BUITENLAN ÜSC11E BERICHTEN. ui» en toonde zich mede zeer ingenomen met deze kunstproducten. De tentoon- mh stelling blijft eenige weken geopend. „i De passie-spelen werden ook eergisteren en gisterenavond in de zaal van den Hoogduitschen schouwburg voor omstreeks een honderdtal toe- in schouwers vertoond. ■ijil ord BELGIE. ndt lm. las hij ril ilittj schi ball Gn De koning van België gaat heden morgen met den koning der Neder- elJ landen te Spa dejeuneeren en komt daarna te Brussel terug. ens De Ueuse meldt, dat te Brussel meer dan 200 personen, die valsche Xi adellijke titels dragen, door de justitie verwittigd zijn, dat zij, hunne •et onrechtmatige titels blijvende dragen, zullen vervolgd worden. op De bisschop van Naaien, mg'. Gravez, die sedert gcruimen tijd lijdende was, en wiens toestand in de laatste veertien dagen zeer onverwacht on- 3(i[ nistbarend geworden was, is Dinsdag overleden. ai Te Brugge is Zondag in den foyer van den schouwburg eene tentoon- gei stelling van antieke en moderne kanten geopend. Ook zijn er kantwerk sters aan het werk, die ten aanschouwe van het publiek de schoonste voor de werpen van deze industrie vervaardigen, welke, zoo men zegt, in deze stad ch, het eerst begonnen is. ESf.KI,Al¥0. 3(j, liet lagerhuis heeft de wet tot bescherming der visscherij op de Noordzee ot' bij derde lezing aangenomen. Uit Dublin wordt geschreven, dat de politie eene poging, om het huis !-ja van James Carey in brand te steken, wist te verijdelen. Twee groote gras- vej zoden, met olie doortrokken, waren reeds aangestoken en tegen de deur ■nl gezet. Juist toen de politie kwam, had het houtwerk vlam gevat. De be nedenverdiepingen waren onbewoond. Arrcstatiën hebben niet plaats gehad. De Parijsche correspondent van de Times zegt, dat, volgens een par ticulier schrijven van het eiland Mauritius, de Engelsche onderdanen hunne ,rj, sympathie hebben te kennen gegeven met de Fransclienen der Engelsche an regeering hebben aangeraden de aanspraken van Frankrijk op Madagascar te steunen. Zij zouden zelfs niets tegen eene Franschc bezetting hebben. m De Daily i\ews ontving uit Marseille de tijding, dat de cholera zich heeft vertoond op de Balearische eilanden en dat verscheiden gezinnen van a., Palma naar Spanje de vlucht nemen. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de Hollandsche partij en de aanhan- ire gers van den heer Sprigg in het parlement zich hebben verbonden naar nol aanleiding van de nederlaag van liet gouvernement bij de stemming over de voorgestelde oplossing der Basuto-quaestie. Eene ontbinding wordt waar- mi schijnlijk geacht. er Gedurende de laatste 24 uren, eindigende gisterenochlend 8 uur, be- bu droegen de sterfgevallen aan cholera te Cairo 61, Ie Damiette 17, te Chobar 14 en te Alexandrië 1. 161 FHAS KltiJM, Ml, Ier De kamer van afgevaardigden heeft Dinsdag met eenparige stemmen Bi het door de regeering aangevraagde crediet van 100,000 fr. goedgekeurd, dat haar in slaat zal stellen Fransche werklieden naar de tentoonstelling te I» Amsterdam te zenden. Generaal Thibaudinminister van oorlog, is lot grootofficier der orde i b« van het Legioen van Eer bevorderd. esl üe onthulling van het standbeeld van Alexander Dnmas S'. te Parijs is II uitgesteld tot 15 September. Dit besluit is door het comité genomen, omdat euvele letterkundigen en kunstenaars, op wier tegenwoordigheid prijs gesteld ''«wordt, in dit seizoen van op reis gaan allicht gemist zonden worden. Louise Michel is naar het luchthuis van Clermont