LEIDSCHE COURANT. f204. DO.NDERDAG 30 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.—, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 29 Augustus. Reeds vroeg hadden velen zich gisterenavond naar Zomerzorg begeven om aan de hoffelijke uitnoodiging van den heer Couve'e gehoor te geven; met voldoening en ingenomenheid mag de wakkere ondernemer op den uitslag van deze vijfenveertigjarige feestviering neèrzien. De natuur, die bij gelegenheid der zoo gevierde Zomerzorgconcerlen Leiden's ingezetenen ge durende dit seizoen zoo menigmaal meedoogenloos heeft behandeldwas thans uiterst goedgunstig jegens hen. Geen regen of wind verdreef heden de| groote menigte belangstellenden uit den sierlijk aangelegden tuin om een schuilplaatsje te zoeken in de zaal of onder de veranda, iutegendeel allen konden de eens door hun ingenomen plaatsen behouden en zonder eenige stoornis hunne volle aandacht wijden aan het edel en beschaafd spel van de kapel der grenadiers en jagersonder leiding van den verdienstelijken Völlmar. Vooral de fluit-solo in «Le Rossignal" van Daum, werd uitbundig toegejuicht. Ook was dit het geval toen bij het einde van het program terwijl de tuin schitterend door bengaalsch vuur was verlicht, het «YVien Nèerlands bloed" en «Io Vivat" werd aangeheven. Wij gelooven dan ook de tolk van allen te zijn, indien wjj den heer Couvée onzen oprechten dank betuigen voor het feest, dat wij gisterenavond hebben mogen genieten. Weldra wacht ons nog eene uitvoering en wel van de voltallige bovenge noemde kapel, welke door haar zal gegeven worden op 4 September a.s. ter ondersteuning van haar zieken- en ondersteuningfonds "Onderlinge Hulp" Voorzeker zullen onze lezers geen opwekking noodig hebben, om dit goede doel zooveel mogelijk te steunen. Men schrijft ons uit Amsterdam: Het Alg. Handelsblad van den 16'° behelsde eene beschrijving van den bloei der Fictoria regia in den akadcmie- loin te Leiden, volgens Sieboldia van den li'" dezer. [In deze Courant van den 14e° reeds vermeld. Red.] Daarbij wordt vermeld dat deze bloem is «een kind van de zon in de strengste beteekenis van het woord" en dat (te weten toen zij geopend lag] //slechts een blos van blijdschap haar schoon gelaat sierde". In «Amsterdam, Gids met platen en plattegrond 1882", komt bij de be schrijving van den Hortus Botanicus aldaar, het volgende voor: «De Victoria regia is de koningin van den nacht, die, terwijl andere planten haar bloe men in 't koesterend zonlicht ontplooien, haar zeldzame bloeikracht eerst openbaart als de dagbodin (sic.) ter kimme neigt, om haar milde geuren aan den stillen glans van 't maanlicht te huwen. De reusachtige bloem, op den eer sten avond van haar kortstondig bestaan melkwit, verheft zich op den tweede in purpergloed uit het water, getooid met een oranjevervig hart. Reeds den volgenden ochtend heeft zij het luisterrijk voorhoofd voor goed ondergedoken. De fraaie knop heeft de grootte cener goed ontwikkelde bloemkool"; genoeg, waar kool bijkomt, loopt poëzij gevaar te worden geschaad, maar het verschil van dag en nacht is even groot als de bloeitijd der Victoria regia te Leiden en te Amsterdam. Te Leiden toch is zij een kind van de zon in de strengste beteekenis en te Amsterdam de koningin van den nacht, het maanlicht niet buiten gesloten. Voorts kan men uit beide plaatsen ver nemen dat meergemelde bloem heeft een hart, een voorhoofd, derhalve ook een hoold en waarschijnlijk een achterhoofdeen gelaat en wel een schoon gelaat, dat zich «slechts" met een blos van blijdschap sierde. De Staatscourant van 29 dezer bevat het besluit van den 11'" Augus tus 1883, houdende vaststelling van een nieuw reglement voor de koninklijke Militaire Academie. Naar men verneemt is door Z. M. benoemd tot kamerheer in buiten- gewonen dienst de heer jhr. N. W. Van Borsselc, burgemeester der gemeente Eede. Naar de Zutph. Cl. verneemt, zal het koninklijk gezin in de tweede helft van September, uit den Haag komende, het paleis liet Loo weder be trekken en geruimen tijd aldaar vertoeven, en zal de komst van den koning van België zoolang uitgesteld worden. V. M». schroefstoomschip Bonaire is 28 dezer te Nieuwediep terug gekeerd. Eergisteren is het stoomschip Georgy van Archangel naar de Kara zee vertrokken om het vermiste Hollandsehe poolschip Varna op te zoeken. liet bureau Veritas bericht, dat in Juni jl. zijn vergaan 72 zeil- en 14 stoomschepen, waaronder 3 Nederlandsche zeilvaartuigen. Volgens de inlichtingen door ons ingewonnen, zegt het llbl.schijnt het, dal de uitbarstingen op het eiland Krakatoa niet zoo verschrikkelijk in hare