BTJITENLAN L>SC11E BERICHTEN. schappij over niet onaanzienlijke middelen, rijk is zij voorwaar niet! Die middelen, op de aangeduide wijze, öf op hetere te versterken öl uit te brei den, zij aller streven, opdat de maatschappijaan hare roeping getrouw, op haar uitgebreid arbeidsveld doen kunne wat haar hand goed vindt te doen. Uit het verslag over het algeloopen jaar bleek dat de maatschappij op 1 Juli II. telde 430 eereleden en 17047 gewone leden of begunstigers. Van het kapitaal moest ook dit jaar weder f 5000 verzilverd worden. Ooor een ongenoemde te Rotterdam was 2500 ter beschikking gesteldmet het oog op het aanstaande eeuwfeest der maatschappij, met de opdracht daaraan eene passende bestemming te geven. Door het hoofdbestuur was ook in het afgeloopen jaar weder gedaan zooveel in hun vermogen was om door gel delijke bijdrage onderscheidene inrichtingen voor onderwijs te steunen, o. a. de praktische ambachtschool te Dordrecht en Leiden met 1000. Voor bij zondere plichtsbetrachting werden 36 medailles uitgereikt. De moeielijkhe- den aan dit laatste verbonden nopen dikwerf het uitreiken van die eereblij ken te staken. Bij eene aanstaande wetsherziening zal dit punt in rijp be raad worden genomen. Onder de punten van behandeling was ook de vraag of de uitgave van de Zwaluw nog met eene bijdrage van ƒ8000 zou worden gesteund Na langdurige bespreking bleek uit de stemming dat de uitgave van dit tijd schrift niet zal worden voortgezet. Ter bevordering van het schoolbezoek van schipperskinderen werd voor een jaar ƒ2000 beschikbaar gesteld. Door het hooldbestuur wordt nog voorgesteld om bjj gelegenheid van het 100-jarig bestaan der maatschappij eene kweekschool voor bewaarschool- houderessen met oefenschool te vestigen. Door de financiëele commissie gesteund, meent Leiden te moeten wijzen op de ongunstige geldelijke vooruitzichten, welke tot dusver voor bewaarschool-houderessen bestaan en welke nog belangrijk beneden die van de onderwijzeressen voor het lager onderwijs staan. Verbetering daarvan is vooreerst niet te voorzien, liet gevolg daarvan is dat er weinig lust bestaat in deze betrekking, gelijk de bestaande kweekschool te Leiden gedurende eene veeljarige practijk onder vonden heeft. Eerst indien er meer vraag komen mocht, zou de tqd daar zijn voor de stichting eener tweede kweekschool. Door de heer Moens, lid der commissie voor hel eeuwfeest, wordt betoogd, dat door hem de ervaring is opgedaan, op zijne reis door het land voor deze zaak, dat de jammerlijke toestand van bet bewaarschool-onderwijs niet kan verbeteren zoolang er geen personen aan hel hoofd dier scholen staan, bekwaam om te weten en anderen te leeren hoe er verbeterd moet worden. Wat aan de kweekschool te Leiden bij al hare voortreffelijkheid ontbreekt is eene oefenschool, met een behoorlijk aantal leerlingen. Behalve in dat ééne opzicht, moet de kweekschool van het Nut tot voorbeeld nemen die van Leiden, aan welke spreker den grootsten lof toezwaait. Aan haar hoofd moet staan eene vrouw met ernst en liefde voor de zaak bezield, ge lijk mej. Hardenberg. Laat dan die school maar eenmaal bestaan en de van haar uitgaande werking zal niet uitblijven. Wat aangaat de financiën ge looft men wel dat eene rentelooze leening kans van slagen heeft, aan gezien reeds drie aanbiedingen zijn gedaan van 2500 van bijzondere per sonen en eene van 20000 van eene te Rotterdam bestaande maatschappij. Dit punt werd aangenomen en de vergadering verdaagd. Kapitein Sluiter, gezagvoerder van het stoomschip Mercurius, telJmui- den binnengevallen, redde eergisterenavond te acht uur tusschen het vuur schip Buitingen en den Westbinder den luchtreiziger d'Hoste, die te Calais was opgestegen in den namiddag te 5 u. 30 m. De ballon was op het punt van te vergaan. L'Hoste had het plan gehad het kanaal over te steken. In den gevel van het scheikundig laboratorium Leeuwenbergh, te Utrecht, is, ter nagedachtenis van den hoogleeraar dr. G. J. Mulder, een steen geplaatst, met het opschrift: "Dr. G. J. Mulder, geboren 27 December 1802, gestorven 18 April 1880, wijdde in dit gebouw de beste jaren van zijn werkzaam leven aan scheikundig onderwijs en onderzoek. Donator H. O. Anno 1883". 