LfilDSC COURANT. DONDERDAG 23 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. ÜT°. 198. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. PROCES-VERBAAL, van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 21!len Augustus 1883 zijn ingeleverd. Op heden den tweeentwintigsten Augustus achttien honderd drie en tachtig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomendes morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Louis Marie De Laat de Kanter, Bur gemeester, Voorzit! or, en de heeren Prof. Michael Jan de Goeje en Prof. Teunis Zaaijer, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenbij hem den een en twintigsten Augustus 1883 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden negenhonderd acht en negentig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers die briefjes hebben ingeleverdvergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard dertien stembriefjeswaarvan elf onin gevuld en twee niet van het vereischte zegel voorzien zijn. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest negenhonderd vijf en tachtig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Mr. II. Van der Hoeven 579 stemmen, P. J. Los 396 en II. L. A. Van Cam- pen 6A. Hoorn, L. C. Quant, J. Schoondermark Jr. en J. Van Kampenhout, ieder éc'ne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer Mr H. VAN DER HOEVEN. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de heer Mr. H. VAN DER HOEVEN, Hoogleeraar bij de rechtsgeleerde faculteit van 's Rijks Universiteit te Leiden en aldaar wonende. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 22sten Augustus 1883. DE KANTER, Voorzitter. M. J. DE GOEJE, T. ZAAIJER, Stemopnemers. LEIDEN, 22 Augustus. De heer Philip Philips, die eenige weken iederen avond te Amsterdam in de Weleringkerk zijne liederen zong, hoopt in het begin van September ook te Leiden zijne Christelijke zangen te laten hooren. Heden morgen ten 5 ure vertrok met een extra-trein langs den Hol!. IJzeren spoorweg het 2' bataillon van hel 4' regiment infanterie, ten einde deel te gaan nemen aan de militaire manoeuvres aan de Utrcchtsche waterlinie. Door de politie alhier is een jongmensch aangehouden, die in het be zit was van eenig lood, dat bij onderzoek bleek door hem ontvreemd te zijn ten nadeele van zijn patroon. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor- het opengevallen kantoor Oude Tonge, ontvan gers en andere ambtenaren, Mie volgens dc bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn lot mededinging, zich nog tot 1 September o. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 18 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van ƒ17,388,831.31. De heer W. Swinkels, Turksch-roodverver te Helmond, dringt in een adres, dat aan de ministers van buitenl. zaken en van financiën is verzon den, aan op de herziening van onze tariefwetgeving. Door de verwerping van het handelstractaat met Frankrijk, waarvan het gevolg is, dat zijn fabrikaat daar slechts volgens het algemeen tarief kan worden ingevoerd, is alle verkeer met Frankrijk voor hem afgebroken, en over het algemeen wordt deze industrie stelselmatig ten gronde gericht, door de wijze waarop de invoerrechten van rood garen met naburige stalen worden vastgesteld. Door het Anti-dienstvervangingbond is eene circulaire gericht tot au toriteiten en belangstellenden, ter bijwoning van de jaarlijksche algemëcne vergadering, die Vrijdag 31 Augustus a. s. te 'sGravenhage in Diligentia zal gehouden worden. Behalve eenige onderwerpen van huishoudelijken aard, zullen ook aan de orde komen voorstellen van het afdeelingsbestuur 's Gra- venhage, en van het hoofdbestuur, om bij de staatscommissie voor de her ziening der Grondwet aan te dringen op het vervangen van het 8' hoofdstuk der Grondwet, inzonderheid art. 177 en 178, door juiste bepalingen omtrent den dienstplicht, b. v. A. naar de Fransche wet van 1872: a. leder Neder lander is den militairen dienst schuldig, b. Plaatsvervanging, nommerver- wisseling, elke vorm van afkoop zijn afgeschaft; of wel B. Volgens de Duitsche Grondwet: leder