LEIDSC CiORANT. 1883. HI". 173. VRIJDAG 27 JULI. BINNENLANDS CHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe jrrijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. a/zonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 26 Juli. De voorstelling van #Cesar Mopper of een dichter in den nood", die gis terenavond door het Van Zuylen's gezelschap gegeven werd, lokte een tal rijker publiek dan bij «Nelly" tegenwoordig was. Geen wonder, 'lis kermis en Cesar een echt kermisstuk. Wel gaat L'Arronge's geestigheid niet altijd even diep en zijn de quodlibets daaraan toegevoegd niet altijd even geestig, maar de eerste verkrijgt eene betrekkelijke waarde door het uitmuntend spel der vertooners en de laatste vallen zoozeer in den smaak van het groot publiek, dat het de mindere qualiteit verorbert met cene tevredenheid, waarmede iemand met grooten eetlust gezegend minder smakelijke spijzen naar binnen slaat. Wij zwijgen daarom verder over deze voorstelling, ech ter niet zonder in het bijzonder hulde gebracht te hebben aan den heer Willem Van Zuylen, die als een andere Cesar //kwam en zag en overwon" waar hij ten tooneele verscheen, aan zjjn broeder A. Van Zuylen, die Felix Vrijhof vrij en ongedwongen voorstelde, en aan mevrouw De Graef-Vcrstraete, die, in plaats van juflrouw Kapper. Paulina Boezel te aanschouwen gaf. Met genoegen bemerken wij, dat ook "De oude korporaal" op het pro gramma dezer week voorkomt en wachten ook van die voorstelling veel goeds. De heer Nieuwenhuis, in den schouwburg Frascati, op de Ruïne, mocht zich gisterenavond verheugen in eene betere opkomst dan de vorige avond. Met goed succes werd door dit gezelschap opgevoerd: "De voddenraper van Parijs". De hoofdvertooners kweten' zich voortreffelijk van hunne taak en werden flink fer zijde gestaan door hen die mindere rollen te vervullen hadden, zoodat het geheel zich beijverde den bezoekers een aangenamen avond te verschaflen. Een daverend applaus bewees dan ook dat die pogin gen door het auditorium op hoogen prijs werden gesteld. Door den heer E. Basch werd gisteren in den schouwburg hel aantal der kermisvertooningen volledig gemaakt. Voor een vrij talrijk opgekomen publiek gaf hij zijne eerste voorstelling in de Itoogcre magie. Als altijd ontbrak het ook nu den gevierden kunstenaar niet aan onverdeelde bijvals betuigingen bjj het verrichten van de verrassendste toeren. Ook dit jaar heeft de heer Basch kosten noch moeite gespaard het zijne bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, getuige het optreden van La Mouche d'or (de gouden vlieg); men moet de vooruitgang in de wetenschap bewonderen bij hel aanschouwen van deze lieve dame, wanneer zij, geheel vrij, zwevende is over het tooneel en wordt opgenomen als door cene onzichtbare hand van de eene plaats naar de andere. Zelden ook zag men grooter vlugheid ten toon spreiden dan door het Engelsch grotesk dansers- en hoogspringers gezelschap "The Clives". De bewegingen zijn van dien aard dal velen de vraag op de lippen hadden: zouden het wel menschen zijn? Daverende toe juichingen vielen dan ook aan genoemde vertooningen te beurt. Ook de lieer 0. Nürnberg met zijne 10 automaten, als ventriloquist, heeft zeker bij velen van vorige jaren nog zooveel herinnering achtergelatendat wij het onnoodig achten daarover nu weder uil te weiden. Ook nu wist hij het gezelschap alleraangenaamst bezig te houden. Eenige agioskopisehe vvereld- tableaux werden als altijd met genoegen gezien en bewonderd; zoo ook hel slot der voorstelling: de chromatieke cataractapoikile of de kristalgrot der Najaden enz. De rijkdom, pracht en keurige Iiehlschakeering te be schrijven, daaraan willen wij ons niet wagen; het is trouwens bij zoovelen bekend, dat wij ons verzekerd houden, ook nu weder den heer Basch een druk bezoek zal ten deel vallen. Niettegenstaande de heer Léon Veith van zijnen kant niets onbeproefd laat zich hier een gunstigen naam te verwerven, ondervindt hij lot nogtoe niet die ondersteuning, welke hij zoozeer verdient. Nogmaals raden wij hen, die ten minste hunne kleinen eenig degelijk kermisgenot willen ver schaflen, een bezoek derwaarts niet te verzuimen. Bij het verlaten van de tenten vindt men alles nog in vollen gang en moet men erkennen dat de kermis heel wat te genieten oplevert. De Stads- zaal met zijn uitstekend gezelschap ondervindt steeds bijval en verdient dit ten zeerste. Ook hel Café "de Paauw" maakt aanspraak op de belangstel ling van hendie eenigen tijd aangenaam wenschen door te brengen. Voort- wandelend brachten we ook een bezoek in het Café Ephraïm; ook dezen ondernemer heeft zich op het gebied van kermisvermaak schitterend gekwe ten van zijne taak. Een niet onaardig concert- en opercllen-gezelschap, waarbij ook een theatre tintamarresque