LEI18CUE CttURANT. 2883. VRIJDAG 10 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN PATENTB1ABEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 18?. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteer- den, wonende in de wijken I, II en III, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op verloon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel van Woensdag 8 tot en met Katerdag 11 Augustus e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladcn ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Augustus 1883. DE KANTER. LEIDEN, 9 Augustus. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de hh. De Fremery, Hartevelt, Van der Zweep, Juta, Damsté, Van Dissel, Dercksen, Verster, Scheltema, Donner, Zaalberg, De Goeje, Driessen en de Voorzitter. Daar slechts 14 leden aanwezig waren kon door den raad geen besluit genomen worden aangaande de toelating van een der aanwezige onlangs gekozen leden, wijl bij verwijdering van een dezer het vereischle getal niet tegenwoordig was. Vooreerst derhalve werden de geloofsbrieven onderzocht van de nieuw gekozen leden mr. S. Le Poole en mr. F. Was. Dezen in orde bevonden zijnde besluit de raad hunne benoeming goed te keuren. Het verzoek van dr. J. C. Kist, om ontslag uit de betrekking van stads geneesheer, vond bij niemand eenig bezwaar; eveneens was dat het geval met het verzoek van dr. G. J. Dozy, om ontslag als leeraar aan de II. B. school voor jongens. In diens plaats werd als leeraar in de aardrijkskunde benoemd Coenraad Jacobus Leendertz, te Arnhem. De heer Donner vindt dat de personen door het collegie van het R. K. armen- en van het wees- en oudeliedenhuis voorgesteld als bestuursleden van deze inrichting in een al le nauwe graad van bloedverwantschap met elkan der verkeerden; als regentes werd toch aanbevolen mevrouw A. E. C. Stiege, eehtgenoote van den heer H. H. Ter Meer, terwijl de heer H. II. Ter Meer als regent dierzelfde inrichting werd voorgedragen; buitendien zal spreker zich van alle mogelijke stemming onthouden, omdat zijns inziens deze in richting geheel en al op kerkelijk gebied te huis behoort en de raad der halve niet bevoegd is in deze benoemingen te doen. Wegens dezelfde reden zal de heer Dercksen ook niet aan de stemming deelnemen. De voorzitter antwoordt, dat bij raadsbesluit is uitgemaakt dat deze inrichting behoort geclassificeerd te worden onder de gemeente-instellingen en de raad der halve wel degelijk bevoegd is lot het doen van benoemingen. Wat de familiebetrekkingen aangaat, die er tusschen de door het bestuur dezer inrichting voorgedragen personen bestaat, hierin ziet hij volstrekt geen bezwaar. De gewoonte toch brengt mede, dat de eerstgenoemde van elk dubbeltal gekozen wordt, zoodat dan in casu als regentes zoude benoemd worden mevrouw Ter Meer en als regent de heer M. J. II. Van den Bergh, die hoegenaamd door geen graad van bloedverwantschap met elkander verbonden waren. Bij de daarop gehouden stemming was dit wer kelijk het geval. Daar intusschen de heer Quant in de vergadering was gekomen stelde de voorzitter voor thans nog de geloofsbrieven van de hh. De FremeryDamsté, Hartevelt, Dercksen en Juta te onderzoeken: ook deze werden in orde be vonden en hunne benoeming goedgekeurd. De heer W. F. Van Wijk Sr. onlangs als lid van den raad gekozen zijnde, had als zoodanig bedankt, waardoor eene nieuwe verkiezing noodzakelijk is welke zal gehouden worden op 21 Augustus a. s. Vervolgens was aan de orde hel request van Aug. Klönne, ingenieur le Dortmund. Deze had bij contract van 14 Maart 1882 de bouw van een zesden gashouder voor f 105.200 aanvaard, onder verband van geheele oplevering vóór of op 1 October 1882bij gebreke, waarvan hij voor eiken dag latere oplevering zou verbeuren eene boete van 200 gulden. Dit werk was eerst in voldoende staat geleverd 23 April 1883, zoodat hij, aannemer, eene boete te betalen had van 205 X 200 gulden of 41000. Bij bovengenoemd request verzocht de aannemer van deze boete ontheven te worden zijnde hij door buitengewone en niet te voorziene omstandigtieden in de tijdige volvoering verhinderd geworden. Commissarissen der gasfabriek deelden deze meening niet ten volle en geloofden dat slechts een van de acht motieven door requestrant aangehaald als eene force majeure mocht beschouwd