BUITENLAN ÜSCHE BERICHTEN. voorbijgaan was de wensch van een 36-tal bloemisten en beoefenaren van bet tuinbottwvak in deze omstreken, van daar dan ook dat uit hun midden eene commissie, bestaande uit de hh. J. D. Speet, H. Van Leeuwen, W.Van Veen en J. Bolt, zich beijverden dien dag voor den jubilaris, tot een feest dag te maken. Voorafgegaan door een muziekkorps begaven zich dezen morgen de genoemde belangstellenden naar de Villa Nippon en werd de man, die reeds zooveel heelt gedaan op het gebied van tuinbouw en plant kunde, bij monde van den heer J. D. Speet geluk gewenscht met het voor recht hem geschonken gedurende nagenoeg eene halve eeuw werkzaam te zijn geweest, niet alleen ten bate van de firma, maar vooral ten nutte van den tuinbouw in het algemeen, lloevele planten, die men uit overzeesche bezittingen verloren waande, zeide spreker, werden door u als het ware vernieuwd. Van daar dan ook dat de firma Von Sieboldt steeds meerder voor waarts ging en bij dit alles, niettegenstaande haar vele bekrooningen ten deel vielen, hij steeds de nederige man bleef. Met de hartebede datuiocht het zijn, hem de krachten begaven werkzaam te zijn, hij in zijn zoon als het ware een nieuw morgenlicht moge zien opgaan en het dan den waar- digen man gegeven zij nog eenige gerustvolle dagen te slijten in de fauteuil hem door genoemde heeren als een degelijk blijk van erkentelijkheid aan geboden. Met een kort maar krachtig woord dankte de heer Mater voor dit blijk van ware vriendschap en erkentelijkheid. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Den 208,I° dezer is schipper Arie Nijgh met de bomschuit De jonge Niesje, van den reeder W. Dubbeldam, te Vlaardingen binnengekomen met 218 kantjes pekel- en 18 kantjes slettr- haring. zuiver besomd ƒ3500, slechts vier weken reis. Voor de pekelha ring werd besteed 29 a ƒ22 per ton, steurharing ƒ28.80 per ton. In de vorige week, na het onstuimige weer, zijn nog drie schuiten op de kant- visscherij uitgeweest, welke besomden ƒ46 a ƒ68 in 2 dagen. De viscli- prijzen waren buitengewoon hoog. De Staatscourant bevat het besluit van den 6dcn Juli 1883 {Stbl. n". 121) bepalende de plaatsing in het Stbl. van de tusscben Nederland en Rusland op 14 April 1883 te St. Petersburg gesloten overeenkomst, tot regeling der voorwaarden waarop de consulaire ambtenaren van Rusland in de voornaamste havens der Nederlandsche overzeesche bezittingen zullen worden toegelaten. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche bank, op 21 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezigte zamen een bedrag uitmaakten van 16,991,630.97% De «Western Union Telegraph-Company" deelt mede, dat maatregelen zijn genomen om, ondanks de bekend gemaakte werkstaking onder haar personeel, de transatlantische telegrammen voor New-York en alle voorname steden van Noord-Amerika even spoedig als vroeger over te brengen. [Sic.) Van 1 Januari 1840 tot 1 Januari 1883alzoo in een tijdsverloop van 43 jaar, vermeerderde de bevolking van Nederland met 1,312,412 zielen of met 45 pCt. Het stoomschip Batavia, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren vroeg te Southampton. De tweede toelatingsexamens voor de verschillende afdeelingen der rjjkslandbouwschool zullen plaats hebben op Maandag 4 en Dinsdag 5 Sep tember, 's morgens te 8 uur. Aangiften worden uiterlijk ultimo Augustus ingewacht bij den directeur C. M. J. Jongkindt Coninck. Naar wij vernemen is door een onbekende, tol dekking van het be- staand tekort, dezer dagen de hoogst