De minister van financiBn maakt bekend, dat bjj hem ontvangen is eene som van ƒ1.40 door een onbekende onder het postmerk Nijmegen dd. 7 dezer, tot voldoening van te weinig betaald successierecht, ingezonden. De Staatscourant van heden bevat het verslag van de commissie be- ii last met het afnemen van het veeartsenijkundig examen gedurende de jaren j 1881, 1882 en 1883. aangaande hare zitting in Mei, Juni en Juli 1883. Aan het examen voor de akte als hoofdonderwijzer werd 6, 7 en 8 j Augustus te 'sGravenhage deelgenomen door 16 candidaten. Daarvan werden 10 afgewezen en toegelaten de lieeren: L. Van Oeveren van Kolijnsplaat, i| A. Limburg van Nijmegen, P. C. Van Stappen van Kinderdijk en P. J. Meijer van Nijmegen. Twee candidaten hadden zich teruggetrokken. Volgens de Independence Beige zullen aan dr. VolgralT, nieuwbenoemd hoogleeraar aan de vrjje universiteit te Brussel, leerling van onzen Cobet, ook worden opgedragen de colleges in de geschiedenis der Nederlandsche letterkunde, die thans door den hoogleeraar Alphonse Willems gegeven worden. De heer VolIgrafF zal die colleges in het Nederlandsch geven. Als een bewijs dat het gebrek aan kader bij het wapen der infanterie steeds vermindertdiene dat op den len Augustus aan de formatie ontbraken 3 fouriers, 78 sergeanten en 328 korporaals, terwijl nu 6 weken geleden het incompleet bij dat wapen bestond uit 5 fouriers, 95 sergeanten en 347 korporaals. Naar men verneemt zijn de bij het leger hier te lande gedetacheerde kapitein van het Indisch leger F. Pompe van Meerdervoort en de le luit». F. Sabron en F. Van Hasselt, resp. van de infanterie en rijdende art., door 1 den minister van oorlog aangewezen om in de volgende maand, onder lei ding van den luit.-kol. K. Eland, directeur der IP aid. krijgsschool, eene reis te maken naar Oostenrijk, ten einde de voornaamste militaire instellin gen aldaar, zoomede de electrische tentoonstelling te Weenen, te bezoeken. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said den 94tn Augustus. De Soenda, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 8 Augustus. Op de 31e jaarvergadering der Evangelische maatschappij, die op 11 en 12 September a. s. te Veendam zal worden gehouden, zal op de open bare zamenkomst het woord worden gevoerd door prof. Gooszen, van Lei den, en dr. Bntgers van der Loeff, van 's Bosch. Door Leiden is ter behan deling voorgesteld, dat de Evang. maatschappij 1000 ter beschikking van het hoofdbestuur zou stellen, tot ondersteuning van de vrije gemeente te Brussel, door den heer J. Hocart gesticht. Hedennacht zijn twee naast elkaar staande woonhuizen, aan de west- zjjde even buiten het dorp Voorschoten; benevens de inboedel, totaal afge brand. De oorzaak, zegt men, is aan niet te groote voorzichtigheid met een petroleumlampje te wijten. De menschen hebben zich nog bijtijds kunnen redden. Te Leidschendam had eergisteren een treffend ongeluk plaats. De 71-jarige rietdekker B. viel van de kap van een houtzaagmolen die hij her stellen zou. De man bekwam inwendig zulke kneuzingen, dat hij na twee uren vreeseljjke pijn is overleden. In den afgeloopen nacht ontstond brand in eene woning te Lisse, waardoor dezelve geheel in de asch werd gelegd. D». J. G. Verhoefl, pred. te Bodegrave, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Harderwijk. Behalve de reeds vermelde schenkingen zijn door wijlen den heer N, Van der Straal nog vermaakt aan het Ned. Herv. diaconie-armhuis te Delfs- haven /5000 en aan het burgerweeshuis aldaar ƒ5000, met bepaling bij het laatste, dat de kapitalen, waarvan thans nog uitkeeringen plaats hebben, zoodra zij vrijkomen, mede aan dat weeshuis zullen vervallen. Aan de bezoekers der tentoonstelling te Amsterdam zal op Vrijdag 10 Augustus, tegen afgifte van hun toegangsbiljct a ƒ1, een gratis-lot in in de tentoonstellings-verloting uitgereikt worden. Tevens wordt de entree prijs voor Zondag-, Maandag-, Woensdag- en Zaterdagavond voortaan vast gesteld op ƒ0.25. De overige avonden blijft de prijs ƒ0.50. Door den Franschen minister-resident te