te Kralingen, het ongeluk, bij het lossen van een schip, liggende aan hel Rijnspoor, een baal hennip tegen het lichaam te krijgen waardoor hij in het ruim van het schip viel. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Hij laat eene vrouw met 4 hulpbehoevende kinderen achter. Gisterenavond is, naar men aan de /V. R. C. meldt, aan den Hoek van Holland een broedermoord gepleegd. De dader is in arrest. Nadere bijzonderheden zijn nog onzeker. De jury der afd. Bouwkunde van de Amsterdamsche tentoonstelling heeft de volgende voordracht tot toekenning van onderscheidingen aan Nederlanders gedaan: zilveren medaille, J. Gosschalk, te Amsterdam; bron zen medaille, Froweyn, te 's Hage; Schmilz, te Amsterdam; Gemund te Haarlem; eervolle vermelding, Klinkhamer, te Amsterdam. De heer dr. C. Snouck Hurgronje heelt gisteren in het locaal der Vrjje gemeente te Amsterdam eene voordracht gehouden over het Islamisme in Ned.-Indië. De volgende tuinbouwtentoonstellingen zullen nog op het terrein der koloniale tentoonstelling te Amsterdam worden gehouden: 6de lijdelijke ten toonstelling op 1 en 2 Augustus 1883, afgesneden rozen; 7de tijdelijke ten toonstelling van 5 tot 26 Augustus 1883, bloeiende en niet-bloeiendeplanten, alsmede droge bloembollen; 8sle tijdelijke tentoonstelling op 29 en 30 Au gustus 1883, bouquetten, talelbloemstukkenkransen, afgesneden bloemen, enz.; 9de tijdelijke tentoonstelling van 2 tot 30 September 1883, van diverse bloeiende planten, waaronder "Nepenthes"; nietbloeiende planten, teekenin- gen; 10de tijdelijke tentoonstelling van 20 lot 30 September 1883, groote vruchtententoonstelling, groenten en zaden. De beproeving van graanmaaiwerktuigen en zelf binders, in verband met de bekroningen op de internationale landbouw-tentoonstelling in 1884 te Amsterdam, zal worden gehouden op de gronden van den heer D. F. A. Bauduin in den Houtrakpolder bij het station Hallweg-Haarlem-Amsterdam op Woensdag 8 Augustus 1883. Z. M. de koning maakte Zondag eene wandeling door de gemeente Renkum, ten einde de versieringen aan de gebouwen in oogenschouw te nemen en begaf zich vervolgens naar den Rijn, waar Z. M. een watertocht heeft gemaakt in eene der sloepen, uit Amsterdam aangekomen. Een verschrikkelijk ongeluk had eergisterenavond te Terborg plaats. Eenige heeren, in de stoomtram gezeten, vermaakten zich met het uit strooien van amandelen. Een zevenjarig knaapje kwam daardoor in aan raking met den goederenwagenwaardoor het kind vreeselijk aan hoofd rug en beentjes bezeerd werd. Alhoewel spoedig geneeskundige hulp werd verleend, is hij kort daarop overleden. Zaterdag heeft te Assen de jaarlijksche zomervergadering van de Nederl. entomologische Vereeniging plaats gehad, onder presidium van den voorzitter der vereeniging, generaal dr. A. W. M. Van Hasselt, uit 'sGravenhage. Na voorlezing der verslagen en verdere huishoudelijke bezigheden, werden door de heeren Snellen, Oudemans, Bisschop van Tuinen, dr. Everts, Van der Wulp en den voorzitter wetenschappelijke mededeelingen gedaan. Tot gemeente-geneesheer te Ooltgensplaat is benoemd de heer J. A. Hers, arts te Leiden. Aan den heer dr. A. Kisselius is eervol ontslag verleend als rector aan het gymnasiuminstituut Kinsbergente EIburg. 