LEIDSC 1883. T. 173. WOENSDAG 25 JULI. STADS-BERICHTEN BEKENDMAKING: 5 BINNENLANDSCHE BERICHTEN. i 4 k. HI ss& t i m De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommcrs zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BÜesBCSKHBUS* BURGEMEESTER- en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter dgemeene kennis dat, ingevolge de laatste alinea van art. elf der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), de herstemming ter verkiezing van drie leden van den Oemeenleraad zal plaats hebben op Dinsdag, den II»1"1 Juli a. s. van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren. till Burgemeester en Wethouders voornoemd, lp, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 20 Juli 1883. HARTEVELT, Wet lp. 1» Secretaris. AAltVVERVlNCt VAX JEUCtDlCt SCHEEPSVOLK. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden brengt ter openbare kennis —lat jongelieden, van 13% tot 18 jaar oud, zich op voordeeligc voorwaarden net gunstige vooruitzichten, kunnen verbinden bij de Koninklijke Ncder- iandsche Marine, waaromtrent ter Gemeente-Secretarie nadere inlichtingen te lekomen zijn. igj De Burgemeester voornoemd, Leiden, 23 Juli 1883. DE KANTER. 55 LEIDEN, 24 Juli. 6jj Weder is de Leidsche kermis in vollen gang. Een tachtigtal houten 5|;ebouwen, overal verspreid, straatorgels, muzikanten met platte petten en 2jjdoor de zon verkleurde jassen, boeren en boerinnen in feestgewaad, de bj^rissche kopjes van onze dienstmeisjes, die. hierin bijgestaan door hunne 9 galante minnaars, den volke luidkeels verkondigen, dat zij maar moeten Jfechuieren, kortom, vreugde, blijdschap en genot van allerlei aard en voor l Melken stand, ziedaar wal ons deze kermis weder zal brengen. Niettegenstaande de elders heerschende besmettelijke ziekte vele ontspan- - ningslokalen van Leiden's terreinen heeft geweerd toch bestaat er gelegen- IjShcid genoeg die vreugde dat genot passend te doen zijn, vooreerst: Bjj Het Nieuw Cagliostro-Theater van den heer Leon Pedro Veith, aan hetwelk door Hide bevoegde autoriteiten de Ruïne als standplaats is toegewezen, hier kan - men den jongleur Rossee bewonderen, die met zware gewichten en dikke 2?jjzeren staven zijne buitengewone spierkracht vertoont, de gymnastische - toeren der gebroeders Thonodoro, de vlugheid van den goochelaar en equi- 3 librist E. M. De Verli, de gratie en bevalligheid van Miss Pedro in hare - verschillende uit de mythologie ontleende poses en veel meer nog Tot Ljlslot wordt steeds eene door onze jeugdige vrienden geliefkoosde pauto- jimime gegeven, die hun eene gulle en blijmoedige lach weet af te persen, - vooral wanneer de domme Pierrot de dupe wordt van de aardige guiten streken van den schalkschen arlequin. Voorzeker kunnen wij onzen lezers (ijeen bezoek aan het theater van den lieer Veith ten sterkste aanraden. Ook de heer H. W. Nieuwenhuis opende gisterenavond in den scbouw- burg //Frascati" op de Ruïne de reeks voorstellingen gedurende de kermis alhier te geven, met het volkstooneelspel //Zwarte Griet". Te groote he- 1 Ükendheid met dit stuk, ook hier ter plaatse, vindt waarschijnlijk zijne oor- *zaak, dat de tent niet zoo bezet was als misschien wel verwacht werd; trouwens voor de eerste avond was de opkomst vrij goed. Het gezelschap ^handhaafde zijn ouden roem; de voorstelling liep flink van stapel. Dit herkenden dan ook de bezoekers door de welverdiende bijvalsbelttigin- jjgen, welke den vertooners ten deel vielen. Een woord van lof mag jjdan ook niet worden onthouden aan haar, die de vervulling van de titelrol op zich nam, mevr. Fedi-Larondelle; treilend waren de poses waar zij zich geheel overgeeft