Tunis is eergisteren op het tentoonstellingsterrein het paviljoen van den bey van Tunis plechtig geopend. Te Amsterdam is Woensdag, in den ouderdom van 86 jaren, overle den de oud-hoogleeraar C. B. Tilanus. In 1796 te Harderwjjk geboren, stu deerde dr. Tilanus te Utrecht, promoveerde in 1818 en werd in 1828 lot hoogleeraar in de heel- en verloskunde benoemd, in welke betrekking hij 45 jaren werkzaam was. Z. M. de koning benoemde hem eerst tot ridder en later tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De 500 door den minister van marine geschonken aan de man schappen van de brandweer te Amsterdam, zullen niet worden verdeeld, maar gestort in het brandweerfonds voor ondersteuning van zieken en nage laten weduwen van brandweermannen. De manschappen der brandweer zullen bij 20-tallen de tentoonstelling bezoeken. De commissie verleent hun vrjj entree, en door bemiddeling van den commandant wordt per hoofd 1 uitgereikt voor de verteringen. In een der hotels te Amsterdam is eergisteren een der logeergasten in verzekerde bewaring genomen, daar hij een valschen wissel van 25 had afgegeven op eene bank in Londen. Gisteren werd te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer D. Cordes, de jaarlijksche algemeenc vergadering gehouden van de Nederl. Zuid- Atrikaansche Vereeniging. Na goedkeuring van de notulen werd door de seeretaris verslag uitgebracht van de verrichtingen der vereeniging in het algeloopen jaar en deelde mede dat in de kas een saldo van ƒ17840 voor handen was. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren mr. Henry en 11. J. De Marez Oijens, terwijl als zoodanig herkozen werden de aftredende leden mr. W. II. De Beaufort en prof. Buys Ballot, te Utrecht, en prof. J. T. Buys, te Leiden. Prof. Spruyt vraagt, ol het bestuur iets naders heeft vernomen, aangaande het ontslag van den heer Jorissen, als staats-procureur in de Transvaal. Het bestuur weet daarvan niets meer, dan hetgeen de dagbladen mededeelden. Niets meet aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Prins Roland Bonaparte, die in gezelschap zijner zuster, de markiezin De Villeneuve, eeuige onzer noordelijke provinciën bezocht, heelt daarna een uitstapje naar Zweden gemaakt en houdt thans weder in het hotel des Pays-Bas te Amsterdam verblijf. De prins denkt eenigen tijd hier te ver toeven, daar hij zich met elhnographische en antropologische studiën bezig houdt en hiertoe gebruik maakt van hetgeen vooral de koloniale afdeeling der tentoonstelling oplevert. Hij spreekt Engelsch en Duitsch en oefent zich ijverig in het Nederlandsch, om ook gemakkelijk de vele werken te kunnen lezen, die over Indië in het Hollandsch geschreven zijn. HH. MM. de koning en de koningin met het prinsesje maken dagelijks rijtoeren door Renkum en Heelsum en keeren meestal over het fraai gelegen landgoed den Keienberg naar Oranje-Nassau-Oord terug. Uit Beek bij Nijmegen wordt aan de IV. B.C. het volgende geschreven: 'tls zeker aan de Amsterdamsche tentoonstelling te wijten, dal het aantal vreemdelingen in deze streken dit jaar opvallend geringer is dan vroeger. Voor velen, die van het verblijl dier vreemdelingen hun voordeel trekken, is dit eene groote schade. Indien de welvaart eener plaats beoordeeld mag worden naar de moeite, die het kost om er eene woning te huren of te koopendan ziet het er hier niet voordeelig uit. Van de 10 of 12 grootere of kleinere villa's en huizen aan de Noordzijde van ons dorp zijn er 5 of 6 te huur of te koop. Toch is de streek nog altijd eene der schoonste van ons vaderland. Zonden de gebrekkige gemeenschapsmiddelen daarvan ook voor een deel de schuld kunnen dragen? Te Ondemirdum kregen dezer dagen twee knaapjes van 4 jaar twist. Een van de twee kinderen greep een hamer en gaf daarmede den anderen een slag op het hoofd, die zoo hevig aankwam, dat het gekwetste kind aan de gevolgen is overleden. De algemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Ne derland, te Middelburg gehouden, werd door 69 leden bijgewoond. De voor zitter zeide in zijne openingsrede, dat de