's GRAVENHAGE, 31 Juli. Door Z. M. is vergunning verleend: aan den gepensioneerden luitenant- generaal J. F. graaf Du Monceau, chef van het militair huis des konings, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder te kl. der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonken; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. H. Johne, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71; aan G. C. Hulst, te Callantsoog, tot het aannemen ett dragen van de gouden me daille, hem door H. M. de koningin van Engeland geschonkenwegens menschlievend hulpbetoon, en aan W. A. Scholten, te Groningen, tot het aannemen en dragen van de orde van ridder van den Heiligen Stanislaus IIP kl. van Rusland. Door Z. M. is de heer P. De Haan, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Buiksloot c. a.benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Nieuwe Sluis c. a.de heer K. De Graaf, commies ter inspectie te Am sterdam, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Noordwelle c. a.en de heer F. M. J. Van Ghert, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zevenbergen c. a. is benoemd tol ontvanger der directe belastingeninvoerrechten en accijnsen te Hoorn c. a. Door Z. M. is benoemd lot adjunct-commies bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid F. Van der Gragt, thans adjunct-commies bij het provinciaal gouvernement van Noordhollanden is aan de boden bij genoemd departement J. Ten Voorden en K. A. Schalier een eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is mr. E. N. Rahusen, te Amsterdam, opnieuw benoemd tot voorzitter van het college voor de zeevisscherijen. -- Door Z. M. is J. C. Kramer, thans brievengaarder directeur te War- fumbenoemd tot directeur van het postkantoor te Wassenaar. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2' kl.de student voor ge noemden dienst (arts) J. Nord. De luit.-kol. K. L. Van der lleyden, benoemd tot directeur der artil lerie-, stapel- en constructie-magazijnen, is eervol ontheven uit zijne betrek king als lid der vaste commissie door welke de examens van onderofficieren ter verkrijging van den officiersrang zulleu worden afgenomenen in zijne plaats tot lid dier commissie benoemd, de majoor C. L. Doorman, van het 1reg. veld.-art. De dag der terugkomst van HH. MM. den koning en de koningin in de residentie is voorloopig vastgesteld op 15 September a. s. Z. K. II. prins Albert van Pruisen begaf zich lieden andermaal naa; Amsterdam. Ten 10 nur 5 minuten per Rijnspoor vertrokken keerden l garl K. II. ten 6& ure alhier terug. reed De,' prins Von Lichtenstein en gevolg, van Weenen, is afgestapt aai wer het Ilótel d'Oranje te Scheveningen. Hedenochtend bad de plechtige uitvaart plaats van het stoffelijk hulselEqu: van den wel-eerw. heer M. Stevens, pater der Franciscanen en kapellaatuitg aan de kerk van St. Antonius en Lodewijk aan de Prinsessegracht alhier, - Alvorens de lijkstoet het kerkgebouw verliet werd aldaar ter nagedachtenis Mex van den overledene een indrukwekkende dienst gehouden onder leiding vangew den pastoor der kerk den wel-eerw. heer W. A. Van Berckel, terwijl het dien zangkoor de "mis Requiem" van Verhuist ten gehoore bracht. Na afloop daarvan werd het stoffelijk overschot naar de begraafplaats geleid, vooraf gegaan door een )groot aantal St. Jozcphs-gezellenvan wier vereeniging dt overledene president was. De kist was met tal van prachtige kransen ge-aan! dekt. Een groote priesterschaar, diakenen en het reeds genoemde zangkooi volgden den lijkwagen. Op het kerkhof werd, nadat het lijk in de priester-Yen kapel was geplaatst, nog eene godsdienstige plechtigheid gehouden mede onder'"" leiding van pastoor Van Berckel, terwijl bij het afdalen van de met kransen'er( versierde kist in den grafkelder "de Profundus" werd aangeheven door het,eS' zangkoor met begeleiding van koperen instrumenten onder directie van den heer Ogier. De geheele plechtigheid werd door een groot aantal belang-sle' stellenden bijgewoond. iep Door de politie is een persoon aangehouden die verdacht wordt van het schrijven van een brandbrief aan den burgemeester alhier. QU1 Van de gelegenheid dat het koetshuis aan de Palveljoensgracht, hoek'er Keezenpoort, eenige minuten openstond, is door een onbekend persoon ge-Se" bruik gemaakt tot het wegnemen van een gouden horloge ten nadcele van 6ez den koetsier. reg Ten nadeele