De Internationale en Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. 7 zelfs den heer W. J. N. Landré, notaris le Vlijmen, aanleiding gegeven een werkje het licht te doen zien. waarin schrijver dit wetsontwerp uitvoerig bespreekt. Ten zeerste waardeerende hel goede dat men in het werk van den heer Sannes aantreftgelooft hij toch, dat dit als wet geheel onaan neembaar is. Om dit gevoelen zoo voldoend mogelijk [le motiveeren treedt bij in eene geleidelijke bespreking van het geheele wetsontwerp en volgt het op den voet. Hij kan vooreerst volstrekt niet met den daarslellcr van liet ontwerp medegaan, wanneer deze in tegenstelling van art. 2 der wet van 9 Juli 1842 (Staatsblad n°. 20) de notaris niet meer voor zijn leven benoemd wil zien en evenmin om hem niet te onderwerpen aan den judiciaire rechtspraak zooals thans het geval is, maar veeleer aan de administratieve rechtspleging. De heer Landré noemt dit hoogst bedenkelijk niet alleen voor de notarissen zeiven, maar ook voor liet publiek. Een man toch. die van de handelingen ol overeenkomsten der burgers de meest hechte bewijzen verschaft, aan wieu eene mate van vertrouweu wordt geschonken, zooais aan anderen op verre na niet wordt gegeven, van wien de zekerhei Ide rust en de fortuin der familièn dikwerf afhangen, mag evenmin als de rechterlijke macht aan politieke invloeden prijs gegeven worden tlver het algemeen vindt hij ook de straffen, waarmede enkele verschoonbare overtredingen bedreigd zijn. wel wat Russisch. Het door den heer Sannes in zijn ontwerp beoogd doel, om nanienlijk de thans bestaande arrondissementen te vervangen door ressorten waarbij de notaris gevestigd te A mag practiseeren te A R C 1) enz., die le II in A B C E enz vindt bij lieui volkomen bjjval; volgens hem wordt hietdoor de gelijkheid der notarissen ten zeerste bevorderd. Dok voor de emancipatie der vrouw schijnt bij een voorstander te zijn. ten minste niet onduidelijk geeft bij als zijn wenscb te kennen dat bet notarisambt ook voor leden van het zwakke geslacht toegankelijk zij. In tegenstelling van den heer Sannes wil hij het geheele getuigenstelsel zooveel mogelijk beperken. De meeste getuigen, zoo schrijft hij, «weten en begrjjpen niets van betgeen zij onderteekend hebben. De notaris beeft altijd een paar vaste getuigen in de buurt; een dorstige schoenmaker of eeu hon gerige kleermaker en voor de som van 25 cents zouden zij alles teekenen. wat bun wordt voorgelegd. Velen luisteren niet eens naar bel voorlezen, maar amuseeren zich mei naar builen kijken of iets anders. Moet de notaris elders eene akte passeeren dan wordt Jan, Piel of Klaas ingeroepen en als hij in geen verboden familiegraad valt, meerderjarig is en geen onlcerend vonnis len zjjne laste heeft dan is alles in orde." Na nog verschillende gevoelens en meeningen van den lieer Sannes uit voerig besproken te hebben, eindigt hij zijne interessante brochure met een resumé over het geheele werkje, waarin hij zegt: «Als wetsontwerp is m. i. de arbeid van den heer Sannes mislukt; daarvoor heeft het in samen stelling, uitwerking en toelichting te veel gebreken, maar als proeve van wetsherziening heeft de heer Sannes een verdienstelijk werk geleverd, waaruit latere wetgevers kunnen putten; hij heeft een grondslag gelegd, waarop met goed gevolg kan worden voortgebouwd en het is te hopen dat dit spoedig zal geschieden. Volslagen onbekendheid met de notariéele praktijk belet ons een juist oordeel le vellen over de waarde dezer brochure; niettegenstaande dit gebrek aan kennis wagen wij het als ons gevoelen te kennen te geven dat de lieer Landré hier en daar wel ietwat pessimistisch mag genoemd worden, heigeen vooral uitkomt op pagina 29 van zjjn werkje, waar hij de door den heer Sannes voorgestelde waarborgenten einde verduistering ol andere knoeierijen te voorkomen, eenvoudig een bewijs van wantrouwen tegenover de nota rissen noemt. Schrijver houdt volgens o. i. niet genopg in het oog dal deze bepaling niet