's GRAVENHAGE, 3 Augustus. De heer B. Nordholtthans adsistent ten postkantore te Enschedé, is benoemd tot directeur van het postkantoor te Ootmarsum. Ingevolge machtiging des konings is de heer William P. Atwell er kend en toegelaten als consulair agent der Vereenigde Staten van Amerika te Schiedam. De illuminatie, gisteravond ter viering van den verjaardag van H. M. de kon'tigin in het Haagsche Bosch van gemeentewege ontstoken, voldeed zeer en mag als volkomen geslaagd worden beschouwd. Hoewel de verlich ting van de met tal van vlaggen getooide groote entrée-laan, door aan de boomen aangebrachte lampions eenvoudig kon heetenwas zij toch voldoende en bevond men zich weldra in de nabijheid van eene schitterend verlichte muziektent ter zijde van de boschwachterswoning geplaatst, waarin het mu ziekcorps der stedelijke schutterij een goed gekozen programma ten gehoore gaf. Gelijke eenvoudige verlichting was ook in de bekende Jacobalaan waar te nemen, waardoor de duizende wandelaars naar de omgeving van de societeitstent werden gevoerd, welk gebouw, als altijd, in een van licht stralenden tempel herschapen was en alwaar de kon. militaire kapel van het reg. grenadiers en jagers zich liet hooren. Als van zeiven werd men geleid naar den grooten vijverdie guirlandesgewijze langs den waterspiegel verlicht was. De zich daar bevindende groote brug verleende thans geen toegang, hoewel zij niet, gelijk bij vorige illuminatiëntot muziektempel verheven was. Zij stelde thans slechts eene net verlichte afscheiding daar tusschen het overig deel van den vijver, dat gerust als het glanspunt van den feestavond kan genoemd worden. In het midden van die watervlakte, langs welker boorden mede guirlandes waren aangebracht, verrees een statige Venetiaansche tempel, waarvan de verschillende lijnen goed uitkwa men en die als in eene zee van licht schitterde. Dit deel der illuminatie leverde zonder eenige overdrijving een prachtig effect op. van welken kant men ook het oog er op vestigde en den ontwerperden architect-directeur der gemeentewerken, komt daarvoor alle eer toe. Uit dat schoone ronde gebouw, met zijne fiere koepelvormige bedekking, waar het muziekcorps der huzaren zijn zetel had opgeslagen, ruischte een liefelijke muziek den wandelaars in de ooren, terwijl zich enkele vaartuigen in de nabijheid be wogen, waarvan van tijd tot tijd, tot ieders genoegen, eene veelkleurige Bengaalsche verlichting of eenig klein watervuurwerk werd afgestoken. Het schoone weder en de volkomen windstilte die het feestlicht begunstigde, droeg veel bij tot het goed gelukken er van en deed ook de fraaie gasillu- minatiën van de openbare gebouwen in de stad, zoomede die van het Hotel den Ouden Doelen tot haar recht komen. Dank zij de uitmuntende politie maatregelen, werd bij deze feestviering niet van eenig ongeval vernomen. Met de pleiziertreinenwelke de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin uit Amsterdam Arnhem, Utrecht en enkele andere plaatsen aan de spoorweglijn herwaarts deed loopen, zijn ongeveer 3000 personen aangekomen. Eene dame alhier heeft het kind ontvoerd van haren schoonzoon. Eer gisteren middag ten 1 ure wachtte de dame het jongske op aan de gymnas- tiekschool in de Riemerstraat, terwijl vlak daarbij op de Veenkade een rijtuig met twee paarden wachtte, waarin zij met haar kleinzoon stapte. Op last van mevrouw reed de koetsier naar Rotterdam, waar zij met den ontvoerde in het hotel Leygraaf afstapte. Volgens gerucht waren zij van daar per Harwichboot, in gezelschap van een bejaard heer, naar Engeland vertrokken zijn. Nader vernemen wij, dat de vader van het ontvoerde kind, vergezeld van een politie-ambtenaar, zijne schoonmoeder is nagereisd naar Engeland, ten einde pogingen in het werk te stellen zijn zoontje onder zijne hoede terug te krijgen. De dame en het kind