aan het ideaal van haar leven, wraak aan hem die zij meende dat haar zooveel leed had berokkend, tegenover die waarin zij le moedersmart gevoelt bij het denkbeeld haar zoon te moeten missen. Dok hel spel van de hh. Jacqtii (pastoor) en Van der Mey (opzichter van "het kasteel) droeg veel bij tot welslagen van het geheel. Kortomiedere vertooner beijverde zich de van ouds gerenommeerde naam van het gezelschap "staande te houden. Wij gelooven dat die pogingen wel zijn gelukt en Mwijfelen niet of een druk bezoek zal dit gezelschap gedurende deze kermis "ten deel vallen. Morgenavond hoopt de heer E. Basch in den schouwburg de eerste zijner voorstellingen le geven, hoewel hij niet voornemens was de kermis alhier ^te bezoekenaangezien geen zijner tenten disponibel was. Wij meenen ons van ^ianbeveling te kunnen onthouden, daar de naam reeds genoegzaam is de taal eiken avond te vullen. Ook dit jaar zijn door Item enkele specialiteiten jeëngagcerd. onder welke zeker de heer Niirnberg met zijne automaten eene ^tangename herinnering alhier heeft achtergelaten. De Gehoorzaal placht in vorige jaren ons steeds te vergasten op de talenten jan zoowel mannelijke als vrouwelijke artisten van het Elderado uit Antwerpen. Thans heeft de wakkere ondernemer, de heer Duyser, de voorkeur gegeven aan iet gezelschap van onzen landgenoot den heer Pierre De Boer; wij durven tonder eenige aarzeling den lieer Duyser met deze keuze gelukwenschen. In Ange jaren hebben wij zulk een uilgelezen gezelschap niet in ons midden ge- B1 I zien. Keurige toiletten, goede zang, bevallige dans, sterke doch niet voor het publiek angstverwekkende kunsten, een goed orkest, alles lokt elk en iege lijk tot een bezoek uit. De volgorde van het program werd gisterenavond niet in acht genomen, zoodat wij in dezen moeielijk de kunstenaars afzonderlijk kunnen bespre ken, vreezende misschien verkeerde namen te noemen. Slechts aan hen, wier identiteit ons bekend is, kunnen wij eenige woorden wijden en dan voorzeker verdient de jeugdige M. Allonso de eerste plaats. De behendig heid, de vlugheid waarmede hij koperen ballen, brandende toortsen, glazen bekers en borden weet te werpen en op te vangen, grenst bepaald aan het wonderbare. Ook de aardige chansonnetten van den bekenden Hollandschen komiek Ed. Bamberg vonden als gewoonlijk veel bijval, dit was eveneens het geval met de quodlibets van eenen anderen Hollandschen komiek, wiens naam echter op het program niet vermeld was en die wij niet de eer hebben te kennen. De zang en het spel van den Engelschen instrumenlalistes Mr. and Miss Yves viel eveneens zeer in den geest van het publiek, zooals duidelijk bleek uit de luide bijvalsbetuigingen die hun ten deel vielen. Wij zouden nog meer en nog verder kunnen uitwijden over de degelijkheid van dit ge zelschap, wij vreezen echter hierdoor onze lezers het aangename van het nieuwe te ontnemen. Zij gaan dus zelve en overtuigen zich dat onze loftui tingen in geenen deele overdreven zijn. Van daar richtten wij onze schreden naar het lokaal de Paauw. De onder nemer, de heer Van Ingen Sehenau, heeft dit jaar een goed Café Concertge zelschap gefingageerdonder directie van den heer F. Krönig. Wat de uit voering betreft, kunnen wij niet nalaten in het bijzonder le noemen The Mortings, vader en twee zoontjes, die op het gebied van acrobatique zich een goede naam verworven hebben; wij overdrijven niet wanneer wij verklaren zelden zoo eene vlugheid en vaardigheid gezien te hebben; alleen dit is een bezoek ten volle waardig. Mile Salvandy, als sneltcekenaarster, is eer. lief optreden, met een daverend applaus zie! zij dan ook hare moeite beloond. De heer