Nederlander is weerpliehtig en kan zich in de uitoefening van dezen plicht niet laten vervangen: of eindelijk C. eklektisch: Ieder Nederlander is den militairen dienst schuldig. Hij moet dezen dienst in persoon (of zelf) waarnemen. Naar men verneemt, zijn sedert eenige dagen aan enkele hoofdstations der staatsspoorwegen en van den Hollandschen ijzeren spoorweg rondreis- biljetten door Italië verkrijgbaar gesteld. Zij zijn zestig dagen geldig en zoodanig ingericht, dat men Italië steeds langs een anderen weg verlaat, dan waarover de aankomst plaats had. De reizigers hebben de keus tus- schen verschillende rout.es door Italië. Bij den aanleg van de bassins voor de drinkwaterleiding te Botterdam heeft men indertijd groote hoopen menschenbeendcren gevonden. Datzelfde verschijnsel doet zich thans voor bij het graven van het nieuwe bassin. Men heeft thans andermaal, reeds bij den aanvang der ontgravingen, vier kuilen gevonden, met menschcnbeenderen gevuld. Zij lagen op betrekkelijk korten afstand van elkander in hoopen, nauwelijks ée'n meter beneden den beganen grond, en vertegenwoordigden bijeengenomen zeker wel de geraamten van een paar honderd volwassen menschen. Het gebeente duidt aan, dat het zeer lang in den grond moet zijn begraven geweest. Het is grootendeels vermolmd. Schier geen enkele schedel is gaaf. De IV. R. C., die het bovenstaande mededeelt, acht een nader onderzoek van deskundigen gewenscht en vestigd tevens de aandacht op de groote hoeveelheid scherven, die bij het doen der ontgravingen voor den dag komt. //Zijn die daar ter plaatse gebracht te gelijk met het slib der rivier, dat aldaar eertijds tot aanplemping kan zijn aangevoerd? We weten het niet, maar het is vrij zeker dat onder die scherven van tegels, borden, koppen en bakken, die men overal als voor het oprapen heeft, vrij wat voorkomt dat niet tot onzen tijd behoort. De polderjongens werken er onbezorgd op los, zonder zich om geschied-of oudheidkundige bijzonderheden te bekreunen, en 't spreekt haast vanzelf, dat. indien zij bij het ontgraven van den bodem iets vinden dat in hun oog eenige waarde heeft, zij het dan naasten, zonder er veel aan anderen van mee te deelen. Bij de gisteren te Bussum voortgezette schietwedstrijd behaalden o. a. de studenten-vereeniging «Pro Patria" te Leiden 238 en de Leidsche scherp- schutters-vereeniging 224 punten. Onder de aangekomen vereenigingen werden vooral de leden van het Leidsche studenten-korps //Pro Patria" en de Rotterdamscbe scherpschutters opgemerkt, zoowel door hunne nette uniformen als door het vrij liooge aantal punten, door hen op vrije en personeele banen geschoten. Van 25 September tot 2 October a. s. zal te Amsterdam een interna tionaal letterkundig congres worden gehouden. Tegelijkertijd zal een con gres gehouden worden, hoofdzakelijk ter bespreking van koloniale quacsties. Te Amsterdam is aangekomen de stoomcr Poitou, van Havre, met ongeveer 300 passagiers, die, na de tentoonstelling te hebben bezocht, een tochtje ondernemen naar Kopenhagen, St. Petersburg. Stockholm en Chris- tiania. Deze gemeenschappelijke reis is ondernomen door de //Sociélé inter nationale des Tonristes, welke vereeniging er een eigen orgaan op na houdt, getiteld: I'Excursion. Aan de sterrewacht te Utrecht is het bericht ontvangen, dat prof. C. II. F. Peters, directeur der sterrewacht te Clinton, in New-Jersey, in den morgen van 13 dezer eene nieuwe planeet ontdekt heeft, de 234' der aste roïden. Merkwaardig is het, dat deze planeet van de 9' grootte is, terwijl die, welke in de laatste jaren gevonden werden, meestal van de 11' tot 12e grootte waren. Vermoedelijk bevindt zij zich dicht bij haar perihelium, daar het anders onverklaarbaar zou zijndat zij niet eerder ontdekt is. (U. D.) II. M. de koningin heeft een blijk van belangstelling gegeven in dc Heldringgfstichten, door daaraan jl. Vrijdag een bezoek te brengen. Ten twee ure verscheen 11. M. op //Talitha Knmi", waar de kinderen, voor het huis geschaard, een driestemmig lied ter verwelkoming aanhieven, waarnaar

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1