LMP8C11E COURANT. 1883. ZATERDAG 25 AUGUSTUS. 200. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.~ afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 24 Augustus. Heden morgen bad in den tuin van het koffiehuis «Zomerzorg" een eigenaardige wedstrijd plaats. Van wege de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde was voor jongens van 12—18 jaren, die zich reeds korteren of langeren tijd met het tuiubouwvak bezig hielden, de gelegenheid opengesteld hunne bedrevenheid te toonen in het snijden en steken van stekken, oppotten van jonge planten verpotten; verschillende veredelingen: enten, gritlelcn, oculeerenaanbinden van planten en uitbinden van breed gekweekte planten. De commissie met de regeling belast bestond uit de hh. J. I). Speet, J. Mater, A. C. Kriest. Na afloop der verschillende werkzaamheden werd door eene jury, bestaande uit de hh. K. Wezelenburg, J. Kriest en J. Jong, de uitslag van hare be oordeeling bekend gemaakt, waaruit bleek, dat zich eene bekroning hadden waardig gemaakt: A. J. Stallinga, voor goed verpotten, certificaat en ƒ2.50; J. Viele, voor goed verpotten, idem en idem; Joh. Kriest Az., voor goed steksnijden, steken en oppotten en verpotten, certificaat en ƒ10; A. Hendrikse, voor goed verpotten, aanbinden en uitbinden, certificaat en ƒ10; W. J. v. d. WertI, voor goed verpotten, certificaat en ƒ2.50; A. Kors, voor goed snijden en steken van stekken en aanbinden, certificaat en ƒ5; 11. Kurpershoek, voor goed snijden en steken van stekken en verpot ten, certificaat en /5; G. Bruggcmans, voor goed snijden en steken van stekken, certificaat en ƒ2 50; A. v. d. Laar. voor idem en verpotten, certi ficaat en ƒ5; J. Kriest Jz.voor i8em en idem, certifiacat en 5. Nog werden op voorstel van de jury wegens vrij goed werken prijzen toegekend: A. voor snijden en steken van stekken, aan A. J. Stallinga, J. Viele, Chr. Chrispijn en W. J. v d. VVerff, elk ƒ2.50, B. voor oppotten van jonge planten, aan A. J. Stallinga, A. Hendrikse, G. ISruggeman en J. kriest Jz., elk 2.50. C. voor verpotten, Chr. Chrispijn ƒ2.50. I). voor uitbinden, A. Kors, ƒ2.50. E. voor zeer goed occuleeren aan W. 1'. De Jong, terwijl hij niet getint en gegriffeld heeft, een certificaat. De luitenant ter zee 2e kl. jhr. J. F. Coertzen de Koek, non-actief, wordt met 1 October aanst. gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart le Leiden. Gedurende de maand Juli is bij de rijks-postspaarbank ingelegd 272,432.15% en terugbetaald ƒ135,489.09, alzoo meer ingelegd dan terug betaald 136,942 16^Aan het einde der maand Juni was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 2,601.281.64, zoo dat de som der inlagen op 31 Juli 1883 bedroeg 2,738,223.80%In den loop der maand werden 2209 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 437 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand C0116 boekjes in omloop waren. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met 6 October 1883 de betrekking van leeraar in de gym nastiek aan de rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Assen le vervullen is. Jaarwedde ƒ600. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 4 September a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar ouderwijs, dr. A. T. Van Aken, te 's Gravenhage. Het stoomschip Prinses tf'ilhehnina arriveerde te Batavia 23 Augustus, lie Soenda, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said en ging den 24 Aug. het kanaal in. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness den 23 Aug. ('savonds 10 uur.) Be Zeeland, van Rot terdam naar Java, is hedennacht van Port-Said vertrokken. De heer Volck schrijft, dd. 23 Augustus: De Ellida is gisteren vertrokken. Hel vertrek is mogelijk gemaakt door eene cautie van de Amslerdamsche bank, die hiertoe in staat gesteld werd door deposito van prof. Buys Ballot, bijdragen van de regeering en particulieren. De bank deed zulks belangeloos. Het instituut heelt gemeend liet niet bij de Ellida te moeten laten, en is daarom bezig hel stoomschip George te charteeren, waarschijnlijk kiest dit zee a. s. Zaterdag uit Archangel, met last om op de Westkust van Vaigatz te landen en over land de Kara-zee te bereiken, als toegangen hiertoe gesloten blijven. Deze onderhündelingen zijn te danken aan den heer Kramp, die het Instituut reeds vroeger belangrijke wenken gaf omtrent Rusland en nu niettegenstaande zijne berichten van den consul te Archangel nog dit schip met behulp der firma Schaezler, te Amsterdam en Fontaines le Archangel wist meester te worden. Buys Ballot, vertrou wende op zijne landgenootenbleef opnieuw borg voor de vracht, de heer Huygens, scheepsbouwmeester te Amsterdam, voor de assurantie-premie. Dal men zich dus spoedig beijvere deze kloeke mannen te steunen. Tot dusver is aan toezeggingen van particulieren ongeveer 34,000 ingekomen, terwijl de Nederlandsche regeering 30000 heelt toegezegd. Naar wij vernemen is het vertrek der eerste voortrekkers, die de voor bereidende maatregelen voor de vestiging cener nederzetting in de Zuid-Afri- kaansche republiek, onder leiding van een lid der Emigratie-commissie, zullen gaan uitvoeren, voorloopig vastgesteld op den 10fn September aanst. Hoogstwaarschijnlijk zullen zij den 12e0 daaraanvolgende le Londen scheep &aan aan boord van de Drummond Castle, die hen, zoo wij hopen, veilig naar Zuid-Afrika zal voeren. {Bolt. A/rik.) - Door den luit.