celstraf en ƒ25 boete. De bekl. bleef daarna volhouden dat hij niets oneer lijks had bedreven. De uilspraak is bepaald op heden over acht dagen. Z. K. H. prins Albrccht van Pruisen heeft zich heden morgen per Rijnspoor van 10 ure 5 min. naar Amsterdam begeven. Waarschijnlijk keert Z. IC. H. heden avond naar Scheveningen terug. Naar men met zekerheid verneemt bevindt zich de vij(jarige jongeling die door zijne grootmoeder was medegenomen, te Londen thans in handen zijns vaders. Door de politie alhier is aangehouden een hier ter stede wonende han delsreiziger, die verdacht wordt zich voor een aanzienlijk bedrag te hebben schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijn patroon te Rotterdam. BU1TENLAN DSC HE BERICHTEN. B E L I E. Uit een door l'Indép. Beige opgemaakten recaputilatiestaat blijkt, dat de nieuwe belastingen, door de vertegenwoordigers tot dusver toegestaan (voor zoover althans de senaat zich met de ontwerpen betrekkelijk de effec- ten en de personeele belasting ook mocht vereenigen) te zamen bedragen 13,800.000 fr. (alcohol 6.200,000, tabak 5 millioen, personeele belasting iya millioen, effecten enz. 1.100,000 fr.) Dit cijfer is nog 5 200.000 fr. be neden dat, hetwelk de regeering als minimum van het tekort heeft genoemd. e k e ii a ar i». In het lagerhuis heeft de heer Gladstone verklaard, dat er niets ver anderd is in de herhaaldelijk uitgesproken bedoelingen der regeering omtrent Egypte. Er is aan de mogendheden geen bepaalde termijn van de terug roeping der troepen medegedeeld, maar zij zjjn met de algemcene zienswijze der regeering bekend. Ons doel is niet enkel voor 'toogenblik de openbare rust in Egypte te verzekeren, maar ook het gevaar voor toekomstige storing af te wenden. Het werk der reorganisatie is tengevolge der cholera ver traagd. Eene zeer spoedige terugkomst der troepen is daardoor verhinderd. Wij hopen, dat wanneer onze troepen Egypte moeten verlaten, wij er een hechtereu grondslag zullen hebben gelegd, dan die van het door Arabi ge sloopte werk is geweest. Er is volstrekt geen onbillijke, onvriendschappe lijke, onverstandige oppositie van vreemde mogendheden tegen onze stappen ter regeling in Egypte te verwachten. De koetsier Kananagh, benevens de kroongetuigen Hanlon en Jos. Smith tegen het moordcomplot in het Phoenix-park te Dublin, zijn aan de Australische kust aangekomen, maar door de autoriteit te Melbourne belet om van boord te gaan, alleen in hun eigen belang, daar door de Ieren in de kolonie een complot tegen hun leven was gesmeed. In Engeland is een zwemmer van naamals zoodanig als markies Bebril bekend, die voornemens is te beproeven wat aan kapitein Webb mis lukt is en de Niagara beneden den waterval over te zwemmen. Hij woonde de mislukte poging van den beroemden zwemmer bij en is thans in Enge land, waar hij eene pop van zijn eigen omvang en zwaarte laat vervaar digen, die hij eerst in de Niagara werpen wil om goed op de hoogte te komen van de kracht en de richting van de draaikolk, lntusschcn zal hij zich dagelijks op de Theems en in de zee oefenen in hel opzwemmen tegen de sterkste slroomen. Een bericht uit Cincinnati meldt het treurig uiteinde van een man, vrouw en vier kinderen. De mail was John. Kracke, uit bovengenoemde stad, die met de zjjnen den 4e Juli (den Amerikaanschcn feestdag) op zijne boerderij, die door drie andere kinderen werd in orde gehouden, zou door brengen. Welgemoed reden zij, vergezeld van een kostganger, Adolph Betsch, voort, toen bij de kruising der spoorbaan aan Spring Grove avenue de vreugde in de diepste droefheid veranderde, daar een aankomende trein den wagen omver reed en vernielde en allen die er in zaten, behalve den heer Betsch, aanstonds doodde evenals de paarden. Laatstgenoemde persoon had, zoodra hij het groote gevaar bemerkte, een sprong gedaan, doch kreeg toch nog zulk een hevigen slag, dat hij eenige voelen hoog de lucht in geslingerd werd. Geen fluit nog eenig ander leeken had den naderenden trein aan gekondigd. Naar de Standard uit Hongkong