belangrijke som van ƒ15000 geschon ken aan het Nederlandsch Zendelinggenootschap, gesticht in 1797, gevestigd te Rotterdam, dat in de afgeloopen week aldaar zijne algemeene vergade ring hield. [D. v. Z. en's Gr.) Wij vernemen dat bij de marine het plan in behandeling is om eene zeer gewenschte vereenvoudiging in de administratie in te voeren. De administratie van de schepelingen en die van hel corps mariniers in al haren omvang: aankoop, keuring en verstrekking, worden tot heden geheel of afzonderlijk gevoerd. Deze verschillende administratiëndie toch tot een departement behooren, geven o. a. door de dctachecringen van de mariniers aan boord der schepen, aanleiding tot menigvuldige verantwoordingsstukken. Zijn wij wel ingelicht, dan zal deze wijze van administratie vermoedelijk worden veranderd. Die van de mariniers zou in haar geheel gebracht worden bij die van het gewone scheepspersoneel en de voorziening in het noodige voor hunne behoeften geput worden uil de bestaande marinemaga zijnen. De afzonderlijke bewaring en administreering der kleedingstukken wapenen enz. der mariniers zouden vervallen en dientengevolge de hoofd administratie worden opgeheven. Elk bataljon zon dan, gelijk een schip, op zichzelf worden beschouwd. Hbl Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Harderwijk is beroepen d9. J. G. Verhoef!, te Bodegrave, en tot predikant bij de Christ. Geref. ge meente te Genemuiden (2e maal) d". A. De Vlieg, te Noordwijk aan Zee. De jury voor de 14de klasse van de koloniale afdeeling der tentoonstel ling te Amsterdam (ontdekkingsreizen en onderzoekingstochten, beschrijvin gen en kaarten), is thans zamengesteld als volgt: D. D. Vcth, voorzitter; Doreste, ondervoorzitter; X. Bran de Sainl-Pol Lias, secretaris; llenri Hoey- laarts, P. A. Tiele en Joh. E. Snelleman. Zij heelt Zaterdag hare eerste bijeenkomst gehouden. In de afdeeling Beeldhouwkunst der tentoonstelling te Amsterdam zijn de volgende Nederlanders bekroond: F. Strackc, zilveren medaille; mevr. Strackc, bronzen medaille. In de afdeeling Gravure zijn de volgende Neder landers bekroond: F. Leenhof!, ecre-diplomaP. J. Arendzen. L. Löwen- stam, jh'. C. H. Storm van 's Gravezande, H. Sluyter, Joseph Israels en Ph. Ztlcken, zilveren medaille; II. J. Kruseman van Elten, bronzen medaille. Zaterdag overleed een der twee Arrowakken, behoorende lot de Suri- naamsche inboorlingen, welke op het tentoonstellingsterrein te zien zijn. Eene borstkwaal, waaraan hij reeds in Suriname leed, sleepte hem op een en twiniigjarigen leeftijd ten grave. Eene uit haar dienst ontslagen dienstbode verschafte zich eergisteren avond met een valschen sleutel toegang tot het huis op den Amsteldijk te Amsterdam, waar zij het laatst had gediend en ontvreemde twee ringen en een halsketting. Er was niemand thuis. Be politie, gewaarschuwd door een bewoner van de buurt, die de meid had zien ingaan, had haar spoedig na het bedrijven van de daad in handen. Op echt Amerikaansche manier bracht de algemeen bekende eigenaar van de S'ew-ïork Herald, de heer Bennet, verleden Zaterdag, vergezeld door een zestal heeren. een bezoek aan het eiland Marken en Monniken dam. Met een sierlijk stoombarkasje voeren zij naar Markenwaar zij slechts korten tijd vertoefden, maar tot groot genoegen der "bewoners met kwistige hand zilver-, soms goudstukken uitstrooiden. In Monnikendam had hetzelfde plaats. Gisterennamiddag is de mclaaldraaier F. Kloeke, in den instrument winkel of werkplaats der staatsspoorwegen te Zwolle met zijne hand