LEIDSCHE1 COURANT. 1883» 165. MAANDAG 16 JULI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nornmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 14 Juli. De uitslag van het admissie-examen aan de hoogere burgerschool voor jongens is als volgt: voor de le klasse hadden zich aangemeld 32 leerlin gen, waarvan werden toegelaten 23, voorwaardelijk 3 en afgewezen 6; voor de 2e klasse hadden zich aangemeld 3 leerlingen, toegelaten 1 tot de le klasse, 1 tot de 2e kl. en voorwaardelijk 1 'tot de 2e kl.voor de 3e klasse hadden zich aangemeld 2 leerlingen, toegelaten 1 en voorwaardelijk 1. Aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier hebben de volgende bevorderingen plaats gehad: Piano. Van de 1ste tot de 2de klasse: E. M. Koppeschaar, H. Mulder, M. Zaayer, E. J. De Ridder, A. J. Paulus, J. H. Quant, C. W. Ladage, A. C. Ladage, J. D. De Stoppelaar, W. J. Groen, H. H. Roelofs Heyrmans, C. J. M. Molenbroek, J. D. Hunger, S. J. Le Poole, H. Neeb, C. H. Pigaud en W. H. Do Graaff. Van de 1ste tot de 3de klasse: A. C. Van Hartrop. Van de 2de tot de 3de klasse: N. S. H. De Koster, E. C. Convée, H. G. Doesburg, C. C. E. A. Jaeger, A. M. M. Caron, L. H. Darlang, J. Brendel, A. De Stoppelaar, A. Boeye, G. G. Van der Hoeven, P. C. T. Van der Hoeven, J. Blanken, M. Fccnders, F. B. A. C. Koelants, J. W. Lulofs, J. Daniels, J. W. De Visser, E. M. A. Juta, L. M. Stallinga J. J. Stallinga, Th. A. Van Eldik W. E. Van den BurgH. M. Sillevis, P. D. Vermaas, J. S. H. Molenbroek, H. M. J. Wilhelmy Damsté, P. Pleyte, D. C. H. C. Hunger, C. De Graaf, B. A. J. Ivoopmans Van Boekeren, J. H. Backer, J. J. A. Do Ridder en T. Do Jong. Vnu do ode tot dc 4do Klaooo; A. V.n dor Lip, C. Coster, P. Van Hoeken, C. Meerburg, F. Gerritsen, H. J. Coert, J. E. Zirkzee, W. S. Van Benten, D. Van Thiel, W. De Graaff, A. J. Kooyker, A. E. Kooyker, C. Neeb, E. M. Blanken, M. W. Jaeger, P. H. Van Thiel, C. Meysing, A. L. Qnant, S. M. Rijke, A. A. G. Gooszcn en S. J. F. Oudshoorn. Voor waardelijk: Vier leerlingen. Van de 3de tot de 5de klasse: G. M. Van der Wal. Van de 4de tot de 5de klasse: G. Van Wijk, J. J. Luberti, A. M. L. Van den Burg, G. Chavannes, A. C. G. II. Van RjjenH. L. Kips, M. Pleyte, A. C. Van Troostenburg De Bruyn. Van de 4de tot de 6de klasse: W. C. Blanken. Van de 5de tot de 6de klasseJ. M. Boekwijt, G. E. J. Visser, C. M. E. Kolff, A.M. Zillesen, J. S. Rijke, M. De Graaff, J.W. P. Rijke, B. Sissingh, O. G. D'Aumerie C. G. Kips, E. J. M. Stallinga, W. C. Van Binsbergen, J. M. Felix en B. Kiihneman. Van de 5de tot de 7de klasse: J. SlotemakerVan de 6de tot de 7de klasse: C. M. Parmentier, M. Van Hartrop, R. H. Th. Van Leeuwen, M. Van Geer, M. S Van Troostenburg De Bruyn, Ch. Lulofs, J. L. E. Jaeger, F. E. O. Heynsius en L. C. Van 'tHooft. Van de 6de tot de 8ste klasse: H. Oudshoorn. Van de 7de tot de 8ste klasse: E. M. J. Krulder, J. M. Van Bemmelen, D Hooiberg, F. Koop mans Van Boekeren, C. A. Boeken M. J. E. Van Eldik. Viool. Van de Iste tot de 2de klasse: J. C. Kindermann, P. J. Couvéc, G. Van der Hoeven, Th. M. SehletteH. G. Martin, A. Kelder, W. Vermaas, F. J. G. W. Leers en W. A. Kuenen. Van de 1ste tot de 3de klasse: M. W. Jaeger. Van de 2de tot de 3de klasse: N. Land, C. C. Do Loos, J. A. Van Dijk, J. De