overgebracht, om er zes jaren te blijven. Zes van de rustverstoorders te Ronbaix zijn van drie tot twaalf maan den gevangennisstraf veroordeeld. Zij erkenden anarchisten Ie zijn en ver- klaarden dat het hun doel geweest is in verzet te komen tegen de vonnis sen, uitgesproken over de anarchisten te Monlceaux-les-Mines en over Louise c" Michel en hare medeveroordcelden. S' legi RtllTfiGilL.llVB. Nordenskjöld heeft eenige dagen op IJsland vertoeft, teneinde aldaar "•'Wetenschappelijke onderzoekingen Ie doen. In het einde van September deukt hij IJsland weer aan te doen. Uit Bern wordt aan de Köln. Zeit. gemeld, dat tengevolge van over- strooming der Rhone het verkeer op den Simplon-spoorweg bij Granges en Siders is gestremd. Van den Muhledal-tunnel is een stuk ter lengte van t k; 2% M. ingestort. De hierdoor veroorzaakte stremming in het verkeer zal vermoedelijk eenige dagen duren. Uit Odessa vvordt gemeld, dal de Russische pakketbooten, niet meer op p Alexandrië veren; zij gaan slechts tot Jafla. De pakketbootcn der Messa- geric Maritime hebben de vaart van Constantinopel op Odessa geslaakt, lot- dat in de laatste plaats de quarantaine zal zijn opgeheven. Dit voorbeeld aar Za' wor"en gevolgd door de Oostenrijksche Lloyd en de ltaliaansche maat- .^1 schappij «Floris". en() De Romanul bericht een ernstig feit, dat te Bacau, Rumcnië, heeft er|,(plaats gehad. De heer Costake Radii, oud-afgevaardigde en redacteur van blijde Dacauer-Courantis Donderdag het slachtoffer geweest van eene poging t z|'°t moord van de zijde der neven van den minister van oorlog, den heer ,t „Lecca. Een hunner, die militair is, gaf hem een sabelhouw, de anderen iet«s'oef?en hem met stokken. Een groote opgewondenheid heerscht te Bacau. OOSTENRIJK. Aangaande het Tisza Esslar proces wordt bericht dat het gerecht de synagoge bezichtigde. De hoofdgetuige, Moritz Scharf, moest de proef afleg gen, of hij door hel sleutelgat de bewegingen kon zien, welke binnen het gebouw door verscheidene personen werden uitgevoerd. Hieruit bleek, dat Moritz Scharf reeds na verloop van twee minuten moede werd. üe verde digers der beschuldigden maakten hieruit de gevolgtrekking, dat Moritz Scharf eene leugenachtige verklaring had afgelegd, toen hij beweerde gedu rende een half uur het vermoorden van Esther door het sleutelgat te hebben gadegeslagen. OOST-INHIE. BATAVIA9 Juni. Blijkens bericht van den chef over den geneeskundigen dienst kon de cholera in de afd. Noorderdistricten van het gouv. Celebes als geweken wor den beschouwd en zullen mitsdien de ten aanzien van die afdeeling voorge schreven quarantaine maatregelen worden opgeheven. De nieuwbenoemde kommandant op Atjeh, de kolonel H. Demmeni, is pas onlangs van luit.-kol. kommandant van Amboina en Ternate, kolonel kommandant der infanterie te Willem 1 geworden. In Januari 1879 is de luit.-kol. H. Demmeni overgeplaatst geworden van Atjeh, waar hij in Juli 1878 de tweede der tegen de XXU Moekims uit rukkende kolonnes, (de beide anderen stonden onder bevel van De Graeff en Godin) commandeerde, en o. a. aan het hoofd der stormkolonne den 5den Augustus Lamkrak stormenderhand innam waarbij de luitenants De Braauw en Leyssius gewond werden. Het is te hopen, dat de nieuwe commandant middel zal vinden om de proviandeering der bentings zoo te regelendat eindelijk de troepen verslin dende dagelijksche of twecdaagsche transporten een einde zullen nemen en om de versterking van onze hoofdvestiging zoo in te richten, dat de be waking daarvan niet onafgebroken honderden manschappen bewegingloos houdt. [dig. D.) De commandant der zeemacht deelt mede, dat hij de naar aanleiding van de vulkanische uitbarsting op het eiland Krakatau door het stoomschip Sumatra in de vaarwaters in den omtrek van dat eiland gedane loodingen aldaar geene grondverheffingen zijn waargenomen. JanCt.