LEIRSERE COURANT. 1883, SI". 203. DINSDAG 28 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere i De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier heeft ter hand gesteld een op den 24sten Augustus jl. invorder baar verklaard kohier van de personeele belasting, dienst 1883/84, 1'kwar taal en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Rurgemeester voornoemd, Leiden, 27 Augustus 1883. DE KANTER. LEIDEN, 27 Augustus. Het Orientalisten-congres, in de volgende maand alhier te houden, zal namens de Britsch-lndische regeering officiéél bijgewoond worden door Pandit Scbyamajï Krishnavarma, van Kutch (W. Hindostan). Ter benoeming als onderwijzer le kl. aan de openbare school tc 'sGravenhage is door burg. en weth. o. a. aan den gemeenteraad voorge dragen de heer B. M. Wepster, onderwijzer alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /37, ƒ18.— ƒ3.70 en ƒ1.80, de laagste ƒ35, ƒ17.50, ƒ3.50 en 1.75. Men schrijft ons uit Zoeterwoude: Zoolang er ooievaars bestonden was het altijd gewoonte van die vogels, omstreeks half Augustus den terug tocht aan te nemen. Of zij hun broedtijd daarnaar inrichtten bleef een ge heim, maar de jougen waren in staat ook dan de wereld in te gaan. Tegen September was er in heel Nederland geen ooievaar meer te zien. Weerpro- leten hebben echter nog hun laatste woord niet gesproken. Te lleinkens- zand althans, waar ook de ooievaars vertrokken zijn, maakt men hieruit op dat een strenge en vroege herfst te wachten staat. Alweder een spik splinternieuwe profetie, waarvan de eer aan lleinkenszandsche bollen toe komt. Vertrekt dan in zulk een herfst de zwaluw wat schijnbaar vroeger, dan volgt, profetisch gesproken, een vroege en strenge winter. Men schrijft ons uit Amsterdam: De geheele beschaafde wereld zal bij bet sluiten der internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling alhier, de overtuiging hebben meegedragen dat de geheele afdeeling schoone kunsten bij zulk eene tentoonstelling niet behoorde, dat zij achter wege had moeten blijven. Bij het bezoeken der tentoonstelling drijft de een den ander den gang door naar het hoofdgebouwbegint men er met de suiker, het leer en de indigo, dwaalt men van de eene groep naar de an dere, beult men er zich af, verdoel men er menig uur aan de beschouwing van al het merkwaardige en herinnert men zich ter elfder uur dat er, o ja heel achteraan op het terrein nog zóóveel schilderijen te zien zijn. Vluchtig want de lijd is haast verstreken, onverschillig, want de geest is evenzeer vermoeid als het oog dat zooveel kleuren reeds heeft opgevangen, drentelt men onopmerkzaam een poos door de zalen, waar de beeldende kunst uit haren aard dan toch meer belangstelling verdient. Tot welk eene afdeeling zou nu zulk eene kunst toch wel behooren? Tot die van den uitvoerhandel? Groote meesters hebben daar hunne groote stukken zes maanden lang gedeponeerd, prijs gegeven aan groote hitte, bedompte lucht en veel stof, om ze voorliet meerendeel onverkocht terug te ontvangen; hebben iedere gelegenheid, zoo ook deze, aangegrepen om teverkoopen, kan het zijn, hunne waar aan den man te brengen; wel zeker, er is geen twijfel aan, de kunst heeft zich met den handel verbonden. Kom menschen koopt nu toch de kunst eens al. Of het waar is en zoo niet, of het thans werd bewaarheid, wat reeds voor meer dan 35 jaren door een geestig schrijver: Over tentoonstellingen, werd gezegd? «Men schildert, men oordeelt met het oog op het publiek. Schilderijen behooren der kunst ook niet meer toe. Schilderijen zijn meu bels geworden. Horrix slaat er binnen kort een magazijn van op naast zijne her- en étagères, en men is wel dwaas in de zaak meer tc wil len zoeken dan er in steekt." «Daartoe ligt in deze tentoonstelling te weinig kunstbedoelingWij zijn sedert Junij 1847 [dit werd geschre ven in October 1848] aan onze vierde; dat is er door elkaar om de vier maanden een. Een van beiden, de schilder wordt er door verleid of tot eene noodlottige vruchtbaarheid ten koste van zijn naam, of tot eene ver nederende tweede, derde en vierde opvoering van stukken, waarmede hij |a De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. gel meer 25 centsgroote letters berekend naar plaatsruimte. een eersten, tweeden en derden keer is blijven zitten, zoodat ik haast zou aanraden, voor de gemakkelijkheid eene loods op rollen te laten timmeren, die van den Haag naar Rotterdam, en van Rotterdam naar Utrecht, en van Utrecht naar