LEI 1)8 CHE CO! HA VE. 1883. MAANDAG 27 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. N°. 301. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 25 Augustus. Heden werd de 32s verjaardag van Z. K. H. prins Alexander, kroon prins der Nederlanden, door het uitsteken der vaderlandsche vlag van de openbare gebouwen en vele bijzondere woningen herdacht. Door de afwe zigheid van het grootste gedeelte van het garnizoen kon aan geen parade worden gedacht. Aan den bjj het 3<e regement huzaren nieuw benoemden majoor J. G. Rijnbende wordt het bevel opgedragen over het gedeelte des regements te Leiden. Bij het te 's Hage gehouden examen zijn als hoofdonderwijzeres toege laten mejuffrouwen W. H. De Visser en A. J. Van Loghem, van Leiden. Onder begunstiging van zeer schoon weder heeft Vrijdag het voorge nomen uitstapje van de meestgevorderde leerlingen van de scholen der 3e en 4' klasse plaats gehad. Ten getale van circa 150, door 9 onderwijzers begeleid, begaven zjj zich naar Rotterdam waar, dank zij de uiterst milde bepalingen der directie, de Diergaarde werd bezocht. Vervolgens werden eenige belangwekkende bijzonderheden van Rotterdam bezichtigd; in het Park schaarde de jeugd zich om Tollens' beeld en zong zij een paar verzen van het Volkslied. Een voortreffelijke maaltijd in het kosthuis in de Kip straat was niet het minst toegejuichte nummer van hel feestprogram. In aangename stemming eu met de meeste orde op het perron maakten de ouders het toezicht niet zeer gemakkelijk keerden de kleinen 's avonds circa 9 uur terng. Zoowel zij die door hunne gaven als de onderwijzers die door hunne bemoeiingen dit uitstapje mogeljjk maakten, kunnen er met voldoening op terugzien. Eene aangename verrassing wordt den liefhebbers der Zomerzorg- concerten voorbereid. Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan dezer concerten zal de ondernemer, de heer Couvée, den leden eene buitengewone muziek uitvoering aanbieden, welke zal plaats hebben op 28 Augustus a. s. Leidens ingezetenen, welke steeds zulke ondubbelzinnige blijken van belangstelling en ingenomenheid met het prachtige spel van de kapel der grenadiers en jagers, onder leiding van hunnen verdienstelijken directeur, den heer Völl- mar, geven, zullen ongetwijfeld dit vrijgevig aanbod van den heer Couvée op waren prijs weten te stellen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 31 tot 59 volwassen personen en 2 tot 8 kinderen. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting "Rhijnzigt" 946 zwembaden door heeren en 9] door dames genomen. Temperatuur van het Rijnwater 21° Celsius. Heden morgen is aan den Ouden Rijn eene ouae vrouw bij ongeluk te water geraakt, doch onmiddellijk daaruit gered door den aldaar passeeren- den bakkersknecht v. N.te Oegstgeest. Men schrijft ons: De wind is oost, het zonlicht schittert, de «depres sies" zijn geweken, een gebied van hooge drukking is ontstaan en de oogst beloofd onder gelukkige omstandigheden binnen te komen. Terwijl het rijp geworden graan op schoven wordt gezet, brengt de landman nu nog goed gewonnen hooi in den berg, waarbij het vee niet naar gras in de weiden behoeft te zoeken. Niet minder gunstig is het weer voor den wijnstok en de boomvruchten, die tot wasdom komen en een ruimen pluk beloven. Er zijn echte mooie kasdruiven, groote meloenen, pruimen en abrikozen en niet bijzonder veel perziken. j Op den zendingsdag alhier, 4 September a. s.zullen de volgende pun ten behandeld worden a. verslag aangaande onze zending en zendelingen, door L. v.d. Valkpred. te Delft; b. mededeeling van den zendeling-leeraar E. Haan, die den 17d,n Augustus jl. uit Batavia terugkeerde; c. in hoeverre kunnen en moeten de Gereformeerde beginselen van kerkregeering, dienst en tucht in de gemeente onder de heidenen worden toegepast, en waarin en op welke wijze zou er, zonder beginselverzaking, eene zamenwerking van de zending onzer kerk met andere Christelijke zendingsvereenigingen mogelijk zijn? Dezer dagen verscheen het programma van het zesde internationale congres der Oriëntalisten, dat van 10—15 Sept. te Leiden zal worden ge houden. Wij ontleenen daaraan het volgende: Ten gevolge van het over lijden van den hoogl. Dozy zal in zijne plaats dr. A. Kuenen het voorzitter schap bekleeden. Dr. II. Kern is ondervoorzitter, het secretariaat wordt waargenomen door dr. M. J. De Goeje en dr. C. P. Ticle, terwijl dr. W. Pleyte penningmeester is. De leden van het bestuur zijn de heeren dr. J. P. N. Land, dr. C. Leemans, dr. P. A. Van der Lilh, dr. H. Oort, dr. J. Pijn appel, dr. G. Schlegel, dr. L. Serrurier, d'. P. J. Veth, d'. A. C. Vreede