BUIÏENLAN D SCHE RI RICH TE N. Te volgende wetenschappelijke voordracht (van afd. V der Internatio nale tentoonstelling) zal in het gebouw der Vrije gemeente te Amsterdam ge houden worden op Donderdag 30 dezer, door den heer d'. G. Wiikens, uit Leiden, over «Het Iulandsch strafrecht in onze Oost-Indische bezittingen". Zondagmiddag hervatte de lieer Arsens Blondin zijne wandeling over het koord boven een ruim terrein bij' Schollenbrug gespannen. Duizenden toeschouwers waren zaamgestroomd en binnen zoowel als builen de afge sloten ruimte was het stampvol. Gisterenochtend werden aan het strand te Huisduinen vanwege en in tegenwoordigheid van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuidholland- sche reddingmaatschappij te Nieuwediep proeven genomen met het vuurpijl- reddingstoestel, welke door een aantal belangstellenden, die zich op de duinen en aan het strand hadden geschaard, werden bijgewoond. De proef neming, die door prachtig zomerweer werd begunstigd, is zeer naar wensch geslaagd. Bij het afschieten van den eersten pijl echter brandde de lijn bij het einde af, zoodat deze op korten afstand van het strand neerviel, terwijl de pijl zijn loop vervolgde, tengevolge waarvan dan ook het plan is ontworpen de stokkenwaaraan de pijlen worden beves tigd, aan het boven einde van een blikken koker te voorzien om daar door het verbranden der lijn te voorkomen. Wegens de kalme zee hadden heden geen proeven met de reddingsboot plaats, daar men het eigenaardige, dat juist zulk een tocht bij onstuimig weer oplevert, zou hebben gemist, waarom ze dan ook wijselijk tot nadere gunstige gelegenheid zijn uit gesteld. Zaterdagavond, ongeveer half acht. brak te Utrecht brand uit inTivoli. Hoewel de vlammen eerst een dreigend aanzien hadden, werden zjj toch door de onmiddellijk toegesnelde brandweer spoedig gestuit. Uit Renkum schrijft men aan de IV. R. C., dat daar niets bekend is van hetgeen De Post verhaald heeft, nl. dat een Duitscher de koningin op eene harer wandelingen zou aangesproken hebben en H. M. om reisgeld zou hebben gevraagd. Op den dag waarop dit zou gebeurd zijn, heeft II. SI. de tentoonstelling te Amsterdam bezocht. II. Si. wandelt ook altijd op '/Oranje Nassau's-Oord" in de omgeving van het paleis, en komt nooit te voet te Renkum of te Wageningen, terwijl de vrije wandeling op het land goed verboden is en daaraan streng de hand wordt gehouden. Zaterdag ontstond te Haaften brand in het woonhuis van L. Van Oort, welk gebouw spoedig in de asch werd gelegd. Het huis was laag verze kerd, de inboedel in het geheel niet. Als eene merkwaardigheid wordt medegedeeld, dat in 1866, toen bijna geheel Haaften verbrandde, juist bij dit oudste huis van het dorp, de vlam gestuit werd. Daar toentertijd eene provinciale collecte werd gehouden, waarvan nog, naar men wil, een aar dig fondsje over is, is het niet onmogelijk, dat zij, die nu zoovele schade leden, eenige tegemoetkoming ontvangen. Door het genootschap van nijverheid in Groningen wordt als prijsvraag uitgeschreven: Eene in de Ned. taal geschrevene duidelijke, beknopte en populaire voorstelling van den legenwoordigen stand der meteorologische «.oipnsehan henevens een uitcewerkt nlan. waarnaar de telegrafische weer berichten der hoofdstations op de goedkoopste en spoedigste wijze in de provincie Groningen kunnen dienstbaar gemaakt worden voor landbouw en nijverheid. Uitloving ƒ100 en de zilveren medaille des genootschaps. Z. M. de koning heeft voor de in de volgende maand te Breda te houden groote tentoonstelling van paarden, pluimgedierte enz. eene groole massief gouden medaille beschikbaar gesteld met de borstbeelden van 1111. Mil. den koning en de koningin er op. Deze medaille wordt aan de rijksmunt te Utrecht vervaardigd. Een inwoner van Belfeld (Limburg), wilde eergisterenavond te Reuver, op een in beweging zijnde goederentrein springen, en kwam in aanraking met een der wielen van een waggon, waardoor hij erg gekneusd werd aan het linkerbeen. Een gedeelte van den linkervoet werd afgesneden. 