DINSDAG 17 JULI. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt daijelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van H. W. L. Das, vleeschhouwer en spekslager, alhier, houdende verzoek om vergunning tot inrichting van eene rookerij in het perceel aan de Doezastraat n". 8. Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dal op Maandag den 30n,D Juli aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 16 Juli 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Juli. Voor het admissie-examen aan de hoogerc burgerschool voor meisjes hadden zich aangemeld 26 leerlingen, waarvan 24 onvoorwaardelijk en 1 voorwaardelijk werden toegelaten. De uitslag der overgangs-examens aan die school was als volgt: le klasse, 15 leerlingen, onvoorwaardelijk bevorderd 22, voorwaardelijk 3; 2e klasse, tnvoorw. bevorderd 23, voorw. 1; 3e klasse, 14 leerlingen, alten bevorderd; :c klasse, 11 teerlingen, onvoorw. bevorderd 7, voorw. 4. Gisteren werd in de Nutszaal alhier eene vergadering gehouden van iel Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, afd. Leiden. Voor een niet alrijk gehoor trad als spreker op de heer A. Post, van Amsterdam. Na ene bespreking van de klaagliederen, die door den werkman in hel alge- Been werden aangeheven over den onhoudbaren toestand, wekte spreker in varmc bewoordingen op tot algemeene zamenwerking om te trachten in dien oesland verbetering te brengen, niet alleen tot het verkrijgen van stoflelijke n zedelijke, maar ook van politieke rechten. Werd oudtijds de maatschappij erekend te bezitten twee standen, aristocratie en geestelijkheid, thans was lit drie, doch de laatste, de werkman, zoo men zegt de kern van de maat- chappij, heeft niets te zeggen. Spreker spoorde mitsdien aan tot hel op- ichten van coöperatiên, onder alle vormen, oprichten van spaar- en voor- chotbanken, begrafenisfondsen enz., inrichtingen welke in Duitschland reeds oo gunstig werken, de laatste ook in Nederland reeds goede uitkomsten erkregen heeft. Doch alleen zelfshulp moet die toestanden in het leven aepen, wanneer door eigen offers de werkman zich zeiven helpt, zal dit eker de eerbiediging van rechlgeaarden ten gevolge hebben Voorts drong treker ernstig aan vereenigde pogingen aan te wenden lol het verkrijgen in algemeen stemrechtopdat in de volksvertegenwoordiging konden ge- tepen worden mannen bekend met de behoeften van den werkman. Wel waar, is reeds eene wet op den kinderarbeid in het leven geroepen, >ch dit noemde spreker eene ellendige wet. De oud-minister Modderman eende dan ook, dat het noodig was eene meer betere in te dienen, doch izc werd spoedig door zijn opvolger ingetrokken. Mocht in 's lands ver- iderzaal nog een enkele filantroop gevonden worden, zulks was bijster hraal. Heb uw naasten lief als u zeiven wordt helaas nog te veel over hoofd gezien. Spreker wenschte niet alleen eene wet op den kinderarbeid aar eene wet op den arbeid in het algemeen en wel voornamelijk de epassing van het 10-uur stelsel; daardoor zouden meer handen noodig zijn de werkman zich meer kunnen wijden aan de belangen van zijn gezin, reenigt u met ons, riep spreker de vergadering toe, bespreek niet uwe Iroons zonder aarzelen uwe belangen, wees verzekert de rechtgeaarde irkgever zal hem, die flink voor zijne zaak uitkomtachten, want hij moet h verzekerd houden, dat de man, die zich zeiven verwaarloosd, hem'nimmer id dienen kan. De jammerlijke toestand van den werkman, die zich ook Amsterdam zoo drukkend doet gevoelen, met voorbeelden door spreker chetst, noopte hem, ook vooral de jongeliedenallen toe te roepen en 'au de daken te prediken: het vcreenigingsleven is de beste weg otn tot betering te geraken. •p de vraag van den voorzitter der Lcidsche afdeeling van het bond of and in discussie wenschte te treden, nam de heer Bajer, van den Haag, woord en beriep zich over het gesprokene wat betreft de coöperatie en 1 O-uren stelsel; hel eerste keurde hij ten sterkste af, spreker achtte 'Ciaiie onmogelijk tegenover de groote concurrentie. Tc weinig was door !l den heer Post het politiek recht op den voorgrond geplaatst; daarvan alleen was alle heil te wachten; coöperatie door den staat, dit alleen is het middel tot verbetering. Zeer uitvoerig werden door spreker de sociaal-democratische beginselen verdedigt, zoodat de voorzitter zich genoodzaakt zag hem te ver zoeken wat kort te zijn, daar de bespreking wel ietwat persoonlijk begon te worden. Nadat de heer Post o. m. had aangetoond, dat hij het vreemd vond aan gevallen te worden wat betreft het coöperatie-stelsel, cn hij dit niet conse quent vond van eene vereeniging die zelve reeds eene coöperatieve brood bakkerij had opgericht, dankte de voorzitter, na eene kleine opheldering voor zich zeiven, naar aanleiding van het gesprokene, den heer Post voor zijne schoonc rede heden gehouden cr. wenschte dat de gesproken woorden niet zonder vrucht zouden blijven. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ17.50, ƒ3.70 en ƒ1.75, de laagste /34, ƒ17.50, ƒ3.50 en ƒ1.75. Aan de katoenweverij alhier had heden morgen de smid J. G. het ongeluk met de wielen van het drijfwerk in aanraking te komen, met het treurig gevolg, dat de man onmiddellijk werd gedood. Gedurende de eerste helft dezer maand zijn er een twaalllal jongens bij de kweekschool voor zeevaart alhier bijgekomen. Hun aantal bedraagL thans 212. Zaterdag II. begaven zich een 25-tal leden van de afdeeling Leiden der Ned Maatschappij van Tuinbouw cu Plantkunde ter excursie naar Arnhem. Na van het station te zijn afgehaald met tramwagens begaven zij zich on middellijk naar den Vogel- en Plantentuin, alwaar de rozentenloonstelling zou worden gehouden. Bij hunne aankomst werd deze al spoedig geopend en daarna door hen alles met de meeste belangstelling in oogenschouw ge nomen. Van daar begaf men zich naar Bronbeekalwaar zij hartelijk wer den ontvangen en door den heer directeur rondgeleid en tot in de kleinste bijzonderheden omtrent alles werden ingelicht. De vriendschappelijke maal tijd had plaats in den Vogel- en Plantentuin, alwaar inmiddels eene matinee musicale werd gegeven door de stafmuziek van het 8s,t reg. infanterie. Of schoon het min gunstige weder verhinderde zich verder te begeven, keerden allen toch wel voldaan huiswaarts, onder den indruk van het genot hun op dezen dag weder bereidt. Op de Zaterdag II. door den voorzitter van het hoofdbestuur der Ncd. Maatschappij van Tuinbouw- en Plantkunde, m'. H. L. A. Obreen, geopende rozententoonstelhng werden o. m. bekroond: voor grafkrans-witte rozen, A. C. Kriest, onder Zoetervvoude. zilv. med.; voor eene verzameling afgesne den rozen in Engelsche kisten, C. De Vos. le Hazerswoude, br. med.; voor eene toebereide tafel 12 verscheidenheden na 1887 in handel, J. De Jong, te Boskoop, br. med.; voor eene verzameling thee- en noisetrozen, Van Gel deren, te Boskoop, en Rhader, te Hoogevecn, br. med. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 14 Juli van Porl-Said naar Batavia. De Noord-Brabantvan Rotterdam naar Java, arriveerde te Ba tavia den 14J'D Juli. De Gelderland, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. De Limburg, van Rotterdam naar Java, vertrok heden van Colomba. De iHadura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 15 Juli. De Prinses U ilhelminavan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den iö11"1 Juli. De Sumatra vertrok van Ba tavia naar Amsterdam den 14,Jc° Juli. -- Door den klerk van den rijksontvanger te Gemert is in den namiddag van 28 Juni jl. aldaar op de post gedaan een brief aan het adres van den heer P. C. Liassen te Roermond, inhoudende 1 bankbiljet groot 100, B. A. 9736, dd. 19 Mei 1880, welke brief niet aan het adres is bezorgd en waarvan de commissaris van politie te Roermond opsporing cn inbeslag neming verzoekt. Van het schietterrein te Harderwijk is 3 Juli jl., met medeneming van koppel en patroontasch ri\ 258, gedeserteerd de soldaat Edmondus Van Ros sen, oud 22 jaren. Hij wordt van oplichting verdacht cn heeft zich onder den naaai van Pieter De Gendt, als soldaat voor het Indisch leger, le Har derwijk doen aanwerven. De commissaris van politie te Harderwijk ver zoekt, onder herinnering, dal voor de aanhouding en overlevering van een deserteur van het Indisch leger eene premie van ƒ6 wordt toegekend, op sporing, aanhouding en overgave aan de militaire autoriteit. liet schroefstoomschip 1' kl. Leeuwarden wordt op de werf te Wil lemsoord in gereedheid gebracht om naar Oost-Indic te vertrekken, ter ver vanging van Zr. Ms. kruiser le kl. Atjeh.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1