7 grond op hel feit dal zijn post moet worden vervuld door een gegradueerden rechlsgeleerde. Daar de heer Jorissen dit niet is, heeft men hem zijn ontslag moeten geven. De Kallerkoning Celcwayo heeft, volgens berichten uit Durban, zijn tegenstander Oham in een veldslag overwonnen en hem gevankelijk naar Ulundi gevoerd. FR imKRlJK. De president der republiek heeft ter gelegenheid van den nalionalen feestdag aan 1670 veroordeelden ter zake van misdaden en vergrijpen van het gemeene recht, gratie verleend of vermindering en verzachting van straf toegestaan. Een gedeelte dezer veroordeelden ondergaat zijne straf in Fransch Guyana en Nieuw Caledonie. De Fransche regeering, zegt de Temps, heeft nog geen bericht ontvan gen omtrent hel gebeurde te Tamatave (Madagascar), waarover de Engelsche regeering in het lagerhuis geïnterpelleerd is. De minister van marine en kolonidn heelt naar Zanzibar getelegrafeerd, om van daar onverwijld inlich tingen in te winnen. Doch nu reeds is er, wegens de welbekende behoed zaamheid van den Franschen vlootvoogd Pierre, reden om te gelooven, dat het vcthaal, gelijk het in het lagerhuis is gegeven, minstens zeer overdre vens is. De Engelsche gezant te Parijs heeft te dier zake een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken. De onstuimige tooneelen van jl. Dinsdag in de kamer van afgevaardig den kunnen ook voor den heer Paul De Cassagnac een duel ten gevolge hebben. De heer Marioneen zijner medeledenacht zich door hem be- leedigd en heeft de heeren Laisant en Saint-Romme belast, aan den heer Paul De Cassagnac genoegdoening door de wapenen te vragen. Bovendien zijn misschien nog twee duels van dagbladschrijvers in aantocht: het eene tusschen den heer Emanuel Arène, tevens kamerlid (van den Paris) en den heer Simon Boubée (van den Clairon)-, het andere tusschen den heer Dreyfus, I tevens lid van den Parijschcn gemeenteraad (van de Lanterne) en den heer Judet (van den National). De twist tusschen de twee laatstgenoemden be treft de gasquaeslie. De VVeener correspondent van den Figaro meldt het volgende: De Weener bladen spreken met zekere voldoening over de definitieve benoeming van den heer Waddington tot gezant van Frankrijk bij Z. 51. den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije. Zij hepen dal deze rijke, kalme, vredelievende staat.-mauzonder revolutionair verleden, van zjjn standpunt niet zal misbruik maken om tegen het Oostenrijksch-Duiische bondgenoot schap zamen te zweren. De ofïiciëele kringen zullen hem met veel voor komenheid en sympathie, maar met de traditioneele hoffelijkheid ontvangen. De twee-en-twintigste lijst van bijdragen tol de oprichting van een monument voor Gambetta wijst het cijfer van 6277.12 fr. aan, zoodat de commissie thans te beschikken heeft over 223,510.42 fr. Berichten uit Frohsdorf melden, dat de toestand van den graaf van Chambord verergerd is. Sedert 12 uur in den middag heeft hij de oogen niet meer geopend en verscheidene flauwten gehad. Iemand, die verdacht wordt van een zeer belangrijken diefstal in een Parijsch bankiershuis, is te Wilna geval door tusschenkomst van een agent der Parijsche politie, die hem gevolgd was. In de woning van den verdachte is eene som van 279,000 fres.aan verschillende waarden gevonden. Parijs telt thans 2,300.000 inwoners, die