moeten zich reeds op Engelsch grond gebied bevinden. Groot-Britannië heeft in het uitleveringsverdrag met Neder land de ontvoering van minderjarigen niet opgenomen onder de misdrijven waarvoor uitlevering wordt toegestaan. Gisterennamiddag is de huisvrouw van zekeren B., een gewezen be steller, in hare woning aan de Lage Nieuwstraat dood in hare legerstede gevonden. Aangezien uiterlijke teekenen van geweld op haar lichaam zijn waargenomen, is het lijk naar het gasthuis overgebracht, ten einde gerech telijk te worden geschouwd. De man van de overledene vrouw is voorloo- pig in bewaring gesteld. Zijn verleden wijst op een oneenig leven met zijne vrouw, tengevolge van misbruik van sterken drank. BUITENL ANDSCHE B ER I CHTEN'. BELOIE. Een Belg, voormalig ingezetene van Waterlandkerkje, is in de vorige week door het gerechtshof te Brugge wegens bigamie tot 5 jaren celstraf veroordeeld. Nadat hij in België zijne wettige huisvrouw verlaten had, huwde hij in 1878 te IJzendijke opnieuw. {iïl. Ct.) EKGELAM115. In het lagerhuis vroeg de heer Worms of de heer Gladstone de verzekering wilde geven, dat de Engelsche troepen Egypte niet zullen verlaten voor het huis daarover zijne meening heeft gezegd. De heer Gladstone antwoordde, dat dergelijke toezegging tengevolge zou hebben dat de troepen in Egypte zouden moeten blijven, ook al achtte de regeering den tijd gekomen om hen te doen terugkeeren, tot het huis zijne meening had uitgesproken, en daarom kon hij zulk eene toezegging niet gevenwelke bovendien ook indruischt tegen het beginsel, dat de regeering verantwoordelijk is. Op de vraag van den heer Ritchie, of de terugkeer der troepen spoedig tegemoet j gezien kan worden, antwoordde de heer Gladstone, dat het huis spoedig ge legenheid zal hebben daarover te beraadslagen; hij hoopt dat het parlement zijne zitting den 25sltn Augustus zal kunnen sluiten. Wat de mogelijkheid betreft, dat de cholera naar Engeland wordt overgebracht, daartegen moet de wet dienen welke de plaatselijke besturen in staat stelt krachtiger en meer betrouwbare maatregelen te nemen. Door Bradlaugh c. s. wordt weder eene monslermeeting tegen aan staanden Maandag (Bankhnliday) georganiseerd om opnieuw te protesteeren tegen de niet-toelating van het parlementslid voor Northampton. Bristol, Sheffield, Southampton, Leicester, Leeds en Manchester hebben gedelegeer den benoemd, die aan de demonstratie op Trafalgar Square zullen deelne men. Men rekent op eene zamenkomst van 100,000 personen, daar er dien dag bij gelegenheid van de "holiday" eene massa leegloopers beschikbaar is. De visscherij-tentoonstelling te Londen is thans reeds door meer dan een millioen menschen bezocht. Al wat Europa bezit in den vorm van groote, prachtig ingerichte hotels zal weldra in dc schaduw worden gesteld door den bouw van een nieuw hotel, dat in uitgebreidheid en in weelderigheid van inrichting zijn weerga nergens vindt. In Northumberland Avenue, de nieuwe straat tegen over Trafalgar Square, in het westelijk gedeelte van Londen wordt een hotel gebouwd dat behalve de eetzalen, de receptie-salons, enz.500logeerkamers zal bevatten; de muren van het hotel zullen eene hoogte van 100 voet ver krijgen. De kosten van aanbouw van het hotel, het welk in fraai- en renaissance-slijl wordt opgetrokken, klimmen volgens het bestek tot 200,000 of 2,400,000; voor de inwendige inrichting, de meubelen, enz., is een be drag van 70000 of 840,000 bestemd. Het gerucht loopt, dat te Dublin eene vereeniging is opgericht, die zich ten doel stelt de executiën van de Phoenixpark-moordenaars door het vermoorden van alle aangevers en verklikkers te wreken. Dit geheime ge nootschap noemt zich, naar het schijnt, het "wraakcorps". De correspondent van de Times te Dublin zegt, dat de autoriteiten nog geen officiëel bericht hebben ontvangen omtrent