afhalen of opsporen onzer expeditie. Althans er wordt geen genoegzame ondersleuning of bijval gevonden, en zonder die kan men, zoo het er op aankomt, geen schip huren. Het instituut heelt zich met verschillende reeders verstaan in Neder land is noch bij de zeemachtnoch bij de handelsvloot een stoomschip te vinden, dal geschikt is voor de ijsvaart en binnen enkele dagen kunnen wij een of twee stoomers uitzenden; doch wie wijst ons aan waar zoo iets uit zal moeten bekostigd worden Mij dunkt, dat er getoond is geen onnoodige onkosten te zullen maken. Met kalme bezadigdheid wordt gewacht tot het oogenblik daar is om hulp te zenden. Wie zou het ons niet verwijten als wij met de kennis, dat de toegangen tot de Karazee nog gesloten waren, reeds een schip hadden ge zonden dat tegen een loon van eenige honderden daags niets had kunnen uitvoeren dan ten anker liggen voor een ijsschots Nu kan het spoedig noodig zijn een schip te zendenen zal zulks ge schieden, indien velen blijken geven in de stemmen met de reeds genomen en te nemen maatregelen. Schenkt dan bijval door het zenden van geldelijke toezeggingenbijdra gen of beschouwingen, die het kenmerk drag*?n van rijp beraad en vooral van kennis van zaken, en spoedig, want deze week moet beslissing vallen. De ritmeester Wijnstroom heeft, naar de Sport meldt, van graaf N. Eslerhazy, als aandenken aan het berijden van Aneroidhet paard, dat bij de wedrennen te Bussum den damesprijs woneen zilveren cigaretten-etui ontvangen, waarop aan de eene zijde gegraveerd is: Aneroid 1883, aan de andere zijde het monogram van den graaf. De heer K. W. Verdoold, te Berg-Ambacht, heeft aan de weesinrich ting te Neerbosch eene som van ƒ500 geschonken. De Kon. Ned. Beiersch bierbrouwerij te Amsterdam is op de tentoon stelling te Caenbij Havre, voor Beiersch en Pilsener bier met den eersten prijs, eene groote zilveren medaille, bekroond. Bij gelegenheid van dc 13e openbare uitvoering van het Ned. Gymnas- tiekverbond, te Amsterdam gehouden, werd gisterenavond door de leden een gondeltocht gehouden. Up verscheidene plaatsen werd die tocht toe gejuicht cn bengaalsch vuurwerk afgestoken. Na afloop van dit waterfeest vcreenigde men zich in de llollandsche restauratie van de tentoonstelling, alwaar de turners in grooten getale met ongeduld op de bekendheid van den uitslag der Zondag II. gehouden wedstrijd wachtende waren. Deze was als volgt: prijs, groene lauwerkrans, «Lycurgns-Achilles", van Amsterdam, met 1099 punten; «Algemeene ïumvereeniging", van Rotterdam, 1061 p,; «Olympia", 994 p., «Deutscher Turnverein". 940 p. en «Kracht en Vriend schap", 897 p., allen van Amsterdam; «Rott. Gymn. en Schermver.", van Rotterdam, 848 p.; «Plato", van Amsterdam, 839 p.; «Bato", van Utrecht, 832 p.; «Amstels Gymn.-Vereeniging, van Amsterdam, 814 p. De prijs van uitnemendheid werd toegekend aan: «Lycurgus-Achilles", zilveren lauwer krans, uitgeloofd door het comité van uitvoering der tentoonstelling; «Al- gem. Turnvereeniging", Kristallen drinkbeker op zilveren voet, uitgeloofd door de roei-vereeniging «Forluna" te Amsterdam; «Olympia", zilveren lau werkrans", uitgeloofd door het comité der tentoonstelling; «Deutscher Turn- Verein"; zilveren lauwerkrans, uitgeloofd door het Ned. Gymnastiek-verbond. Door de jury werd nog aan «La Fraternclle", uit Reims, en aan den Amerikaanschen gymnast, uit Altoona, als blijk van sympathie, dat zij de verre reis naar hier hadden ondernomen, een lauwerkrans met diploma vereerd. lieden werd door een 800-tal kinderen van de openbare scholen feest ge vierd, mede van wege het Ned. Gymn. Verb. Zondagavond te half acht uur, is het stoomschip Prins Alexander, aan de Rietlanden te Amsterdam aangekomen, en hadden de passagiers en de schepelingen der marine nog gelegenheid bij dag het schip te verla ten. Anders was het echter met de 28 man kolonialen, die gewoonlijk worden afgehaald en onder geleide van een officier, onderofficieren en sol daten