achtig ol het ontvangloon voor dit kantoor zal voortaan het lot dusverre daarvoor genotene met niet een onbelangrijk bedrag overtreden. De heer Van der Chijs, geneesheer-directeur van bet krankzinnigen gesticht te Dordrecht, is benoemd tot directeur van de koudwater-inrichting ffBethesda" te Laag-Soeren. (Dord. C.) Volgens Het Zuiden is te Haarlem eene gift voor de Augustus-collecte (school met den Bijbel) van 21000 geschonken. Op den huize /'Waterland", bij Velsen, is Zaterdag in ruim 83-jarigen leeftijd overleden de minister van staat jhr. mr. W. Boreel van Hogelanden. In het gebouw der Nederlandsche koloniën op de Amsterdamsche ten toonstelling is eergisterenochtend, terwijl men bezig was een nieuw aange komen rijtuig op zijne plaats te zettèn, een stuk goud-erts, ter waarde van ongeveer 159, gestolen. De dieven hebben eerst een kruisband, die over de glazen stolp gespannen was, waaronder het goud, met enkele diamanten van grooter waarde, was uitgestald, moeten doorsnijden. Daarna hebben zij van een gunstig oogenblilc gebruik gemaakt om de stolp op te lichten en het stuk goud-erts weg te nemen. De diamanten lieten zij ongemoeid. Te Wageningen is, naar De Post mededeelt, gearresteerd een net ge kleed heer, vermoedelijk Duitscher, tijdelijk verblijf houdende in het hotel de Wageningsche Berg. Genoemde vreemdeling heeft H. M. de koningin op eene harer wandelingen aangesproken en HD. om reisgeld gevraagd, teneinde naar Polen, zijn vaderland, te kunnen terugkeeren, onder voorgeven dat hij bij zijn bezoek aan de tentoonstelling le Amsterdam van eene aanzienlijke som gelds is berooid. Te Nijmegen werd op 24 en 25 Augustus de algemeene vergadering gehouden der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs. Na een hartelijk welkom door den voorzitter, de heer dr. D. De Loos, bracht de secretaris verslag uit van den toestand der vereeniging, welke gunstig bleek te zijn. Aan de orde was ook gesteld de behandeling van het denkbeeld, dat bij gelegenheid der algemeene vergadering in 1884 eene tentoonstelling zal worden georganiseerd van hulpmiddelen bij het aardrijkskundig onderwijs. Na langdurige discussie over deze zaak werd als motie aangenomen, dat het hoofdbestuur zich eenige heeren zal assumeeren, opdat in het volgend jaar door die commissie een uitgewerkt voorstel zal worden ingediend. De volgende vergadering zal te 'sGravenhage gehou den worden. Uit Deventer wordt gemeld, dat de man, die in de vorige week, in beschonken toestand verkeerend, door zijne vrouw met petroleum werd be- begoten en toen in brand gestoken, Zaterdagnacht in het ziekenhuis is overleden. Volgens berichten uit Curasao van 8 Augustus, is in het begin van Juli 11. de brug tusschen Willemstad en Scharlo plechtig geopend in tegen woordigheid van den gouverneur Van den Brandhof en vele belangstellenden. Door den heer H. Evertsz werd in eene toespraak tot den gouverneur gewe zen op de voordeelen dezer overbrugging van het Waaigat, waardoor de gemeenschap tusschen de voorstad Scharlo, de werven en de stad wordt verbeterd. Hij herinnerde dat terwijl reeds jaren geleden het plan voor de overbrugging bestond, het aan de Maatschappij tot exploitatie van den Cu- racaoschen haven- en brugdienst gelukt is dit nuttig werk tot stand te bren gen. Door de commissie van toezicht was aan de brug den naam gegeven van den waardigen landvoogd Van den Brandhof. De op Curacao gevestigde Venczuelanen en Columbianen hebben den 100" verjaardag der geboorte van den bevrijder Simon Bolivar op waardige wijze herdacht. Verschillende feestelijkheden werden door den gouverneur en autoriteiten bijgewoond. De bevolking namondanks den bedroevenden toe stand, waarin zich handel en nijverheid alhier bevinden, met sympathie deel aan het feest. Ook op Aruba werd het eeuwfeest met vele feestelijk heden gevierd. 