BIJ VOLXiSELbehoorende lot de Leidsohe Courant van Maandag d6 Juli Ó883JV°. ó65. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, ver trok van Marseille den 13,len Juli. De Gelderlandvan Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren namiddag Ie Port-Said. De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said en zou 15 dito de reis voortzetten. Naar men verneemt heeft d'. J. C. Zaalberg, predikant te Paramaribo, voor het op hem uitgebracht beroep naar de Evang. Luthersche gemeente aldaar bedankt. Volgens La Meuseeen Luiksch blad, zou de heer Adalbert De Bour bon. Nederlandsch officier, eene brochure in hel licht gegeven hebben, om zijne rechten op den Franschen troon te handhaven, liet blad voegde et- bij, dat de koning der Nederlanden en de koningin van Engeland den heer De Bourbon eene jaarljjksche toelage zouden iiiikeeren. Daar dit bericht de ronde doet 111 de Europeesche dagbladen, is ons verzocht mede te dcelen dal het evenveel onwaarschijnlijk lieden als onwaarbeden bevat. Kapitein De Bourbon maakt geen politieke prelriiiiënbij hel bekende proces vroeg de beer Jules Favre dan ook niet anders dan herstel in de burgerlijke rech ten van zijn client; en, de feiten der groote omwenteling erkennende, zal kapitein De Bourbon nooit iets anders vorderen; doch terwijl bij de rechten der legitimiteit overdroeg aan de Fransche natie, zal men hem steeds ge reed vinden om zijne burgerlijke rechten te verdedigen waar dit behoort. [D. v. Z. en 's Gr.) De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam is in hooger be roep gekomen van het geheele vonnis, den 29sl'n Juni jl. uitgesproken tegen Jantje Cornelia Struik en al hare mede-beschuldigden. Voor conrector aan het gymnasium te Gouda zijn aanbevolen de hee- ren: L. A. Kesper, candidaat in de klassieke letteren en leeraar aan het progymnasium te Gouda, en R. A. M. Stavenisse de Brauw, doctorandus in de klassieke letteren en leeraar aan de II. B. school te Eiikhuizen, onder voorwaarde dat zij door Z. M. den koning de bjj de wet gevorderde vrijstel ling verkrijgen van de gevorderde graden, en onder gehoudeuheid van min stens binnen 2 jaar den doctoralen graad te verwerven. Voorts worden aanbevolen, voor het geval dat de heer Kesper voornoemd tol conrector be noemd wordt, voor leeraar in de oude talen aan het progymnasium te Gouda: R. A. M. Stavenisse de Brauw, te Enkhuizen, H. M. B. Ter Haar Romeny te Leiden. Hel l\. v. d. I). meldt, dat de heer jh'. C. Hartsen teruggekomen is op zijn besluit om te bedanken voor het voorzitterschap van de jttry der In ternationale koloniale tentoonstelling Ie Amsterdam. De Officiëele Courant der tentoonstelling te Amsterdam bevat het regle ment voor den grooten internationalen wedstrijd van burgerlijke en militaire fanfares- en harmonie-muziek. De beide velocipédislen die een uilstapje van Brussel naar Amsterdam maakten, vertrokken den ÏO-1®0 Juli 's morgens om 9 uur uit Esschen en kwamen vid Moerdijk. Rotterdam, Delft, 'sGravenhage en Haarlem den 12d,D Juli 's morgens te 10% uur te Amsterdam aan. Onderweg hielden zij zich niet langer op, dan noodig was om aan de behoeften der maag te voldoen en zich te Barendrecht en te Lissa door eene goede nachtrust te verkwikken. Gisteren hebben beide reizigers den terugtocht weer aanvaard om over Haarlem, 'sGravenhage, Gorinchem, Utrecht, Roermond, Venloo en Maastricht naar Brussel terug te keeren. Donderdagmiddag had de machinist Bussiukdie een pleiziertrein der Zutfensche schoolkindereu naar Apeldoorn bestuurde, het ongeluk, op laatst genoemde plaats, terwijl de locomotiel op de schijf draaide, tusschcn de machine en den tender» agen beklemd te geraken. Zwaar gekwetst is hjj naar Zullen vervoerd; men vreest, dat de verwondingen den dood ten ge volge zullen hebben. Tegen Jan Melis, oud 61 