LH I COUBAN rm 1883. ZATERDAG 4 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. S°. 183, be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd-. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 3 Augustus. Het rijks museum van oudheden alhier is gedurende het tweede kwar taal van het jaar 1883 bezocht door 995 personen en het rijks kabinet van prenten en pleisterbeelden alhier werd gedurende het tijdvak van 5 Juni tot 30 Juni 1883 bezocht door 17 personen. Het rijks ethnographisch museum was gesloten. De heer J. C. Van den Berg, te Leiden, is benoemd tot leeraar aai» het gymnasium te Gorinchem. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van hen, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en bccedigd land meter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 31 Aug. schriftelijk bij zijn departement moeten aanmelden. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ont vangen telegram, werd de gouvernemenls-kofïieoogst op Java voor dit jaar geschat op 932,000 picols, waarvan 517,000 picols in de pakhuizen waren afgeleverd. (Stc) In de bijvoegsels der Staatscourant van heden is opgenomen de prijs courant voor de aangifte gedurende het 3e quartaal 1883, van de waarde der daarin vermelde goederen, ter berekening van het in- en uitvoerrecht in het tolgebied van Nederlandsch-Indië te lieden. Het stoomschip Batavia, van Rotterdam naar Java, vertrok heden voormiddag van Marseille. De drie afleveringen van Obreen's //Archief voor Nederlandsche Kunst geschiedenis," welke dezer dagen tegelijk verschenen zijn, behelzen weder hoogst belangrijke mededeelingen. In de eerste plaats wordt er het vervolg gegeven van de boeken van het Leidsche St. Lucasgilde, door den heer A. Bredius, waardoor omtrent verscheidene meer en minder beroemde schilders der 17de en 18at eeuw niet onbelangrijke gegevens gemeen goed worden voor alle belangstellendenterwijl de heer Bredius omtrent sommigen in margine mededeelt wat hij elders vond, b. v. omtrent Jacobus Claeuw of De Claeuw, Begeyn of Bega, Jan Porcellis, Barent Fabrilius, Jac. Van der Marck of Van der Merck. Mr. Ch. M. Dozy gaf eene bijdrage aangaande Jacob Vennekool de kinderen van Roemer Visscher, Michael Van Berthems, beeldhouwer, Joh. Kuyper, beeldsnijder, meest aan notariëele akten ontleend. Terecht herinnert de heer Dozy hoe wenschelijk het is, dat de oude nota riëele archieven voor den geschiedvorscher worden geopend. Meermalen is reeds aangetoond, hoeveel licht er dan over hel maatschappelijk leven van vroeger dagen, over tal van personen, die eene groote rol in den staat, de wetenschap en de kunst vervulden, zou worden verspreid. Huwelijksche voorwaarden, testamenten, contracten van allerlei aard zouden ons zegt de heer Dozy terecht in staat stellen den held van ons onderzoek bij schier iedere gewichtige handeling te vergezellen en gadeslaan. De akten, door den schrijver medegedeeld, bewijzen hoe waar dit is. Twee zijn ge tuigenissen omtrent de familieomstandigheden van niet vergeten kunstenaars, door vrienden, die zulk een attest noodig hadden. Dr. W. N. Du Rieudeelt mede, welke kunstenaars voorkomen in het //Album Studiosorum" der Aca demie te Leiden. Ter wille van de voorrechten en vrijdommen, den studen ten toegekend, lieten vele schilders, graveurs, enz. zich als student in schrijven. Het //Album Studiosorum" is een omvangrijken en zeer kostbaar werk, en dr. Du Rieu heeft dus aan de beoefenaars der kunsthislorie een goeden dienst bewezen, door eene lijst te maken van de kunstenaars, die in dat register zijn vermeld. Men vindt er eenige vreemdelingen, van wie niet bekend is, dat zij eenigen tijd te Leiden hebben gewoond; maar ook wordt er de leeftijd en de geboorteplaats bijna altijd vermeld. Boven dien heeft dr. Du Rieu in deze lijst de aantcekcningen opgenomenmeldend bij wie deze kunstenaars woonden toen zij zich lieten inschrijven, voor sommigen eene niet onbelangrijke bijzonderheid, welke in het lijvige album, uit vrees voor te grooten omvang, niet werd opgenomen. Bij Abraham Van den Tempel, die 7 Febr. 1653 werd ingeschreven, staat b. v. aangeteekend «Leovardiensis celeber Pictor, 30 Mat. op Stcenschuyr, et alil famiiiam" bij Willem Van Mieris: //dclineandi artem docens, 33, Huyshoudende op de Bloemmarkt", enz. {Pi. R. C.) De Amcrikaansche pelgrimzauger Philip Philips, die thans Nederland gaat doorreizen, ten bate van het weeshuis te Neerbosch, zal o. a. zich doen hooren den 10Jtn Augustus te Zeist, voorts