's GRAVENHAGE, 15 Augustus. Door Z. M. is aan jhr. N. A. Steengracht van Moyland vergunning ver leend tot het aannemen van de Pruisische Kroonorde llle klasse, alsmede van het ridderkruis le klasse der Saksisch-Ernestinische Huisorde. Door Z, M. is aan de artsen Josef Russli, geboren te Luzern, en Ger hard Vaerting, geboren te Messingen, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met nitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. Door Z. M. is de officier-machinist 2e kl. C. R. Van Kooten, op pen sioen gesteld, en benoemd tol officier-machinist 2' kl. bij 's rijks stoom vaartdienst, de machinist Is kl. in het vaste corps A. Bruch. Door Z. M. is de le luit. J. C. H. G. Van Deun, van het 2e reg. in fanterie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dal omtrent hem nader zal worden beschikt. Door Z. M. is lot lid van den raad van bestuur in de kolonie Curacao benoemd de heer mr. C. A. 11. Barge, lid van het bof van justitie aldaar. De minister van binnenlandsche zaken zal op 18 Augustus a. s. geen audiëntie verleenen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de heer Schroot, bij de behandeling der ontwerp-verordening betrekkelijk de koste- looze plaatsing van leerlingen op de inrichtingen van middelbaar onderwijs, in het algemeen de aandacht gevestigd op het geringe gebruik hetwelk van deze gelegenheid gemaakt wordt. Hoofdzakelijk om een middel te vinden tot bevordering van het kosteloos bezoek, onderwierp bij aan 's raads goed keuring eenige voorstellendie tegelijkertijd de strekking hadden om de tcrughoudenheid of de valsche schaamte van onbemiddelde ouders tot het vragen van een bewijs van onvermogen, te overwinnen. Dat doel wenschte hij bereikt le hebben door opheffing van het onderzoek naar de gegoedheid der ouders, zoodat als vereischte voor de kosteloozc plaatsing alleen zou worden gesteld, dat de candidaten zijn kinderen, die met vrucht de lessen op de gemeentelijke scholen voor on- en minvermogenden hebber, bijgewoond en door gedrag, ijver en bijzondere bekwaamheid uitmunten. De wethouder van onderwijs, de heer Six, stelde herhaalde malen in hel licht, dat de aanneming van dit stelsel onvermijdelijk zou leiden tot uitsluiting der onver mogende kinderen van bijzondere scholen, eene uitzondering, die nimmer ten grondslag heeft gelegen aan den milden maatregel van kostelooze plaat sing. Waarschijnlijk omdat de voorsteller niet zoo gelukkig was de gelijk stelling van de bijzondere met de gemeentelijke inrichtingen van onderwijs in zijn amendement uit te drukken, leed zijn voorstel, hoe aannemelijk ook in andere opzichten, met bijna eenparige stemmen schipbreuk. Ook werd door den raad gunstig beschikt op het verzoek van de Nedcrl. Bell-Telefoon-Maatschappij om te Scheveningcn nabij het Badhuis een hulp- centraalbureel op te richten. Heden was het 50 jaar geleden dat de generaal majoor C. J. Van Hees, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zjjne loopbaan begon. Reeds bij zijne komst op het bureel en verder op den dag tin zij. nen huize werden den jubilaris gelukwenschen en ook stoffelijke blijken van belangstelling aangeboden Des namiddags vervoegde zich eene com. missie uit de officieren van gezondheid ten zijnen huize, om namens het geheele corps der militaire geneeskundigen den chef bij gelegenheid van dezen feestdag een huldeblijk aan te bieden. Het officieren-schietgezelschap der dienstdoende schutterij alhier zal in 18d4 het tienjarig bestaan vieren door het houden van een algemeenen schietwedstrijd. Z. K. 11. prins Albert van Pruisen, zijne gemalin en kinderen verlieten heden Scheveningenalwaar het vorstelijk gezin omstreeks eene maand van het badseizoen heeft doorgebracht. Ten 4 ure 20 min. nam de familie pet Rijnspoor de terugreis naar Duitschland aan. Voor het liefdadigheidsfeest op Zaterdag 18 Augustus door de zorgen van den directeur der vermakelijkheden op het Badhuis georganiseerd, is het volgend programma vastgesteld: Van 9—1 ure, op het afgesloten ter rein op het strand, mastklimmen, zakloopen, ezelharddraverijen en hard- loopen van Scheveningsche meisjes, waarvoor worden uitgereikt zilveren en andere kostbare prijzen. Gedurende de wedstrijden concert op het strand. 2—4 ure, kindervoorstelling door den heer Bamberg in de kurzaal; concert op het terras en uitdeeling der prijzen. 4—6 ure, bal champêtre op het strand en tombolaaangeboden door eene geacht ingezetene van 's Gravenhage aan de Scheveningsche dorpsjeugd. 