of komieke dwefgbeeldengeeft aan- leiding genoeg wanneer men eenmaal is binnengetreden, het lokaal niet spoedig te verlaten. Zoo ook maakt de heer A. G. Coster, eigenaar van het Café "de Kroon", in de Paardensteeg, aanspraak op de belangstelling van de kermisbezoekers, eenige chanteuses, waarbjj een alleraardigste komiek, zijn in staat u als het ware te binden, zoo niet de maag ook hare rechten eens deed gelden, en, niet tevreden met hetgeen aldaar te ver krijgen is, een bordje poffertjes alleen in staat is dit ongerief te her stellen; welnu, in spijt van de zoo aanlokkelijke beignetskramennoodigt al spoedig eene vriendelijke domestique u uit aan de kramen van Van Tol, Sloos, Epskamp enz. enz. even binnen te gaan, en u daar naar hartelust te goed te doen aan het van ouds bekende kermisgebak. Kortom, zeker is het dat ook weder deze kermis, zoo niet overvloeiende van melk en honig, toch met recht aanspraak mag maken te zijn eene voorraadschuur van eten en drinken naar ieders smaak. De heer mr. Krabbe alhier is benoemd tot adjunct-commies der le kl.' bij het provinciaal gouvernement van Gelderland. Bij den winkelier M., op de Breedestraat alhier, werden gisteren op klaarlichten dag 3 stukken laken ontvreemd door twee onbekende personen, vermoedelijk vreemdelingen. Door een der geburen gewaarschuwd, haastte de winkelier zich met zijne dienstbode bedoelde personen te achtervolgen welke door een steegje naar de Langcbrug waren geloopen. Ziende dat ze achtervolgd werden, werd door hen het gestolene aldaar nedergezet en namen zij in haast de vlucht. Met het oog op de vele vreemdelingen, welke zich gedurende de kermis alhier bevinden, zij het den winkeliers aanbevolen op hunne hoede le zijn. Met niet allen zou het misschien afloopen als boven i_ vermeld. Gisteren is door een beschonken persoon de onvoorzichtigheid begaan van achteren de tent binnen le dringen van mad. Caro, aan de Beesten markt, alwaar hij zoo nabij den aldaar afgesloten leeuw is gekomen, dat deze hem een stuk uit de jas heeft gerukt. lieden nacht, zoo meldt men ons, heeft het over een deel van Neder land, met onweer, zóó hard geregend, ol er cene wolkbreuk plaats had en daarop is de lucht met N.-westelijken wind iels opgeknapt. De barometer, die veel op 760 Mm. of iets daarbeneden staan bleef, toont neiging tot rijzen, waarmede de hoop woMt gevoed, dal de minima's en partieele de pressies, die over Nederland zijn heengevaten, nu eens in ernst door een bestendig gebied van hooge drukking zullen worden opgevolgd. Gedurende de maand Juni is bij de rijks-postspaarbank ingelegd 233,281.10% en terugbetaald f 108,362.35% alzoo meer ingelegd dan terug betaald f 124,918 75. Aan het einde der maand Mei was ten name dei; verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 2,476.362.89, zoo dat de som der inlagen op 30 Juni 1883 bedroeg 2,601,281.64. In den loop der maand werden 2022 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 420 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 58344 boekjes in omloop waren. De minister van financien brengt trr kennis van belanghebbenden, dat, krachtens kon. besluit van 10 Juli 1883 n". 32, de ontvanger van den accijns op wijn. gedistilleerd, zout. bier, azijn en zeep te Amsterdam, met ingang van 1°. October 1883, wordt ontheven van de volgende werkzaam heden, welke met dat tijdstip overgaan op den ontvanger der invoerrechten en van den accijns op de suiker aldaar, te weten: a. het afgeven van docu menten tot lossing, uitslag en vervoer van buitenlandsch gedistilleerd, wijn en ruw zout bij rechlstreekschen aanvoer met volglijst, bij uitslag uit al gemeen handels-entrepot ol uit bergplaatsen voor tijdelijken opslag; b. het invorderen van den accijns in de sub a bedoelde gevallen bij dadelijke be taling of wegens het niet binnen den gestelden termijn gezuiverd terug komen van de documenten ten kantore van algifte. Bovenstaande bepalin gen zijn niet van toepassing op de aanzuivering var. de op 1». October 1883 nog loopendc generale verklaringen en volglijstennoch op de invordering van accijns wegens doctimenlen die vóór dien dag aan het kantoor van den accijns op wijn, gedistilleerd, zout, bier, azijn en zeep te Amsterdam zijn afgegeven. De onlangs door Z. M. den koning bij de verschillende wapens be noemde 2e luitenants zullen op 1 Augustus e. k. bij genoemde corpsen wor den geïnstalleerd en in funclie treden. Voor de onderwijzersacle werden 23, 24 en 25 dezer geëxamineerd 14 candidalen2 trokken zich terug8 werden afgewezen en toegelaten de heeren: N. F. Perk en D. Van den Abeele, van Alkmaar; A. Dillen en W. i F. Van Voorst, van Uirecht. I liet stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, arriveerde 25 Juli

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1