BIJVOEGSEL, behoorende tol dc Leidsohe Courant van Maandag 6 Augustus 3883iV". d83. Op Vrijdag den 27ste° Juli 1883 werd te Sitlard de zomervergadering der Nederlandsclie Botanische Vereeniging gehouden en te 2 ure door den voorzitter, prol. VV. F. R. Suringar. geopend. Nadat door den voorzitter en conservator hunne verslagen waren uitge bracht over de ingezonden planten en boekwerken en den toestand van herbarium en bibliotheek, door den penningmeester rekening en verantwoor ding was gedaan van zijn gehouden beheer, werden benoemd, tot gewoon lid de heer dr. A. J. C. Snijders, leeraar aan de h. burgerschool te Zutfen, lot honorair lid de heer 11. J. Scholten te Amsterdam en tol correspon- deerende leden de heeren dr. A. Ernst, hoogleeraar te Caracas, dr. Gaudo- ger, hoagleeraar te Lyon en L. Pierre, directeur van den plantentuin te Saignon, thans in missie te Leiden. Als plaats voor de volgende zomervergadering werd Leiden aangewezen en levens aan hel bestuur opgedragen om dan een plan voor een excursie ter tafel te brengen. Wetenschappelijke mededeelingen werden gedaan door de heeren Van der Sande Lacostc, Kok Ankersmit, Van Eeden, Lako, Kobus, Abeleven, Boer lage en Giltay, en verder besloten om op Zaterdag, Zondag en Maandag den 28"<n, 29",D en 30'ln Juli botanische excursion in Limburg te houden. Hoewel hel weder op Zaterdag zeer ongunstig was, werden evenwel door alle tegenwoordige leden de omstreken van Beek, Elsloo, Bunde en Val kenburg onderzocht en op de laatste plaats nog een telegraphischen groet gebracht aan dc Nederlandsclie Entomologische Vereeniging, die te Assen vergaderde, en door een wedergroet beantwoord werd. Zondag en Maandag werden, onder begunstiging van beter weder, de om streken van Maastricht, den Pietersberg. Gronsfeld, Wijlre, Gulpen, Slena- ken en Epen bezocht. Op die wandelingen werd niet alleen de rijkdom van Flora, maar tevens de schooitc natuur van het zuidelijk gedeelte van Limburg hoog geroemd, zoodat alle leden met de aangenaamste herinnerin gen huiswaarts gereisd zijn. 's GKAVEN11AGE, 4 Augustus. Door Z. M. is benoemd lot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de dirigeer» tide officier van gezondheid 2' kl. dr. A. F. Rauduin, van hel personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, chef van het uiililair hospitaal te 's Gravenhage. Bij kon. besluit zijn benoemd tot rijks-ontvanger, te Zwaluwe, de heer W. lie Goede, thans te Amstenrade; te Aardenburg, de heer C. R. J. Bentfort, thans te Bladel; te (Isseiidrechtde heer G. II. Mols, th^.is Ie Baarloen te Waardenburgde heer C. J. Van dc Watering, thans te Gendringen. Naar wij vernemen heelt de heer jhr. mr. L. E. Van der Maesen de Sombrefl', vroeger rechter in de arrond.-rechtbank te Maastricht, later bij de wijziging iter wet op de rechterlijke indeeling op wachtgeld gesteld en met ingang van 1 Aug. benoemd tot vice-president bij de arrond-rechtbaok te Assen, voor laatstgenoemde betrekking bedankt. Naar men verneemt heelt de heer mr. P. W. C. Kluit, griffier bij het kaïitongrrecht alhier pensioen aangevraagd. Door Z. M. is aan W. lluysmans, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Eindhoven. Door Z. M. zijn de als ordonnans-officier tijdelijk bij Zr. M'. gede tacheerde ritmeesters G. J. A. A. baron Van Heemstra, van het le, en jhr. W. F. H. Van de Poll, van het 2« reg. huzaren, in hunnen rang en in hunne betrekking van ordonnans-officier overgeplaatst bij den grooten staf. Door Z. M. is bij het personeel der militaire administratie, en wel bij de kwartiermeesters, benoemd tol le luit.