te Suez. De Prinses Wilhelminavan Amsterdam naar Batavia, vertrok, heden van Marseille. De Prinses Marie vertrok 25 dezer van Batavia naar Amsterdam. De Prins Frederik arriveerde 25 dezer van Amsterdam te Batavia. De heer J. VV. Van Borselen verzoekt, ons. mede te deelendat hij de hem te Amsterdam in de aldeeling schoone kunsten ter internationale ten toonstelling toegekende zilveren medaille geweigerd heeft. (D. v. Z.en's Gr.) Naar het D. v. Z. 's Gr. verneemt, kan de openstelling van de lijn der Westlandsche stoomtramwegmaatschappij Loosduinen 'sGravezande te gen 14 Augustus worden te gemoet gezien. Proefritten tusschen Loosduinen en Monster zijn reeds met succes ondernomen. Naar wij vernemen, is de heer C. M. Viruly, consul van Denemarken le Rotterdam, door Z. M. den koning van Denemarken benoemd tot ridder der orde van Dannebrog. (IV. R. C.) Men schrijft aan de /V. R. C. uit Schevcningen, dat dezer dagen te Parijs eenige vergaderingen hebben plaats gehad van industriëelen, bouw ondernemers, enz., waarin zeer breedvoerig zijn behandeld plannen tot aan leg van cene zeehaven te Scheveningen. De uitkomsten zijn, dat voor deze onderneming zich eene commissie heeft gevormd. Met ingang van 1 Augustus a. s. zijn bij de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen benoemd tot waarnemend controleur van den loopenden dienst de heeren C. Aenmey, F. W. Laupman, P. Van Rossum en D Van Wageningen Walstra, thans allen stationschef. Door de politie te Rotterdam zijn aangehouden drie gevaarlijke dieven, een man en twee vrouwen, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. op cene kamer in de Peperstraat aldaar een vreemdeling, zeeman van be roep, van zijn geld beroofden, waaronder zich bevond een bankbiljet van 100 fr. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Z. K. II. de kroonprins van Zweden en Noorwegen is te Amsterdam aangekomen en heeft zijn intrek genomen bij den Zweedschen en Noord- schcn consul-generaal. Z. K. 11. zal eenigen tijd onder behandeling zijn van dr. Mezger en tevens de zeebaden te Zandvoort gebruiken, alwaar aparte- menten voor den prins in Ilótel Kurzaal besproken zijn. Gisterennacht zijn door middel van bnitenbraak bij een goud- en zilver- kasthouder le Utrecht gestolen de navolgende gouden en zilveren voorwer pen, als: 7 parures, 20 paar oorbellen, waaronder met blauwe en roode koralen, 4 broches, 5 ronde boeksloten, 8 vestkettingen6 kruisen, 6 schuifjes, 10 medaillons, 10 charivaris, 2 juweelen sloten, 2 paar juwcelen bellen en 6 zilveren knippen. De politie verzoekt opsporing en aanhouding. De rechtbank te Arnhem heeft de 15-jarigen Nijmeegschen zakkenrol ler veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf. Uit de cellulaire gevangenis te Tiel is eergisterenoehtend omstreeks 7 uur een 15-jarige jeugdige veroordeelde ontvlucht. Opgesloten in de afdee- ling voor gemeenschappelijk-gevangenenheeft hij zich door het venster weten te wringen en toen gebruik gemaakt van een ladder, welke een verver, die een oogenblik afwezig was, daartegen had geplaatst. Langs de ladder afdalende is hij op de binnenplaats gekomen, vanwaar hij den muur, die het gebouw aan drie zijden in een halven cirkel omringt, is overgeklom- men. Niet lang echter heeft de knaap genot van zijne vrijheid gehad, want weldra was de justitie hem op het spoor. Te Zoelmond, van waar hij af komstig was, had hij zich in den schoorsteen zijner woning verborgen; toch wist de rijksveldwachter hem ook daar te ontdekken en hem naar liet huis van arrest terug te brengen. Voor de treinen ten behoeve van het 13* noordelijk evangelisch zen- dingsfeest zijn 7000 kaarten genomen. De rechtbank te lleerenveen he^j jl. Maandag bij breed gemotiveerd vonnis eene beslissing genomen in de bekende zaak over de uitlegging van cene clausule in het testament van wijlen mr. Heringa Cats van Klein-Jagt- lust. De eischer en erfgenaam werd in het gelijk gesteld. De rechtbank