7 uur, aanvang der vermakelijkheden op het terras, met welwillende en geheel belanglooze medewerking van verschillende Hollandscbe en Fransche arlisten. Kinderbal in de kurzaal met tombola van 500 prijzen, waarvan de le prijs zal zijn een poney, welke te zien zal zijn op den feestdag en den dag te voren. Strijkconcert op hel terras. Illuminatie van het feestterrein. 9—10 ure, spectacle-concert cham pêtre, 10 ure, groot vuurwerk aan beide zijden van het terras; ten slotte Bengaalsche verlichting (nationale kleuren) van hel geheele terrein. 11 ure, groot bal in de kurzaal. Uit deze opgave blijkt, dat men het plan tot het houden van een gecostumeerden optocht van 's llage naar Scheveningen heelt laten varen. De reden dat deze optocht niet doorgaat is te vinden doot dat de aanvrage om het benoodigde aantal huzaren met hunne paarden is afgewezen. BELGIË De kamer heeft het kieswet-ontwerp in zijn geheel met 62 tegen 41 stemmen aangenomen. Twee leden onthielden zich van stemming. ENG K 5. A W Op een Zaterdag te Ascot gehouden concertten voordeele van dei bouw eener kerk te Bagshotzong de hertogin van Connaught (zuster van prinses Hendrik der Nederlanden) eene Engelsche ballade en een Fransch lied, en prinses Christiaan van Sleeswijk-flolstein (derde dochter der koningin speelde eenige stukken op de piano. Dat de beide prinsessen een ongehoori succes hadden behoeft schier geen vermelding. De fondsen zijn vaster. Er heerscht minder opschudding en de notee ringen zijn iets beter. Het schip Freeman Clark, van Calcutta naar New-York met jute, werd den 18<I,D der vorige maand, bij St. Francisbaai in brand staande, door de equipage verlaten. Na eenige dagen zwaar stormweder gehad t hebben, ontdekte men dat het schip in brand stond en was de equipagegt noodzaakt twee uren daarna het brandende schip te verlaten. Eene boot, waarin de stuurman en acht matrozen, werd door eene sleepboot aange troffen. Twee man waren door ontberingen gestorven. De andere sloep, waarin de gezagvoerder en zeven man wordt vermist. In het jongstverloopen etmaal bedroeg de sterfte aan cholera onder dt Britsche troepen te Cairo 3; onder de inboorlingen 55 le Damanhour, 141 in de provincie Minieh, 58 in Behera. 69 in Charkieh, 72 in Ghirgbeh, 95 in Benisoef, 135 in de overige provinciën. Krachtens ministerieel bevel moeten, met het oog op de cholera, dt pelgrims die naar Mekka gaan de reis maken over land. F Ei A Bi IS. SS S«I Ei. De Sorbonne, het oude universiteitsgebouw te Parijs, zal eerlang ver bouwd worden. De architect Rénot, wiens ontwerp bij den daarvoor uitge schreven wedstrijd den eersten prijs verwierf, en die met de uitvoering et van werd belast, doet nu eene reis door Duitschland, om zich tot dat wert voor te bereiden. Hij verwierf ook den prijs bij den wedstrijd voor het gt- denkteeken van Victor Emanuel. De kosten der verbouwing worden op 2 millioen fr. geraamd. De graaf van Chambord zou Dinsdagochtend volgens te Weenen ont vangen bericht in doodsgevaar verkeeren. De bloedverwanten zijn pet telegram ontboden. De graaf van Parijs bevindt zich thans te Hamburg, waar hij de komst van den hertog van Chartres afwacht. Het gcrechtshol van de Haute Garonne heeft zekeren Saboulard dc li llaye tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens het vermoorden val een twintigjarig meisje, omdat hij een rijker huwelijk wilde aangaan. S1MNJ Bi. De koning heeft eene revue gehouden over 12000 man. Hij werd zeet toegejuicht, ilij vertrekt binnen eenige dagen naar Valladolid Vittoria, Saragossa en Barcelona en vervolgens naar Parijs, Duitschland ei Oostenrijk. De Midi zegt, dat er rust heerscht in geheel Spanje. 9U8T8CHLAN&. Kardinaal Howard is te Kissingen aangekomen en door prins Bismarck ontvangen. De Pruisische minister van eeredienst, VonGoszler, wordt aldaar verwacht. Voor de Chineesche regeering zijn le Kiel twee nieuwe pantserkorveltet besteld. Zij zullen op de werf van llouwalds gebouwd worden. Een voor malige Duitsche hoofdofficier der marine zal het opzicht daarover voeren. Wiggo Fanerhold, de Deensche schilder, vooral bekend door zijut stad- en zeegezichten, is dezer dagen te Dusseldorp overleden. Onder zijnt werken zijn verscheidene Nederlandsche gezichten, o. a. van Dordrecht tt Rotterdam. Opnieuw heeft de geographische wetenschap een gevoelig verlies geh dende eerst 27 jaren oude reiziger in Afrika dr. W. Retzer is nl. verdrom ken. Het ongeluk had plaats den 17dtD Mei jl.tusschen Bimbia en Victoria- op zee en wel zeer dicht bij de kust. Na het vertrek der reizigers ia

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2