te Maldon, in het graafschap Essex, 30 mijlen van Harwich, opgestegen en legden dus 140 mijlen over de Noordzee in 6 uren af. De luchtballon is ge naamd Colonel Urine, is 80 voet hoog en 130 voet in omvang. Dit is de 444e luchtreis van den heer Simmons, en de tweede over het kanaal. De vorige maal deed hij den 4Maart den tocht van Dover naar Calais. De ballon viel toen in het kanaal, waarbij sir Claude een been brak. De on verschrokken reiziger waagde thans weder den gevaarlijken tocht met ge lukkigen afloop. De beide reizigers en de ballon keerden des avonds per mailboot naar Engeland terug. Door den heer Buma, lid der tweede kamer, is uitvoerig geantwoord op het afdeelingsverslag omtrent zijn voorstel van wet tot het instellen van een onderzoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen van de Zuiderzee. Op technische gronden handhaaft bij, in strgd met de bezwaren in het verslag geopperd, betreffende den afsluitdijk zijne overtuiging: dat tusschen Enkhuizen en Kampen de stormvloed belangrijk hooger loopt dan die der Noordzee bij de gaten, en de eindafsluiting tusschen genoemde steden, zoo wel als het geheele werk, bij die zeker meermalen voorkomende gelegen heden, met krachtiger stroom zal hebben te kampen dan tusschen de eilanden; dat op denzelfden grond elke mindere of meerdere verwijdering der afsluiting van de eilanden niet is aan te bevelen; dat de kosten der afsluiting tusschen de eilanden, ofschoon slechts bij vergelijking gesteld, de uitvoering, in elk geval het onderzoek, niet mogen tegenhouden; en einde lijk, dat alzoo eene partiëele indijking meer bezwaren zal opleveren dan de afsluiting der geheele Zuiderzee, en deze bovendien verre de voorkeur ver dient wegens de meerdere voordeelen, welke geheel werk boven stukwerk opleveren en geene tegenstrijdige gewestelijke belangen te voorschijn zullen treden, maar daarentegen een zuiver nationaal belang zal zijn. Na de bedenkingen omtrent de insluiting van den IJsel te hebben beant woord verklaart hij als het fundament der zaak te beschouwen het in be dwang houden van den boezemstand der afgesloten Zuiderzee; daarvoor alleen meent hij, dat het getal sluizen betrekkelijk niet groot behoeft te zijn, terwijl, op dit fundament voortgebouwd wordende, het eigenaardig is, dat, naar de verkregen ervaring, de sluisruimte met de inkrimping der Zuiderzee steeds gelijken tred moet houden. De voordeelen echter alleen aan de afslui ting verbonden schat hij zoo hoog, dat deze de uitvoering daarvan zelfs zonder meer zouden rechtvaardigen. De voorsteller wil daarbij echter niet blijven stilstaan. Integendeel is het zijn wensch dat op de afsluiting het droogleggen der kostbare gronden van de Zuiderzee volge; maar het schijnt hem wenschelijk toe dat dit althans in de eerste plaats worde overgelaten aan de particuliere industrie, onder toezicht van den staat. Hij geeft alzoo de voorkeur aan eene trapsgewijze behandeling: eerst de afsluiting en daarna de inkrimping der binnengesloten zee, zooverre de ervaring dit van tijd tot tijd wenschelijk maakt. Door het gevraagde onderzoek wenscht hij tot de technische en financiëelc wetenschap te komen die tot oplossing van het vraagstuk zullen kunnen leiden, de mogelijkheid waarvan door niemand wordt ontkend. De financiëele bezwaren tegen de uitvoering ingebracht strijden z. i. met het overwegend en veelzijdig belang der zaak, zoowel voor het tegenwoordige als het nageslacht. 