's GRAVENHAGE, 17 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal, C. B. Brandligt, thans werkzaam te Umuiden; tot rijks ontvanger te Woerden c. a.J. Abeleven, thans te Dieren c. a. Naar men verneemt heelt Z. 11. de Shah van Perzië de orde van den Leeuw en de Zon geschonken aan den heer H. P. Mutters, meubelfabrikant alhier en lid van de jury voor de Persische afdeeling ter internationale ten toonstelling te Amsterdam. Naar wij vernemenheeft de Hollandsche-Indische Bazaar ten voor- deele van de Sophia-stichting te Scheveningen na altrek van kosten opge bracht de kapitale som van 11300. Het comité heelt deze som overge dragen aan het bestuur der Sophia-stichting; na overleg van beide colleges is het besluit genomen van den interest van dat kapitaal jaarlijks eenige kinderen te verplegen. Uit den aard der zaak kan dit aantal betrekkelijk niet groot zijn; het zal variëeren lusschen 7 en 8, en gewijzigd worden naar gelang de kinderen het geheele seizoen of een gedeelte daarvan in de stichting moeten doorbrengen. Toch is men zeer dankbaar voor het ver kregen resultaat; kinderen voor wie door particuliere liefdadigheid niets gedaan werd, en voor wie het zeebad en de zeelucht de eenige genees middelen zijn, hebben nu veel kans geholpen te zullen worden. In de stichting bevinden zich thans 84 kinderen, een maximum, dat men moeilijk overschrijden kan; sedert de opening van het seizoen werden er reeds 121 verpleegd, en een dertigtal keerden reeds hersteld huis waarts. Vad Naar men verneemt, heeft gisterennamiddag te Scheveningen nabij het badhuis eene zeer belangrijke arrestatie plaats gehad door den hoofdcom missaris der rijkspolitie den heer Vernée en den wachtmeester der maré- chaussées, te Scheveningen gedetacheerd. De gearresteerde is een Duitscher, wiens opsporing en aanhouding gevraagd was. buitenlaïTdsche berichten. BELGIË Behalve het standbeeld van Conscience is ook te Antwerpen het Schelde- monument onthuld. Dit gedenkteeken is niet minder dan 25 el hoog en vierkant. Het beeld der Schelde kroont het, terwijl de borstbeelden van Rogier, Marnix van St. Aldegonde, van Lambermont aan de kanten zijn aangebracht. Voorts ziet men eenige maritieme attributen. De heer Van der Taelen, wethouder van Antwerpen, hield de feestrede, waarin hij met grooten lof uitweidde over den heer Ch. Rogier, den staatsman die het ini tiatief heeft genomen tot vrijmaking van de Schelde, en over de mogend heden die hem daarin hebben gesteund. Een prachtig banket besloot deze internationale plechtigheid. De rede, door den heer Van der Taelen uitgesproken bjj de onthulling van het Schelde-monument, heeft den Spaanschen gezant bij het Belgische hof aanstoot gegeven, zoodat hij, na aan den optocht te hebben deelgeno men weigerde zijne plaats in te nemen aan het daarna gehouden feestmaal. Bij de gemeentelijke feesten, die deze week te Antwerpen worden ge houden, maakten de /'pick-pockets" goede zaken. Een aantal horloges en portemonnaies zijn ontvreemd. Een ambtenaar der belastingen trof ook dit lot, en wel onder eigenaardige omstandigheden. Hij gevoelde, hoe een zakkenroller hem zijn horloge ontfutselde. Haastig pakte hij den dief bij zijn arm. Maar hoe groot was zijne verbazing, toen hij een mouw in de handen hield en de man losraakte. Evenwel gelukte het hem, den anderen arm te grijpen. Hetzelfde resultaat. De verblufte ambtenaar had twee roks- mouwen in zijne hand, en de dief ontsnapte met het horloge. Uit nadere berichten aangaande het spoorwegongeluk bij Mechelen blijkt, dat de eerste mededeelingen zeer overdreven waren. Er is slechts een der op den (rein aanwezigen personen bij omgekomennamelijk de machinist van de locomotief. Van de reizigers hebben enkelen kneuzingen bekomen. EAGËLA I». Het hoogerhuis nam bij derde lezing de