jaren, lederhandelaar, wonende te Onderden- dam gem. Bedum, die beschuldigd wordt in den nacht van 6 op 7 Mei jl. zijne huishoudster Margaretha Meijer opzettelijk door verstikking te hebben gedood, is door het O. M. bij het gerechtshof Ie Leett varden 10 jaren tucht huisstraf wegens moedwilligen doodslag geëischl. De uitspraak is bepaald op Donderdag 19 dezer. Donderdag avond 10.12 uur zijn de graaf en de gravin van Vlaanderen met hun gevolg te Leeuwarden van Amsterdam aangekomen en aan het hotel //De nieuwe Doelen'' afgestapt. Gisteren voormiddag bezichtigden zjj bet Friesch museum van oudheden, de boter- en kaaswaag, de veemarkt, hel stadhuis en brachten zij een bezoek aan het magazijn van goud- en zilverwerken van den heer Ttilleners en het magazijn van antiquiteiten van Gebr. De Vries. Om 3 uur vertrokken zij naar Arnhem, na eerst nog eene boerderij bij die stad te hebben bezichtigd. Van het Doofstommen Instituut te Groningen zullen bij het einde van het schooljaar 22 kweekelingen ontslagen worden. Hiervan zijn 20 in staat om met hetgeen hun geleerd is de maatschappij binnen te treden. Een 5-jarig knaapje liep Woensdag te spelen op de molenwerf te Els- hout, gem. Oudheusden, en kwam te dicht bij de molenwieken. Een der zoons van den molenaar bemerkte het dreigend gevaar en waagde zich om het kind van de gevaarlijke plaats te rukken, zelf aan een groot gevaar, maar kwam te laat; reeds had een der wieken het kind getroffen en den schedel gedeeltelijk verbrijzeld; men verwachtte dat de dood spoedig een einde aan het vreeselrjk lijden zcu maken. Uit Paramaribo wordt gemeld, dd. 20 Juni: Den 6J'n Juni had bij het bof van justitie alhier de installatie plaats van den heer m'. D. Juda, vroeger fung. president van dat hof, die door Z. M. den koning tol president is benoemd. -- Tijdelijk grqualiftceerdals griffier bij het hof van justitie de heer J. M. Schuster, subsl.-grifl.als subst grilf. bij hel hof van justitie, den heer J. J Emanuels, comm. ter griffie van het kantonger. te Paramaribo. In de vergadering van belanghebbenden bij en belangstellenden in de Chineesche immigratie, op 11 Juni gebonden, is overeengekomen Z. Esc. den gouverneur een adres aan te bieden. Adressanten verzoeken des gou verneurs tnsschenkomst bij de Nederlandsche regeering, ten einde door deze pogingen worden aangewend om met China eene overeenkomst te sluiten, waarbij de emigratie van Chineezen onder contract naar herwaarts wordt geregeld. Adressanten wenschen voorts, dat de immigratie plaats vinde door de Nederlandsche regeering en geven voorts te kennen, dat zij de poging van de regeering ook financieel wenschen te steunen en dat daartoe gelden zullen worden bijeengebracht. Uit goede bronnen hebben w jj vernomen dat de lot ulto. December 1882 in de koloniale spaarbank ingebrachte sommen het aanzienlijk cijfer van ƒ245.673.96 bedroegen. Het getal inleggers beliep 1683. liet boven genoemd bedrag is belegd in aandeeleu in de geldleening ten laste tier kolonie Suriname en in de grootboeken der vier percent Nationale werkelijke Schuld Onder de inleggers bevinden zich 533 Britsch-lmmigrantendie de niet onbelangrijke som van 129,924 75 hebben ingebracht. Met het sparen op de scholen werd in 1882 eene proef genomen. Iu de maand Mei werd daarmede op enkele scholen aangevangen, terwijl dit op mferdere op een later tijdstip plaats vond. Door ongeveer 3000 kinderen werd tot ulto Dcc. van dat jaar eene som van ruim f 4000 gespaard, welk bedrag grootcndeels ten name der kinderen in de spaarbank is gestort, waarvoor ongeveer 1500 boekjes door de koloniale spaarbank zijn uitgereikt. (Sur. (I 's GKAVENHaGE, 14 Juli. Door Z. M. is bij het departement van builenlandsche zaken bevorderd lot commies de heer jhr. mr. R. A. Klerck, thans adjunct-commies De luit. ter zee 1' kl. W. J. P. Van