Martin Reuier en Frl. Molir zijn als Duitsche komieken zeer aardig, alsook de heer Jos. Van Biene, Hollandse!) komiek] en tenor zanger. die het publiek goed bezig weet te houden. Op waardige wijze wordt het programma besloten met eene apotheose, terwijl door de dames Virgat, Siddal, Mohr en de heer Van Biene, de Fransche, Engelsche, Duitsche en (Hollandsche volksliederen worden voorgedragen, met de banier van genoemde naties in de hand, brengt de toehoorders als het ware in verrukking. Heden avond zal voor het eerst optreden le Petit Ludovic. Zoowel uitvoe ring, muziek en consumable, voldeed ten zeerste, wij wenschen dat de heer Van ingen Sehenau zijne moeite en opoffering beloond moge zien met eiken avond een volle zaal te hebben; een bezoek daarheen is bijzonder aanbevolen, niemand zal zich te beklagen hebben het lokaal binnen te zijn gegaan. Aan het alhier gehouden examen voor hoofd eencr school van voorbe reidend onderwijs, namen 14 adspiranten deel. Twee daarvan slaagden: mej. C. Avis, van Krommenie, en mej. Roskopf, van Amsterdam. De heer G. Van Geer. burgemeester van Leiderdorp, viel heden het voorrecht ten deel zijn 80st'" jaardag te vieren. Niet oneigenaardig viel daarmede te zanten dal het juist 25 jaren geleden was dat hij zitting nam als lid van den gemeenteraad. Dit kon onmogelijk over het hoofd worden gezien. Per rijtuig van zijne woning afgehaaldwerd den waardigen grijsaard in de keurig net versierde raadzaal het welkom toegeroepen door den wet houder, den heer Parmenlier, deze wenschte den jubilaris geluk met den hetichelijken dag door Item beleefd, met de bede dat hel Gode moge beha gen hem nog vele jaren voor zijn gezin en voor de ingezetenen te sparen. Diep getroffen dankte de jubilaris voor de blijken van belangstelling hem ten deel gevallen, hij stelde die op hoogen prijs en hoopte, zoolang hem de krachten ten dienste stonden, die tot heil van de gemeente te zullen aan wenden. Alstoen was hel weder den heer Parmenlier die het woord nam en herinnerde wat door den lieer Van Geer ten goede van de gemeente was verricht, gedurende het vierde eencr eeuw afs raadslid, en wel sinds 1859 als wethouder en niet het minst van af den jare 1867. toen door hem den bttrgc- meester-zetel werd ingenomen. Hij betuigde dan ook daarvoor namens de ge meente zijne erkentelijkheid. Alsnu nam de heer Sillevis, hoold van de feest commissie voor dezen dag, het woord. Hartelijk geluk wenschte hij den jubilaris met zijn 80-jarig geboortefeest en het voorrecht hem geschonken gedurende 25 jaren met zorg de belangen van de gemeente behartigd te hebben. Zijn reeds I velen hem voorgegaan, herinnerde spreker, hoe flink stond nog de man op I zoo hoogen leeftijd, dank dus aan lleci die Item dat voorrecht schonk. Als blijk van waardeering bood spreker den waardigen grijsaard, namens den gemeenteraad, een keurig met bloemen gevulde pièce de milieu aan. Kort, maar ten zeerste aangedaan, dankte de heer Van Geer voor dit blijk van belangstelling, hij zag daarin de zekerste waarborg van de vriendschap die I bestond tusschen de leden van den raad onderling. Namens een lal van ingezetenen werd «oor de hh. J. Bolt en W. Van Veen den jubilaris een lauwerkrans aangeboden. Va» nagenoeg alle woningen wapperde de nationale driekleur, tol onze groote verwondering misten wij die vaan op ht* midden punt van het dorp, de Ned. Ilerv. kerk Heden was het voor den heer J. Mater, cttltuurchef hij de firma Von Siebohlt, een gedenkwaardigen dag. Veertig jaren toch was iiet geleden dat de tnau hij die firma in dienst trad. Dien dag niet onopgemerkt te laten

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1