verheffing van het notarisambt en de bevordering van het daarmede in verband staande algemeen belang niet te vinden zijn op den weg, aangewezen door den heer Sannes in zijn ont werp van wet op het notarisambt. Tot lid van het hoofdbestuur werd her kozen de heer C. v. 01st Jr., te Amsterdam. In plaats van den aftredenden hoofdbestuurder J. Maarschalk, te Boskoop, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer Th. Van Uije Pieterse, te Vlissingen. De volgende alge meene vergadering zal te 'sGravenhage gehouden worden. Te Udenhoul hadden twee buurvrouwen voortdurend twist. Gedurende acht dagen achtereen waren verwijlingen en haarplukkerijen aan de orde van den dag. De ééne buurvrouw schijnt echter wat te ver te zijn gegaan om hare woede te koelen en stak de woning van de andere in brand. Zij is in verzekerde bewaring genomen. 's GRAVENIIAGE, 9 Augustus. Door Z. M. is de heer 1. Fayn, consul der Nederlanden te Luik, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is de le luit. jhr. J. Th. Van Spengler, van het 4« reg. in fanterie, in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Gisteren werd nog door het gerechtshof behandeld de zaak van A. M. P. en J. A. v. D.de eerste schilder en de tweede stukadoor van beroep, bei den zonder vaste woonplaats. In den nacht van 30 op 31 Mei jl. bevonden deze besch. zich te 's Ilage aan den Zuid-Oost-Binnensingel, met het plan, dat zij vooraf hadden gemaakt, om den aldaar wonenden stukadoor E. tc bestelen. Zij hadden voornamelijk het kantoor van genoemden heer op 't oog, waar de tweede besch. den weg wist, daar hij een paar malen bij dien stukadoor had gewerkt. Ter uitvoering van hunne afspraak overgegaan, klom men de besch. een hek over aan de straatzijde, besmeerden vervolgens, om geen gerucht te]maken en het vallen der stukken glas te voorkomen, eene ruit van het kantoor met groene zeep en verschaften zich, na de ruit le hebben ingedrukt, door de ontstane opening toegang tot hel kantoor. Te vergeefs beproefden zij vervolgens licht te ontsteken; eveneens mocht niet gelukken de brandkast met een mes te openen, en in een lessenaar, die, hoewel de sleutel er op stak, werd opengebroken, vonden zij niets, liet voorname doel was alzoo gemist, maar om nu niet met ledige handen te vertrekken, namen zij een spiegel en een klok mede en verlieten daarmede beladen door de verbroken ruit het kantoor. Bij het weder overklimmtn van het hek aan de straat werden zij terstond gesnapt door den agent van politie De V., die de hand legde op P. en niet wilde gelooven dat hij aan het verhuizen was. V. D., die zich had verwijderd, werd later in arrest genomen. Beiden besch., die kort te voren uit de gevangenis waren ont slagen, bekenden dat zij geen werk konden bekomen en daarom tot diefstal hunne toevlucht hadden moeten nemen. Adv.-gen. mr. Gregory constateerde, dat het door dep. tact van den agent De V. gelukt was een paar echte boeven in handen te krijgen. Hij oordeelde beiden even strafschuldig en het bewijs ook door getuigenverklaringen vol doende geleverd. Zijn requisitoir strekte tot veroordeeling van beide besch. tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Vaillant, hoopte dat het hof eene zachtere straf zou opleggen. Heden bevestigde het hof dit vonnis. Nog veroordeelde het hof J. 't H., te Leiden, wegens diefstal, poging lot diefstal en diefstal met inklimming, tot 3 jaren gevangenisstraf. Voorts werd bevestigd het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, gewezen in zake A. P. De H., timmerman te Rotterdam, waarbij hij werd veroor deeld tot 4 maanden celstraf, ter zake van het zich op bedriegclijke wjjze door een conducteur van eene stoomboot doen algeven van een mandje met eieren en gedroogde scharren. Deze bekl. verlangde gemeenschappelijk te worden opgesloten, maar adv.-gen. mr. Gregory geloofde, dat, juist omdat de veroordeelde tegen de cel opzag, hem die straf opgelegd moest worden. Met die zienswijze vereenigde zich het hof blijkens zijn gegeven arrest.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2