liiveriseel-Zoiveringmt PER TELEGRAAF. De Daily News deelt mede, dat de regeering geen plan heeft om ge durende het reces van het parlement nieuwe voorstellen omtrent de Suez- kanaal-quaestie in overweging te nemen. Bij Treorky in zuidelijk Wales zijn door eenemijnontplofïing 30 menschen omgekomen. Aan de Standard wordt uit Hai-Phong gemeld, dat de Fransche vloot den 19d,° dezer naar Hue is gegaan. De commissaris Barmond, aan boord van het admiraalschip, is belast met het overbrengen van een ultimatum aan Anam. Ingeval dit wordt verworpen, zal de kust worden geblokkeerd en zullen de Franschen een of twee punten als basis hunner operatien be zetten. De Afrikaansche mailboot ff'innebah bracht uit Cape Coast-Castle o. a. de volgende tijdingen: De door de Britsche regeering naar Ashantee gezon den missie is zeer gelukkig geweest. Dank zij bare tusschenkomst is een bloedige burgeroorlog onder de Ashantijnen voorkomen. De landwegen zijn weder open en het handelsverkeer tusschen het binnenland en de kust be gon weder levendig te worden. De jongste onlusten braken uit, toen Men- sah, de ex-koning, de vroegere barbaarsche menschenofFers trachtte te ver nieuwen. De Ashantijnen kwamen daartegen in opstand. Mensah werd afgezet en onder sterk escorte uit Koemassee verdreven. Er zijn thans twee kroonpretendenten. Een hunner, Koffi Kalkali, heeft niet veel kans, daar bij de ziel van de oorlogspartij is. Tot gisteren ochtend ten 8 uur bedroeg de sterfte aan cholera gedu rende het jongste etmaal te Cairo 3, het totaal in de provinciën 193. Heden zullen er 300 gendarmen naar Souakim vertrekken, om de orde te herstellen onder de oproerige Bedouïnen, die den valschen profeet aan bangen. FBAKKBIJ K. De nieuwe minister van marine heeft zich reeds bezig gehouden met het plan tot aanbouw van schroef-kanonneerbooten voor Cochin-China en Tonkin, waar deze ontbreken. Ook wil hij er weinig diepgaande rivier booten heenzendendie daar volstrekt noodig zijn. Volgens den Figaro zou prins Napoleon met prins Lodewijk, zijn jongsten zoon, Zondag uit Parijs vertrokken zijn om de tentoonstelling te Amsterdam te bezoeken. Daarna zou hij zich naar Moncalieri bij zijne ge malin, prinses Clotilde, begeven en vervolgens eenige weken te Prangins, misschien ook te Biarritz doorbrengen. Volgens den National hebben vele uitgeweken Spaansche soldalen het verlangen te kennen gegeven om in het Fransche vreemden-legioen te wor den ingelijfd. Door de regeering wordt de vraag in overweging genomen, of men een nieuw bataljon zal oprichten, waarin de bedoelde Spanjaarden ingedeeld zullen worden. Den 6den September zal te Puy het standbeeld onthuld worden van ge neraal Lafayette. De ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog, de heer Lévy Morton, gezant van Amerika en de voornaamste autoriteiten van het departement zullen de plechtigheid bijwonen. De hoogste viaduct der wereld nadert thans in Frankrijk hare vol tooiing. Er wordt een dal bij Gabarit tusschen Marvejols en Nessargues overspannen over eene lengte van 564 meter. De hoogte van de middelste boog is 124 meter. De brug is van steen en ijzer gebouwd. Graaf van Chambord's krachten nemen snel af. Hij bracht een onrus- ligen nacht door, en leed hevige pijnen. Uit Haifong van 13 dezer meldt men dat er op dien dag geen militaire gebeurtenissen van belang in Tonkin waren voorgevallen. HPASfJE. Te Barcelona werden Zaterdag vier sergeanten gefusilleerd, wegens deelneming aan den opstand. De soldaten, die daarmede belast waren, hadden zeiven ook daaraan deelgenomen. Misschien was het daarom, dat