BIJ 1 T E N LA N DSC H li B E K I CIITE X. Het voornemen beslaat om alle schroefstoomschepen le kl. der Iton. Nederl. zeemacht van een duikertoestel te voorzien. (/V. H. Cl.) D». J. L. De Heer, pred. te Nootdorp, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. llerv. gemeente te Woubrugge. Omtrent het slot der studentenfeesten te Delft (de Kcrmesse d'été) wordt gemeld dat deze zeker niet tot de minst geanimeerde der leestweek behoort. Er werd leest gevierd in den rechten zin des woords. Een paar duizend personen bewogen zich in den prachtig met electrisch licht beschenen tuin van Reineveld, en door allen, zoo jong als oud. werd ongedwongen deelgenomen aan de kermisvreugde, welke hier in alle mogelijke vormen te genieten viel. Van de gelegenheid lot dansen werd eveneens een druk ge bruik gemaakt, niettegenstaande een regenbui, welke echter gelukkig spoe dig voorbij was. Zoo werd dit feest een waardig besluit van het geheel. Volgens De Werkmansbode zal waarschijnlijk binnenkort te Rotter dam eene volksbroodbakkerij worden opgericht. De oud-commissaris van politie te Amsterdam C. Heilbron Dz.die reeds langen tijd een welverdiende rusttijd genoot, is eergisteren op 91-jarigen leellijd overleden. Hij was ridder van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikekroon. Het onlangs opgericht Nederlandschc velocipèdisten-bond is voorne mens in de maand September a. s. algemecne velocipède-wedstrijden te hou den te Amsterdam, vermoedelijk op of bij het tentoonstellingsterrein. Heden opent de heer A. Sue, van Parijs, zjjn electrischen tramdienst op de tentoonstellings-terreinen te Amsterdam. Elke rit kost 25 cent. Het bezichtigen van de machine in eene loods kost 10 cent. Zooals men weet zijn verschillende gebouwen op het terrein der ten toonstelling te Amsterdam gebouwd boven het water, dat door de reeten der planken vloer hier en daar zichtbaar is. Op sommige plaatsen en met name in de Russische en Spaansche afdeeiingen van het booldgebouw heerscht daardoor een onaangenamen reuk. De geneeskundige dienst op het terrein hierop opmerkzaam geworden, heeft voor zoover mogelijk, getracht daarin verbetering te brengen door in genoemde afdeeiingen ventilators aan te bren gen, waardoor eene betere luchtverversching verkregen wordt. Stroomend water onder de gebouwen te doen vloeien zou onmogelijk zijn. De aanhouding van den persoon van 11. v. d. Velden, chef de bureau der Holl. spoorwegmaatschappij le Amsterdam, was reeds geschied, toen het verzoek daartoe vanwege de politie werd gedaan. Het tekort is nu reeds gestegen over de ƒ10000, loopende al over eenige jaren terug. Dit tekort had hjj steeds weten te dekken door de ontvangsten van de eerste dagen der maand, waarbij hij dan zooveel mogelijk de gelden opnam, welke nog berustten in handen van zijn onderhebbend personeel, tot eindelijk de som te groot werd om zoo te kunnen stoppen. Door den gemeenteraad van Groningen is, met het oog op liet steeds nijperder gebrek aan drinkbaar water, aldaar het besluit genomen om, niet alleen voor bedeelden, maar ook voor minvermogenden vanwege de stad kosteloos water uit de waterleiding beschikbaar te stellen. Door een aantal studenten is te Groningen, in navolging van de zuster- universiteiten Leiden en Utrecht, opgericht een weerbaarheidscorps, waarvan de statuten reeds ter goedkeuring opgezonden zijn aan den koning. s GRAVENHAGE, 16 Juli. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: van Stad aan 't Haringvliet mr. C. Van Mens, secretaris dier gemeente: van Weert A. J. Coenen; van Oud- en Nieuw-Gestel II. P. Mastboomen van Haskerland I. Rinkes. Door Z. M. is C. G. Van Huls, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Appingadam c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Hoogezand c. a. Door Z. M. zijn benoemd: tot schoolopziener in het district 'sGraven- hage W. Van Marken, thans schoolopziener in hel arrondissement.Delftuit welke betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend, en tot schoolop ziener in het arrondissement Delft jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, te 's Gravcnhage. Door Z. M. is de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 5 Mei 1877 n°. 