worden en wel de werkstakingen te New-Castle, waardoor de aflevering van het benoodigd materiaal meer dan zes weken vertraagd is geworden. Daarenboven in aanmerking nemende dat toen het werk voor den winter niet uitgevoerd was, vele dagen door het ruwe weder in het geheel niet en de overige dagen slechts ten halve gearbeid kon worden, stelden commissarissen der gasfabriek voor bovengenoemde boete te redu- ceeren tot eene som van 24200. De heer De Fremery en de voorzitter verdedigden beide het door commissarissen der gasfabriek geuitte gevoelen en geloofden dal het uiterst billijk en rechtvaardig was den aannemer gedeeltelijk van de hem opgelegde boete le ontheffen. In stemming gebracht, om den heer Klönne in stede van 41000 eene boete van ƒ24200 op te leggen, werd dit voorstel met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. Het verzoek van de directie der Zuidhollandsche bierbrouwerijom een kelderingang te mogen maken voor het perceel Breestraat n°. 49, werd aan gehouden tot eene volgende vergadering en wel tengevolge van eene opmer king van den heer Verster, welke geloofde dat de requestrant deze ingang reeds gemaakt heeft zonder vergunning van den raad en dezen derhalve stelt voor een fait accompli. Het verzoek van M. Viruly Jr., om vergunning tot het leggen van eene stoep voor het perceel Haarlemmerstraat n°. 3, dal van het bestuur van iiet II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis om vergunning tot het doen maken van een filter met een kanaal of zuigbuis in de openbare straat aan den Ouden Rijn, werden zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Bij verwijdering van bestuurders van het stedeljjk werkhuis, was het ver- eischtc getal der gemeenteraadsleden niet tegenwoordig en moest derhalve dit nummer van de agenda, namelijk de rekening van het stedelijk werkhuis, tot eene volgende vergadering uitgesteld worden. De gelegenheid tot het dis- cussiëeren over de opmerkingen van commissarissen der stedelijke gasfabriek betrekkelijk de lichtsterkte van het gas, werd eveneens uitgesteld. Men schrijft ons uit Amsterdam: Wandelstokken, regen- en zonne schermen aan den ingang van eene tentoonstelling van schoone kunsten af te geven, was eene gewoonte zoo oud als de weg van Kralingen. Men doet dat ook hier en men meent bij het verlaten der tentoonstelling in het terug nemen der afgegeven voorwerpen er af te komen met een fooitje. Volstrekt niet, het tarief is een dubbeltje, dal terstond gevorderd wordt. Trots den waakzaamsten douaan ontgaat er het kleinste parasolletje niet aan het toe zicht op dit dubbeltjes-bedrijf ter Amsterdamsche tentoonstelling, dat onder al de bedrijven aldaar, een meer dan gewoon burgermans beslaan oplevert. Schijnt de zon, aan parasols en wandelstokken geen gebrek; regent't, zoo als dat thans gebruikelijk is, parapluien loopen bij menigte in de fuik. Of men personen verwijdert, die onmachtig of' onwillig zijn dien crjnspenning te voldoen, dan wel of er tegen dezulken proces-verbaal wordt opgemaakt, zon wel plaats kunnen hebben. Men drinkt bier voor den dorst en dat bier zooals wordt voorgewend vloeiend brood zou zijn, ontwaart men wel anders bij het afleggen van een zoo grooten tocht als zulk eene tentoonstelling vereischt; de honger doet zich gelden. Eerst heeft men in restauratie zus of zoo duurkoop (maar lekker) opgedaan, nu zal men het eens beproeven in Bon marché, 't staat er immers met groote letters aangekondigd? Gelijk het brood der Gabaoni- tcn, zoo droog en versteend is hetgeen hier verschaft wordt; de boter is er hoogst waarschijnlijk met een kwast opgesmeerd, waarbij stelselmatig ver zuimd is de kwast van boter te voorzien en het vleesch dat op dal. brood gelegd is brengt onmiddellijk de koeien voor den geest uit de zeven magere jaren van den gansche Egyptelande, waarbij de overtuiging rijst dat men in Bon marché ook bekocht is. Duur, matig of goedkoop, smakelijk of niet, men keert aan deze restauratie's den rug toe, om die in de stad te bestor men, en, men herleeft! De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor de opengevallen kantoren Akkrum en Maars- senontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, on verschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 20 Augustus e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1