geldt het enkele individu, zcli zeiven van zijue eerlijkheid bewust, maar de geheele notariswereldin welke kudde toeli ongetwijfeld ook wel somtijds een schurftig schaap wordt aangetroffen. Trouwens niet alleen tegenover een notaris, maar tegen eiken maatscliap- pelijkcn stand is dit wantrouwen (indien men deze maatregelen zoo noemen wil) te ontdekken. De hoeken van den koopman moeien Behouden worden zonder witte vakken, lusschenregcls of kantlcekeniiigen (art. 6 W. v. K). alleen om bedrog le voorkomen. De eerste en laatste bladzijde van de re gisters van den burgerlijken stand moeten door den voorzitter van dearron- dissements-reehthankof door een rechter, welke denzelve zal vervangen, gekantteekend en voorts alle de bladen door denzelveo gewaarmerkt zijn, de akten znllen achter elkamler in de registers worden ingeschreven zonder dat eenig wit vak lusschen beide zal worden opengelaten enz. (art. 16 en 17 I) W.) en dat alles om den ambtenaar van den burgerlijken stand liet Iraudeeren onmogelijk le maken. Nog meerdere voorbeeldendie de ongegrondheid van schrijvers pessimisme ten dezen opzichte kunnen aan- loonen, zeulen «ij kunnen aanhalen, wjj gelooveu helechter voldoende. Met een woord »an hulde voor de heldere en belangwekkende wijze, waarop hij zijne gevoelens in dit werkje heelt uiteengezet, eindigen wij dit verslag. Amsterdam 3 Augustus 1883. Wanneer wij de Ilollandsche afdeeling binnengaan, worden wij verrast door de talloozen piramiden van flessclien en van blikken die zich aan onze oogen verloonen en wjj zijn zelf een oogenhlik bevreesd te verdwalen. Het is ook zeer mocielijk hier iedere zaak in beknopte vorm le beschrijven wij zullen toch trachten ai wandelende n het merkwaardigste aan te toonen. liet allereerst merken wij de zecp-éialage vail P. J. A. Savalle op, be staande in twee groote globes op cubus van gemarmerde toiletzeep, wegende veertig kilo en geheel uit de hand vervaardigd. Voorts irekt de étalage der stoomfabriek van suikerwerken van Bensdorp en C°. zeer de aandacht. Deze firmanten hehbrn eene groote fabriek van suiker op den Amstel. Van De Hoop en Zonen le Rotterdam en van Tie'caian en Dros te Leiden zijn uitstallingen van verduurzaamde levensmiddelen. Zeer merkwaardig is Hci- neken's bierton en de Goudsche pijpen moet men ook niet onopgemerkt voorbijloopen. Aan sigaren geen gebrek! Het is hier alsof gij in de Kalver- straat wandelde: sigaren van Best, Hajeniiis, Van Delden en C" Louis Oobbelman, Goedewagen, Calaesbzorio, Geb. Philips, Reynvaan. Die lieeren zullen wel zorgen dat gij niet te lang behoeft te zoeken naar een goede sigaar. Indien gij nu, nadat gij gerookt hebt, een lekkere «pousse-café" nuttige wilt, wendt u dan lot de heeren llellebrekers en Zonen, likeur- fabrikautcu le Rotterdam, en gij zult zeker uw verslaggever dankbaar zijn dat hij o zoo een goed adres gegeven heeft. Gaat ook niet van hier zonder een busje chocolade bij Van Houten gekocht te hebben indien gij uwe ega eens lekker trakteeren wilt. Aanschouwt ook bij de confiseur De Laitle die Suezhoot uit suiker vervaardigd, die choeoladepiramide van Blooker en de kruiUmpiraaiide van Van Zuylecom-Levert en E". en vergeet ook niet de kaarsenfabriek //Apollo" te Schiedam. Verlaten wij die provisie-zaal, een Gargantua waardig en gaan even de meubelen van 11 Jansen bewonderen, alsook die van Bleesing en Zoondie voor de eerste geenszins behoeven onder le doen; de elegante biljarden van Schocmaaker en Zoon en de weelderige spiegels van de Joncheere. de brandkasten van Schollen, de fornuizen van Alplionse üegon te Leiden en de phoiographien van Groot en Zoon. Die ijzeren modelbrug onder stolp, is de brug over de Moerdijk, dit toesiel dat wel iels van een brandweerwagen heeft is liet vermaarde loestcl van Zinck om paarden uit het water ie lichten, hier zien wij nog hel maritiem Kanaal van Amsterdam naar de Noordzee. Niet minder belang rijk is een liandbraudspiiit eerste klasse in miniatuur in vrjjeu tijd