LËID8C1IE COURANT. 1883. WOENSDAG 29 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. N°. 803. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliön is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van D. Smit, wonende alhier, houdende verzoek om ver gunning tot het plaatsen van een stoomketel met stoomwerktuig tot het malen van graan, in het perceel aan de Oosldwarsgracht n\ 15. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven by deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den li"1" September aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek iu te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 28 Augustus 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 Augustus. Gisteravond is aan de Iloogewoerd een 7-jarig jongentje door een tramwagen aangereden, doordien hij, zooals helaas meermalen door jongens geschiedt, nog even voor de nadering van het paard de straat wilde over steken, doch daarbij struikelde, zoodat de koetsier niet dan met de grootste moeite het paard en den wagen tot staan kon brengen, ten einde den wa gen niet over het lichaam van den jongen te laten gaan. Eenigszins aan het onderste gedeelte van het lichaam gekwetst is geneeskundige hulp on middellijk verstrekt, en is de toestand van den jongen, volgens heden in gewonnen informatiëngeruststellend. Gisteravond is na een huiselijke twist een meisje aan den Ouden Rijn te water gesprongen, doch onmiddellijk daarna weder door haren vader, die haar nageloopen was, op het droge gebracht. De minister van oorlog heeft aan den luit.-kol. Van Rijen, van het 4» reg. inf. alhier, opgedragen een onderzoek in te stellen naar de al- of niet bruikbaarheid van de schietbaan der weerbaarheid te Wageningen. Uit de uitslag van den zevendaagschen schietwedstrijd te Bussumop de personeele en vrije banen, blijkt o. a. dat door de hier onder genoemde heeren, allen te Leiden woonachtig, het natemelden aantal punten is be haald: Bestuursbaan 200 pas. (Hoogste aantal 57). J. Van Bijlandt 51, Eve- kink 49. Personeele baan 200 pas. (Hoogste aantal 56). Van der Wijck 54, M. Van Reenen 54, Van Bylandt 52, Wichers Wiersma 52, Evekink 50. •- Vaste baan 200 pas. (Hoogste aantal 58). Wichers Wiersma 57. Vrije baan 200 pas, 3 schoten. (Hoogste aantal 57). v. Bylandt 55, Wichers Wiersma 55, Van Holthe tot Echten 54. Vrije baan 200 pas, 3 schoten. (Hoogste aantal 36). M. v. Reenen 35, Wichers Wiersma 34. Vrije haan 300 pas, 5 scholen. (Hoogste aantal 53). V. d. Wijck 52. Vrije baan 400 pas, 5 schoten. W. W. Wichers Wiersma 51 (hoogste aantal). Revolver 5 schoten, 10 roos. (Hoogste aantal 48). A. F. Lucasse 44. Pistool 5 scho ten, 10 roos. (Hoogste aantal 50). Loopuit 49. De premiën en eere-medailles zijn nog niet toegekend. Gisterenavond gaf de heer J.Samsson, barilonzanger uit Hamburg, eene soiree mnsicale in het Groot Badhuis te Katwijk aan Zee, met medewerking van mej. Middeldorp (zang) en de hh. Locher (violoncel), Doesburgh (viool) en (piano). De heer Samsson droeg verschillende liederen voor, zijne stem, hoewel niet zeer sterk, maakt door de belangrijke hoogte (zoodat men meermalen meent een tenor te hooren) veel indruk. Zijne voordracht is gevoelvol en muzikaal, hetgeen vooral uitkwam in de aria's uit //Czar und Zimmermann" en //Nachtlager". Mej. Middeldorp zong o. a. een aria uit de //Schöpfnng" en Schubert's //Erlkönig", voor de voortreffelijke opvat- tiug en uitvoering, vooral van dit laatste, komt mej. M. zeker een woord van lof toe. De //Fantasie Stiicke", van Schumann, voor piano, viool en violoncel, werden zeer verdienstelijk uitgevoerd, terwijl de heer Doesburgh nog bijzondere vermelding verdient voor de uitstekende voordracht van de vijfde viool-sonate van Beethoven. Jammer dat een gedeelte van het publiek aanhoudend door gebabbel hinderlijk was en blijkbaar vergat dat buiten hen, nog belangstellende toehoorders in de zaal aanwezig waren. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee; Den 24sUn en 25»'"' Aug. zijn aangekomen: schipper Jan Van Duivenbode, reeder D. D. Ouwehand. met 253 kantjes pekelharing en 20 ton steurharing, schipper Jac. Van Duiven- bode, reeder H. v. d. Marei, met 215 kantjes pekelharing en 6000 steurha- riug, schipper Jac. Van der Plas, reeder D. Zwanenburg, met 303 kantjes pekelharing en 2200 steurharing, schipper Jan Plug, reeder L. Parlevliet, met 235 kantjes pekelharing, 20000 steurharing en 30 maatjesharing. Er werd besleed voor volle pekelharing ƒ20.85 a 21.30 per ton, maatjes pe kelharing ƒ16.56 a 16.65 per ton, volle steurharing ƒ19.75 a 24.50 per 1000 stuks. Schipper en reeder L. Van Duin, van de nieuw uitgehaalde bomschuit Nederland en Oranje, is den 21"en dezer, de laatste van de 55 bommen, op de haringvangst uitgegaan. De minister van waterstaat enz. heeft aan de voornaamste kamers van koophandel in ons land eene missive gezonden, waarin, met het oog op de eerlang aan te vangen eigenlijke doorgravingswerken van de landengte van Panama, van de kamers wordt gevraagd haar oordeel over de beteekenis van die doorgraving voor onzen handel en onze scheepvaart en wat met het oog op die belangen zal behooren gedaan te worden. De ministers van ko loniën en van buitenlandsche zaken zijn in gelijken geest reeds werkzaam geweest met betrekking tot onze O. en W. bezittingen. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist op 25 dezer bedroeg by de Nederlandsche bank 10,814,958.61 en bij de betaalmeesters ƒ4,097,129.8554, te zamen 14,912.088 47. W(j vernemen dat de onlangs benoemde generaal bij het Oost-Indisch leger Meijer, thans met verlof hier te lande, met het oog op zjjn gezond heidstoestand niet naar lndië zal terugkeeren, en derhalve zijn ontslag uit den dienst zal aanvragen. (/V. C.) Omtrent den ziektetoestand van mr. Modderman vernam men heden, dat de lijder gisteren weder eene operatie had ondergaan, dat h(j daardoor zoop awak woe, maar dat goluUUig geen dadelijk, gevaat Dtoiuiiü. Reuter seint van gisterenmiddag uit Batavia 12 uur: In denafgeloopen nacht hadden vreeselijkc uitbarstingen plaats op het vulkanische eiland Krakatau in straat Sunda. De slagen werden tot in Soerakarta gehoord, terwyl de aschregen tot in Cheribon is neergevallen. De vulkanische gloed was te Batavia zichtbaar. Serang was in volslagen duister gehuld, terwijl daar steenen neervielen. Ook te Batavia heerschte bijna volkomen duisternis, en eergisterenavond werden alle gaslichten uitgedoofd, liet is onmogelijk met Anjer te communiceeren. Men vreest voor ernstige rampen op ver scheidene punten tusschen Serang en Anjer. Bij Anjer is een geheel dorp door overstrooming der rivier weggespoeld, veroorzaakt door het plotseling binnenstroomen der zee op de kust. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Marseille 27 Augustus. De Zuid-Bolland van Rotterdam naar Ja va, passeerde gister namiddag Tarifa. Door den heer R. Lezé, hoogleeraar aan de landbouwschool teGrignon, die zich thans hier te lande bevindt, ingevolge opdracht van den minister van landbouw in Frankrijk, tot onderzoek van het boter maken, vooral naar de Deensche methode, en de centrifuges van Lefeld, Lavalle, Bürmeis- ter, Petersen enz., zijn onder geleide van den heer Jules Van Hasselt, te Kam pen, reeds verschillende inrichtingen van dien aard in Overijssel en Friesland bezocht. Tevens zullen nog worden bezocht de roomboterfabrieken te Am sterdam, Leiden, Delft en de rijks landbouwschool te Wageningen. J. H. Wensinck, te Aarlandervcenheeft voor het beroep naar Woubrugge bedankt. Sempcrvirens bevat het volgende: De twee agave americana, op Zr. M". particulier domein Soestdijk, staan nu in vollen bloei. Het is wel de moeite waard, deze twee kolossen uit het plantenrijk eens in oogenschouw te nemen. Bovendien biedt een bezoek daar ter plaatse den plantenliefheb ber en beminnaar der natuur ruime slof ter opmerking aan. De groote verzameling Agaveeën, Yucca's, enz. alleen is reeds zeer bezienswaardig en levert inderdaad een treffenden aanblik op door de oneindige verscheidenheid van vormen en habitus der verschillende soorten van deze in hooge mate karakteristieke plantenlamiliën. Eveneens zijn zeer bezienswaardig de vele fraaie sier- en bloemenkassen. Daaronder boeieu als om strijd het oog de talrijke grootbloemige Gloxinia's in overschoonen kleurendos, de Begonia's en vooral de bloementuin, in de grootste serre aangelegd, waarin talryke verschillende bloeiende planten en heerlijk gekleurdbladige gewassen om den voorrang dingen. In de schoone dreven, lommerrijke lanen, verrassende vergezichten en meesterlijke lijnen van dit in waarheid vorstelijk aangelegd park vindt men ruimschoots gelegenheid ter bewondering van wijlen onzen hier te lande nog niet overtroflen landschap-architect, den heer J. D. Zocher. Het geheele getal betalende personen dat Zondag, des morgens en des avonds, de tentoonstelling te Amsterdam bezocht, was ongeveer 30000.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1