-kolonel directeur der artillerie stapel- en constructie- magazijnen te Delft is gisteren aanbesteed: lc perceel, 5 stuks brandspuiten O. M. met toebehooren, 10 stel zuigbuizen in 3 stukken voor brandspuiten O. M. en 20 stuks zuigersbekleedselen van pomplcer voor dito O. M. Minste inschrijver de heer B. J. Olefif, te Leiden, a 4566. 2e perceel, 4 stuks handbrandspuiten met toebehooren5 stuks dito dito en 10 stuks slangen voor dito, lange met koperwerk. Minste inschrijver de heer T. J.Smits, te Nijmegen, a ƒ523. De krankzinnige uit Delft, die dezer dagen te Schevcningen aan zijn geleider ontsnapte, is in de gemeente Waarder gevonden en aangehouden. Door de harddraverij-vereeniging te Dordrecht is besloten tot het hou den cener harddraverij met paarden van zessen klaar, onder den man bere den, op Vrijdag 21 September a. s. Met eenige zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de spoorweg Vel- zen—Ymuiden met 1 November zal geopend worden. Het zal op dien dag juist zeven jaren geleden zijndat de haven van Ymuiden geopend werd. (IV. v. d. N.) Onder de zeldzame gevallen behoort ook zeker dit, dat iemand in een huis inbreekt enkel om er zich op te hangen. Dit is gisteren nacht gebeurd in de Rampclaan onder Overveen. De ontstelde bewoners vonden des morgens het lijk van den inbreker. De Grieksche marine-officieren, die de Amsterdamsche tentoonstelling zouden bezoeken, zijn aangekomen Gisteren ochtend bezochten zij de landswerf. Volgens de Amst. is de heer W. Van Zuylen voornemens te Amster dam eene reeks voorstellingen te geven. O. a. zal een nieuw stuk van den heer De Vos worden opgevoerdwaarvan het onderwerp betrekking heeft op de tentoonstelling. Het concert bij gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina op last van Z. M. den koning op Oranje-Nassanoord te geven, zal alleen toegankelijk zijn voor ingezetenen van Wageningen en Renkum. De aan deelhouders in het hotel «De Wageningsche Berg" hebben eene som van ƒ500 beschikbaar gesteld voor verlichting van het hotel op 31 Aug. Men hoopt, dat HH. MM. het aldaar te geveu concert met hunne tegenwoordig heid zullen vereeren. Door wijlen mevrouw C. J. De Haas, echtgenoot van den heer G. A. A. C. Valkis, is aan kerkvoogden der hervormde gemeente te Ophemert- Zennewijnen besproken een legaat groot ƒ5000, ten behoeve van verhooging der bezoldiging van den predikant, onder voorwaarde dat die som worde ingeschreven in een der grootboeken der N. W. S.dat daarvan alleen de renten zullen mogen worden gebruikt, en dat genoemde predikant tot de rechtzinnige of althans behoudende richting moet behooren. De sergeant B.van het 3S bat. 8e reg. int. te Zutphen, die als kom- mandant der kazernewacht met den in die qualiteit aan zijne bewaring toevertrouwden sleutel de soldatenkeuken opende, zich een stuk vlecsch van de soldatenmenage toeeigende en dit voor eigen gebruik liet gereed maken, is voor dat feit door den krijgsraad te Arnhem veroordeeld tot 4 maanden celstraf en degradatie tot soldaat. Aan J. B.thans schoenmaker, maar vroeger postbode van Harlingen op Franeker, werd in deze betrekking door den postdirecteur te Harlingen op 16 Mei jl. het bedrag van een postwissel van 20.10 ter bezorging aan den geadresseerden toevertrouwd, met last den postwissel geteekend aan het kantoor terug te bezorgen. B. teekende echter zelf den postwissel met den naam van geudr. en behield het geld voor zich. Die gemakkelijke wijze van geldmaken paste B. ook toe ten nadeele van een boekhandelaar te Fra neker, voor wien hij inteekeuingen op «de Aarde en haar volken" had ge colporteerd, doch waarvoor hij een kwartaal abonnement mede voor eigen rekening incasseerde. Voor een en ander heeft B. voor het hof lc Leeuwar den terecht geslaan. Hij bekende de feiten volledig; uil armoede was hij er toe gekomen. Het O. M. eischte, wegens 9 misdaden van valschheid in geschrifie, waarvan 1 in oen authentiek geschrift, en 9 misdaden van het desbewust gebruik maken daarvan en 1 misdrijf van misbruik van vertrou wen5 jaien tuchthuisstraf en 19 boelen samen 912 50. Uitspraak 29 dezer. Te Sneek zijn Woensdagnamiddag, bij gelegenheid van den zeilwed strijd twee schippers gevankelijk binnengebracht. Een van hen had in een herbergje, dicht bij die stad twist gehad en daarop met een revolver een schot gelost, waardoor een der aanwezigen een kogel in het been kreeg. Dadelijk maakte hij zich met zijn vaartuigje uit de voeten, maar werd door de politie achtervolgd en gevangen genomen evenals zijn broe der, die der politie hevigeu tegenstand had geboden. Gisteren verdronk le Goes een 8-jarig knaapje, dat aan hel Sas aan het hengelen was. Het kind was door zijne ouders, die le Rotterdam wonen, voor eenige dagen naar zijne grootouders gezonden, en is thans op zoo treurige wijze om het leven gekomen. Voor de harddraverij en wedren met hindernissen, die bij gelegenheid der tentoonstelling van paarden, vee, pluimgedierte enz. vanwege de Maat schappij van landbouw op 25 en 26 September e. k. te Breda zal gehouden worden, zijn de volgende prijzen uitgeloofd: a. voormiddag harddraverij voor paarden uit de provincie: lc prijs een compleet tilbury-tuig ter waarde van

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1