's GRAVENHAGË28 Augustus. Door Z. M. is aan den met verlof in Europa aanwezigen officier van gezondheid le kl. van het leger in Nederlandsch-Indië 11. Milrea vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderschcidingsteekenen van officier der orde van de Kroon van Rumenië, hem door den koning van Rumenië geschonken, en tot het drogen van de Fransche herinneringsmedaille voor de expeditie naar Mexico. Door Z. M. is benoemd lol adjunct-verificateur, met rang van com mies, bij de directie van de Grootboeken der Nat. schuld te Amsterdam C. Roldingh, wonende aldaar. Door Z. M. is pensioen verleend ten laste van den staat aan C. G. E. Gcrlach, gewezen griffier bij het kantongerecht te Delft, cn aan mr. A. Van Deinse, gewezen rechter in de arrondissemenls-rechtbank te Leeuwarden. Door Z. M. zijn benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezoudheid le kl., de officieren van gezondheid 2e kl. J, H. Reinljes, W. 11. L. BorgerholT Mulder en A. A. J. Quanjer, van gemeld personeel. Door Z. M. is de heer dr. E. Sulzer tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. bij hel leger in Nederlandsch-Indië. De 1' luit. der mariniers JE. A. G. De Petit wordt, met 21 September aanstaande, geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden en belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren mrs. I. A. NederburghC. 11. A. Bom, I'. 11. Fromberg, I.. J. ïoxopeus, A. \V. A. Van der Mey, J. Van Davelaar, C. J. Van der Muelen, A. Ellerman, S. J. Hirsch, A. D. W. De Vries, E. (zich noemende cn schrijvende E. D.) Von Franquemont, C. L. Dankmeijer, C. P. Du Cloux, G. II. Langcmerjer, jh'. A. J. Van den Bcrgh en J. G. Pot (zich schrijvende Pott), gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te wor den benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Z. K. II. de prins van Oranje heeft eergisteren een diner gegeven, waaraan enkele autoriteiten genoodigd waren. Voor het jaar 1882 zal aan de gemeente bij wijze van voorschot wor den uitgekeerd 237.030.11, ingevolge de schoolwet van 1878, in verhou ding van 790,100.38, het bedrag der kosten van het lager onderwijs. Aan den gemeenteraad is door burg. en wetli. het voorstel gedaan lol verhooging van de jaarwedde van den gemeente-secretaris. De gemeente-begrooling voor 1884 bedraagt zoo in ontvang als in uit gaaf een totaal van 3 837,694.57. Het totaalcijfer der opbrengst van den gehouden Hollandsch-Indischcn Bazaar heeft bedragen 11400. Dat bedrag is door het regelingscomité af gedragen aan de regenten van de Sophiaslichting te Scheveningen. BELH1E. De Moniteur meldt dat het Belgische hof wegens het overlijden van den graaf van Chambord gedurende 11 dagen den rouw zal aannemen, in gaande den 26e° dezer maand. Eene weduwe te Laeken, die eene kleine restauratie houdt, zag des nachts, nadat zij zich te bed had begeven, een forsch gebouwd man te voorschijn komen, wiens gelaat zwart was gemaakt en die een mes in de hand hield, waarmede hij haar dreigde te dooden, als zij hem niet terstond de plaats aanwees waar zij haar geld had geborgen. Nadat de dief zich van het gebeele bedrag, ruim 2000 fr., had meester gemaakt, verwijderde hij zich onder hernieuwde bedreigingen, ingeval de vrouw eenig gerucht maakte. De justitie heeft intusschen niet het minste spoor van den dader ontdekt. K Si Si I/ A M IS, De internationale visscherij-tentoonstelling