-kwartiermeester bij zijn tegen woordig korps, dc 2' luit.-kwartiermeester N. E. Rost, van het 3* reg. infanterie. Door de politie is aangehouden en naar hel huis van arrest overgebracht een persoon die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge ten nadeelc van den winkelier W. in de Veenestraat. Op heelerdaad werd hij betrapt. Te Schcvenitigen werden in de maand Juli genomen 12865 zeebaden en 1815 binnenbaden. In Juli 1882 waren die cijfers 15905 en 1949. De algeloopcn maand was in dit opzicht dus niet gelukkig voor die badplaats. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BELGIE De kamer heeft dc twee eerste paragrafen van art. 1 der wetsvoordracht tot het hefïen eener belasting op de roerende waarden aangenomen. De paragraaf betreffende ccttc belasting op staatsfondsen werd verworpen met groote meerderheid; evenzoo een amendement tot het treffen van coupons en obligaties van buitenlandsche maatschappijen. Het art. omtrent het tref fen der coupons en obligaties van steden werd ingetrokken. Het geheele wets-entwerp tot wijziging van de personeele belasting is met eene meer derheid van éénc stem aangenomen. De berichtgever der Indép. te Madrid schrijft, dat koning Alphonsu» op zijne terugreis uit Duilschland, waar hij, gelijk men weet, dc herfst- ntanoevres zal bijwonen, le Brussel een korten tijd vertoeven zal. De onderzoekingen in de zaak le Molenbeek S>. Jean worden door de Brusselsche rechtbank ijverig voortgezet. De zak, waarin het lgk van Marie Walschaert gevonden werd, is herkend als afkomstig van een Pargsch han delshuis, dat veel uitvoert naar België. Men is te Antwerpen zeer ongerust over hel lot van het stoomschip Lvdicig, dat 2 Juli naar Boston vertrok, met eene bemanning van 43 kop pen en 25 passagiers. Gewoonlijk diinrl de reis 12 dagen. Men heeft lot dusverre geen tijding ontvangen. ENGELAND. De conservatieve leden van het lagerhuis zijn voornemens, nogmaals eene interpellatie tot de regeering te richten, op het oogenblik dat de Ku- gelschc troepen Egypte ontruimen. De groothertog van Hessen kwam eergisteren, met zijne twee doch ters, te Osborne aan om aan 11. M. de koningin een bezoek te brengen. Te Havre op de Enchantress scheep gegaan, werden zij bij de landing te East Cowes door den hertog van Albany en prinses Elisabeth van Hessen ver welkomd. Te Dublin zijn 47 personen veroordeeld, die deelnamen aan het ont steken van vreugdevuren en dergelijk luidruchtig betoon, op het vernemen van Carey's dood. Zij kregen verschillende geldboeten of eenige dagen ge vangenisstraf. -- Uit Kaapstad wordt bericht, dat bij het voorloopig verhoor van O'Don- nell den moordenaar van Carey, de zoon des laatsten, een knaap van 15 jaren, verklaard heeft, dat zijn vader en de gevangene van het begin der reis zeer vriendschappelijk met elkander hadden omgegaan en dikwgls zamen hadden kaart gespeeld. Het verhoor was uitgesteld om den hofmeester van de Melrose te dagvaarden. Een detachement van het hospitaal-corps is naar Egypte vertrokken om in de cholera-hospitalen als ziekenverplegers dienst te doen. De Times deelt een telegram uit Hongkong mede, waarin gemeld wordt dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en China niet vorderen. De be noeming van den heer Tricou tot Fransch gezant wordt beschouwd als eene ongelukkige keus. Met hem, meent men. is eene vredelievende oplossing van het geschil niet