Amsterdam gekrooijen werd, terwijl men alleen maar de enkele verkochte voorwerpen telkens aan te vullen zou hebben «Maar de kunst is ziek. Ze is de slavin des publieks. Ze mist grondig heid, studie, oorspronkelijkheid; die oogen en gevoel heeft, ergert ze, ver veelt ze, of strekt ze tot kermispret, waarvan genoemde commissie zich ook beijvert haar een deel tc doen wezen." De hoogleeraar-directeur der rijks-akademie van beeldende kunsten te Amsterdam brengt ter kennis van hen, die voor den cursus 1883—84 tot de lessen wenschen te worden toegelaten, dat zij zich persoonlijk hebben aan te melden in het akademiegebouw (Stadhouderskade 57), op 17 of 18 September 1883, des namiddags tusschen 1 en 4 uren, of wel van hun voornemen daartoe per franco brieven behooren kennis te geven vóór of uiterlijk op eerstgcmelden datum, aan zijn adres, in gemeld gebouw. Voor het in de week van 20-25 Augustus 11. te 's Ilage gehouden notarieel examen zijn geslaagd: voor het le gedeelte, J. A. Van Iterson te Leiden, G. Vrijburg te Schagen, C. P. A. Meijer te 'sGravenhage; voor het 2e gedeelte, W. J. H. Verheggen te Eindhoven, T. J. W. Van Everdingen te Terborg, F. A. Liefrinck te St. Anna bij Nijmegen, J. A. Van Alphen te Kralingen, A. D. Vijgh te Utrecht, G. J. Steffers te Wijhe, C. Stammes te Helder, M. Treub te 'sHage, F. U. Lourensz te PietersbierumJ. Vriesen- dorp Jr. te Dordrecht, R. Dinger te Amsterdam; voor het 3e gedeelte, A. Ten Gate te Deventer, J. F. Meiners Jr. te 'sGravenhage, A. A. Ter Laag te 's Hertogenbosch. Ilct afnemen van het examen wordt geschorst van 27 Augustus tot 3 September a. s. Voor het hoofdouderwijzersacte-examen te 's Hage, op 23, 24 en 25 Augustus gehouden, zijn geëxamineerd 13 dames. Een trok zich terug, 4 werden afgewezen en 8 toegelaten, namelijk Joh. Van Roosendaal, Aletta Eliz. Visser, Augustina S. C. H. Jungius en Petr. Wilh. Cohen Stuart van 'sGravenhage, Wilh. H. De Visser en Alberta J. Van Loghem van Leiden, llendrika Groot van Lekkerkerk en Fokolina Chr. Van Oort van Haarlem. Het stoomschip Limburg vertrok 25 dezer van Batavia naar Nederland. De Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den '26tltn Augustus. De Koningin Emma, vau Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Marseille 26 Augustus, De Prinses Marievan Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde te Marseille 26 Augustus, en vertrok denzelfden dag. De Soenda, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez den 25 Augustus. De Zeeland, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. Naar wij vernemen is een nieuw reglement vastgesteld voor de kon. militaire akademie te Breda en wordt eerstdaags de benoeming verwacht van den kolonel van den generalen staf Den Beer Poortugael tot gouverneur dier instelling. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den minister van staat, mr. Modderman, waren sedert de laatst ontvangen mededeelingen dezelfde. Naar wij vernemen, sluit de begrooting van Nederlandsch-Indiê, zooals die voor het aanstaande jaar door het Indische bestuur is ontworpen, met een tekort van ruim ƒ14,000,000, waarin alzoo uit de middelen van het moederland zou dienen voorzien te worden. Van de onlangs gesloten leening, groot 60 millioen gulden, zijn, zooals men weet, 45 millioen aan de Indische geldmiddelen uitgekeerd; en de berekening was, dat zoodoende alle tekorten der Indische administratie tot ultimo December aanstaande zouden gedekt zijn. Het blijkt intusschen nu, dat men in Indie over het verledene jaar een tekort heeft, nog tien millioen gulden grooter dan dat waarop tot nu toe gerekend was. (IV. R. C.) liet Weekblad voor Notarisambt en Registratie schrijft: Van ver trouwbare zijde wordt ons gemeld, dat lengevolge van de wijzigingen welke in het vorig jaar in de zegelbelasting gebracht zijn, de opbrengst van het nu vacante kantoor van het buitengewoon zegel te Amsterdam aanmerkelijk toegenomen is; terwijl de opbrengst over het geheele jaar 1882 slechts 170,241 beliep, bedroegen de ontvangsten over de 7 eerste maanden van het jaar 1883 reeds 194,557. Hoewel het collecieloon voor den ontvanger van dat kantoor voor de ontvangsten boven de 235.000 slechts pet. bedraagt (overigens is het gewone tarief ook voor hem toepasselijk) en hoe wel de ontvangsten over Januari in dit jaar 41,536) wel hooger zullen zijn geweest dan in het vervolg te wachten is, zoo is het toch niet twijfel-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1