in 76000 huizen wonen. In die huizen zijn gevestigd 700,000 woningen en 388,000 werkplaatsen. Zondag steeg de luchtreiziger Duruof met een tochtgenoot, om zes uur 's avonds op te Calais met den ballon Neplum. De wind was tusschen Zuid-West en Noord-Oost. De ballon kon slechts langzaam vorderen. Ze volgde de kust en begon tegen acht uur te dalen. Eene sleepboot was uit de haven van Calais gezonden, om in geval van een ongeluk bij de hand Ie zijn Duruof zwierf twee uren lang boven de zee en wist toen te dalen op de pakketboot hampiondie den reiziger met zijn ballon behouden aan wal bracht. De ballon Hirondelle de mer, steeg Dinsdag op te Boulogne en kwam na anderhalf uur neer te Dixmuiden in België, een afstand van 120 kilometers. Volgens de waarnemingen der Fransche slerrekundigen, die n3ar Ca- roline-eiland waren gegaan, om op 6 Mei jl. de zonsverduistering waar te nemen, duurde de eclips 5 minuten en 23 seconden. Zij meenen bij die ge legenheid ook eene nieuwe ster te hebben ontdekt. De Fransche soldaten, die bij hel gevecht van Hanoi doodelijk gewond in handen van den vijand vielen, zijn door dezen op gruwzame wjjze om het leven gebracht. De gouverneur van Hanoi liet o. a. een generaal dood schiet! n. SPANJE. De (laceta maakt eene circulaire openbaar, waarin nauwlettend toe zicht bevolen wordt op alles wat uit Engeland aankomt, omdat Engeland geen voorzorgsmaatregelen genomen heeft tegin het overbrengen der cholera. IS ei I T 9 C SI L, A K I». De keizer heeft den 1 lde,° Juli de jonaste kerkelijk-politieke wet be krachtigd. Het slui'en van het handels- en scheepvaartverdrag tusschen Duitsch- land en Spanje lucfi op de beurs een zeer gunstigen indruk gemaakt. Men gelooft, dat overwegingen van staatkundigen aard tot het gelukken der onderhandelingen hebben medegewerkt; o. a. wordt daarmede in verband gebracht bet leit, dat koning Alfonsus de Duitsche najaarsmanoeuvres zal bijwonen. Door de rechtbank te Berlijn is een man. Reuter genaamd, die zijn beroep maakte van hazardspelen, deswege tot eene gevangenisstraf van 8 maanden en eene geldboete van 6000 mark veroordeeld. De eisch was 2 jaar en 4 maanden, met 3 jaren verlies van eer. Hij werd tegen borg stelling van 40000 mark voorloopig op vrije voeten gesteld. Niet verre van V'estervik, in Zweden, dtcJ men onlangs een zcldza- men vondst. Op een berg waren een paar arbeiders bezig steenen los te breken, en hadden uil eene kleine gleuf aarde en mos verwijderd, toen een ander er toevallig de hand in stak en er eene spiraalvormige reep gedegen goud uithaalde, ter dikte van een grove stalen veer, welker waarde op 400 kronen geschat werd. In den tijd dat men nog geen geldstukken kende, bezigde men dergelijke spiraalvormige draden als ruil- en betaalmiddel; al naarmate men eene groolere of kleinere waarde noodig had, werd er een stuk afgehouwen en gewogen. PER TELEGRAAF. ROME, 13 Juli. Bij de Agenzia Stefani zijn berichten uil Khartum ont vangen, volgens welke, op last van den «Valschcn Profeet" verscheidene Christenen gedood en eenige zendelingen gevangen genomen zijn geworden. LONDEN, 14 Juli. Eene depêche uit Hongkong van den 13'|CD in den Standard meldt: /'Drieduizend man Chineesche troepen hebben bevel gekre gen van Canton naar Gamcham, op de grens van Tongkin, te vertrekken". ALEXANDRIE, 14 