en vervolgens met zijn arm tusscben een drijfriem geraakt; vóór men de ma- j[ chine kon doen stilstaan, is hij 8 a 10 maal om de draaispil heengeslagen, p waardoor hij op twee plaatsen zjjn arm heeft gebroken; na onmiddellijk verleende geneeskundige hulp is hij naar het R. K. ziekenhuis overgebracht. Zaterdagmorgen is een der oudste oud-strijders van Nederland te Veen- huizen ten grave gebracht. Het was Josua Vuistman oud 89 jaar, bezitter r( van zes medailles, waaronder die van Waterloo en eene gouden voor 't ver voeren van Napoleon 1 naar St. Helena. Voor leeraar in de Nederlandsche taal- en de aardrijkskunde aan het r gymnasium te Leeuwarden is voorgedragen de heer G. M. Slothouwer, te Leiden. je De provinciale commissie in Friesland voor de inzameling van gelden ft voor de ramp-Moddergat, is ontbonden, en het beheer van het ontvangen d bedrag, 128,347.86 is opgedragen aan eene commissie van 6 leden, onder ei voorzitterschap van den commissaris des konings in Friesland. Naast deze t. commissie treedt een plaatselijk comité op te Nes, die genoemde commissie n voortdurend zal bijstaan. De taak dezer commissie zal vele jaren moeten duren, daar, zooals bekend is, bijna alle mannelijke bewoners van Paesens en Moddergat zijn omgekomen, en men wil trachten de visschersvloot in Jt' stand te houden en geleidelijk uit te breiden. Van de gestrande schepen ol zijn met goed gevolg de meesten afgebracht en hersteld van negen vaar tuigen is evenwel niets bekend geworden. Voor het afbrengen en herstellen der vaartuigen heeft de commissie ƒ5000 betaald, voor de nagelaten be trekkingen der visschers, p.m. 200 in getal, wordt wekelijks ƒ250 besleed, 01 ten einde in hun levensonderhoud te voorzien. De gilde «St. Catharine" te Helmond zal op Zondag 9 September e. k. ft' ter gelegenheid van haar 450-jarig bestaan een groot concours houden. De nestor der Limburgsche geestelijkheid, de zeer eerw. heer Antonins Klaessen,is te Bruggenum in zijn 9.1ste jaar overleden, na 68 jaren priester n geweest te zijn. Sedert 1824 was hij als pastoor te Buggenum werkzaam. "s GRAVENHAGE 24 Juli. ,gl De heer J. Fayn, consul der Nederlanden te Luik, is benoemd tot rid->r der der orde van den Nederl. Leeuw. In de heden gehouden vergadering van de staten der provincie tr Zuidholland is, na aanneming van eenige aan de orde gestelde wetsont-s werpen, goedgekeurd de begrooting voor het jaar 1884, na aanneming van et een voorstel, met 50 tegen 12 stemmen, van den heer Begram om het tot tractement van leden der ged. staten te verdubbelen en op 4000 te brengen. Na mcdedeeling van den voorzitter dat de gekozen leden voor de eerste uij kamer hun mandaat hebben aangenomen, werd deze zomervergadering gesloten. In de residentie zijn aangekomen en afgestapt in het hotel des Indes,^_ Z. Exc. de heer Westenberg, Z'. M'. gezant te Italië, en de heer W. H. Read, consul-generaal straits settlements te Singapore. BELCIE. oTl Volgens de Etoile Beige valt er niet aan te twijfelen, of de koning11 der Belgen zal te Amsterdam komen om de tentoonstelling te bezoeken enres is het ook volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat koning Leopold te Brussellen eene contra-visite zal ontvangen van koning Willem III die daar geboren is.