zij bij het eerste vuren slechts twee der sergeanten troflen. Het tweede vuur deed ook de beide anderen neêrstorten. Maar toen zij langs de neêr- geschotenwegmarcheerdenrees een van dezeofschoon gewondop en smeekte om zijn leven. Dat gaf aanleiding tot een zeer pijnlijk tooneel; ten slotte werd hij toch opnieuw gefusilleerd. De heer Cesar Munoz, vriend en medestander van Ruiz Zorilla, is ge vangen genomen en ter beschikking gesteld van den opperbevelhebber der troepen in de provincie Guipuzcoa. Een Fransch heilgymnast, Chausolles genaamd, is te Barcelona in hechtenis genomen, omdat hij een biljet, waarop de staat van beleg afgekondigd stonden dat op den voorgevel van zijn huis aangeplakt was, afgescheurd had. BriTSCHLAlttSL De Reichsanzeiger behelst een besluit der regeering, waarbij de bonds raad bijeengeroepen wordt tegen 27 en de rijksdag tegen 29 Augustus. Aan het gastmaal, ter eere van den keizer van Oostenrijk op het kas teel Babelsberg gegeven, werd de feestdronk op den verjarenden keizer uit gebracht door keizer Wilhelm. Onmiddellijk daarna deed zich het geschut van het kasteel, als eeresaluut, hooren. De keizer, de kroonprins en prins Wilhelm droegen de Oostenrijksche uniform. De Ooslenrijksche ambassa deur was naast den keizer gezeten, terwijl tegenover hem keizerin Augusta, de kroonprins en prins Wilhelm hadden plaats ontvangen. In eene vergadering van het Berlijnsche hulpcomité voor de inzameling van giften, ten behoeve der noodlijdenden op Ischia, is besloten, om een groot liefdadigheidsfeest in het gebouw der hygiënische tentoonstelling te geven. Over den aard van het feest werd langdurig van gevoelen gewis seld. Algemeen verlangde men. dat het, met het oog op de ramp, een ernstig karakter zou dragen. Ten slotte benoemde men eene speciale com missie van 7 leden, waarin ook een redacteur van het Berliner Tageblatt, d'. Nathanson, zitting erlangde. De entreeprijs zal, als minimum, 3 mark bedragen. De kroonprins zal het feest bijwonen. De koning en de koningin van Saksen waren dezer dagen een uil stapje gaan doen over de grenzen in den omtrek van Rochfeld. Toen zij 's avonds omtrent 9 uren per rijtuig naar Dresden terugkeerden, werden zij aangevallen door drie roovers; maar de koetsier en de lakei verdedigden zich zoo moedig, dat de aanvallers gedwongen werden de vliicht te nemen. De politie gelooft een der daders in handen te hebben. Het stoomschip Pola met de leden en het personeel der Oostenrijksche Noordpool-expediiie is op de terugreis Zondag te Hamburg binnengeloopen. Als een bewijs van de uitgestrektheid, die de uitvoer van Noorsch ge zaagd hout beeftkan dienendat bij Drammen drie groote buitenlandsche vaartuigen liggen, die eene lading geschaalde vloerdeelen voor Australië innemen. Het grootste dezer schepen, waarschijnlijk het grootste dat ooit die haven bezocht heeft, meet 1424 tons. De twee andere zijn van 900 a 1000 tons. Daarbij ligt een Noordsch schip van 800 ton, insgelijks voor Australië bestemd. OOSTENRIJK. De keizer van Oostenrijk, gedecoreerd met het grootkruis der Takowa- orde, heeft gisteren ten 11 ure bij den koning van Servië een bezoek afge legd, dat een half uur duurde. Tien minuten later bracht de koning hem een tegenbezoek. WEENEN, 22 Augustus. De Noordpool-expcditie is hier aangekomen en ontvangen door den burgemeester, verschillende militaire dignitarissen, den adjudant des keizers, eene deputatie van het geograpbisch genootschap enz. De burgemeester en de algemcene secretaris van het geographisch genoot schap hebben bij die gelegenheid eene welkomstrede