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 3' comm. bij de alg. rekenk. Th. M. Theuvenet. Ontslagen: eervol, de ingen. le kl. bij den waterstaat H. S. Nederburgh; de griffier bij den landraad te Pontianak P. E. Simons; bij de expl. der wester- lijnen. de stations-chef 3e. kl. Th. Piper. Benoemd bij de comm. tot het afnemen in 1883 van het groot-ambtenaarsexamen: tot lid, tevens pres, A. Pritvs van der Hoeven, hoofdambt op wachtgeld, laatstelijk gouverneur van Atjeh; tot lid, levens secr.D. Gerth van Wijk, leeraar aan de afd. voor Ind. taal-, land- en volkenk. aan het gymn. Willem III te Batavia; tot leden: m'. L. W. C. Van den Berg, ambt. voor de beoef. van lnd. talen, tevens adv. voor Oostersche talen en het Mah. recht, m'. 11. Kuneman, chef der afd. statistiek ter alg. sec.; d'. J. G. H. Gunning, ambt. voor de beoef. der Ind. talen te Soerakarta; 11. L. Ch. Te Mechelenads.-res van Joana (Japara); P. C. Arends, ads.-res. van Krakskan (Probolinggo); B. H. H. Ravcnswaay, ads.-res. van Tasik-Malaja (Preanger-Reg.); A. L. Van Hasselt, ref. ter alg. secr.; S. E. Harthoorn, D. F. Van der Pant, P. H. Van der Kemp, leeraren aan de atd. voor lnd. taal-, land- en volkenkunde aan het gym. Willem III te Batavia; bij de comm. tot het afnemen van het eerste natuurk. examen, alsmede bij die voor het theor. en pracl. apothekers examen; tot lid G. Van den Berg. part, apoth. en J. P. Houtzager J'., stads- apolh. te Batavia; tot ing. 1' kl. bij den waterstaat de ambt. op non-act. J. F. Van Lakerveld; tot le comm. bij de staatsspoorw. op Java, de2ecomm. C. A. S. Waardenburg; tot griffi bij den landraad te Pontianak, de ambt. op wachtgeld J. J. II. Kater; hij de staatsspoorwegen op Java, tot ondercomm. le kl.N. B. Bonte, klerk bij het dep. van justitie; bij den aanleg van de lijn Buitenzorg-Preangcr-Regentschappentot tijdelijk onderopz. 1* kl., W. J. A. L. Palmtot tijd. onderopz. 2' kl.E. A. Deishton parte. Goedge keurd dat door den landraad te Trenlgalek is benoemd tot buit. subsi.-grifT. buiten bezwaar van den .lande bij die rechtb. H. Parijs, parlic.aldaar woonachtig; dat door den raad van just, te Samarang is benoemd tot buit. subst.-ofT. builen bezwaar van den lande bij die rechtb. m'. G. W. Altheer, ambt. ter beschikking. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 1' luit. der inf. G. A. Gennct. Ontslagen: op ver zoek, wegens voltir. diensttijd, eervol, met behoud van recht op pens., de luit.-kol. der inf. II. C. V. A. Demmeni. Benoemd: tot onderopz. over de plaat- en bankwerkers bij den art.-const.-winkel te Soerabaya, de meester knecht-plaatwerker F. W. E. Droesel. Hersteld in activiteit: bij de art: de tijdelijk boven de formatie van zijn wapen in act. herstelde kapt. A. L. Van lloogenstraten. Departement van marine. Ingetrokken: de benoeming van den ambt. op wachtgeld II. A. Van Manen tot lichlopzichter. Benoemd: tot lichtopz. 3'kl., de ambt. op non-act. L. J. Temperman. RECLAMES. Het PA 1*2Een de CICAREN GIQDEL zijn de middelen waaraan men de voorkeur moet geven om het asthma, de bezetting, catar- rhen, zinkings tegen te gaan. In alle goede Apotheken.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3