uit de hand vervaardigd door een brandweerman en waarop wij ten zeerste uw aandacht vestigen, alsook op een model locomotiel door de smid Verheul gefabriceerd. Verzuimt vooral niet liet vierspan die de heeren Verweegen en Kok tentoonstellen in oogenschouw te neinen. die prachtige tuigen zijn bestemd voor Z. M. de sultau van Djocjacarta, daarnaast verdienen ook melding de velocipedes, bicicles en tricicles van Burgers. Hetgeen ook hier zeer bewonderd wordt is het model der //Kweekschool voor de Zeevaart" te Leiden met nevengeboitwtjes, die zoo sierlijk door 0 II. Kouw uw stadge noot vervaardigd zijn. Heemstede Obelt en C». stellen ons in de gelegenheid een prachtige //race giek" te aanschouwen, terwijl de sloomwagenmakerij Rook en O. fijn ge schilderde kruidenierswagentjes en andere tentoonstelt, liet zilver imiiit ook bier uil door schoonheid en fijne bewerking, de heeren Van Santen. Ger ritsen en Bonchakker hebben alle eer van hun étalages llirscli en Cahen. de groote //costumiers a la mode" stellen onze dames in de gelegenheid japonnen van eenige duizende guldens te dragen, voorwaar eene nuttige uitvinding. Nadat wij een fleschje Eau de... Cologne, d'Anvers of de Ilol- lande in de zoo fraaie kiosk van Boldoot gekocht hebben, gaan wij een kijkje nemen in de rijtuigenafdeeling en willen hel eerst melding maken van een zeer schoon //hnit-ressorts" uit de rijiuigfabriek vau Hermans en C". Voorts een fraaie //coupé-égoisle" van Teulings, een kitiderlatidauer van Kroese en eene calèche van Vet li zijn meldenswaardig, alsook die groote Indische- tram. Wij slaan een oogenhlik stil voor de ijzeren bouworna- meuten, fraaie tuinsieraden van Recht en Dyserinck en nadat wjj op de horloges van De Gruyter (die een jaar kunnen loopen zonder opgewonden te worden) gezien hebben hoe laat het is, gaan wij met de exprestrein naar Belgitó. om u In mjjne volgende brief mijne ontdekkingsreis in deze aldeeling le vertellen! N. PKOGRAHIJIA VAN IIVZIEKVITVOERINGEN. Bultcnsoclcteit-Amlclfla. Zondag 5 Aug., 's avonds lehalfacht, door hel Muziekcorps der Dienstd. Schutterij, kapelmeester de heer G. Locher. le Afd.: 1. Marscb, Becker; 2. Concert-Ouverture, Till; 3. Valse: //La Reine de Saba", Strauss; 4. Potpourri aus Preciosa, Weber. 2' Afd. 5. Ouver ture //Stradella", Flotow; 6. Silhouetten ans Ungarn v. II. Hofman, o. Lang- sam; b. Allegro, Instr. C. G. Loeher; 7. Aria aus Rcnaldo, Handel; 8. Fan- laisie aus Freischutz, Weber; 9. Quadrille, Herrmann. Zomcrzorg. Dinsdag 7 Augustus, tlrs avonds le zeven uren. door de Kapel van hel Muziekkorps der Grenadiers, onder directie van den heer J 11 Völlmar. 1' Aid.: 1. //Prinses Wilhelmiua Marsch", Völlmar; 2. «Fest- Onveriiire", Brand; 3 Choeur guerrier uit «Le Tromère", Verdi; 4. «Fioh- sinus Walzer", Waldlenfrl; 5. Fantaisie uit de opera «Les deux Foscari", van Lemaire. 2' Aid.: 6 Ouverture //Gjjsbrecht van Acmslel", (arr. Dunkier) Joh. J. H. Verhulst; 7. La Bénédictinn des Poiguards uit «Les Huguenots", Meijeroeer; 8 a. «La Styrienne", Solo voor Es Clar.Briccialdi; b. Marche fonèbre d'une Marionnetle, Gounod; 9. »Un jour d'élé tn Norvège", Fan taisie, arr. Buyssens, Willmers; 10. «Polka militaire", Völlmar. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 4 Augustus. verkochte prijzen. hoeveelheid Laagste Hoogste Oude Tarwe liectol. 9.- 1 10.- Mindere soort 6 a Nieuwe Tarwe V 8.— 8.50 Oude Rogge 7 6 5J 7.- Nieuwe Rogge 5.50 6.50 Gerst (zomer) Chevalier-gerst 5. 550 6 6.50 Zware Haver 10 4.25 4.75 Lichte 3.— 3.50 Üuivenboonen 5 8.— 8.50 Paardenboonen 5 v 7.— 7.50 Boter (ls,e qualileit vat) 60.- 66- (2dc (l*" per kil.) 7090 kilog. 54.— 1.50 58.- 1.65 (2de 1.35 1.45 Turf haardbr. l,le soort duhb. heet. (grauwe) u w H Lange zwarte 8000 0.19 0.23 DELFT, 4 Augustus. Heden waren de prijzen der Kaas 23 it ƒ28.50 de 100 kilo. Verkocht 81 stapels, wegende 22166 Kg. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. Dhabbb.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6