wetsontwerpen aan betreffende de cholera, en betreffende de pachters in Engeland. In het lagerhuis deelde de heer Fitz Maurice mede, dat Shaw, de eenige Brit die nog door de Franschen te Tamalave gevangen werd gehouden de secretaris van den gestorven consul, in vrijheid is gesteld. De heer Field, het bekende Dublinsche jury-lid, die door Brady en Kelly zwaar gewond en bijna vermoord is, heeft zich genoodzaakt gezien Dublin te verlaten. Misschien vreesde hij toch nog te zullen worden om- gebracht, maar zeker is het, dat men geene zaken met hem doen wilde en j zijne positie tamelijk onhoudbaar werd. Toen hijeer hij Dublin verliet1 zijn huis in veiling bracht, deed niemand een bod en bet zal hem waar schijnlijk evenmin gelukken het te verhuren. Omtrent de brand, welke te Soulhall het krankzinnigengesticht in de asch legde, wordt nog gemeld, dat van de 22 patiënten, die daar verpleegd werden, 20 met groote moeite door brandweer, politie en particulieren wer den gered. De twee anderen kwamen in de vlammen om. Voorts verloren ook de eigenaar van het gesticht, dr. Boyd, een bejaard geneesheer, en zijn zoon het leven bij pogingen tot redding van anderen, en ook de keuken meid kon niet gered worden. De tuinman verwondde zich zoozeer bij den sprong uit een venster, dat hij weldra aan de gevolgen overleed. Verschei dene andere personen werden gewond bij hunne pogingen om te ontvluch ten sommigen zeer ernstig. De brand zou niet zoo grooten omvang ver kregen hebben, als er niet in het begin gebrek aan water was geweest voor de spuiten. Te Sunderland is Zaterdag eene schouwburgtent eene prooi der vlam men geworden. Even nadat de voorstellingen begonnen en minstens een duizendtal menschen in hel gebouw was, sloegen de vlammen uit. Aan de tegenwoordigheid van geest, door den directeur van den schouwburg aan den dag gelegd, die op zeer bedaarde wijze dit bericht aan het publiek mededeelde en het tevens aanmaande zoo kalm mogelijk de zaal te verlaten, is het te danken, dat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Een ontzettend ongeluk is Woensdagochtend in de mijn Wheal Agar bij Redruth gebeurd. Dertien werklieden werden, na volbrachte taak, naar boven gehaald. De groote bak, waarin het op- en neerlaten geschiedt, was de landingplaats reeds genaderd; de kaapstander volbracht zijne laatste wending om den lieden het uitstijgen gemakkelijk te maken, toen plotse ling de ketting brak. Een der mannen had nog juist den tijd om over te springen en redde zich; het volgend oogenblik plofte de bak, met zijne on gelukkige kameraden er in, in de diepte terug. Men hoorde een vreeselijke kreet, toen nog ongeveer een minuut lang het bonsen van den bak met zijne levende vracht legen de wanden van den 600 voet diepen put, einde lijk niets meer dan eene onheilspellende stilte. Onmiddellijk werd hulp ge organiseerd en toen deze op den bodem van den put was aangekomen, werden twaalf vreeselijk verminkte lijken gevonden. De in het voorjaar van Dundee ter robben- en walvischvangst uitge- Ioopen 9 schepen, zijn van Groenland teruggekeerd met een voordeeliger vangst dan verleden jaar. In het geheel werden 114 walvisschen en 22220 robben gevangen, welke 589 ton traan opleverden, vertegenwoordigende eene waarde, met inbegrip van de zeehondenvellen, van ƒ25785. Elder C°. bouwen voor de Cunard-lijn twee stoomschepen, die de reis over den Atlantischen Oceaan in minder dan zes dagen zullen moeten volbrengen. Zij zullen 13000 p. sterk zijn, en 8000 ton meten. De Standard verneemt uit Durbandat er een heftig tweedaagsch ge vecht in Zoeloeland is geleverd tusschen de aanhangers van Cetewayo en die van Usibepu, hetwelk eindigde met de nederlaag van den laatsten. Zijne kraal werd ingenomen; vele zijner volgelingen ontvluchtten te paard. Hij vroeg hulp aan