besliste, dat. de gedaagde niet behoorde tot de legatarissen aan wie de schuldvorderingen tot een bedrag van ƒ1300 waren kwijtgescholden, daar de schuld van den gedaagde wèl voortsproot uit twee bewijzen, één van ƒ1000 en één van ƒ500, maar die toch te zamen ééne schuldvordering, grooter dan ƒ1300, uitmaken. Ook het aangeboden getuigenbewijs, dat de erflater met //schuldvordering" elk schuldbewijs heeft bedoeld, achtte de rechtbank niet toelaatbaar. Gisterenmiddag is door den stoomtram te Vlissingen cene waschvrouw j overredenzij was onmiddellijk dood. -- De heer Ch. Smulders, van Maastricht, heeft te Luik, met eenparige stemmen der jury aan het koninklijk conservatorium, den eersten prijs in het orgelspel behaald. Door de politie te Maastricht is de hand gelegd op een knaap, die eene dame uit een mantelzak eene portemonnaie, waarin, behalveeeniggeldnog zilveren sieraden opgesloten waren, ontfutseld had. De jeugdige zakken roller had, toen hij de nadering der politie bespeurde, de portemonnaie in de rivier de Jekcr geworpen, waaruit echter een gedeelte van hel geld en een zilveren rozenkrans opgevischt werden. Men meldt uit Paramaribo, dd. 3 Juli: Op de plantage Dankbaarheid", in het district Beneden-Saramaccahebben zich 20 Creolen-arbeiders hij den directeur aangemeld en ten overstaan van den districts-commissaris, uit oefenende de notariëele praktijk, op Maandag jl. een contract lot het ver richten van veldarbeid gesloten van 1500 werktaken (vijf jaar arbeid) tegen genot van ƒ100 premie. De West-Indiër hoopt, dat dit goede voorbeeld, gegeven door deze arbeiders, een gunstigen invloed zal uitoefenen op de andere Creolen en zij ook dergelijke overeenkomsten zullen aangaan. 's GRAVENHAGE26 Juli. Graaf Pahlengroot-ceremoniemeester bij de kroning van den keizer van Rusland, is benoemd tot grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is bencemd tot griffier bij het kantongerecht te Helmond, mr. J. C. Sasse, advocaat en procureur te 'sGravenhagc, tevens werkza; ter griffie van hel kantongerecht te Delft. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: van Siiphout, A. Van Li hout; van Vlaai dingen, jhr. mr. B, W. T. Falck, met toekenning van eet ontslag als burgemeester van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland; van Rho; J. F, L. Schroder, secretaris dier gemeente; van Oud-Beijerland, P, Gratis, secretaris dier gemeente; van Warnel, J. J. H. baron Van Del van Bunrmalsen, jhr. D. C. Van Lennep, secretaris dier gemeente; vanlk men, R. Van Eek, secretaris dier gemeente, en van Oosterland, A. der Have. Door Z. M. is ontheffing verleend van het bepaalde bij art. ;i alinea 1, der gemeentewet aan den burgemeester van Bodegraven, W. Lol;- ten einde tot 1 Augustus 1884 te Gouda te kunnen wonen, en aan burgemeester van llaaren, C. A. Schijvens, ten einde zijne woonplaats: 1 Augustus 1884 te Heivoort gevestigd te houden. Door Z. M. is J. VV. Rijnders, thans directeur van het postkantoor Ootmarsum, als zoodanig benoemd te Ravestein. Door Z. M. is aan W. A. Sandt van Noolen, op zijn verzoek, een ontslag verleend als ontvanger van het buitengewoon zegel te Amsterdam Met ingang van 1 October is de gemeente Mill afgescheiden van I ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Gr< en toegevoegd aan dat der directe belastingen en accijnsen le Cityk c. onder voortdurend beheer van den ontvanger E. F. II. De Quay. De luit. ter zee 2e ld. A. Leyh en de officier van administratie 2'! J. Langereis, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activit gesteld. De nieuwbenoemde buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister», Portugal bij hel Nederlandsche hof, graaf San Miguel, is gisterenavond in residentie aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel den Ooi Doelen. 