's GRAVENHAGE, 2 Augustus. Door Z. M. is aan C. Elling, hoofd eener openbare lagere school te Wassenaar (Zuidholland), een pensioen verleend van/794. Door Z. M. is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2e kl.de student voor genoem den dienst (arts) T. W. H. Paulussen. - De kapitein-luit. ter zee W. I. Van Loenen, dienende als le officier aan boord van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord, wordt met 25 dezer op non-activiteit gesteld en met 26 daaraanvolgende vervangen door den kapi tein-luit. ter zee J. F. M. Lange. De plaatsing van den officier van admi nistratie le kl. L. M. Van Onselen, aan boord van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord, wordt ingetrokken; wordende hij met 15 dezer op non-acti viteit gesteld. De adjunct-administrateurs J. Bennebroek Evertsz, J. Van Gorsel, 0. Willemstijn, J. F. De Hart en Z. J. Van der Vegte, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, worden met 10 dezer op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning benoemd tot secretaris bij de intendance van het koninklijk landgoed Oranje Nassau-oord, baron Roos- male Nepvcu, vroeger sergeant bij het regiment grenadiers en jagers, ter vervanging van den heer Musquetier, die naar V. M®. kasteel in Luxemburg is verplaatst. De verjaardag van Neerland's koningin werd heden alhier met het gewone feestvertoon herdacht. Van de huizen der ingezetenen is druk ge vlagd en vrolijk golft de driekleur van den torenspits, de openbare en andere gebouwen. Een zonnige, ietwat bewolkte hemel schenkt vooralsnog den voor een openbaar feest zoo onmisbarcn feestglans en geeft hoop dat de duizenden lichtjes, die hedenavond in het Haagsche Bosch, in en rondom de schilderachtige vijvers van dat lustoord zullen fonkelennoch den strijd met den wind te doorstaan willen hebbennoch door het hemelwater uit gedoofd zullen worden. De toebereidselen tot de vijververlichting bclooven een schoonen feestavond. De achtergrond van het water zal een veneliaan- schen tempel, ten volle verlicht, te aanschouwen geven. Niet minder dan drie muziekcorpsen zullen in die verlichte omgeving hunne toonen doen weerklinken. Zsoals gewoonlijk stelden de pleiziertreinen uit verschillende oorden des lands, vele bewoners van elders in de gelegenheid de feestelijkheden voor den verjaardag van 11. M. de koningin hier bij te wonen. Vooral tijdens de parade kwamen zij bij menigte de residentie binnen en konden dus nog het militaire schouwspel bijwonen. Duizenden toeschouwers omringden heden alle lanen rondom het Malie veld tot bijwoning der groote parade voor den verjaardag van H. M. de koningin. De niet bij de troepen ingedeelde hoofd- en verdere officieren waren in talrijken getale op de voor hen bestemde plaats tegenwoordig. Op het aangewezen tijdstip reed de generaal-majoor Queysen met de staf officieren het veld binnen, opgewacht door de bereden niet dienstdoende officieren, waaronder de waarn. kommandant der dd. schutterij met den kapitein-adjudant. Gevolgd door dien staf, hield de militaire gouverneur der residentie de gebruikelijke inspectie, tijdens welke de kon. militaire kapel den duizenden toehoorders met het Wilhelmus van Nassouwen wist op te wekken. Onder bevel van den parade-kommandant, kolonel Schneider, de fileerden de troepen daarna voor den opper-officier, de veld-artillerie en huzaren tweemalenden laatsten keer in draf. Tegen het einde der parade reed prins Albert van Pruisen met zijne kin deren in een vierspannig open rjjtuig langs den Boschkant. De verjaardag van zijne gemalin, thans mede te Scheveningen vertoevende, valt juist zamen met het geboortefeest van onze koningin. Z. K. II. prins Albert van Pruisen zal aanstaanden Maandag een diner, dat door den gezant van het Duilsche keizerrijk bij ons hof gegeven wordt, met zijne deelneming vereeren. De heer J. C. v. d. Hoorn, commies bij het departement van binnen- landsche zaken, vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar. Tal rijk waren de bewijzen van achting en vriendschap, die de feestvierende van verschillende zijden ontving. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van het Nederl. onder wijzersgenootschap is besloten het eerelidmaatschap aan te bieden aan dr. D. Lubach, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Drenthe en Overijssel. Vervolgens kwam aan de orde de opleiding tot hoofdonderwij zer. De heer Gedeking ontwikkelde zijne stellingen tot beloog dat in groote gemeenten afzonderlijk en in kleinere plaatsen op geschikte middenpunten de gelegenheid werd geopend tot het ontvangen van geregelde leiding, te bekostigen door de belanghebbenden, met beperking van die kosten zooveel mogeljjk door de zorg der onderwijs-autoriteiten. Na eenige toelichting omtrent deze zaak, maakte zekere heer Bickers, die hier te lande de hoofd onderwijzers-acte had behaald, doch sedert in het buitenland, de overzee- sche gewesten en vooral Engeland, doorbracht, gebruik van de gastvrijheid om ook als niet-lid van het genootschap het woord te voeren, door te be- toogen, dat in Nederland te veel gehecht wordt aan het leeren en te weinig aan de ontwikkeling van het denkvermogen. Zijn doel was uiting te geven aan de meening, dat werkelijk alleen die volken kunnen worden genoemd opgevoed, ontwikkeld en beschaafd, die niet goed onderwezen zijn, maar die langs een strikt methodischen weg hebben geleerd zich zeiven op te voeden. Daarom wenschte hij dat de hoofdonderwijzer in de eerste plaats zij een opvoeder, toegerust met mcnschenkennis, die alleen is op te doen door reizen en maatschappelijken omgang. Uit de verdere gedachtenwisse- lingen bleek, dat de noodzakelijkheid van opleidings-cursussen doorniemand werd ontkent en werd ten slotte met algemeene stemmen de wenschelijk- lieid tot oprichting van dezelve uitgesproken. De leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden ter algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers genootschap, bezochten heden de omstreken van 's Gravenhage en Scheveningen en vereenigden zich des na middags 2 ure tot een bezoek aan den Zoölogisch Botanischen tuin. Ook zullen de heeren heden avond een tochtje door het feestelijk verlichte Bosch doen om daarna reünie te houden in het hotel de l'Europe, alwaar gisteren een feestmaaltijd hun broederlijk samenhield. BUITENLANDSCHE BER K3HTËN7~ BELCIE. De kamer heeft van het wetsontwerp ter verhooging van de personeele belasting het eerste artikel verworpen, de twee volgende aangenomen. Er is concessie aangevraagd voor een nieuwen spoorweg van de Hol- landsche naar de Fransche grenzen, langs de kust. De lijn zal loopen van Breskens langs Heist, Blankenberghe, Oostende en Nieuwpoort naar Duin kerken. ENGEIiANB. Volgens bericht uit Dublin zijn aldaar botsingen ontstaan tusschen de politie en het gepeupel, naar aanleiding van het ontsteken van vreugde vuren over den moord, op den bekenden verklikker Carey gepleegd. De politie wilde dit beletten en nam een twintigtal personen gevangen. Naar de Daily News zegt schijnt de moordpartij in Ierland in haar dienst eene geheime politie te hebben, niet minder scherpzinnig dan die van den staat. Behalve Guiteau, de moordenaar van president Garfield, heeft in de laatste jaren geen misdadiger meer den algemeenen afschuw opgewekt dan de kroongetuige Carey (Power), die nu door de hand eens moordenaars in Zuid-Afrika is gevallen. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Carey's houding op de Kinfanns- Castle (het stoomschip dat hem naar Kaapstad overbracht) niet van onvoor zichtigheid was vrij le pleiten; ofschoon het in zijn belang ware geweest, om zich op den achtergrond te houden, schimpte hij voortdurend luide op de Engelschen, zoodat hij de aandacht tot zich trok en menig passagier den waren naam van Carey vermoedde. In de laatste 24 uren, eindigende gisteren ochtend ten 8 urezijn er te Cairo 275 personen aan de cholera overleden. Onder deze bevonden zich vier Engelsche soldaten. Het karakter der epidemie is minder kwaadaardig. Er is gisteren te Alexandrie eene talrijk bezochte vergadering gehouden ten gunste van het behoud van het gezondheidscordon, maar de Khedive had reedsvóórdat de vergadering bijeenkwamgelast het cordon te behouden wegens verschijning der cholera te Rosetta. De gemeenschap per spoor tusschen Alexandrie en Rosetta heeft geheel opgehouden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2