Goeje, G. Vreede en I. Fontijn. Van de 3de tot de 4de klasse: D. Schepper, C. J. W. Heintz en W. Van Geer. Van de 3de tot de 5de klasse: E. Hom berg. Van de 4de tot de 5de klasseP. J. BurgersdijkW. Blanken en R. H. Th. Van Leeuwen. Van de 5de tot de 6de klasse: K. Felix, H. C. Hartevelt en K. Van Bemmelen. Van de 6de tot de 7de klasse: C. M. Steffelaar, H. G. Reimeringer en J. W. C. Kolff. Van de 7de tot de 8ste klasse: M. De Haas. Violoncel. Van de 1ste tot de 2de klasse: F. Van Geer. Van de 2de tot de 3de klasse: M. Steffelaar. Van de 3de tot de 4de klasse: J. Kunst. Van de 5de tot 6de klasse: W. Van Bemmelen. Théorie. Van de 1ste tot de 3de klasse: A. M. De Graaf en A. F. De Haas. Van de 2de tot de 3de klasse: E. Homberg. Van de 3de tot de 4de klasse: M. Van Hartrop, M. P. C. Van Geer, E M. J. Krulder en J. M. Felix. Van de Elémentairklasse tot de 1ste Koorklasse. G. B.C. Van Rhijn, H. Mulder T. Vreede, H Neeb, A. M. Zaayer, J. V. d. Hoeven, C. F. De Loos, J. C. De Loos, C. Coert, H. M. J. Wilhelmy Damsté, H. G. Van Doesburgh, W. Doornik, W. A. Vermaas, E. A. G. Hagen, H. J. Middeldorp, F. C. Zillesen, J. Van Kaathoven, L. Quant, E. Neeb en D. A. Heynsius. Van de 1ste tot de 2de Koorklasse. E. M. Blanken, D. C. H. C. Hunger, J.W. Lulofs, J. J. Blanken, M. L. J. Roelants, J. II. Backer, S. GerlingsM. Kern, E. J. De Ridder, C. W. Kist, J. J. A. De Ridder, M. A. S. Graafland, C. Neeb, E. S. Kuenen, A. Do Stoppelaar, N. A. L. Land, F. C-VanGecr, G. W. Vreede, J. D. Hunger en F. G W. J. Leers. Heden morgen werd op het gewone exercitieveld door den generaal- majoor Queysen eene inspectie gehouden over het alhier in garnizoen lig gende gedeelte van het 4« reg. infanterie, na alvorens reeds gisteren de kazerneering enz. In oogenscliouw to hobbon genomen. Heden werd op het terrein "Vreewijk", waar door de bouwmaat schappij van dien naam de bouw was aangevangen van twaalf kapitale, eenvoudige doch doelmatige woonhuizen, de eerste steen gelegd aan den zijgevel van een dier gebouwen. Dc directeur der maatschappij sprak vooraf de volgende woorden: "Dames en Heeren! De bouwmaatschappij "Vreewijk", te 's Gravenbage, verricht heden hare eerste openlijke daad op practisch gebied. Kort geleden eene eenzame lust plaats met weiland, wordt hier thans de eerste steen gelegd, om eene gansche huizenwijk le doen verrijzen. Tusschen Leiden, bron van voedsel voor den geest, en Zoeterwoude, de welvarende streek ter voe ding van het lichaam, zal de nieuwe wjjk eens eene gezegende zijn. Dat Leiden daarin vinde een rijken steun voor zijn nijveren burger en VA LKENBURG. De secretaris der vereeniging had eens de vermetelheid het nachtpitje aan te steken; terstond daarop werd hij veroordeeld tot betaling van een even groot aantal glazen bier als er leden aanwezig waren, terwijl de opperaan- steker op zjjne kosten bij elk glas een sigaar moest voegen. Eene tweede afwjjking is, dat elke vreemdeling tegen betaling van een gulden lid kan worden van deze vereeniging en derhalve iedere vergadering kan bijwonen; daarenboven valt hem terstond de eer te beurt benoemd te worden, ten be hoeve van het "Nachtpitje", als correspondeerend lid uit de plaats zijner inwoning. Het gezelschap mag zich dan ook reeds verheugen in het bezit van zulke correspondenten