ZATERDAG 18 AUGUSTUS, STADS-BERICHTEN PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. |De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteer- den, wonende in wijk IV, over het dienstjaar 1883/84, bij hel College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijndagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Dinsdag 14 tot en met Zater dag 18 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dier. termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting, die voor hunne moeite mogen eischen tien cenls, zonder meer. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Augustus 1883. DE FREMERY, Weth'. 1° Burg. LEIDEN, 17 Augustus. Den 30eo November 1882, de dag waarop 50 jaren geleden by de ver dediging der citadel van Antwerpen van onze zijde het eerste schot viel, had te Amsterdam eene feestelijke bijeenkomst plaats van oud-militairen, die aan het voor Nederland zoo roemrijke wapenfeit hadden deelgenomen. Tot bestrijding der kosten is door de regeering eene bijdrage gegeven, maar aangezien de plannen tot feestviering eerst kort te voren waren lot rijpheid gekomen, en de medewerking der regeering daartoe niet tijdig genoeg was ingeroepenkon de vorige minister van oorlog niet vooraf de goedkeuring der wetgevende macht vragen tot het doen der vereischte uitgaven. Hij heeft inlusschen gemeend, in den geest en naar de bedoelingen van de Nederlandsche natie te handelen, door aan de feestcommissie den ingeroepen steun niet te weigeren, maar integendeel te doen blijken, hoezeer de onverschrokken houding der verdedigers van de citadel ook thans nog door de regeering en het volk op hoogen prijs wordt gesteld. Na overleg met zijn ambtgenoot van marine, die een deel der kosten ten laste van zijn departement namheeft de minister van oorlog aan de feestcommissie een crediet verleend tol een maximum van 4000. Van dit crediet is gebruik gemaakt tot een bedrag van 2820.82% Bovengemeld bedrag werd door het 7' reg. infanterie uitbetaald en moet der halve aan dat corps worden teruggegeven. Tot die teruggave strekt een bij de tweede kamer ingezonden wetsontwerp. De Staatscourant bevat het besluit van den 2d" Augustus 1883, tot wijziging en aanvulling van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, vastgesteld bij kon. besluit van 9 Januari 1876 (Stbl. n°. 7). Zij, die verzocht hebben als leerling-telegrafist in aanmerking te ko men, zijn aangeschreven om zich voor het vergelijkend onderzoek aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal 22, te 's Gravenhage. Een gedeelte daarvan zal op 23 dezer en de overigen zullen op 28 dezer moeten verschijnen. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Southampton 16 Augustus. Eene dépêche van Lloyd uit Batavia bericht de schipbreuk van de Nederlandsch-Indische pakketboot Baron Mackay in de Karimata-straat. Aan het examen voor de acte van hoofdonderwijzer van 13—15 Au gustus, te Breda gehouden, werdt o. a. toegelaten de heer L. Wolfs, van Leiden. Z. K. H. de prins van Oranje heeft aan bestuurderessen van de brei en naaischool, verbonden aan de prot. bewaarschool te Wageningen. 12 zilveren lepels doen toekomen, om te dienen als prijs in eene te houden verloting. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft voor de slachtoffers der ramp te lschia vijftig gulden geschonken. Met de lijn Poeldijk Monster-'s Gravesande, die Dinsdag jl. geopend werd, is thans het geheele nel van de Westlandsche stoom-lramwegmaat- schappij voltooid. Het vruchtbare Westland, met zijn uitgebreiden handel, is hierdoor aan zijn isolement onttrokken en wanneer, zooals binnenkort te verwachten is, nu ook de aansluiting van dien tramweg aam den Hol- landschen spoorweg tot stand komt, zal het zich ten volle in de voorrech ten ran het groote verkeer kunnen verheugen. Behalve voor den landbouw handel is de opening van dezen tramweg echter ook voor vele Hagenaars een aangenaam feit; immers deze lijn is thans een der meest geschikte ge legenheden voor pleiziertochtjes en buitenpartijen, waarvoor hel Westland steeds een geliefkoosd oord is geweest, als zon en wind willen meewerken ten minste. Door eene aangename afwisseling van trammen en wandelen zijn de bekende toeren door het Westland en naar den Hoek van Holland nu op verschillende wijzen te doen, terwijl de goed ingerichte uitspannin gen in de