van den winkelier P. in de Wagenstraat is een stuk rood f>e1 zijden pluche ontvreemd. eer Een man en vrouw, die op het Ledigerf alhier zamen woonden, kre- le gen eergisterennacht hevigen twist, tengevolge waarvan de vrouw, zekere 11., het huis uitliep en zich in het water aan den Noordwal wierp. De man "a' sprong haar na om haar te redden, maar slaagde daarin niet. Zij werd levenloos opgehaald, en hij met moeite gered. De ongelukkige laat drie ne kleine kinderen onverzorgd achter. kil BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. (h E S CJ JE I. A Nf 1». In het lagerhuis is de motie van den heer Northcote, met het amen dement van den heer Norwood in behandeling genomen. Dc heer Gladstone be streed de jongste leer van lord Salisbury, dat territoriale rechten door de belangen van den wereldhandel kunnen worden omvergestooten en een Britsch kanaal alleen op Britsch grondgebied mogelijk was. De rechten van den heer De Lesseps waren in 1872, dus aan het vorig kabinet, bekend. Het lagerhuis kan niet beslissen in eene legale quaestie, waarin alleen eene Egyptische of internationale rechtbank uitspraak kan doen. De spreker ver langde verwerping van Norlhcote's motie, daar hare aanneming een slecht voorbeeld voor andere wetgevende machten zou zijn en in de zaak verwik kelingen zou teweeg brengen. De Kent Argus meldt dat sir Moses Montefiore, ter gelegenheid van den jongsten verjaardag van H. M. Victoria aan 400 personen, leden der arbeidersvereeniging, een dejeuner heeft aangeboden. De edele grijsaard, te zwak om zelf aan den maaltijd deel te nemen, liet zich aan het venster brengen, waar hij zien kon en gezien kon worden. Elk der deelnemers aan het feest ontving bovendien nog een geschenk van circa 5. Aan de Daily\ews wordt uit Varna gemeld, dat de Turkschc minis terraad zich in zjjne laatste zitting heelt bezig gehouden met de quaestie van de doorgraving van een tweede Suez-kanaal. De ministers zouden den Sultan aanraden om elke concessie-aanvrage, welke in verband staat met graven van een nieuw kanaal, te verwerpen. Aan de Standard werd uit Hongkong geseind, dat de Frauschen met groot succes een uitval hebben gedaan. Den 19den Juli embarkeerde de helft van het garnizoen aan boord eener jonk, waarmede dc troepen het kanaal afvoeren en daardoor den vjjand in den rug kwamen. Daags daarna over rompelden de Franschen de Annamieten, die in alle richtingen vloden in de grootste verwarring. De Franschen schoten meer dan duizend neer en ver meesterden zeven kanonnen, waaruit de aanwezigheid bleek van de An- namsche keizerlijke troepen. De verliezen waren voor de Franschen aller geringst. Zij hebben thans het voornemen Zondag de Annamsche positie te Schaus aan te vallen. Tevens zal de Fransche vloot langs de Chincesche kust demonslreeren. De Chineesche regeering liet 156 aangehouden llainan- ossen vrijmaar verbood verderen vee-uitvoer. Volgens bericht uit Kaapstad is een passagier aan boord der Kinfaum- Castle, die verondersteld werd James Carey te zijn, door een anderen pas sagier, O'Donnell genaamd, doodgeschoten. Volgens te Durban ontvangen berichten van 27 Juli zcu ook de zoon van Cetewayo gedood zijn. Te Sandy Hook, in Noord-Amerikais een nieuw kanon beproefd van Lyman-Ilaskellwaarover twee jaren gewerkt is. Het is 25 voet lang, weegt 25 ton en wordt geladen met 125 pond kruit, in 4 afdeelingcn, zoo danig dat dc vier ontiloffingen elkander onmiddellijk opvolgen. Men zegt, dat het kanon eene draagkracht heeft van 12 mijlen, of tot het doorboren van een 24 duitps pantser. Hel kanon kost 50000 dollar 123,750.) Het lijk van kapitein Webb, die, gelijk men weet, verdronken is, bij de poging om de Niagara zwemmende over te stekenis gevonden. Zijn hoofd vertoonde eene gapende wonde. Z0!

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2