John Dunn, maar deze weigerde. De Khedive bezocht gisteren de hospitalen en ambulances te Alexandria en liet in elk 40 ten geschenke achter. De minister van financiën heeft den Khedive het verslag over den staat der schatkist aangeboden. Hij berekent dat er over het afgeloopen jaar een tekort van 191.500 Egyptische ponden is op de algemeene inkomsten, niet gerekend het tekort van het domeinbestuur en de kosten van het bezettings leger. De minister betoogt dat eene blijvende vermindering van uitgaven tot een bedrag van 150,000 Egyptische pond, dringend noodzakelijk is. Die som, gevoegd bij de normale vermeerdering van inkomsten is bestemd om te dekken den dienst der nieuwe leening, welke men voorslaat, ten einde te kunnen betalen de eischen om schadeloosstelling en de buitengewone uitgaven voor de veldtocht naar Soudan. Tot den 13" zijn onder de Engelsche troepen in het geheel aan cholera gestorven: 3 officieren. 123 manschappen. Tot gisterenmorgen ten 8 uur waren te Cairo in de laatste vier-en-twintig uren aan cholera overleden 5 personen. FKANKRIJH. De uitslag der verkiezingen voor dc gewestelijke vertegenwoordiging is thans bekend. De republikeinen hebben 163 zetels gewonnen en 34 verloren. Zij hebben thans in 79 departementen de meerderheid. Er moeten nu nog 136 herstemmingen plaats hebben. Volgens de laatste te Hongkong ontvangen berichten, zouHuédenl3" gebombardeerd worden. Te Parijs werden in den laatsten lijd verscheidene klachten ingediend over het stelen van koffers aan de spoorwegstations. Men is eindelijk de dieven op hel spoor gekomen. Terwijl de reizigers aan het plaatsburcau hunne kaartjes namen, kwamen een paar mannen, gekleed als kruiers, namen hunne koffers weg en laadden die op een huurrijtuig. Niemand had er erg in, dat dit niet eerlijk in zijn werk ging. Zij hadden eene kamer gehuurd, waar zij hel goed borgen, onder voorwendsel, dat hun dit door reizigers in bewaring was gegeven. Een koorddanser, die te Sedan over een koord Zondag de Maas zon passeeren, is niet zoo gelukkig geweest als Blondin. In het midden geko men brak het koord en daar dit aan de tribunes der toeschouwers vastge maakt was en deze niet meer ondersteund werden, stortten zij in, waar door o. a. een meisje verpletterd en verscheiden personen gewond werden. De koorddanser kwam met een nat pak vrij. Een Franschman, Quenessen genaamd, heeft met zijne jonge vrouw, die nauwelijks 16 jaren telt, met goed gevolg den Mont-Blanc bestegen. Zij zijn op den top aangekomen, in gezelschap van hun huisknecht en drie gidsen. De moed en onverschrokkenheid, door deze jonge vrouw aan den dag gelegd, zijn zeldzaam. SPANJE. De Agence Havas verzekert, dat de opstandelingen van Seo d'Urgcl uiteen gedreven zijn en dat een gedeelte naar de zijde van Frankrijk ge vlucht is, op het grondgebied van Andorra. Men verzekert, dat een kolonel en 90 opstandelingen, van Seo d'Urgel komende, de grenzen overgetrokken zijn. Uit Martinet, een Spaansch dorp, 10 mijlen ten noorden van Seo d'Urgel gelegen, wordt gemeld, dal de kapitein der karabiniers Ligurio Mongada aan het hoofd van 80 opstandelingen, door eene kolonne van 600 man in den nacht van den 13J,n overvallen is en gevangen genomen. Hel schieten werd te Bourg Madame gehoord. Er waren twee dooden en veel gewonden waaronder een officier. DEITSCIILAN». Keizer Wilhelm is op de terugreis naar Babelsberg een klein ongeval overkomen. De koetsier, een oud man, reed tegen de post van eene poort, aan den ingang van het park Babelsberg, waardoor de as van het rijtuig brak. De keizer ondervond gelukkig niet anders dan een lichten schok e» een oogenblikkelijke schrik. Den koetsier was reeds vroeger iets dergelijks overkomen, waarom men besloten had hem te pensioneeren.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2