11. li. 11. prinses Hendrik is heden middag de gast van prins en print Albert van Pruisen in het Oranjehötel te Scheveningen. Van den slooi tram van 4.40 m. maakte de prinses gebruik om zich daarheen begeven. Gisteren was voor het gerechtshof o. a. aan de orde de behandel» van het appel van een vonnis der Rolterdamsche rechtbank, door hetoper min. bij dat college ingesteld, ten aanzien van de vrijspraak van den ht F. Van der Valk, brander te Delfshaven, van de aanklacht als zou hjj I fabriek- en haldelsmerk der firma J. 11. Henkes C'.te Delfshaven, I driegelijk hebben nagebootst en daarvan desbewust gebruik gemaakt. Blijkens het in deze zaak gehouden getuigenverhoor gevoelden de heer Henkes zich benadeeld door het merk van bekl. vertoonende een //Ooievaars» als eene zeer geringe afwijking aanduidende van hun merk, waarin zi slechts een //Ooievaar op één poot" vertoont. Dat de beklaagde zijn me steeds deed vergezeld gaan op alle mogelijke verpakkingen van zijn firn naam in duidelijke letters, kon naar hun gevoelen slechts den groothandel maar niet den eindconsumcnt, die misschien niet lezen kan, voor brt- vrijwaren. Toen nu bekl. eene groote partij aldus gemerkte kelderte met zijn fabricaat gevuld trachtte te verzenden waren de heeren hin lijdelijke houding moede, want reeds jaren lang maakte bekl. van dat gei; criminecrde merk gebruik, en verkregen van de rechtbank eene machtig» tot het leggen van beslag. Aldus geschiedde het en zag de bekl. zich ee groote schade berokkend, hoewel hij als volkomen onschuldig werd vr gesproken. Adv.-gen. mr. Gregory was van oordeel, dat hier bedrog gepleegd vu Op verschillende gronden meende hij, dat het duidelijk was, dat het 4 bekl. slechts te doen was de firma Henkes le onderkruipen doorgoedkoof te leveren, en de Ooievaar, het hoofdbeeld in het merk, moest vooral l den eindconsument in het buitenland, zijn fabricaat voor dat van de cii curreerende firma doen doorgaan. Hij geloofde, dat ten onrechte eene vrijspra: gevolgd was en requireerde de veroordeeling van bekl. tot 500 boete ol maanden celstraf. De verdediger, mr. Loder, uit Rotterdam, verdedigde op tal van grond) het vonnis der rechtbank. De memorie van appel van het openb. min. It op hem een pijnlijken indruk gemaakt, omdat daarbij aan de rechtbank i verwijt wordt gericht, dat zij in geencndeele had verdiend. Zij heeft, vt een rechter behoort le doen, de zaak onderzocht, maar levens geen vt oordeeling kunnen uitspreken. Hij geloofde, dat dit alfezins terecht w geschied Den bekl. toch was, gedurende de negentien jaren dat bij zi bedrijf uitoefent, nimmer op zijn merk aanmerking gemaakt en nu we hij feitelijk verhinderd dat bedrijf uit te oefenen en is in het vervolg!) ruineerd, ook al volgt er eene bevestiging van het vonnis. Pleiter kan» toegeven, dat het verschil in de merken zoo gering is, dat eene vergissi; bij den kooper zou uit kunnen voortvloeien. De naam van den fabrilu maakt alle vergissing onmogelijk en die naam maakt een deel van het mt uit, gelijk zelfs de heeren Henkes van een hunner merken, dat ook dt andere fabrikanten gebruikt wordt, hebben verklaard. En dat het degelijk op den naam aankomt is zelfs door den hoogen raad, in een c langs in raadkamer gewezen arrest, uitgemaakt. Alle bedrog was derlial in deze onmogelijk en er kon mitsdien van eene doleuse handeling van bel geen sprake zijn. Daar z. i. het appel op onvoldoende gronden steunde coi eludeerde pleiter tot bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op Vrijdag aanstaande. Heden stond voor het hof terecht L. v. G.klompenmaker te Oudelaiw onder beschuldiging van dielstal onder zeer verzwarende cmslandighedt van eene vrij belangrijke som geld aan bankpapier en specie en van gouilf en andere sieraden, in den nacht van 26 op 27 Maart jl., in de woni» van den landbouwer J. v. d. Iv. te Ovezande. Door buitenbraak en inklin uiing zou besch. in de woning zijn gekomen en door het maken van eti opening in cene- secretaire, in een der vertrekken geplaatst, zou bijzit*

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2