gevolgen zijn geweest als men uit het bericht van gisteren kon opma- keB. Geen der groote handelshuizen die met Indië zaken drijven had tele grammen omtrent de ramp ontvangen. Het eiland ligt daarbij vrij ver in zeg en aan eene zijde van het eiland Java, waar weinig groote landelijke belangen gevaar loopen. Krakatoa is een rotsachtig eiland in de straat Soenda, onder den wal van Sumatra's westkust. De vulkaan is, volgens Melville van Carnbée, 2620 Rijnlandsche voelen hoog. Schepen kunnen onder het eiland ten anker komen. Krakatoa behoort onder Telok Belong, doch is onbewoond. Daar in het telegram, dat wij gisteren mededeelden, gesproken werd van een dorp, dat verwoest zou zjjn door een plotseling indringen van de zee, vermoedt men, dat de uitbarsting met eene zeebeving gepaard is gegaan. De uitbarsting is blijkbaar veel heviger geweest dan de vorige, waarvan voor een paar maanden melding is gemaakt. Het is wel mogelijk dat zij, op een onbewoond eiland ver van de kust voorgevallen, Sumatra en Java voor groote rampen heeft bewaard. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton den 28,ltl1 Augustns. Heden zal op het terrein der internationale tentoonstelling Ie Amster dam, in het lokaal van den tuinbouw, eene tentoonstelling van bouquetten, kransentalelbloemstukkenafgesneden bloemen enz. worden geopend. De in hechtenis genomen beambte van de tentoonstelling te Amster dam is genaamd Verhoef, een Belg, die het oppertoezicht had over de sup- poesten in de zalen en daar buiten. Des nachts oefende hij zijn toezicht ten eigen bate uit en eigende zich vele voorwerpen toe, die als vermist waren aangegeven. Verhoef had geen voorliefde voor een of ander land, maar Frankrijk en Japan, Duitschland en China stonden bij hem in gelijke ach ting. Een koffer vol kostbare voorwerpen is bij hem in beslag genomen. De inspecteurs-rechercheurs hebben geruimen lijd werk gehad om de verden king, onder welke Verhoef rustte, lot genoegzame zekerheid te brengen, en hunne met goed gevolg bekroonde pogingen verdienen zeer te worden gewaardeerd, ook omdat zoo menigeen, bij de tentoonstelling in betrekking, ten onrechte werd verdacht. Door den doodgraver te Oosterend op Tessel is op de begraafplaats aldaar gevonden, een ongeschonden zilveren gedenkpenning. Om den beeldenaar staat als randschrift in 't Latijn: «Frcderik Wilhelm bij de gratie Gods hertog van Saksen, Gulick, Cleve en Berg". Op de keerzijde: «Geboren den lst«i Februarie 1603; gestorven den tienden Mei 1669, in den ouderdom van van 67 jaar, in het 31e jaar van zijne regeering. Er worden te Utrecht pogingen gedaan, en naar bel schijnt aanvan kelijk met goeden uitslag, om een cerclc artistique op te richten. Beoefe naars der verschillende kunstvakken wil men trachten daardoor nader tot elkander te brengen. Reeds hebben enkele schilders, toonkunstenaars en letterkundigen zich tot aansluiting bereid verklaard, en weldra wordt eene vergadering tegemoet gezien, waarin de grondslagen der vereeniging zullen worden gelegd. De stoker De Z.van wieu onlangs gemeld werd, dat bjj door zijn machinist van de locomotief zou zijn geworpen, is thans weer in zoover hersteld, dat hij reeds eene wandeling heeft gemaakt. Naar men zegt, moet hij verklaard hebben dat hij niet van de machine is geworpen, maar dat de machinist hem, toen hij in de nabijheid van het station Veenendaal te vroeg remde, tegen den schouder heeft gestoten met de waarschuwing dat hij nog niet remmen moest. De schok, door dien stoot veroorzaakt, zou hem van den trein hebben doen vallen. Schrik over hel gebeurde schijnt den machinist bij aankomst te Veenendaal te hebben doen zwijgen. Hij is nog altijd in hechtenis. Uit Veenendaal schrijft men aan het Hbl.: Al de spinners ter Veenen- daalsche stoomspinnerij en weverij hebben heden (Dinsdag) het werk ge staakt, en wel. omdat zij niet, zooals bepaald is, nu reeds bij gaslicht wenschen te arbeiden. Het is te hopen, dat zij spoedig tot andere inzichten zullen komen. Omtrent het bekende geval, waarvan De Post het eerst melding maakte, deelt thans de Arnh. C. mede: Eenige dagen geleden vroeg een vreemde ling den stationschef te Wageningen den weg naar Oranje-Nassau's-Oord. De chef hielp den man terecht en werd 's avonds van dienzelfden dag weder door een bezoek vereerd. De vreemdeling maakte zich bekend als zekere K., een Poolsch ingenieur. Hij moest van graaf Dumonceau 2 a 400 gulden hebben, doch deze had ze hem niet gegeven. Hij vroeg den chef 4 a 5 gulden ter leen en bood hem als onderpand aan een ring, na hem eerst een

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1