L 1883. V. 183. MAANDAG 6 AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN binnenlandsciie berichten. üe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. -«zsOTMsnar- niEmiKJMsaiï Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 18 der wet van den 14dt" September 1866 {Staatsblad n°. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk in de transporten en leveranliën voor 's Rollings leger of vestingen gevorderd; Doen te welen, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is opgemaakt, op de Kleine Pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht, dat bij voormelde wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met- of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen, van de inkwartiering of het onderhoud, mits zij van den wensch daartoe kennis geven aan den Burgemeester, vópr dat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering lot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Lcidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Augustus 1883. IIARTEVELT, Wethr. 1°Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 2d'n Augustus jl. invorderbaar ver klaard kohier van liet patentrecht, dienst 1883/84, wijk 6, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in deLeidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 4 Augustus 1883. DE KANTER. LEIDEN, 4 Augustus. Door de politic alhier is procesverbaal opgemaakt tegen twee niet alhier tehuisbehoorende kermisreizigers, die in de vorige week uit eenc tent aan de Beestenmarkt een draaiorgel hadden ontvreemd. Zij zijn ter beschikking der justitie gesteld en naar 'sGravenhage overgebracht. Zekere sjouwer H. De J. is door de politie aangehouden en na opgemaakt procesverbaal eveneens ter beschikking der justitie gesteld, als hebbende zich schuldig gemaakt aan bedelarij. Nog is hedenmorgen aangehouden J. v. T.vervoerende 2 paardendekken, die bij onderzoek bleken ontvreemd te zijn van een wagen, toebehoorende aan een landbouwer, die met den marktdag in de stad was gekomen. Men deelt ons de volgende beteekenisvolie herinnering mede: Zondag 5 Augustus 1838, dus 45 jaren geleden, werd op bekomen last uit de resi dentie door de politie met bijstand van de militaire macht de godsdienstige vergadering uiteengedrevendie gehouden werd in een magazijn van groene zeep aan den Nieuwen Rijn, bij de Uiterstegracht, en daarop krachtens art. 292 van het Fransche Wetboek van Strafrecht proces-verbaal opgemaakt tegen de voorgangers der godsdienstoefening. Uit die godsdienstige verga dering is voortgesproten de Christelijke gereformeerde gemeente, die thans in hel bezit is van twee nieuwgebouwde kerken en van twee predikanten, waar van een, dien het eervol emeritaat werd verleend, lid is van den gemeente raad en van de tweede kamer der staten-gencraal. Naar wij vernemen is heden morgen een gedeelte der werklieden van de Kon. Ned. grofsmederij naar Amsterdam vertrokken, met hel doel voor rekening dier vennootschap een bezoek aan de internationale tentoonstelling te brengen. Heden morgen geraakte het zoontje van J. De N. alhier te water iu eene sloot nabij het buitenverblijf //Vreewijk" onder Zoeterwoude. De met selaar J. W. Van Vlietin de nabijheid werkzaamkwam zoo spoedig mogelijk te hulp en smaakte het genoegen hem met veel moeite op het drooge en behouden naar de ouderlijke woning te brengen. In de afgeloopen week werden op de Zweminrichting //Rbijnzigt" 362 zwembaden door heeren en 61 door dames genomen. Temperatuur van het Rijnwater 19° Celsius. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 31 tot 56 volwassen personen en 4 tot 8 kinderen. Aan den minister van binnenl. zaken is door de commissie tot bevor dering der algeheele uitroeiing van de besmettelijke longziekte onder het rundvee, welke commissie, benoemd door de Hollandsche Maatschappij van landbouw, bestaat uit de heeren J. Van der Breggen Az., C. J. A. Wij- naendts, II. F. Bultman, H. J. Hoek en P. J. A. De Bruine, een adres ge zonden, waarin o. a. wordt aangedrongen, dat in het spoelingdistrict voor taan elke koppel vee zal worden afgemaakt, zoodra daarin het eerste geval voorkomt. De commissie acht het niet raadzaam, om bij het constateeren van het eerste ziektegeval in een koppel eene afwachtende houding aan te nemen; het komt haar voor, dat juist daar, waar zooveel mutatie van vee plaats heefthet snelst en het krachtigst moet worden gehandeld. Het stoomschip Prinses hFilhelmina vertrok 3 Augustus van Suez naar Batavia. De Gelderland, van Rotterdam naar Java. arriveerde te Padang den 3en dezer. De Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam} passeerde Ouessant 3 Aug. De ritmeester jhr. M. Reigersberg Versluys, van het depót-escadron van het 1» reg. huzaren te Amersfoort, zal eerstdaags naar Ierland vertrek ken, tot het aankoopen van rijkspaarden. Naar het Vad. verneemt, is de inrichting der telegraaflijnen tusschen Antwerpen en Brussel volgens het systeem van Rijsselberghe (gelijktijdig telefoneeren en telegrafeeren) thans gereed en voldoet zij uitstekend. Hoewel aan het aanslaand vertrek naar de Zuidafrikaansche republiek van een der leden van de emigratie-commissie met voordracht geen algemeene bekendheid is gegeven, komen in de laatste dagen al meer en meer aan vragen in, om zich bij hem en zijn gezelschap, waarvan wij de samenstelling reeds vroeger meedeelden, aan te sluiten. Uit den aard der zaak moeten zeer vele, verreweg de meeste aanvragers worden afgewezen, voornamelijk omdat het, onzes inziens terecht, voorzichtiger wordt geoordeeld, eerst de rapporten af te wachten, welke door het naar Zuid-Afrika vertrekkende lid zullen worden gezonden. Zooals men weet, neemt deze met zich een tim merman, een metselaar en vier landbouwers, die den door eenige heeren daar gekochten grond gereed maken voor de vestiging van eenige Holland sche en Friesche boerenaan wie de gronden in stukken van 50 morgen op gemakkelijke voorwaarden zullen worden uitgegeven, en die omstreeks Februari 1884 hopen te volgen, indien de te ontvangen rapporten gunstig kunnen luiden. Enkelen echter hebben zich met onderling goedvinden bij de voortrekkers aangesloten, en wij meenen, dat ook dezen de voorwaarden bezitten, ook wat kapitaal betreft, om, zoo hun hand in Zuid-Afrika iets goeds te doen vindt, zeer nuttige burgers des lands te worden. Onder de zes bovenbedoelde voortrekkers bevindt zich ook een boer, die reeds 14 jaren in Zuid-Afrika heeft doorgebracht en die door zijne meerdere vertrouwdheid met den grond, de wijze van landbouw, omgang met kaflers enz., veel tot de goede inrichting van de vestiging zal kunnen bijdragen. Deze man behoorde bij de voor jaren van uit Holland naar de Kaap gezonden kinderen, en hem is het daar goed gegaan. Wie hem daarvan hoort ver halen, zal zeer zeker terugkomen van het verkeerde denkbeeld, dat hier en daar maar al te zeer heeft post gevat, namelijk dat die toen uitgezonden kinderen het in Zuid-Afrika allen slecht hebben gehad en geheel mislukt zijn. De man is er om zelf daarvan te getuigen, wij hopen de volgende week in ons blad de door hem geschreven ervaringen te kunnen meedcelen, door hem zelf onderteekend. {Boll. Afrik.) De eerste burgemeester van Osnabrück, de heer Brüning, en de geh. regeeringsraad prof. dr. Finkelnburg, uit Berlijn, zijn door den nieuw ge stichten Deutsche Verein gegen den Misbrauch geistiger Gelranke naar Nederland afgevaardigd, ten einde een onderzoek te doen naar de werking van de wet op den verkoop van sterke dranken. (/V. R. C liet personeel der verschillende etablissementen van de Kon. Ned. fabriek van goud- en zilverwerk der heeren J. M. Van Kempen Zonen, te Voorscholen zal geheel op kosten dier heeren de tentoonstelling te Am sterdam bezoeken. Een gedeelte, ongeveer een 120-talis lieden daarheen en wordt bij beurten door het overige personeel gevolgd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1