STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. l)c Courant verschijnt dagelijhs, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. |De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenleer- den, wonende in de wijken 1, II en III, over hel dienst jaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Woensdag 8 tot en met Zaterdag 11 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Augustus 1883. DE KANTER. LEIDEN, 10 Augustus Bij kon. besluit van 29 Juni 1883 is rechtspersoonlijkheid verleend aan de Christelijke Jongelings-Vereeniging, onder de zinspreuk: «Gedenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap'' (Prediker 12 vers l3) te Leiden. Gedurende de maand Juli jl. is de kweekschool voor zeevaart alhier weder met een 30-tal jongens vooruitgegaan. Gedurende de algeloopen maand Juli zijn per Rijnlandschcn stoom tram (LeidenKatwijk) vervoerd 31771 personen, met eene opbrengst van 5128.28% opbrengst goederenvervoer 257.69%, vervoerde postpakketten f 30.40, totaal 5416.38. Van af 1 Juni tot en met uit. Juli zijn vervoerd 58519 personen, met eene opbrengst van 9920.75, opbrengst goederenver voer /563.64% vervoerde postpakketten 30.40, totaal ƒ10514 79%, zijnde per dag-kilometer ƒ19.90. lieden is door de IJsel-stoomtramwegmaatschappij de lijn Voorschoten- Veur (Leidschendam) geopend. Is deze lijn zeker ten gerieve van de be woners aldaar, ook voor deze stad heeft ze hare nuttige maar ook tevens aangename zijde. Hoe velendie op een schoonen zomerdag een tochtje naar Wijkerbrug wenschen te maken, zien eensklaps eene gelegenheid geopend, waardoor hun niets in den weg slaat aan hunne begeerte te voldoen. De minister van waterstaat heelt aan de commissarissen des konings de volgende aanschrijving gericht: Op grond van door hen gedane waar nemingen en onderzoekingen hebben de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht de aandacht gevestigd op het gevaar van overbrenging of ver breiding van besmettelijke ziekten door de lompenmagazijnen en het vervoer van lompen. Naar aanleiding daarvan werd aan de vergadering van genees kundige inspecteurs gevraagd, welke voorwaarden naar haar oordeel aan de krachtens de wet van 2 Juni 1875 {Stbl. n°. 95) te verlecnen vergunningen tot het oprichten van bewaarplaatsen van lompen moeten worden verbon den, om het terecht gevreesde gevaar zooveel mogelijk te voorkomen. Op die vraag heelt de vergadering in haar desvvege uitgebracht verslag o. a. medegedeeld, dat hel naar haar oordeel wenschelijk ware: 1°. dat het aan leggen van bewaarplaatsen van lompen in den regel slechts plaats hebbe buiten de bebouwde kom der gemeente, of wel op plaatsen door den be trokken inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht goed te keuren; 2". dat het vervoer van lompen niets anders plaats hebbe dan in goed ge sloten, n.et een vochtig zeil gedekte zakken. In het belang van de open bare gezondheid kan het nuttig zijn de gemeentebesturen, door wie krach tens art. 1 in verband met art 2 der bovengenoemde wet, de bedoelde ver gunningen worden verleend, op deze wenken van het geneeskmidig staats toezicht te wijzen. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoeg sels der Staatscourant van 10 dezer opgenomen staten, betredende: den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madurage durende de maand Maart en de eerste drie maanden van 1883, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaja, gedurende de maand Maart 1883. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen zijn drie muntbiljetten ieder groot ƒ10, door een onbekende ingezonden, onder het postmerk Nijmegen, dd. 8 dezer, tot voldoening van aan het rijk ver schuldigde gelden. De Staatscourant van heden bevat de verslagen der commissiën gedu rende het jaar, eindigende 31 Juli 1883, belast met het afnemen der exa mens van apothekersbediende. Het stoomschip IVoordhollandvan Java naar Rotterdam, vertrok 9 Augustus van Aden. De Batavia, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisterenavond te Port Said. De C. Fellinger, van Amsterdam naar Batavia, 'jjS'slerenmiddag te ongeveer 4 uur 50 m. van Pauillac vertrokken. De Prinses wtlhelminavan Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden den 8"n Augustus. Aangaande de gevonden gouden munten, die onlangs te Hooge Mierde gevonden zijn, is van regeeringswege een onderzoek ingesteld. Als gevolg daarvan is de directeur van het koninklijk penningkabinet gemachtigd met den burgemeester onderhandelingen te openen betreffende den aankoop van enkele stukken. Wij vernemen, dat onze begaafde stadgenoot, de heer Th. H. H. Ver- hey, op Duitschen tekst eene romantische opera heeft gecomponeerd Het werk is in vier bedrijven, en draagt den naam Imilda. Het libretto is van den heer