uitgesproken. Het publiek juichte de leden der expeditie toe. BERLIJN, 22 Augustus. De Nordd. Allg. Zeitung vestigt de aandacht op de alle paal en perk te buiten gaande opstokerij van de Fransche pers tegen den Duitschcn nabuur. De buitensporige heftigheid der Fransche revanche-predikers doet veronderstellen dat Frankrijk de c'énige staat is door welken de vrede van Europa duurzaam bedreigd wordt. Het blad zegt dal zulk een toestand niet langer duren kan zonder den vrede in groot gevaar te brengen, want hoe hooger de vloed der hartstochten zwelt, dien gewetenlooze opruiers ter bevordering van hunne veelsoortige oogmerken onvermoeid al sneller doen stroomen, te minder kan men vooruitzien hoe lang die vloed nog binnen de dammen van den uiterlijken vrede kan worden teruggehouden. Burgerlijke Jsfanb, Van 16 tot en met 33 Augustas 1883. BEVALLEN: M. Webber, geb. Slok, D. M. v. Dijk, geb. Brouwer, D. M. G. C. v. Erp, geb. Couvée.Z. S. C. v. Leeuwen, geb. Wagemans. Z. W. Haasbeek, geb. Ghouloer, Z. J. W. G. v. d. Assen, geb. Gans, Z. M. A. W. v. Iterson, geb. Plug, Z. M. Leemans, geb. v. Oosten, Z. E. Onstenk, geb. llel- versteyn, Z. M. T. Eijnee. geb. Lips, D. C. Verhoeven, geb. Ligtvoet, D. M. 15. T. A. Robbers, geb. Dartels, Z. F. A. L. Lamberts llurrelbriuck, geb. Ge- raerds Thesingh, D. 11. C. Steyger, geb. Den Bezemer. Z. - A. Bakker, geb. Weerdenburg, Z. M. E. v. Daalen, geb. v. d. Berg, D. C. G. Keulemans, geb. Schnabel, D. E. De Bruin, geb. Neuteboom. D. J. v. Gelder, geb. Cohen, G. Wassenaar, geb. v. Oosten, Z. C. Rousel, geb. Salm, 1). L. v. Rossen, geb. v. Zwietcn, D. A. M. M. v. Schaik.gcb. Kramers, D. J. Heintz, geb. Coenen, Z. J. P. Rovers, geb. v. Daalen. Z. M. L. P. Goes, geb. Pallme, Z. W. C. v. Rossum, geb. Groeneveld, D. C. Schouten, geb. Dreef, Z. A. v. d. Berg, geb. v. Booren, Z. P. Ammerlaan, geb. v. Steenbergen, D. OVERLEDENG. A. Drechsler, Z., 7 m. S. M. Jongbloed, D., 22j. E. Ba- velaar, 15 m. J. Van der Huysen, vr„ 84 j. H. G. Hensing, D., 2 j. W. C. Bonte, geb. Warmond, Z. levcnl. J. W. Van Efveren, geb. Munnikhuysen, wed. 52 j. J. De Boer, Z.. 10 m. P. De Graaf. wedr„ 77 j.G. Honvlee, wedr. 88 j. a. c. Prins, geb. Wolzak, 33 j. J. Felser, geb. Imhof. 44 j, M. Duy- verinan, geb. Van Dorp, wed. 60 j. F. Muys, 68 j. J. Etienne, D„ 4 m. II. Ju, Z., 7 m. 11. C. Maas. D., 8 m. C De Jonge, geb. Kasteelen. Z. levenl. G. Rousel, geb. Zalm, Z. levenl. A. W. P. Leune, 0., 9 m. M. A. Susan, 43j. W. Baaten, geb. Hendriks, wed. 79 j. C. J. Van Leeuwen. 41 j. J. Welvaart, 74 j. J. Van der Moolen, 24 j. -- F. tl. Parmeutier, Z., 9 m. GEHUWD: J. J. Pieket, jm. en J. C. Carton, jd. L. Sjardin. jm. en P. M. G. Van der Leek, jd. J. De Geus, jm. en A. C. D'Haene.jd.--A. Privé, jm. en M. Laman. jd. II. J. Sloots, jm. cn J. W. Van der Drift, jd. P. Van Driel. jm. en M. II. Van der Upwich, jd. A O V E R T E lN l E IN Getrouwd: P. VAN DRIEL Bzn. en M. H. VAN DER UPWICH, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Leiden, 22 Augustus 1883. liet echte, algemeen gunstig bekende Univcrseel-Zuiveringszout, een zeker middel legen maagkwalen, zunr, braking, hartwater enz., is thans echt verkrijgbaar in 1/4 pakjes a 15 Cent, 1/2 pakjes a 31% Cent en heele pakjes a 5© Cent, te Leiden bij WJËYSTT ij* KBM; Katwijk, bij Wed. J. DE GROOT; Ifoubrugge, bij G. BOUT HOORN; Benthuizen, bij Wed. C. DEN BOUMEESTER; Foorburg, bij J. P. T. LIGTHELM; Alphen, bij L. VAROSS1EAU ZOON; Bodegraven, bij P. VERSLOOT; Noordwijk, bij W. GROEN; Uillegom, bij VAN MANSUM

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3