den moord op James Carey gepleegd, doch dat.zij den vermoedelijken moordenaar kennen; hij is dezelfde die het stadhuis te Londen in de lucht had willen doen vliegen. Politie-beambten zijn naar de Kaap vertrokken om O'Donnell af te halen. Deze zal te Londen terecht staan. Het electrisch licht heeft op het Italiaansche pantserschip Dandolo in de haven van Gibraltar brand veroorzaakt. Eene smeltende draad deed het houtwerk vlam vatten. De brand werd echter gebluscht voor er ernstige schade was aangericht. De Ramazan eindigde gisterennacht, en de Muzelmansche ingezetenen willen, naar gewoonte, de graven bezoeken. Afdeelingstroepen zijn bij de kerkhoven geplaatst .om de menschen te beletten daar te komen. De Khedive zal geen receptie houden bij gelegenheid van het Bairam-feest. Ten 8 ure gisterenmorgen waren aan dc cholera gestorven: te Alexandrië I persoon, te Ismailia 3, te Damiette 3, te Mansurah 2, te Barrage 11. De Denver-Rio spoorweg-maatschappij weerspreekt het bericht omtrent eene spoorwegramp op hare lijn. Vermoedelijk was dit eene New-Yorksche beursmanoeuvre. Te Kaapstad is het Theatre Royal den 9""1 Juli door brand vernield. FRANKRIJK. Het antwoord van president Grévy aan den Paus is eindelijk verzon den. In den Dinsdag gehouden ministerraad heeft de president hiervan kennis gegeven. De kamer van afgevaardigden heeft, na verwerping van verschillende onbeduidende voorstellen tot wijziging, de conventie met de spoorwegmaat schappijen aangenomen met 329 tegen 120 stemmen. De heer Brisson las daarna een decreet voor, waarbij de zitting gesloten wordt. Het bedrag der bij de kamer ingediende buitengewone begrooting voor 1884, 264 millioen fr., is verdeeld als volgt: oorlog 110 millioen, marine II millioen, posterijen en telegrafen 3 millioen, openbare werken, wegen, rivieren, kanalen, havens 140 millioen. Bovendien zullen 40 millioen ge bruikt worden ter voorziening in hetgeen nog noodig is op de buitengewone begrooting 1883. Volgens de National hebben de zonen van den overleden Emir Abd- el-Kader de regeering gevraagd, dat de jaarlijksche dotatie van 150,000 fr. op hen zal overgaan. Wat het kabinet hierop besluiten zal, is nog onbekend. De Londensehe corr. van Figaro meent te welen, dat de Engelsche regcering reeds sedert drie a vier dagen in het bezit is eener dépêche uit Madagascar, waaruit blijkt, dat al hetgeen de heer Gladstone in het lager huis verklaard had omtrent dc onverklaarbare handelwijze van den Fran- schen vlootvoogd jegens den Engeischen consul te Tamatave uit de lucht* gegrepen was. De kommandant van de Dry ad heeft erkend, dat hij niet anders dan te roemen heeft over het gedrag van den Franschen schout-bij nacht Pierre. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten 1000 fr. aan hel hulp-comité te Napels voor de nagelatene slachtoffers en anderen op het eiland Ischia te zenden. De beterschap van den graaf van Chambord blijft aanhouden. De krachten nemen toe. De vijfentwintigste lijst van bijdragen tot de oprichting van een monu ment voor Gambetta beloopt 6070.60 fr.zoodat de commissie thans te be schikken heeft over 255,483.29 fr. Voor het standbeeld van generaal Chanzy is tot dusverre eene som van 100,000 fr. bijeengebracht. Te Parijs werd dezer dagen eene lieve jonge dame gearresteerd in een omnibus, lot groote verbazing van hare medepassagiers. Het was eene Badensche juffrouw, die zeer behendig aan geld wist te komen. Onlangs ging zij uit met een rijken Belg. Deze bemerkte 's ochtends, dat hij 10000 fr. kwijt was. llij zwoer de dievegge terug te vinden. En werkelijk ontdekte hij haar, juist toen zij in een omnibus stapte, riep twee agenten te hulp en had het genoegen haar te zien arresteeren. ITALIË. De Fanfulla en de Italië weerspreken het dezer dagen in Italië ver-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2