te Utrecht, Arnhem, Nijme gen, Deventer, Zwolle, Assen, Groningen, Leeuwarden, Sncek, Leiden, 'sHage, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Goes enz., indien aldaar gelegenheid gevonden wordt. Volgens de jMonitors dclle Strade ferrate hebben in het begin dezer maand te Brussel onderhandelingen plaats gehad tusschen afgevaardigden der verschillende spoorwegmaatschappijen tot het inrichten van een direct goe derenvervoer tusschen België, Nederland en Italië via de Golhardbaan. De besluiten der conferentie zijn aan de regeeringen der landenwaardoor bovengenoemde spoorweglijnen loopen, ter goedkeuring overgelegd. Men verneemt, dat het bestuur der afdeeling Rotterdam van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst tot opvolger van den heer S. De Lange benoemd heeft den heer W. C. De Lange tol onderwijzer aan de muziekschool der afdeeling voor de elementaire en eerste meisjes zang klassen. Gedurende eenigen tijd zullen op het Amsterdamsch tentoonstellings terrein een viertal schoone koeien en twee eenjarige stieren te bezichtigen zijn. De heer Brandjes, van Purmerend, heeft die op verzoek van de ten toonstellingscommissie voor eenigen tijd afgestaan. Belangrijke en welgeslaagde proeven zijn op de tentoonstellings-terrci- nen te Amsterdam genomen met het nieuwe geweer tot het afvuren van lijnen naar in nood verkeerende schepen. De Zulu's hebben de tentoonstelling te Amsterdam verlaten. Zij vielen te weinig in den smaak van het publiek. Niettegenstaande het strenge toezicht op de tentoonstelling te Amster dam, heeft men nu weder een uurwerk in de Hollandsche afdeeling bescha digd, door eenige tanden krom te slaan. In de R. K. kerk //Het Duitje" op de Prinsengracht te Amsterdam is een schilder van eene hooge stelling dood neergevallen. Morgen wordt de kroonprinses van Zweden met familie en gevolg te Zandvoort verwacht. De rederijkerskamer //Hofdijk" te Hoorn is van plan in den aanstaan den winter een wedstrijd van rederijkers te houden. Tot deelneming daaraan worden alle werkende leden van liefhebberij-tooneelgezelschappen uitge- noodigd. Eergisterenavond werden door den directeur-generaal der maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen, vergezeld van eenige ambtenaren, proeven genomen met eene electrische verlichting, aangebracht op eene locomotief. Op den rit van Kuilenburg naar Utrecht bleek, dat op 250 a 300 meter de weg helder verlicht was. Wanneer de machine stilstond kon den op 250 meter klein gedrukte letters nog duidelijk gelezen worden. De proeven zullen worden voortgezet. (D. D.) Dezer dagen hadden eenige jongens aan de hoofdvaart te Assen de verregaande roekeloosheid om kruit en zwam in eene flesch te doen. Zij zetten die op het hek voor den ingang van de kerkhofslaan en staken toen het zwam in brand. Daar de ontploffing wat lang duurde, kwamen er inlusschen menscheu in de laan aan wandelen; beducht voor ongelukken, gaat de grootste der jongens naar de flesch, neemt deze in de hand en tracht het vuur uit te spuwen, doch nu ontploft, met een verschrikkelij- ken knal, de flesch en kwetst den jongen deerlijk in het aangezicht en aan beide handen. Hij is dadelijkdoor andere jongens geleidnaar dr. B. gebracht, die bereidvaardig den erg bloedenden patient hielp. Te verwon deren is het, dat niet meer gewond zijn, want er was een geheele schaar knapen bij tegenwoordig. De knal was zoo hevig, dat eene vrouw in de buurt onwel werd van schrik. In Frcderiksoord is in de afgeloopen maand 105 millimeter regen ge vallen zijnde 31 meer dan de gemiddelde hoeveelheid van de Julimaanden 1873 tot en met 1882. Juli 1879 gaf 107 en 1880 111, deze waren dus iels hooger dan nu; de 8 overige jaren gaven van 38 tot 98 mM. Verge lijkt men den regenval van de 7 eerste maanden van 1882 met dien van hetzelfde tijdvak in 1883, dan is er nu 151 minder gevallen dan toen. Des niettegenstaande is men met hetgeen Juli jl. leverde, ruim tevreden en zal nu droogte en warmte zeer welkom zijn in den oogsttijd. Een groenlekoopman van Breda, van den Moerdijk met zijne honden kar komende, is op den Terhcydenschen weg door kerels, die kennelijk beschonken waren, onverhoeds aangevallen en geducht mishandeld. Hij zou het wellicht met den dood bekocht hebbenzoo niet gelukkig een machinist was komen aansnellen, die hem ontzette. Er is procesverbaal opgemaakt, en daar het drietal bekend is, zal het de welverdiende straf niet ontgaan.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1