verneemt, heeft de Fransche kom- mandant in Tonkin eene proclamatie tot het volk gericht, verklarende, dat Frankrijk nieV van plan is het land in te lijven, doch slechts de orde er wenscht Ie herstellen. Verder wordt hier eene vermindering van belasting voorgespiegeld, en eene strafoefening over de knevelende mandarijnen. Aan den anderen kant wordt gedreigd dal de hoofdstad, zoo noodig, verwoest zal worden. Bij eene verkenning in de richting van Sonlay vonden de Franschen eene zeer versterkte stelling met talrijk geschut, dat de rivier bestrijkt. Men verwacht hier een wanhopigen tegenstand. Eenige van de te Mandiah veroverde kanonnen dragen het merk der Engelsche marine. De vijandige gezindheid jegens vreemdelingen neemt in de grensdistricten tus- schcn China en Tonkin hand over hand toe. Goederen van eene Engelsche firma werden te Pakos aangehouden en de agent der firma werd gevangen gezet. De Chineezen beschuldigen deze firma van het leveren van voedsel en oorlogstuig aan de Franschen. De sterfte gedurende 24 uren. loopcnde tol gistcrenochtend8 ure, was: Cairo 111, kamp Helouan 5, Flwerdan 1, provincie Garbiek 158, andere provinciën 224. In de Chineesche stad Wcnchow was men onlangs in groote ongerust heid door de aanwezigheid van verscheidene groote koningstijgers, die op klaarlichten dag om de stad rondsnuffelden. Een werd er doodgeschoten en een anderen, die de stad wilde ingaan, sloeg de wachter de poort voor den neus dicht. Het dier krabde met de poolen tegen de planken; maar trok, toen dit niet baatte, af, evenals na cenigen tijd de andere tijgers. Nauwelijks echter waren de tijgers weg, ol er verschenen panters, die kinderen en vee verslonden en groote schade aanrichtten. De boeren van den omtrek durven zich niet meer alleen op hunne velden te wagen, en men ziet met verlangen uit naar kloeke jagers, die de streek van deze plaag j zullen bevrijden. FJ5AK1KEU ÏA. De regeering is voornemens prof. Jules Aronsohn naar Egypte te zenden, om de cholera-epidemie te besludeeren. Het Mem. dipl. meldt, dat de heer Herbert Gladstone, parlementslid en zoon van de premier, voornemens is eerstdaags naar Frankrijk te vertrek ken om met de heer De Lesseps te spreken over hetgeen gedaan kan worden om iusschen Hr Ms regeering en hem eene schikking tot stand te brengen be treffende het tweede Suez-kanaal. Hoewei de zending, waarmede de heer Herbert Gladstone belast zal worden bij den schepper van het Suez-kanaal, volstrekt niet van officiëelen aard is, wordt zij door den eersten lord en door den kanselier der sehatkist goedgekeurd. De Zwilsersche bondsraad heeft plan de goede diensten van Frankrijk in te roepen om van Turkije een tractaat te verkrijgen, waarbij aan Zw'it- sersche burgers toegestaan wordt onroerende goederen in de Ottomannische Staten te bezitten. De Rappel deelt het volgende briefje van Victor Hugo mede: //Ik geef 1000 fr. voor Ischia. Het onheil van Ischia is meer dan het onheil eens volks; het is meer dan een menschelijk onheil; het is een universeel onheil. Ik ben getroffen; ik zend mijn penningske". -• Te Parijs zijn welgeslaagde proeven genomen met een nieuwen elec- trischen omnibus. Onder de banken van dit rijtuig zijn accumalatoren ge plaatst, die in verbinding staan met eene machine onder het rijtuig en eene kracht van 72 paarden geven. Deze machine brengt eene spil in beweging, waaraan de kettingen verbonden zijn, die de wielen doen draaien. De heer Masini, de oudste der Fransche advocaten, is dezer dagen te Calvi (Corsica) overleden, na gedurende 77 jaar de praktijk te hebben uit geoefend. In Italië is reeds 1% millioen lire ontvangen voor de ongelnkkigen op het eiland Ischia. SPASJE De dagbladen melden dat 1100 soldaten en civiele personen te Badajoz de republiek hebben geproclameerd. Men gelooft dat zij duizend geweren uit de vesting namen en de tolbeambten zochten over te halen zich bij hen aan te sluiten, doch te vergeefs. Er zijn 2000 soldaten uitgezonden om hen te vervolgen. De Imparcial zegt dat de opstandelingen de gendarmerie