Waning, dienende als i' officier aan boord van Zr. M». schroefstoomschip Tromp, wordt met den liatslen dezer op non-activiteil gesteld, en die betrekking met 1 Augustus daaraan volgende opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee J. C. Commijs. Bij resolutie van den minister van koloniën is de scheepstimmerman A. N. Ruigrok ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ne- dertandsch-lndië, om te worden geplaatst als vice-commandenr voor het vak van scheepsbouw bij een der marine-etablissementen daar te lande. De Fransche vlag wapperde heden uit de woning van den gezant der republiek in de Amaliastraat en van het locaal der kanselarij van de Fran sche legatie in de Gasuariestraatter gelegenheid van den nationalen feest dag te Parijs. Vóór hunne aankomst in de residentie zullen de graaf en de gravin van Vlaanderen een bezoek brengen aan de stad Leidenbegeleid door baron d'AnethanBelgisch gezant. In de Veenestraat heeft Donderdag avond een huzaar zich ernstig ver zet tegen een politieagent, die hem wilde arresleeren. De agent kreeg o. a. een slag met de sabel. Ook een heer, die er toevallig bij tegenwoordig was. werd door den huzaar vrij ernstig aan het gezicht verwond. Met veel moeite werd men eindelijk den woesteling meester. B UI T E N L A N IS C H H B tó R I CIIT K ENGELAND. In het lagerhuis kondigde de heer Northcote aan het voorstel tot verwer ping van de overeenkomst met de Suezkanaal-maatschappij te zullen doen Ook de heer William Fowler zal de verwerping moveeren. Lord E. Fitzmaurice heelt in het lagerhuis medegedeeld dal het op het oogenblik niet in het plan der regeering ligt het eskader voor Madagascar te versterken. Doctor William Hunter zal naar Egypte gaan. Ook bij het tweede onderzoek betreflende de ramp te Sunderland is de jury lol het besluit gekomen, dat er geen gronden zijn om tegen iemand eene rechtsvervolging wegens manslag in Ie stellen, liet gedrag «au den ondernemer van het feestden directeur van liet gebouw en tien opzichter werd door haar gelaakt, alsook de ouders, die hunne kinderen zonder be hoorlijk toezicht naar het leest lieten gaan. In Engeland is dezer dagen de postpakkettendienst ingevoerd. De Eii- gelschen waren in dit opzicht eenigzins ten achteren bij verscheidene andere natiën; maar zij zijn die nu, wat de inrichting betreft, vooruil. Er wor den daar niet alleen pakketten aangenomen tot 7 pond toe en tot eene lengte van 1 meter, en eene breedte van 2 meter, maar er zijn ook depóts ingericht, waar poste restante verzonden pakketten drie weken lang be waard worden. De Standard meldt uit Hongkong, dat er volslagen anarchie in Tong- king heerschtrooverbenden loopen het land af en vallen de Fransche voor posten aan. De Franschen hebben een groot aantal dier roovers gevangen genomen en opgehangen. liet Chineesche leger werd tusschen 1870 en 1880 voor een gedeelte op Europeeschen voet ingericht door den generaal Li-Kung-Tchang. Deze wapende een corps van 70000 man met achterlaadgeweren en veldgeschut. Ook in het westen des rijks werden 40000 man op die wijze georganiseerd, welke goede diensten bewezen in den oorlog tegen verschillende opgestane grensvolken. Tegenwoordig bezit China een leger van 300,000 man; een aanval aan de oostzijde tusschen Tientsin en Peking kan worden afgeweerd met een legercorps van 150,000 man. De mondingen van sommige rivieren worden door torpedo's verdedigd, en langs de kust zijn door Europeesche ingenieurs verschillende forten gebouwd volgens de nieuwste systemen. De eerste spoorweg is in China gereed gekomen, llij dient voorloopig nog slechts tot het vervoer van steenkolen. Aan de Daily yews wordt uit Pictermariizburg gemeld, dat het be sluit van den Transvaalschen volksraad lot ontslag van dr. Jorisscn is ge-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5