LEIDSCHE €011 Ril Al. n°, 305. $883» VRIJDAG 31 AUGUSTUS. BIN NENLANDSCHE BE RICH TEN. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2dJ alinea der Verordening van 11 November 1880, rege lende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen Gemeenteblad N°. 4); Brengen ter algemeene kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3C en 4e klasse zal plaats hebben van den 3"> tot en met den 15en September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in deBrandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee lot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboelersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot. dc wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, n°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, KetelboetersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, VischbrugHoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 30 Augustus 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 Augustus. De le luitt. R. Froger en A. W. S. Schut, van het 4e reg. inf., zijn over geplaatst van Leiden naar Delft. lieden middag te 12 uur is in de Kerksteeg een 4%-jarig jongentje, genaamd P. De G.door een wagen aangereden, waardoor het eenige ver wonding aan een der vingers bekwam. Door het bestuur van de schietvcreeniging "Een Doel", te Bussum, is toegekend o. a.zilveren medaille hoogste aantal punten in 1 serie op 400 pas, aan den heer W. W. Wichers Wiersma. te Leiden. 51 punten. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en na lninne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Dinsdag den 2den October aanstaande in werkelijken dienst worden gesteld, ten einde le worden gekleed en geoefend. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor te Hilversum ingeschreven postwissel, groot ƒ3.47, door een onbekende wegens te weinig betaalde successierechten ingezonden. Met bet stoomschip Ctrecht zal 1 September aanstaande, 's morgens te 9 uren, eene brievenmaal uit Rotterdam naar Padang en Batavia wor den verzonden. Een beden bij hel departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, bevat het volgende bericht: »0p 20 dezer hevige uitbarsting Krakatou met aschregen, die een groot deel van Noord-Bantam heeft verwoest. Voedingsmiddelen vernield. Bevol king verlaat in wanhoop het land. Den 27'" des morgens hevige vloedgolf, op enkele plaatsen dertig meter, in den omtrek van Anjer en Tjiringin twaalf meter hoog. Kuststreek van Merak tot Tjiringin verwoest. Anjer, Merak en in Tjiringin met alle gou- veruements-gebouwen verzwolgen. Vuurtorens Vicrdepunt (Java) en Vlakke- hoek (Sumatra) vernield. Vijf Europeesche en verscheidene inlandschc amb tenaren van Anjer en Tjiringin vermist. Vaarwater Straat Soenda geheel gewijzigd. Krakatau ingestort. Waar vroeger de top was, staat thans water, terwijl zestien vulcanische opheffin gen tu>schen Krakatau en Sibesie zichtbaar zijn. Waarschuwingen voor zeevarenden zijn Suez, Aden, Melbourne en Hongkong geseind. Gehecle omvang der ramp nog niet bekend. Reuter ontving gisteren namiddag te 2 unr uit Batavia het volgende telegram: Uit officiëele bron wordt gemeld, dat Anjer geheel verwoest is door de inbraak van de zee, die na de uitbarsting op Krakatao volgde. Er zijn vele menschen bij omgekomen. De steengroeven van Merak zijn geheel verzwolgen. Allen daar zijn omgekomen, behalve Nieuwenhuis. Het aantal Europeesche en inlandsche slachtoffers is enorm; ook zijn in het noordelijk deel der provincie Bantam de verliezen aan eigendom zeer groot. Het drij vende dok te Onrust is erg beschadigd. Andere berichten uit Batavia melden het volgende: De hemel is weer hel der geworden. De gemeenschap met Serang is hersteld. De huizen en we gen van Batavia zijn bedekt met eene dikke aschlaag. De plaatsen Tjeringin en Telok-Betong zijn verwoest. Al