der infanterie naar Harderwijk worden overgebracht. Als dat trans port niet denzelfden dag van aankomst kan plaats hebben, moeten de kolo nialen den nacht aan boord blijven. De verzoeking echter om, na dertig dagen aan boord te hebben geslapen, nu eens een vrolijken nacht in Am sterdam te hebbenwas ditmaal voor deze militairen te groot om weerstand te bieden, zelfs voor de onderofficieren en korporaals. Ook een soldaat, die wegens een bekomen kogelwond in de knie op twee krukken sprong bleef niet achter. Maar op enkelen na, waren alle gisteren ochtend te 8uur weder present; de man op krukken kwam terug met een strijdmakker in een «aapje", een ander werd gereden in een kruijersvvagenen zoo meest alle in zeer vrolijke stemming. De officier van het transport had gelukkig de noodige tact om onder dat «vrolijke" transport eenige orde te bewaren, en nadat de manschappen door 't gebruik van brood cn koffij wat waren opgefrischt, werd eerst per havenbootje en vervolgens per spoor de reis naar Harderwijk voortgezet. (Hbl.) Op 11 Mei jl. vertrok uit Lopik een gezin, bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen naar den staat Illinois, in Noord-Amcrika. Het viel daar niet bijster mede, zoodat genoemd gezin in de verloopcn week reeds weder te Lopik terug was, op één kind na, dat iu de nieuwe wereld overleden is. Te Arnhem zochten Zondagavond twee rijdende artilleristen ruzie in eene voor hen vei boden herberg. Up de straat gezet, werd de vechtpartij met de sabels voortgezet, waarop een hunner den inlusschen toegeschoten agent van politie in de wang beet en diens kleeding havende. Een kameraad vau hem ontving daarop van den inmiddels aangerukten patrouille-korporaal eenen slag op het hoofd, zoodat de beide arrestanten gelegenheid tot vluchten hadden. Ufschoon beiden later in den val liepen, had de arrestatie van den een eerst plaats, nadat hij ook nog een officier der infanterie met zijne sabel had geraakt. Een streng onderzoek wordt in deze ingesteld. Vrijdag jl. is te Heerlerhcidc de bliksem geslagen in het schoollocaal op het oogenblik, dat de ouderwijzer bezig was aan eenige kinderen onder richt te geven. Allen kwamen echter gelukkig met den schrik vrijdaar de bliksem zich door een openstaand venster een uitweg baande zonder eenig ongeval te veroorzaken. Zaterdagochtend is eene beschonken vrouw te Deventer, die haar kind van 4 maanden op den schoot had, voorover in slaap gevallen en heeft daardoor het kind doodgedrukt. Te Strijp beproefden gisteren drie kinderen, van 2 tot 4 jaren, met een ledige kuip over de Gender te varen. Nadat zij de kuip met een eind koord aan den kant hadden vastgemaakt, stapten ze in hun scheepje, dat echter spoedig onder zijn last bezweek en omkantelde. De kleinen geraak ten allen te water. Een knaap van 8 jaren, het gevaar ziende, sprong de drenkelingen achterna en had het genoegen ze allen op het droge te brengen. Te Assenraai, gem. Maasniel, richten de wilde zwijnen groote schade aan. Gehcele aardappelvelden worden omgewroet, korenaren van het te veld staande gewas afgevrcten en vele andere veldvruchten vernield. Van het houden van een drijfjacht verneemt men nog niets. 's GRAVENHAGE, 7 Augustus. Door Z. M. is aan den ritmeester G. J. A. A. baron Van Heemstra, van het le reg. huzaren, gedetacheerd als ordonnanceofficier bij Zijne Ma jesteit, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den koning der Belgen ge schonken. Jhr. N. A. Steengracht van Moyland, kamerheer in buitengewonen dienst, is benoemd tot ridder der Pruisische Kroonorde 3« klasse, alsmede tot ridder le klasse der Saksisch-Ernestische Huisorde van Saksen-Meiningen. Door Z. M. is benoemd tol vice-president der arrond.