in de meeste groote steden van ons land. De gelden op deze wijze geïnd zijn vooral in de zomermaanden niet onbelang rijk en strekken tot een zeer goed doel: zij worden namelijk onder de armen van Valkenburg en omstreken verdeeld. Is niets meer aan de orde, dan sluit praeses de vergadering, na dankzeg ging voor de getrouwe opkomst der leden. De opperaansleker doolt het pitje uit en brengt het weder, gevolgd door den opperceremoniemeester, naar zjjne bestemde plaats. Zoo het nachtelijk uur niet le ver gevorderd is wordt deze feestelijke avond met hel een of ander gemeenschappelijk spel gesloten, waaraan ook gij kunt deelnemen. Noch de inzet, noch de taal der spelers behoeven u hiervan terng te houden. De inzet is niet hoog; men speelt hier, hetgeen langzamerhand vooral in onze noordelijke streken eene uitzondering wordt, slechts uit vermaak, en de taal, die gesproken wordt, is llollandsch ter eere van het land, welks vorst ook de hunne is, ter eere van den president der vereeniging, die een Hollander is. Valt bjj eene verkiezing deze vereeniging de overwinning ten deel, het geen meestal gebeurt, zoodat er thans van de zeven zetels vier reeds in hunne macht zjjn, dan, mjjn waarde vriend, trek ik dc woorden, straks door mjj gezegd, geheel en al in. In dat geval is het niet het eenvoudig glaasje oud bier waarmede de overwinning gevierd wordt. Een fijner en duurder soort, Oosterhouts bier aldaar geheeten, dal juist dezelfde smaak en ook juist dezelfde prijs als champagne heeft, wordt dan in volle teugen door allen, door adel en gemeen, door burger en boer, door man en maagd, door burgemeester en badraaf (sjouwerman), door alles wat tot die partij behoort gedronken. Allen drinken bier van denzelfdcn naam, van dezelfde qualiteit en alles wordt door dezcllde personen betaald. Steeds en steeds voort tot laat in den nacht weergalmen door de zalen der overwinnaars de knallende champagnekurken. Steeds viert men feest en allen zijn vrolijk en heffen lofliederen aan ter eere van de behaalde zege. Overal wordt dat gezang voortgezet, overal weerklinken de stemmen der overwinnende partij en overal hoort men een hoera voor den gekozene. Mocht gij den derden Dinsdag van Juli op dit plaatsje vertoeven, dan kan ik u, bij eventueelc verkiezing der candidaten van het "Nachtpitje", ten zeerste aanraden om u ook slechts bij de feestvierenden te voegen, om ook uwe hulde te gaan brengen aan het nieuw gekozen lid, liever dan te trach ten u in Morpheus armen te begeven, hetgeen toch eene vergeefschc poging zal zijn. Ziedaar dan mijn vriend Valkenburg bij goed en slecht weder, Valken burg des morgens, des middags en des avonds, Valkenburg des winters en des zomers; ziehier de Valkenburgers en de niet-Valkenburgers, ziehier in het kort mijne beschrijving over Valkenburg zoo goed als mijne jeugdige en weinig ervaren krachten zulks toelaten. Wanneer gij derhalve bij uwe terugkomst van dit plaatsje mij ecnige woorden toezendt, de verzekering inhoudende, dal gij in uwe verwachtin gen niet zijt teleurgesteld, dat gij de Limburgers hebt leeren kennen als goedhartige rondborstige lieden, bezield met liefde voor hun vaderland en vorst, dan zult gij duizendwerf verplichten Uw Vriend, Mk ULO VIS.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1