32, toegekend aan den heer J. L. 11. Hanckar, te Noumea (Nieuw Caledonië), als blijk van waardeering zijner belangstelling iu 's rijks wetenschappelijke verzamelingen, door schenkingen beloond. De graal en de gravin van Vlaanderen, die morgenavond hier ter stede aankomen, zullen Woensdag bij H. K. 11. prinses Hendrik dineeren. In hel hotel den Ouden Doelen is aangekomen baron Charles Braun, nieuw benoemd attaché bij het gezantschap van Ooslenrijk-Ilongarije alhier. Het garnizoen der residentie was heden voormiddag te 10 uren in de Maliebaan opgesteld, ten einde plechtigheid bjj te zetten aan de uitreiking van het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4e kl. aan den heer P. Gallas, laatstelijk gewezen kapitein der dd. schutterij te Hellevoetsluis. De gede coreerde kwam, vergezeld van eenige zijner familieleden, iu een open rij tuig het paradelerrein binnen, alwaar hij door tal van versierden met het militaire ridderkruis werd opgewacht en gecomplimenteerd. Na aankomst van den generaal-majoor Queysen, vormden de troepen carré, binnen welken kring de genoemde opperofïicier met zijn staf, de benoemde en de aanwezige ridders zich plaatsten. Toen de gebruikelijke eerbewijzen op den trom en met de wapenen waren gewisseld cn het koninklijk besluit der benoeming was voorgelezen, hechtte generaal Queysen de ridderorde op den borst van den lieer Gallas, tot wien hij eene toespraak richtte, waarbij hij hel moedig gedrag van den versierde als schutterij-officier bij; den aanval op den Doel, iu December 1832, iu herinnering bracht, onder aanbieding zijner gclttkwen- scheu voorliet koninklijk bewijs van waardeering zijner militaire verdiensten. Onderscheidene studenten, die deel uitmaakten van de maskerade te Deilt, hebben gisteren in hun riddercosluum den avond Ie Schevcningen cu op het badhuisterras doorgebracht. Dc passiespelen lokten alhier niet veel bezoek. Gisterenavond waren slechts 100 toeschouwers in het locaal van den Hoogduitscheu Schouwbi bijeen. Het Museum Prins Hendrik, eerst weinige dagen voor het publiek opt gesteld, werd dezer dagen door een geacht ingezetene van 's Gravenht, vereerd niet een aanzienlijk geschenk bestaande iu eene party muziekinslr meuten van zetdzameu aard. Naar liet Dagblad verneemt, zal de vennootschap van het //Panorai Mesdag" legen het einde van dezen zomer liquideeren. Het doek zou alsdt eerst le Brussel en daarna te Parijs worden tentoongesteld. Eergisterenavond omstreeks 10 ure werd in het noordwestelijk di dezer stad, ter hoogte van liet terrein der gasfabriek, een hevige brandglo waargenomen, zoodat men onder den eersten indruk dacht, dat deze stet lij.ke inrichting door het vuur was aangetast. Bij nader onderzoek bit hel echter, dat eene boerenschuur in het Veentje in vlammen opging en b nen een half uur tijds tot den grond afbrandde. Op circa 10 meter afsta van het brandende perceel bevond zich in het land eene bergplaats van vut werken in de omgeving, bekend onder den naam van kruithuis. Tot grot geruststelling van de voor ontploffing beduchte bewoners der meest ni gelegen huisjes, sloegen de vlammeu niet naar die inrichting over. B E 5L S E. Te Brussel is een banketbakker, die zeer vergiftige groene blaadjes zijn suikerwerk geplakf had, tot 300 fr. boete en verbeurdverklaring zij in beslag genomen waren veroordeeld, liet vonnis zou in de stad won aangeplakt en in twee dagbladen worden openbaar gemaakt. De commissaris van politie Borres te Schaerbeek is sedert 11. Zal dag spoorloos verdwenen. ËNGELAN». Te Londen is