te Londen, welker sluiting op 31 October was bepaald, zal wegens de groote belangstelling, die het publiek door zijn druk bezoek betoont, eenigen tijd langer openblijven. O'Donnell, de moordenaar van James Carey, zal den 4den September a. s. van Kaapstad naar Engeland vertrekken, om daar voor het hoi van assises le verschijnen. De Standard meldt uit Durban: Osberne, resident van het gereser veerde gebied, begaf zich op weg om Cetawayo te spreken. Hij rapporteert ongunstig; hij vond Cetawayo bezig belangrijke strijdkrachten rondom zich te verzamelen, terwijl hij eene weinig vertrouwbare houding aannam. Osborne zond eene boodschap, meldende, dal hij Cetawayo verlangde te zien, maar deze weigerde te komen en antwoordde dat Osborne maar lot hem moest komen. Osborne deed dit niet, maar zond een gevolmachtigde. Cetawayo beklaagde zich ernstig over de koloniale autoriteiten en zeide o. a. gedurende het onderhoud, dat hij verder hun raad niet van noode had, maar geheel zelfstandig zou handelen. Aan de Times wordt gemeld, dat te Peshawur het gerucht is verspreid, dat de Emir van Afghanistan vermoord is. Het Indische gouvernement had geen bevestiging van dit gerucht ontvangen. In den wintertuin-schouwburg te San Fransisco is brand ontstaan. De vlammen deelden zich aan de belendende gebouwen medewaardoor dertig perceelen werden vernield. Malet maakt het algemeen rapport omtrent den toestand van Egypte gereed. Hij spreekt daarin gunstig over de laatste resultaten der hervor mingen. De lijdelijke kampementen te Elwerdan cn Helouan worden opgeheven. De Engelsche regimenten zullen binnen eenige dagen naar Cairo terugkeeren. Vele officieren zullen van 1 September tot 30 November met verlof gaan. De communicatiën per spoorweg zullen den lslfD September hersteld en op denzelfden voet als vóór het uitbreken der cholera zijn. In de laatste 24 uren, tot gisteren ochtend 8 uur, zijn aan cholera overleden: bij de inlanders onder de Engelsche troepen te Suez 1; in Bene- den-Egypte 3, in Boven-Egypte 78. Op eene Ilaliaansche stoomboot is dezer dagen in het Suez-kanaal brand ontstaan. De passagiers werden te middernacht door een vreeselijk rumoer gewekt; zij roken eene zwavellucht, hoorden gedurig ontploffingen en weldra werd het bekend, dat er brand was in de kruitkamer. Hel groote gevaar voor het schip werd echter nog tijdig afgewend door liet kloeke gedrag van den kapitein en de scheepsofficieren, die ijverig, onder het werken van dc spuitslangenhet kruit wegsleepten. De aanzienlijke hoeveelheden werden gelukkig nog in tijds verwijderd. Zoo gelukte het hun te voorkomendat het schip geheel ol gedeeltelijk in de lucht sprong. Volgens een particulier telegram is de koningin van Madagascar den 13d" dezer overleden. In de hoofdsiad en de binnen-provinciën was liet rustig. Uit Madagascar wordt bericht, dat de Engelsche zendeling Shatv, die een tijdlang door de Franschen gevangen was gehouden, als verdacht in verslandhouding te zijn met den vijand, op vrije voeten is gesteld. F ifc A 76' lb K IJ Ji, Door den minister van marine is van admiraal Courbei het bericht ontvangen, dal hel onmogelijk is de kusten van Annam en Tongkin naar eisch le blokkeeren en dat hij genoodzaakt zal zijn de blokkade te beperken tot TuranHué, de Delta en Hako. De regeering zal weder een bataillon marine-infanterie en eene batterij naar Cochinchina zenden, om een deel der bezetting, dal voor dc havens aan dc rivier Hué bestemd is, aftelossen. liet lijk van den graaf van Chambord zal, naar bericht inden Temp, den 3'° September te Görz ter aarde besleld worden. Michael Sena, de ontrouwe kassier van dc bank van Algerië te Oran,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2