— Electrische geweren beginnen al niet meer tot de toekomst te behoo-''le. ren in onze eeuw van electriciteit. Een Luiksch werktuigkundige, Pieperan genaamd, heeft een klein eleclrisch geweer vervaardigd, dat in militaire®?' kringen, o. a. ook in Engeland, veel opzien baarde door de snelheid waar mede het gelost kan worden. Men kan met dit geweer, als het met ces, kleinen gemakkelijk mede te dragen accumulator verbonden is, 104 schoten doen in twee minuten. De uilvinder noemt hel «een kinderspeelgeweer":g6g maar wie weet, hoe spoedig dergelijke wapenen dienst zullen doen bij het1 bloedige oorlogsspel. 1 irin ENKELANB, j,je In het lagerhuis verklaarde lord Edmund Fitzmanricedat de Egyp lische regeering is verzocht aan den gezondheidsraad, waarvan generaaltR- Evelyn Wood, Stephenson en Baker-pacha deel uitmaken, de noodige vol'H, machten te verschaffen tot het nemen van alle vereischte maatregelen om de uitbreiding der cholera tegen te gaan. Lord Hartington deelde mede, dat onder de troepen te Cairo een cholera-sterfgeval is geweest en dat een andere aangetaste soldaat herstellend is. Pd De heer Gladstone verklaarde, dat het land had te beoordeelen of de re-sc''j geling met de Suez-kanaalmaalschappij overeenkomstig zijne belangen is lla' Daarbij komt de vraag over de verhouding met Frankrijk, reeds lang d(n ,c met Engeland door vriendschap verbonden natie, welke vriendschap nooit dcor Engeland mag worden verzwakt. De heer Wilson is niet naar Paripbge gegaan om nieuwe onderhandelingen te voeren, maar om te vernemen oi" - Engeland nog vrij was de vragen onpartijdig te overwegen. De heer Wilsoifvoei schrijft, dat de beide heeren De Lesseps zeer vriendelijk hadden verklaard.8 8C' duidelijk den toestand te begrijpen en de regecring niet verplicht te achtei Pa de regeling aan het parlement op te dringen. Zij kondigden het voornemetpaai; aan der aandeelhouders zoo spoedig mogelijk maatregelen voor den aanleg vaidoel een nieuw kanaal, binnen het hun algestane gebied voor te stellen, om latei33'4 bij de Egyptische regecring aan te dringen dat hun meer land worde toege-ïeP- staan. De beoogde tariel's-vermindering, gelijken tred houdende met de toene-.rekl ming der winsten, zal het kapitaal in stand houden. Voor het tweede kanaal zullen de middelen óf door acties of door uitgifte van obligaties worden ver- n kregen, waarin Engeland, als aandeelhouder de keuze zou hebben. De re- e., geering heeft besloten niet te trachten naar de sanctie van het parlement,rw" ten eerste wegens gebrek aan algemeene instemming en ten tweede omdaisn v door velen tijd wordt verlangd, maar vóór alles omdat uit vijandige discur sies in de kamer schade voor het belang van Engeland zou ontstaan, terwijl"nw daardoor in het buitenland aanleiding kan ontstaan voor vragen tegen eeitr= natie in het bijzonder, welke tot de handhaving van den vrede niet zoudet bijdragen. De regeering zal niet gebruik maken van de exceptioneele vet-LON houding waarin Egypte tijdelijk tegenover Engeland is geplaatst, voor hf'ed d maken van inbreuk op eenig recht dat de Kanaal-maatschappij zoti kunntWkki laten gelden. De regeeriug kan geen daad ondernemen die ongetwijfeld nit-andi in overeenstemming zou zijn te brengen met de onbetwistbare ên heilijfengt erkentenis dal het kanaal in het belang van alle natiën is aangelegd, f-ALE! dat de daarmede zamenhangende vraagstukken eene zaak zijn van algenMi Europeesch aanbelang. De heer Northcote critiseerde deze verklaring zeide te gelooven, dat het met het oog op den loop der discussie wenscbe:=== lijk was het onderwerp te laten varen. Hef The Morning Bost verneemt, dat liet gouvernement besloten heeft hf" oer transportschip Himalaya naar Zanzibar te zenden met detachement S°<

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2