Donderdag eene groote meeting gehouden, om te bera slagen over de voorzorgs-maatregelen, die dienen genomen te worden te; het insluipen der cholera. Sir Charles Dilke, lord Edmund Fitz-Maur en sir William Harcourt woonden de vergadering bij. De Daily Aews verneemt, dat Paul Kruger, de president van Tri vaal, waarschijnlijk de onderhandelingen met het Engelsche gouvernem over de herziening der conventie zal leiden, doch niet vóór hel laatst October in Engeland zal komen. Volgens te Londen ontvangen bericht hebben de Turksche staatsink sten gedurende de maand Juni 155,153 Turksche ponden bedragen, of 12 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Onder de werkstakende ijzerarbeiders van Stafford hadden geen vei re onordelijkheden plaats. De politie heeft flinke maatregelen genomen de rust te bewaren. Eene groote vergadering van werklieden en patro te Wolverhampton heeft tot de uitkomst geleid, dat een groot gedeelte arbeiJers hel werk zal hervattenin afwachting van eene nadere re?e/ der punten van verschil. Sommige patroons hebben het door de werklie geCischte loon toegestaan liever dan de werkstaking te laten voorldurei Volgens den Berlijnschen correspondent van de Times zal de Chinee korvet Ting-Yuan de haven van Stettin niet verlaten, alvorens het Fran Chineesch conflict definitief zal geregeld zijn. Uit Zanzibar wordt de dood gemeld van den negerkoning M'tesa, t van Uganda, bekend uit het reisverhaal van Stanley. FU AN H K Si. Zaterdag heeft op het plein //Chateau d'Eau", in tegenwoordigheid den gemeenteraad, den prefect der Seine, van de leden van senaat en. mer voor Parijs, en eene tallooze menigte, de onthulling van het beeld republiek plaats gehad. De prefect der Seine zeide in zijne rede, dat. beeld der huidige republiek een olijftak in de hand heeft, om aan te dn; dal de lijden van geweld voorbij zijn. Het algemeen stemrecht vervain revolutie. De republiek moet hare kracht ontleenen aan het recht. 1 begrepen en toegepast, vervult de republiek op vreedzame wijze hare roe en kan de machtelooze bedreigingen harer tegenstanders minachten,j Fransche natie wenschl haren wil niet aan andere volken op te dril zij wil alleen te huis vrij zijn en geCerd, en geen ofl'er zal haar oii groot zijn om hare onafhankelijkheid te handhaven. Na den prefect Seine sprak de voorzitter van den gemeenteraad eene rede uit, waarinj Parijs gemeentelijke vrijheden geëischl werden en eene toespeling c amnestie voorkwam. Vervolgens viel het doek onder de luide kreten f leve de republiek! Ook werden eenige kreten van: leve de amnestie, hoord. De geheele stad prijkt in vlaggenlooi; er heerscht groote geestö De lucht is bewolkt en het dreigt le regenen. Eene hevige windhoos, die gelukkig slechts eenige minuten dut): heeft Parijs geteisterd. Duizenden gasballons, voor de illuminatie van terdagavond reeds aangebracht, werden vernield, boomen ontworteld, nen vlogen door dc lucht en schoorsleenen stortten naar beneden. Sle weinig menschen werden gewond. De derde algemeene vergadering van het congres der //instelling voorzorg', dat thans te Parijs gehouden wordt, en jl. Woensdag werd presideerd eerst door den heer Léon Say, daarna door den heer De II: Kops. Terwijl deze op den voorzittersstoel zat. vroeg dr. Charles Sikes ontwerper der eerste spaarbank, het woord om den heer Leon Say cii algemecnen secretaris van het congres dank te betuigen voor het hen! deel gevallen onthaal. Hierop antwoordde de heer De Bruyu Kops niet wensch, dat de beroemde Engelsche spaarbankbestnurder, de waardige»: van Rowland Li ill en van Gladstone, nog,zeer lang moge leven, tent al de beschaafde staten der wereld met de postspaarbank begiftigd te tf Onder de nieuwbenoemden van het Legioen van Eer is ook eeneJj mad. Frary Gross, die, gedurende liet beleg van Parijs, als directrice

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2