en de tolbeambten ontwapenden. Men weet niet of de overheidspersonen door hen gevangen zijn genomen. Zij hieven de kreten aan: Leve de Republiek met de constitutie van 1869! Leve Zorilla! De minister-president Sagasta werd uit Madrid verwacht. In het overige deel van Spanje is het rustig. Generaal Blanco is benoemd tot commandant van het leger in de provincie Estramadura, die in staat van beleg is gesteld. De opstandelingen te Badajoz hebben bij aankomst van de voorhoede der tegen hen uitgezonden troepen hunne positiën ontruimd en zijn terug getrokken naar de Portugeesche grens, die zij schenen te willen over schrijden. SJ -F C SI E A K Volgens de Magdeburgische Zeitung is er sprake van een plan der Duitschc rijksregeering om, evenals met België, thans ook met Nederland eene literarische conventie te sluiten. Prins Bismarck verkeert in zóó lijdenden toestand, dat hij zich te Kissingen in volkomen afzondering moet houden. De rijkskanselier onthoudt zich van allen arbeid, omdat elke afwijking van dezen strengen regel lot zenuwachtige slapeloosheid en vermindering van krachten aanleiding geeft. De akademie van wetenschappen te Berlijn heeft uit het Ilumboldt- fonds toegewezen ƒ3000 aan dr. Otto Finch, voor het ordenen van de ver zameling, die hij van zijne reis in Polynesie heeft medegebracht; /3600 aan dr. Ed. Arning voor onderzoekingen omtrent de melaatschheid-epidemie op de Sandwichs-eilanden en nog ƒ3600 aan dr. Paul Gussfeldt om hem in staat te stellen zijn ontdekkingstocht in de Andes van Chili voort te zetten. 008TENR1JH. De keizer en de keizerin van Oostenrijk hebben 20000 fr. gegeven voor de slachtoffers van de aardbeving te Ischia. De minister Tisza heeft aan den vice-gespan last gegeven Moritz Scharf onvoorwaardelijk aan zijnen vader uit te leveren. Het bekende Armenische klooster op het eiland San Lazaro, te Vene tië, waar Byron eenigen lijd verblijf hield en waar zijne kamer en den Armenischen Bijbel, dien hij gebruikte, altijd den reizigers werden ver toond. is voor een groot gedeelte door brand vernield. Het museum en de boekerij zijn gespaard gebleven, maar bijna al de vertrekken der monniken zijn vernield. Te Antreca, een gedeelte der stad Aleppo, heeft een oproer tegen een Engelschen zendeling, Martin genaamdplaatsgehad. De Grieksche inwoners waren over de bekeering van een der rechtzinnige leden hunner kerk tot het protestantisme zoo verbitterd, dat zij in eene groote bendenaar het huis van den zendeling trokken, en het plunderden. De zendeling zelf werd in het rumoer gewond. Op bevel van den gouverneur zijn de aanstokers dezer daad van geweld in hechtenis genomen. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 6 Aug. [Part. tel. II.) lieden is hier de behandeling begonnen van een zoogenaamd oplichters-proces, waarbij o. a. als beschuldigden te rechtstaan: een uitgever van verschillende bladen, Hollander genaamd, en zekere dr. Vogelsang, vroeger beheerder van hel vermogen van den bekenden ambassadeur Von Arniui Hei kapitaal, in deze onderneming gestoken, bedroeg één millioen. Al de betrokkenen bij dit rechsgeding zijn gearres teerd en zitten preventief gevangen. MADRID, 6 Augustus. Itc opstand te Radajoz is geheel gedempt. De opstandelingen zijn deels gearresteerd, deels naar Portugal gevlucht. De troepen ontvingen bevel om naar Madrid terug te komen. Tiet is nu overal rustig. PROfiRAMMA VAK Ml'ÏKSESAl/HTVSSSKSKfiEK. Musis Sacrum. Donderdag 9 Augustus, te halfacht, door de Slaf- niuzick van het 4e reg. inf.. Kapelmeester 11. A. Grektzids. Is Afd.: Marsch, B. Duysier; 2. Ouveriure //Die Irfarlh ums Gliick", Suppc; 3.//La plus Belle", Valse, Waldieufel; 4. Mo cean de Faulaisie, Couweuhoven; 5. Tromneter- Sliikchcn, Polka für piston, Wagner. 2« Afd.: 6. Ouverture //Tannh.luser" (arr. Grcntzius) //Der Sangerkrieg auf Wartburg", Wagner; 7. Krrk-Aria 1667" (arr. C. Krulder), Stradella; 8. Unvollendeten Symphonic, Schubert; 9. //Sur la l'lage", Polka Mazurka, Daudrnard.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3