's GKAVENHAGE27 Augustus. Door Z. M. is aan C. J. B. Nierstrasz van Tienhovcn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen 4e kl. In het familiegraf op de algemeene begraafplaats werd heden voor middag het stoffelijk, overschot bijgezet van een der nestoren van de nota rissen hier ter slede, den heer mr. J. J. Verwoert. De kantonrechter alhier en uit den kring van notarissen hier ter stede, de amblgenoolen mr. Borrel en Ligtenberg, waren aan de groeve verschenen om den afgestorvene de laatste eer te bewijzen. Aan de lijkbaar werd het woord gevoerd door d". Kuiler van Loosduinen, alsmede door den hooglecraar Naber uit Amsterdam. De heer J. A. De Bergh heeft de uitgaaf der Haagsche Penkr assen gestaakt. Scheveningen wordt dit jaar door vreemdelingen zeer druk bezocht, veel drukker dan vorige jaren. Sedert de opening van het seizoen kwamen er reeds 4443 badgasten aan met 387 bedienden, üp dit oogenblik zijn er gelogeerd 1679 vreemdelingen met 89 bedienden. De stoomtram leverde gisteren een aandeel van 15800 passagiers in den stroom van bezoekers die naar het zeestrand te Scheveningen togen. BUITENLAN DSCIIE BERICHTEN. BELKIE. De Nord bevat eene correspondentie uit St. Petersburg, waarin als bew(js voor het geruststellende karakter van den algemeencn toestand het aanstaande vertrek van den Czaar en zijne gemalin naar Koppenhagen wordt aangevoerd. De Précurseur meldt, dat er te Antwerpen een geregelde maandelijkschc stoomvaartdienst zal worden in het leven geroepen tusschen deze haven en Afrika's Westkust door de Anglo-African Steamship Cy limited." De eerste uitreis zal 15 September a. s. plaats hebben. De stoomboot Chigwell, die deze Ijjn zal openen, zal de Belgische post, passagiers en koopmans goederen aan boord nemen, met beslemming naar de voornaamste punttj dier kust tot St. Paul-de-Loanda. Naar men thans uit Olsene meldt zijn de drie personen, welke met vermoord waande, nog in het leven. De landloopers worden eiken dag hoord en zullen hun straf niet ontgaan. Het magazijn met al de goederen die het bevatte, toebehoorende aai den heer Eug. Baudoux te Jumet, is door een vreeselijkcn brand in dt asch gelegd. Voor 150 a 200,000 fr. goederen zijn de prooi der vlammti geworden. ËNGE1.AKD. In de troonrede tot sluiting der parlementszittingen komt het volgendt voor: De harmonie in de betrekkingen met'de vreemde mogendheden blijfi ongestoord. De Londensche conferentie tot regeling der vrije scheepvaart o[ den Donau heeft, tengevolge van de welwillende houding der daarbij verte, genwoordigde staten, eene voor den handel gunstige overeenkomst tot resul taat gehad. Het werk der administratieve reorganisatie in Egypte, ofschoon tengevolge der cholera op eenige belangrijke punten vertraagd, wordt g(. regeld voortgezet, terwijl het doel blijft, de Engelsche bezetting in Esypti slechts tijdelijk te doen zijn. In de overwegingen, waardoor de duur richting dezer regeling worden beheerscht, zoowel als in de aanhoudenii pogingen der koningin om de gevestigde rechten en de rust in het Oostei en het welzijn der Egyptische bevolking te verzekeren, is geene veranderin' gekomen. De incidenten, teweeggebracht door de operatiën der Franschen op Madagascar, zijn een onderwerp van mededeelingen tusschen Engelani en Frankrijk, welke mededeelingen in vriendschappelijken geest ongetwijfelj voldoende resultaten zullen opleveren. De aandacht der koningin is ten df« inzonderheid gevestigd op al wat de rechten en vrijheden harer cnderdanei betreft. De hoop op herstel der orde en eene duurzame vrede in Zoeloelani is niet verwezenlijkt. De ondervinding ten opzichte der conventie met dt Transvaal is verre van bevredigend. Met zekere consideratiën ten aanzie van het eene punt in quaestie zal de koningin altoos bedacht zijn op di veiligheid der grenzen van Natal. Het tweede punt zal tusschen het Britsckt gouvernement en de Transvaalsche gemachtigden worden behandeld. De toe stand van Ierland is van meer bevredigenden aard geworden. Het aantii agrarische misdaden is aanmerkelijk verminderd. De vereenigingen, die ziet moord ten doel stellen, hebben échec geleden door ontdekking en straf bj rer leden. De Standard behelst eene dépêche uit Hongkong, waarin gemeld wordt, dat eene stoomboot, Hué voorbij varende, het bericht heeft gebracht, di; de Fransche vloot voor die stad geankerd was en dat de Franschen blijkbar in het bezit waren van de forten. De opgewondenheid