Juli. In het etmaal dat gisterenavond te 7 uur afliep, zijn aan cholera overleden: te Damietle 38, te Mansurali 57, te Samanoud 15. WILNA, 13 Juli. De voorzitter der Morschanski-Sysran-spoorwegmaat- schappij, luitenant-generaal Seume, geraakte gisterenavond, toen hij op een trein wilde slappen welke reeds in beweging was, onder de wielen, en stierf eenige oogenblikken daarna aan de bekomen verwondingen. INGEZONDEN. Kiesgerechtigden voor den Gemeenteraad alhier. Laat ons toch, nu er negen leden moeten gekozen worden, onze stem men uitbrengen op mannen, waarvan ons gebleken is, dat ze in den Raad zelfstandig zijn opgetreden, en laten wij ons niet geheel honden aan de kiesvereenigingen en den daarin voorzittende partijgeest. Wat ook de richting moge zijn die onze Raadsleden zijn toegedaan, ver gelen wij vooral niet te kiezen en herkiezen die leden, waarvan het ons bleek, dat ze zijn toegerust met eene verstandige opvatting en zelfstandig voorstaan der gemeentebelangen. De Herren J. M. K. OERCKSKK Mp. S. HjE PDDLE. Sï. C. JUTA kunnen wij daaronder zeker tellen, en, alhoewel Candidas! gesteld door diverse Kiesvereenigingen, roep ik mijne medtkiezers toe vooral op deze drie degelijke raadsleden hunne stem uittebrengen. Een onpartijdig kiezer. I'KOGRADDA VAK MIKIEHI ITVOKKINGEN. KultcnsocictcH-AinlcHia. Zondag 15 Juli, 's avonds te lialfaclii door de stafmuziek van het 4e reg. inf., Kapelmeester tl. A. Grentzius. 1' Afd.: 1. Marsch "Rusia", over melodiën van Dunkier, Grentzius; 2. Ouverture: "Don Juan", Mozart; 2. Valse, "La vie Bohémiène", Strauss; 4. Adagio a. d. Sonate Pathelique, Beethoven; 5. Töngemalde, "Die Deiitschen vor Paris", Frenkler. 2« Afd.: 6. Ouverture Athalia, Mendelssohn; 7. Variations pour Clarinet, Mayseder; 8. Finale a. d. Opéra "Frcischutz", Weber; 9. Een dag in 't gebergte "Töngemalde", Grentzius. Zomerzorg. Dinsdag 17 Juli. des avonds te zeven uren. door de Kapel van het JIuziekkorps der Grenadiers, onder directie van den heer J. II. Völlmab. 1* Afd.: 1. "Jeugd", Herinneriiig-Marsch, Völlmar; 2. Ouver ture "Le billet de Marguerite", Gevaert: 3. Fantaisie uit de opera "Le bal masqué", Verdi; 4. "Idyllen Walzer", Joh. Strauss; 5. Fantaisie uit "Le Tribut de Zamora", opera van Gounod, Ed. Waucampt. - 2' Aid. 6. Concert Ouverture «(Fjngals llöhle)", 51endelssohn7. Divertissement uit de vijfde Suite: "Les Erinnyes", tragédie antique (arr. Méjo). J. Mas-euet; 8. Óboe Solo uit Adams opera "Si j'étais roiDunkier; 9 Fantaisie uit »La Dame blanche van Boieldieu, Buyssens; 10. "Le Postillon d'Aaiour" Polka, Joh. Strauss. DELFT, 14 Juli. lieden waren de prijzen der Kaas 24 a ƒ28.— de 100 kilo. Verkocht 104 stapels, wegende 31940 Kg. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 14 Juli. VERKOCHTE HOEVEELHEID PRIJZEN. Laagste j Hoogste Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen l'aardenboonen Boter (ls,e qualiteit vat) |2dt {4 (Is" per kil.) (2de Turl haardbr. l"e soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 7 5 i 9 r 7 5 7550 kilog. dubb. heet. 9000 f 9.- 8 6 5) 5 50 5 6.— 4.25 3. 8. 7.— 58.- 52.— 1.45 1.30 i 0.22 10.- 8.50 7.- 6.50 5 5CT 6.50 4 75 3.50 8.50 7.50 64. - 56.- 1.60 1.40 0.26 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C, Dbabbe.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6