W. Smalt. (IV. R. Ct Naar de IV.R.C. verneemt, wordt er Zaterdag aanstaande in Zeemans- hoop te Amsterdam, eene vergadering gehouden van belangstellenden in de Noordpoolvaart, om te bespreken, welke maatregelen er kunnen genomen worden om de Varna op te sporen. De leiding dier vergadering is aange boden aan professor Buys Ballot te Utrecht. De 15« jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederl. Weerbaar- heidsbond zal gehouden worden in het Gebouw voor kunsten en weten schappen te Utrecht, op Maandag 10 September a. s.des voormiddags te 11 uren. In deze vergadering zal voorzien worden in de vacatures, in het comité ontstaan door de aftreding van de heeren mr. C. R. Merkus, F. W. Klokke en J. W. Schubart, van wie de laatste voor eene herbenoeming niet weder in aanmerking wenscht te komen. Voorts zullen behandeld worden: financiëele aangelegenheden, een voorstel tot wijziging van art. 4 van het bondsreglement als punt van uitgang voor herziening van het reglement en het oprichten van eene nationale schietbaan. De door het centraal-comité aangel ondigde nationale schietwedstrijd gaat dit jaar niet door. maar wordt verdaagd tot het volgende jaar, zoo mogelijk in de maand Juni. Voor de benoeming van hoofd der openbare lagere school te Reeuwjjk j zijn genomineerd de heeren A. Goudswaard te Leiden, J. H. Verkerk te Koudekerk, W. La Roy te Amsterdam en D. J. Ruyter te Koog a. d. Zaan. Door de jury voor de 7de tijdelijke bloemententoonstelling te Amster dam, beslaande uit de hh.: C. J. Van der Oudermeulen, Den Haag; W, Boomkamp, Noordwijk; Joh. Van Zoest, Arnhem; W. G. Appeldoorn. Am sterdam; G. W. Keessen, Aalsmeer, en J. P. Van der Hoeven, Amsterdam, zijn o. a. de volgende bekroningen toegekend: 2" prijs, diploma voor gouden medaille aan, W. D. Keessen, Aalsmeer. 100 struik fuchsia's. 3e prjjs, diploma voor zilveren medaille, aan I. J. De Vink, Boskoop, coll. aucubas, J. De Loos Ilz., Boskoop. 30 coniferen; 1. De Jager, Boskoop, 10 idem, waarop 150 soorten veredeld; 1. Van Hoff, Boskoop, col!, lilianauratum. 4e prijs, diploma voor bronzen medaille, aan J. Van Coevorden Pz., Hazers- woude, bloempotten, aan J. G. Ballego. Warmond, 12 gloxiora's; D. J. Tas S^Zn., Aalsmeer, coll. varens. 5e prijs, eervolle vermelding, aan L. Wal- raad, Boskoop, 2-jarige pruimeboom met 42 vruchten. Gisteren morgen had te Amsterdam in de Warmoesstraat een treurig ongeluk plaats. Twee stukadoors, die aan den gevel van het Hotel Kras- napolsky werkten, vielen uil een venster der tweede verdieping. Beiden zijn naar het gasthuis gebracht. Een verkeert in levensgevaar. Door hel stormachtige weder van eergisteren nacht, is op de Zuiderzee bij Oudemirdum een schip vergaan. Wrakhout van eer. tjalkschip is te Lemmer aangedreven. Volgens een aan het loodskantoor te Antwerpen ontvangen telegram uit Vlissingenis Woensdagmiddag op de hoogte van Folchslone eene Noord- sclie bark gezonken. De geheele equipage is verdronken, behalve een man, die door een zich in de nabijheid bevindend schip werd gered. De nestor der notarissen in Noordbrabant, de heer W. Huysmans te Eindhoven, die wegens zijn hoog gevorderden leeftijd (82 jaren) dezer dagen zijn eervol ontslag aan Z M. gevraagd en verkregen heeft, bekleedde die eervolle betrekking ruim 49 jaren met goed succes. Zijne loopbaan als can- didaat begon in 1823, toen hij elf jaren later als notaris benoemd werd. Een lieer, die met zijne echtgenoote uit Parijs te Rozendaal kwam met het doel de Amsterdamsche tentoonstelling te bezoeken, ontdekte, toen hij uil de visitatiekamer was gekomen, dal hem eene portefeuille, onder meer inhoudende 3 bankbiljetten van ƒ1000, was ontvreemd. Alle pogingen der justitie om op het spoor te komen van den diefstal bleven vruchteloos, daar de reiziger de nommers der bankbiljetten niet had opgegeven. 's GRAVENHAGE. 10 Augustus. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder van de Eiken kroon, dr. J. A. Goedbloel. te Apeldoorn, die gedurende bijna 28 jaren als geneeskundige bij de hofhouding op het l.oo was werkzaam geweest, en onlangs als zoodanig ontslag had gevraagd. In zijne plaats is die betrek king opgedragen aan dr. J. Vlaanderen Cz. Door Z. M. is bij het leger in Nederlandsch-Indië benoemd lot officier van gezondheid 2e kl.de voor dat leger opgeleide militaire student (arts) J. G. Kronouer. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst 3e kl. 3e afdeeling bij hel koninklijk instituut voor de marine Ie Willemsoord H. J. Kohier, op daartoe gedaan verzoek, met 15 dezer eervol uit den zee dienst ontslagen. Naar men verneemt zal Z. M. den koning het contra-bezoek van Z. M. koning Leopold der Belgen ontvangen op het buitenverblijf «Oranje- Nassauoord."

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1