-rechtbank te As sen, mr. W. R. Alingh, thans rechter in die rechtbank, cn tot kanton rechter te Zwolle, mr. fl. G. Jordens, thans kantonrechter te Zuidbroek. Door Z. M. is aan mr. M. Van den Acker, wegens zjjne benoeming tot lid van den hoogen raad der Nederlanden, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Noordbrabant cn Limburg, en zijn benoemd tol lid van dien raad W. G. II. Rombouts, apothe ker te Breda, en zulks in de plaats van W. P. A. Ten Bosch, eervol ont slagen, en tot plaatsvervangende leden m'. Th. A. Van Bommel, officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te 's Hertogenbosch, en dr. F. E. Fouquet, te Maastricht. Door Z. M. is aan S. E. S. Holland, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Egmond-binnen, van Bergen en van Eg- mond aan Zee. Door Z. M. is de heer J. J. Backer Dirks, op zijn verzoek, benoemd tot commies bij hel departement van marine, met bepaling dat hij zal blij ven belast met de betrekking van directeur van de modelkamer en van de bibliotheek bij het gemeld departement. Door Z. M. is de heer mr. R. T. Mees, op zijn verzoek, eervol ont slagen uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het departement van koloniën. Bij resolutie van den minister van koloniën is de heer J. Paré, arts te Upheusden (gemeente Kesteren), en eervol ontslagen reserve-officier van gezondheid le kl.gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncderlandsch Indië, om te worden bestemd ter vervulling van eene der be schikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige in Nederlandsch-Indië. De minister van financiën zal den 9Jen Augustus a. s. geen audiëntie vcrleenen. Gelijk men zich zal herinneren werd in het begin van dit jaar door den hoofdcommissaris van politie alhier eene waarschuwing gepubliceerd tegen eene hier ter stede bestaande zoogenaamde handelsfirma. Die kennis geving werd door de betrokken personen zeer kwalijk opgenomen. Zij ver langden, als waren zij de eerlijkste menschen, eene vervolging en riepen tegelijk hunne crediteuren op, maar weldra bleek, dat de firma, die telkens van woonplaats veranderde, thans in het buitenland, cn wel te Antwerpen hare zaken dreef. Inmiddels waren echter feiten aan het licht gekomen, die aanleiding gaven tot vervolging en vandaar werd de uitlevering van de leden der firma S. en v. D. van de Belgische regeering verzocht en ver kregen. Het was al gebleken, dat de handel der firma bestond in het bestellen van koopwaren, zelfs tot een zeer groot bedrag, het in ontvangst nemen daarvanhet ten eigen bate verkoopen der goederenmaar ook in het niet voldoen van den koopprijs aan hare leveranciers. Daarin zag het openb. min. bedriegelijke oplichting en voor een dezer feiten, stond heden voor het arrond.-rechtbank alhier een der leden van genoemde firma S.terecht, zijn medelid v. D. was buiten verdere vervolging ge bleven. Den bekl. werd ten laste gelegd in de maand Februari aan een graanhandelaar te Uostburg eene partij van lien hectoliter tarwe a 10 te hebben besteld, die te Rolterdam in ontvang genomen, maar vervolgens a 8.25 te 's Ilage te hebben verkocht en hoewel daartoe herhaaldelijk te zijn aangemaand den afzender te Oostburg niet te hebben voldaan, zooals hij per briefkaart had geschreven. De bekl. ontkende zich aan bedriegelijke handelingen te hebben schuldig gemaakt. De hem toegezonden tarwe was niet volgens het monster en bovendien was hij door zijne arrestatie verhinderd te betalen. Omtrent vroegere handelin gen behoefde hij zich niet uit te laten, omdat hij daarvoor niet was ge dagvaard. Het bleek echter, dat die handelingen niet zeer zuiver waren cn bekl. bij ecu faillissement zich achter zijner minderjarigheid verschool en tengevolge daarvan het faillissement werd ingetrokken. Deze en andere feilen werden door den substituut-officier mr. I'apc gereleveerd om aan te toonen, dat in deze op bedriegelijke wijze was gehandeld. Dit feit was slechts een uit velen en hij meende, dat er geen aanleiding bestond om de rechtbank op verzachtende omstandigheden te wijzen. Zijn requisitoir strekte lot veroordeeling van bekl. wegens bedriegelijke oplichting tot 1 jaar

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2