dorpen Loosduinen, Monster, 'sGravesande, Naaldwjjk enz. ruim schoots gelegenheid bieden tot verpoozing en flinke versterking van den inwendigen mensch. (Dbl. v. Z. B. en 's Gr.) Toen Woensdagavond de reddingboot van Maassluis van de gestrande stoomboot ff'm. Hartman naar den wal terugkeerde, sloeg zij om, waar door 4 man der equipage van de Wm. Hartman en de zeeloods Van der Heiden verdronken. De reddingboot is in ontredderden staat met de overige geredden aan den Hoek van Holland aangekomen. Tot tijdelijken leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Deuti- chem is benoemd de heer H. M. B. Ter Haar Romeny, te Haarlem. De tentoonstelling te Amsterdam is tot op gisteren bezocht door on geveer 800,000 betalende personen; abonnementen niet medegerekend. Naar de Amst. verneemt, zal het Panopticum te Amsterdam verrijkt worden met eene schoone groep, voorstellende de «courplenière", gehouden door Filips van Bourgondië en Jacoba van Beieren, zooals die werd voor gesteld door de Delftsche studenten bij de laatste feesten. Alles naar ont werpen en teekening van den heer A. Reyding, pol. stud., een der teekena ren der maskerade-costuums. In de gisteren te Amsterdam voortgezette algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Neder land werd o. a. eene som van /200 beschikbaar gesteld ten bate van de voorbereidende werkzaamheden voor de oprichting van een Nederl. pensioen fonds voor werklieden. Voorts werd de wenschelijkheid besproken tot af schaffing van de staats-loteryOok werd aangedrongen om by faillissemen ten bij voorkeur schuldeischers tot curatoren of mede-curatoren te benoemen. In zake den verkoop van steenkolen door stations-chefs werd menig woord gewisseld. Het hoofdbestuur zag daar niets anders in dan een zeer gewoon gevolg van concurrentie, terwijl door anderen het tegendeel werd beweerd. De vergadering besliste mitsdien dat zij niet tegen den verkoop is wegens handels-concurrentie, maar allen misbruiken wil geweerd zien, waartoe een onderzoek zal worden ingesteld. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering is aangewezen Zwolle. M. v. d. V., de gewezen chef van de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij, die in de vorige week terechtstond, is gisteren door de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en veroordeeld tot een jaar celstraf en 100 boete. Eergisteren stond voor het gerechtshof te Arnhem terecht de gewezen ontvanger D. C. H. uit Putten, ter zake van verduistering van gelden. De procureur-generaal eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot 8 jaar tuchthuisstraf en /500 boete, subs. 14 dagen. Heden veroordeelde het hof den besch. tot 5 jaren tuchthuisstraf. De machinist van den trein, waarop de stoker diende, die Zondag avond bewusteloos en gewond op de spoorbaan by Veeneudaal is gevonden is gearresteerd. Pe tweede zendingsdag der Christelijke Jongelings-Vereenigingen r. Nederland werd Woensdag op het builen »Dreijen", te Oosterbeek, voor de tweedemaal welwillend afgestaan door den eigenaar, graaf Van Rechter van Appeltern, gehouden. Extra-treinen uit het noorden en uit Holla voerden eene menigte volks bijeen. Het muziekkoor der weezen te Nei bosch begeleidde den zang. Het terrein was voor den feestdag op uitsl kende wijze ingericht. Ds. H. W. Van Lindonk te Voorst hield de openings rede en dr. 11. I'ierson van Zetten de slotrede, terwijl op verschillende ur--n tusschenbeiden de lieeren J. Van 't Lindenhoutvan Neerbosch, Geelink, agent van het Britsch en buitenlandsch Bijbelgenootschap, te Zeist, Von Wrangel anf Lindenberg, te Utrecht, J. L. Zecgers, zendeling te Indramajoe, en d». J. F. Bulens van Varsseveld hel woord voerden. Na afloop zongen de meisjes van Talitha-Kumi, uitZetten, een paar stukjes, zeer ten genoege der hoorders. Jammer, dat het weer den feestvierenden niet gunstig was; zoo nu eu dan moest men wegens de zware stortbuien eene schuilplaats zoeken in de cantine en elders. Woensdagochtend is te Roermond, bij het uitgaan van de Munsterkerk, door de politie aangehouden de persoon van Joseph Wunderlich, een oplich ter, die in de provincie Limburg geruimen tijd er zijn werk van maakte om aan de huizen geld in te zamelen voor het bouwen van een klooster op den Libanon, doch hel geld ten eigen bate aanwendde.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1