te Canton tegen dt Europeanen is bedaard. In een brief, dd. 17 Juni, door dr. Bayol uit Bafulabe, Senegal, gs schreven, betreffende zijn onderzoekingstocht met luitenant Quinquandon. wordt o. a. medegedeeld, dat zij den 16d" April van Bamaku vertrokket naar een tot nu toe nog niet bereisde streek, die ligt tusschen den linker oever van den Niger en het land, dat door dr. Lenz is bereisd op zijn loei: naar Tombuktti. Zij kwamen tot Donabugu, oostelijk van Murdia. Don verdragen met de hoofden heeft Bayol het gansche gebiedtot Segala, ondet het uitsluitende protectoraat van Frankrijk geplaatst. Murdia wordt gezejl eene belangrijke handelsplaats te zijn. Daar komen karavanen met klipzout dat vooral tegen goud en slaven wordt geruild. Het land der Bambara scheen zeer vruchtbaar en voor groote ontwikkeling vatbaar. Een decreet van den Khedive stelt de verkiezing te Caïro op den 1' September, tot den 13'°; te Damiate, Suez, Port-Saïd, Rosetta, Ismaïlt El Arish en Alexandrië op den 15" tot den 27" en iu de andere plaats» zoodra de gezondheidstoestand het zal toelaten. Ibrahim Tewfik Bey, oude leider der zaken in Soedan, is benoemd tot gouverneur van Port-Sad Den 25"" Augustus stierven te Alexandrië 23 lieden aan cholen Gedurende de 24 uren, geëindigd te 8 uur in den ochtend van 25 deze zijn in Neder Egypte 38 en in Opper-Egypte 129 sterfgevallen aan cholen voorgekomen. In de laatste 24 uur kwamen te Alexandrië 22 sterfgevalla aan cholera voor. FRANKBIJ H. De republikeinsche bladen begroeten cerbiediglijk de lijkkist van da graaf van Chambord. Zij verklaren, dal mèt hem de leer van het "droii divin" ten grave daalt. De Rép. /rang. zegt dat de dood van Chamboti in de tegenwoordige omstandigheden geen staalkundige gebeurtenis is. H< Journ. des Déb. geeft te kennen, dat Chambord's overlijden geen schol kan toebrengen aan den repnblikeinschen staatsvormdie door de meerderhai des lands in aangenomen. De ministeriëele bladen gelooven dat de oprecht en volledige eenheid onder de royalistische partij verzekerd is. De Sok zegt dal het oogenblik nog niet gekomen is om te zeggen, wat de ge volgen zullen zijn van den dood van Chambord; het Fransche koningshui verdwijnt niet met hem. De oudere tak is uitgestorven, de jongere lil leeft. De Gaulois acht hel waarschijnlijk dat de graaf van Parijs iu ttt brief van vorst tot vorst, welke niet 'aan de dagbladen zal mèdegedeell worden, de mogendheden kennis zal geven van den dood van Chamboti en tevens verklaren zal dat hij de rechten en plichten aanvaardt, welke li aan zijne geboorte ontleent. De gewestelijke raden van de Vendéeent Beneden Loire hebben eergisteren ten teeken van rouw hunne zitting tf geheven. Volgens een bericht uit Frohsdorf zal er op bepaald verlangen van it gravin van Chambord geen openbare plechtigheid aldaar plaats hebben. Bi lijk van den graaf van Chambord zal na verloop van acht dagen te Gén ter aarde besteld worden. Het zal worden neergelaten in den grafkeW naast de lijkkist van 's graven grootvader Karei X. Aan den Temps wori uil Weenen gemeld, dat bij de begrafenis waarschijnlijk eene groote royali- tische man ilesi at ie aan den dag zal worden gelegd, daar een groot aanii Fransche royalisten de plechtigheid zullen gaan bijwonen. Verscheidt* geestelijke orden hebben gemachtigden naar Frohsdorf afgevaardigd. De open® van het testament zal plaats hebben in tegenwoordigheid van een grootdit nitaris aan het üoslenrijksche hof. Ongeveer twee maanden geleden huurde eene vreemde dame, ond» den naam van Suzanne Palot, eene prachtige woning te Parijs, gaf soiree onder voorwendsel van muziekavondjes, maar eigenlijk om te spelen, nige dagen na hare aankomst ontving het parket eeiie geheime mededeel® van het Zweedsch gezantschap, dat mile Patot tot eene dievenbende k hoorde, die belangrijke diefstallen te Stockholm en te Christiania geplee.' had. Inderdaad legde de politie eergisteren beslag op eene voor haar stemde kist, die met kostbare voorwerpen gevuld was. Daar Suzanne* plaats van herkomst niet kon opgeven werd zij in hechtenis genomen.^

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2