betalen recht van 5 cent voor elke som van 12.50 of gedeelte van ƒ12.50 aan den afzender in rekening gebracht. Art. 2. De pakketten, waarop eene waarde is in te vorderen, worden nier dan tegen voldoening van die waarde aan de geadresseerden uitgereikt. Art. 3. Dit besluit treedt in werking op een door den minister van waterstaat, handel en nijverheid te bepalen tijdstip. Een gisteravond bij hel depart, van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië doet mededeeling van de Europeesche ingezetenen van Anjer en Tjiringin, die bij de ramp op 27 dezer omgekomen, vermist of wel gered zijn. Als omgekomen wordt opgegeven de controleur te Tjiringin P. Schalk; als vermoedelijk omgekomen de adsistent-resident te Tjiringin jhr. Van den Bosch en de luitenant der lopograpische opneming A. T. Dessauvagies en als vermist de adsistent-resident (T. W. Buys), de havenmeester (P. T. M. Van Leeuwen), de opzichter Rosmalen, de lichtopzichtcr J. Schuit en de weduwe Schuit, allen te Anjer. Gered zijn: te Anjer, mevrouw Buys en een kind, de familie Loysen Dillié, inevtouw Rosmalen en zoon, de telegrafisten Schrok, Courant en Reynders, de klerk Weijermaus, mejuffrouw Schuit en broeder, mevrouw Bursley, mevrouw Sehwalm, de vrouw van den lichtopzichler Schuit en de loods De Vries, te Tjiringin: mevrouw Van den Bosch en kinderen, mevrouw Regensburg, de familie Gaston en de familie Ripassa. De ingenieur Nieuwenhuis en familie waren tijdens de ramp niet te Merak en zijn dus niet omgekomen. Daar van de Lampongs nog geen directe tijding ontvangen was, vcreischte het gisteren medegedeelde bericht omtrent de instorting van den vuurtoren aan de Vlakke Hoek (Sumatra's zuidwestelijk uileinde) nog bevestiging. De directie van de maatschappij «Nederland" heeft gisteren uit Batavia een telegraphisch bericht ontvangen, waarin enkel wordt melding gemaakt van hel vertrek der boot Prins Frederikmaar geen enkel woord voor komt over de Prinses fFilhelmina Men zal daaruit wel mogen opmaken, dal het onrustbarend telegram van Reuter óf in dit opzicht althans onjuist is, öl' een ander schip H'ilhelmina bedoelt dan de boot van «Nederland". In hetzelfde telegram, te 1.25 te Batavia heden aangeboden, wordt de verwoesting van den vuurtoren te Anjer bevestigd en gemelddat in Straat Soenda lot dusver onbekende rotsen zich hebben verheven. Wegens dat ge vaar is naar Aden geseind, dat de Soenda langs Straat Malakka den weg zal vervolgen. De Prinses Amalia zal bij aankomst te Padang omtrent het gevaar gewaarschuwd worden. Aan het hoofdagentschap der Nederl.-Indische Handelsbank is gisteren te 12 uur bel volgende telegram van Batavia verzonden: «Met referte aan mijne depêche van eergisteren zijn Krakatau, Anjer, Merak, Telok Belong, Tjiringin geheel verwoest, Straal Sunda gevaarlijk. Aschregen heeft belang rijke schade veroorzaakt in Bantam aan kofïieboouen en verdere aanplau- tingen. Suikerriet beeft veel geleden, tenzij er spoedig regen kome. Het vee sterft bij gebrek aan voedsel. (tlbl.) liet stoomschip Prins Frederik is 25 Aug. van Batavia vertrokken naar Amsterdam. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, ver trok van Suez 30 Augustus. De i\oord-Heiland, van Java naar Rotterdam, vertrok heden van Aden. De Zuid-Hollandvan Rotterdam naar Java, arriveerde 30 Augustus te Marseille. De heer Volck deelt hel volgende mede: Poolexpeditie binnen te Vardöe. Allen gezond. Meteorologische observaties gemaakt in Ivarazec. De Nedei'landsche consul te Ilammerfest seint i. d. 30 Aug., des avonds: Een robben jager is hier aangekomen, die tot enkele weinige mijlen in de Kara-zee was doorgedrongen, overal ijs ontmoette en ook met Samojeden sprak. Deze laatstcn wisten niets van overwinterende schepen. De robben- jager ontmoette aan de Poorten (Karische poort?) de Willem Barents, welke tusschcn de Straat (Joegorstraal?) en de Poorten zeilde, maar de Kara zee niet kon binnendringen. De robbenjager had noch de Louise noch de Nor- denskjold gezien; deze zouden waarschijnlijk door de Matotschkin-Sjar in de Kara-zee komen. (Hbl.) De 3C lijst, in de Stand., van 5e jaarcollectie voor de scholen met den bijbel omvat 75 locale comités en wijst een totaal van 12450.04% aan. De door de redactie van het Meuwsblad voor Kederlandsche leer looierijen en aanverwante vakken voorgestelde vergadering van leerlooiers

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1