mogelijk. De Chineezen zijn van meening dat Frank rijk besloten is Tongking in le lijven en mitsdien eene vredebreuk met China wil. Koning Tu-Duc van Annam is den 20 Juli overleden. Phu-Duc is hem opgevolgd. Hel zoeken naar Cetawayo's lijk is tot nu toe vruchteloos gebleven. Wel vond men een duizendtal Ijjken van zijne volgelingen; alsook die van zijne vrouwen. Zibebu, de overwinnaar, is thans in hel bezit van al de geschenken die de ongelukkige vorst uit Engeland had medegebracht. Tot gisteren ochtend 8 uur bedroeg, sedert de vorige opgave, het aan tal sterfgevallen aan cholera: te Cairo 196, le Alexandrië 5, te Ismaila 2. le Tantah 46, te Damiette 3, le Rosette 14. le Zagzeig 25, in de provin ciën Garbich, Betera, Dakatiek, Charbich Ghizech, Atfe en Renisuef 503. Tot 31 Julij bedraagt het getal der opgegeven choleia-doodeu in ge heel Egypte 11645. Sedert eenige dagen zjjn de cholera-gevallen le Cairo van een veel lichteren aard. Op 4 September zal een borstbeeld van den bekenden romanschryver Henry Fielding door den Amerikaanschen gezant te Taunton onthuld worden. F It A N K K 1J E. De president der republiek zal aanstaanden Maandag naar zijn land goed Mont-snr-Vaudrey. in het departement Jura, vertrekken. Chassepot, de uitvinder van het bekende geweer, leeft neg; vroeger was hij gewoon werkman in de keizerlgke geweermakerij; thans is hg hou-' der van hel *Hötel de Britsche eilanden" te Nizza. D C I T 8 C II L i Ml. Dezer dagen overleed te Kopenhagen, in den ouderdom van 59 jaren, de hoogleeraar Svend Grundtvig. die zich voor de Noordsehe taal zeer ver dienstelijk maakte. Zijne verzamelingen Deensche volksliederen hebben der Noordsehe taalwetenschap veel dienst gedaan. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 4 Augustus. Volgens officieel telegram zou de gouverneur- generaal van Ned.-Indië heden 4 Augustus van Batavia naar Atjeh vertrekken. BERLIJN, 3 Augustus. [Part. tel. B.) De uitspraak in het Tisza Eslar- proces werd hier, wegens de bekende anti-semitische beweging, met groote spanning verwacht. De Berlijnsche bladen gaven extra-nummers uit. Ver scheidene particulieren, bankiers enz lieten zich rechtstreeks uit Nyig- harahaza seinen. De uitspraak bevredigt algemeen. In de beurskringen wordt verzekerd, dal het plan bestaat, om aan den verdediger Eötvös eene internationale eeregift aan te bieden. In Hongaarsche depêches wordt ge meld, dat de knaap Moritz Scharl weigert naar zijn vader terug te keeren; alle overreding was vruchteloos, en derhalve is aan den minister van jus titie gevraagd, werwaarts de knaap gebracht moet worden. Sallay heeft zich, namens de moeder van Solymossy, in hooger beroep voorzien. ZURICH, 3 Augustus. (Part. tel. B.) Bjj het 50-jarig jubileum der hooge- school alhier, dat heden gevierd wordt, is Nederland door de universiteit Leiden vertegenwoordigd. WEENEN, 3 Aug. (Part. tel. B.) Den Belgischen generaal Brialmont is een post als hoofdinspecteur bg de Rumeensche vestingen aangeboden, met den rang van divisie-generaal. Kantteekeningen op het ontwerp van wet tot regeling van het notarisambt van den heer II. W. J. Sannes door W. J. M. Landrénotaris te Vlijmen. Uitgave van dc firma De Breuk en Smits, te Leiden. Het wetsontwerp op het notarisambt door den heer Sannes, ingevolge op dracht van den heer mr. A. E. J. Modderman, den vroegeren minister van justitie heeft niet alleen in nplariëele kringen veel discussie uitgelokt, maar heeft

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5