de vuurtorens aan Straat Soenda zijn verdwenen. De zee bedekt de plaats waar Krakatao zich verhief. Het aan zien van Straat Soenda is zeer veranderd en de scheepvaart er gevaarlijk geworden. Naar luid van Reuter's telegram uit Batavia, voorkomende in de gis terenavond ontvangen Engelsche bladen, hebben de entrepots en pakhuizen le Batavia geen schade geleden door de vulkanische uitbarsting. Het stoomschip Prins brederik vertrok 25 dezer van Java naar Am sterdam. Bij het onderwijzersexamen te 'sflage, van 27—29 Augustus gehouden, werden 17 mann. candidaten geëxamineerd; 2 trokken zich terug, 11 wer den afgewezen, 4 werden toegelaten, nl. M. Boekholt van Delft, W. Van Poeteren van Delft, J. C. Van Veerden van Amsterdam en K. Beversluis van Spijkenisse. De examens zijn geëindigd. In het geheel werden geëxamineerd 164 mann, candidaten, waarvan 11 zich terugtrokken, 114 werden afgewezen en 39 toegelaten, 13 vrouw.can didaten, waarvan 2 zich terugtrokken, 3 werden afgewezen en 8toegelaten. Het examen, uitgeschreven door de Nederlandsche Toonkunstenaarsver- eeniging tot het verkrijgen van een diploma als bekwaam muziekonderwij zer of muziekonderwijzeres, heeft plaats gehad op 23, 24, 25, 27, 28 en 29 Augustus. Door 32 candidaten waren 33 diploma's gevraagd. Aan de eischen, gesteld in het programma voor dit examen, is voldaan door 13 candidaten; er zijn toegekend 14 diploma's, en wel: Voor lager onderwijs op de piano: aan de dames E. M. Van Driel, uit Amersfoort; E. D. Van der Valk, uit 's Gravenhage; C. E. Abuys, uit Amsterdam; J. H. De Waard, uit Dordrecht; M. G. Gollard, uit Breda; II. Bruinier, uit Zutfen; C. M. H. Van de Sandt, uit Rotterdam; M. De Jager, uit Rotterdam; C. G. B. Enklaarvan Guéricke, uit Arnhem; H. Van Eyk, uit Rotterdam, en den heer F. B. Hil- len Jr.uit Arnhem. Voor lager onderwijs op de piano en op liet orgel: aan den heer P. P. M. Loots, uit Haarlem. Voor idem op viool aan den heer Joh. Zaagmans Jr.uit Leeuwarden. Examinatoren waren de heeren G. A. lleinze, J. G. Mulder. W. F. G. Nicolaï, J. H. Sikemeier, C. L. W. Wirtz en C. Van der Linden (secretaris der »N. T.-V."). Dinsdag zijn te Noordwijk aan Zee met ruime vangst van de haring- visscherij weêrgekeerd 4 schuiten, waaronder eene voor de tweede maal. In de vorige week kwam slechts eene schuit terug, die voor ongeveer 4000 gulden steur- en pekelharing aanbracht. De zes laatste vaartuigen kunnen ook spoedig worden te huis gewacht. De stoomboot Edamvan de Ned.-Amerikaansche Stoombootmaatschappij, is gisteren namiddag van de werf le Fijenoord met het beste gevolg te water gelaten. Bij het bezoek, dat de koning Zaterdag aan de Oostenrijksche afdee- ling der Amsterdamsche tentoonstelling bracht, heeft Z. M., volgens de \eue Freie Presse, den Ooslcurijkschen consul Bernd en den regecringsraad Sonndorler medegedeeld, dat bij van plan was om bet volgende jaar met dc koningin bet Oostenrijksche bof een bezoek te brengen. In de zaak tegen A. F. d. V., beschuldigd van het afleggen van val- sclie getuigenis in eene crimineels zaak, heeft liet gerechtshof te Amsterdam gisteren uitspraak gedaan en den beschuldigde veroordeeld tot 2 jaar cel straf. Van deze beslissing is terstond cassatie aangeleekend. Door de Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandscli Tooneel zal vertoond worden een oorspronkelijk blijspel van den heer F. VV. Van Ecdcn Jr.student aan de universiteit aldaar en rector van het Amsterdamsch studentencorps. Het stuk draagt den naam van Het Sonnet" en speelt in hedendaagsche letterkundige kringen. Omtrent de arrestatie van J. S V., geëmpoieerde op liet tentoonstel lingsterrein te Amsterdam, verneemt de Amsterd. nog, dat de man in onge oorloofde betrekking stond tol eene vrouw, wier man bij een bezoek aau

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1