en dr. T. C. L. Wijnmalen. Er zullen vijf sectiën zijn, waarvan de eerste de Semitische uit 2 afdeelingen bestaat: a. de Arabische en letterkunde van den Islam; b. de andere Semitische talen en de teksten in spijkerschrift. De 2dt sectie is de Arische, de 3d« de Afrikaansche (Egyptische), de 4de is die van Midden-Azië en het verre Oosten, de 5de de Maleische en Polynesische. Er zullen twee algemeene zittingen worden gehouden ter opening en tot sluiting van het congres (in de Stadsgehoorzaal): voor de zittingen der sec tiën zijn de deelen van het universiteitsgebouw aangewezen. Reeds is de opgaaf van ruim veertig belangrijke onderwerpen ingekomen, onder deze eene Egyptologische studie van eene Engelsche dame, miss Amelia B. Ed wards te Londen, en zeventien van Nederlandsche geleerden. Prof. De Goeje zal een en ander meedeelen over eene nagelaten, maar helaas onvoltooide studie van zjjnen ambtgenoot Dozy, door dezen voor het congres bestemd. Tusschen de drie- en vierhonderd vreemdelingen en landgenooten hebben zich als leden opgegevenvan ruim tweehonderd is bericht ontvangendat zij aan de vergaderingen zullen deelnemen. Tot de eigenaardige feestelijk heden, welke tot verpoozing van de wetenschappelijke werkzaamheden zul len dienen, behoort een bezoek aan de internationale tentoonstelling, met de ontvangst der leden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Voorts zal er in het gemeenelandshuis van Rijnland eene tentoonstelling van hand schriften, boeken en kleine voorwerpen worden gehouden, belangrijk voor hen, die aan de Oostersche studiën zich wijden. N.R.C In de Staatscourant is opgenomen een uittreksel uit de verslagen omtrent de werkzaamheden der commissiën van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers, over 1882. Blijkens telegram van den agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië is door hem van de Indische regeering het telegraphisch bericht ontvangen, dat de cholera epidemisch heerscht Ie Samalangan (Atjeh). Dien tengevolge heeft de Egyptische gezondheidsraad het cholera-reglement toe passelijk verklaard op de van daar komende schepen. (Stc.) Hel stoomschip C. Fellinger, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisterenavond te Port-Said en zette de reis heden voort. Aan giften en aan toezeggingen van giften voor het opsporen der Varna is tot een bedrag van f 64816 ingekomen. Met zekerheid meenen wjj te kunnen mededeelen, dat van het plan om in de herfst in een jachttijd op het kasteel Berg terug te keeren en er eenigen tijd te vertoeven door Z. M. is afgezien. De terugkeer is bepaald op het begin in de aanstaande zomer. Gedurende het verblijf van Z. M. zal dan het standbeeld van Hoogstd. vader Willem II, dat op kosten des lands te Parijs is vervaardigd, en reeds gereed is en uitermate voldoet, worden onthuld. (Bbl.) De Nederlandsche vereeniging van gemeente-ambtenaren zal hare derde algemeene vergadering op 6 September a. s.te Amsterdam houden. Tot de punten van behandeling behoort de bespreking: a. van de al of niet wenschelijkheid van het instellen eener examen-commissie, belast met het uitreiken van diploma's aan adspirant-secretarissen en ambtenaren ter secre tarie; b. behoort, ingeval die wenschelijkheid wordt uitgesproken, die com missie van staatswege te worden in het leven geroepen, of behoort in af wachting van wat de hooge regeering in deze later zal doen, reeds nu, op initiatief eener bijzondere vereeniging, zoodanige commissie of commissiën te worden ingesteld? en c. zoo de vergadering de laatste meening is toegedaan, op hoedanige wijze zal daaraan uitvoering gegeven worden? Het Technicum Mittweida in Saksende oudste en daardoor meest be zochte vakschool van dien aard, begint met half October haren winter-cur- sus. Zij is gesplits in: a een school voor machine-ingenieurs, tot opleiding van ingenieurs en contructeurs voor machine- en molenbouw. en van aan staande fabrikanten en van alle artikelen, voor welker bereiding bekwaam heid in machine-techniek noodig is; b een school voor werkbazen, tot op leiding van teekenaars, werkbazen monteurs van machine- eu molenbouw, alsmede van toekomstige eigenaars van kleine mechanische werkplaatsen, molens, enz. De school wordt jaarlijks door omstreeks 400 leerlingen uit alle wcrelddeelen bezocht. Programma's zijn gratis te ontbieden van den directeur K. Weitzel, te Mittweida (Saksen). De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den oud-minister van justitie Modderman luiden in de laatste dagen weder minder gunstig.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1