LEI DSC IIE CO ERA NT. ZATERDAG 14 .IEL!. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. 104. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels i.iedere regel meer 26 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. De BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur van Leidenbrengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den lid"1 Juli jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1883/84, wijken 1. 2 en 3 en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den b{j de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Juli 1883. DE KANTER. LEIDEN, 13 Juli. Door de hoofden van de openbare scholen 3C en 4' klasse alhier is een plan opgevat, dat zeker door velen met ingenomenheid zal worden begroet, en wel, om met de leerlingen der hoogste klasse dier scholen een bezoek te brengen aan de tentoonstelling te Amsterdam. Zij rekenen daarbij op de bekende offervaardigheid van Leidens ingezetenen, in het bewustzijn, dat hunne verwachting niet zal worden teleurgesteld om de aan hunne zorgen toevertrouwde leerlingen een niet alleen aangenamen maar levens hoogst nuttigen dag te doen doorbrengen. (Zie verder het hierachter voor komende ingezonden stuk). -- Tot onderwijzeres in de handwerken en de Fransche taal aan eene bjjzondere school te Leiden is benoemd mej. C. De Voogdte Rotterdam. Bjj de overgangsexamens van de rijkslandbouwschool werd o. m. van B1 naar B2. bevorderd C. F. Lange, te Leiden. Onder de Vlietsbrng aan het Rapenburg geraakte gisteren een met metselsteen diep geladen schip vastwaarbij de pogingen om vooruit te komen niet baatten, terwjjl de scheepvaart belemmerd werd. Het schip zette achteruit en beproefde heden ochtend opnieuw door de brug te komen, maar vruchteloos. Zelfs door een groot deel van de lading te lossen, is het schip nog niet de reis kunnen vervolgen, het ligt alweer in het Rapenburg, totdat er nog meer steen zal gelost zijn. Hedenmorgen is uil het water aan de I angegracht opgehaald het lijk van de 22-jarige E. J., te huis behoorende te Amsterdam, die, volgens een door haar geschreven brief, naar Leiden was gekomen om zich van het leven te berooven. In de laatste dagen is tegen verschillende personen proces-verbaal opge maakt wegens verzet tegen de politie; ODder andere tegen C. W. en W. H. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen twee vervoerders eener twee- wielenwagen, die jongstleden Woensdag in de Groenesteeg een 1%-jarig meisje hebben overreden, zoodat de toppen der vingers van een der handjes gespleten zijn. Gisterenavond te ongeveer 8% uur is een onbekend manspersoon, die later bleek te zijn zekerè J. P. S.te huis behoorende Ie Maastricht, op de Breedestraat door een toeval of beroerte getroffen. Na voorloopig aan het politiebureau behandeld te zijn, is hij ter verdere verpleging in het academisch ziekenhuis opgenomen. De minister van financien maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een muntbiljet van ƒ10 en coupon certificaat 4 pCts. Nationale Schuld ad 1.98door een onbekende onder het postmerk Rotterdam dd. 11 dezer ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. De Staatscourant van 13 dezer bevat hel verslag van hel vergelijkend examen voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, gehouden te 's Hage op 21 Mei II. en volgende dagen. In de Staatscourant van 13 dezer is opgenomen hel verslag van den raad van beheer der Nederlandsch-Itidische spoorwegmaatschappij over het jaar 1882. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Porl-Saïd den 12"'» Juli. Een gisterenmiddag in den Haag uit Wiesbaden ontvangen bericht omtrent den toestand van den heer Modderman luidt als volgt: De zieke is nog uiterst zwak; de wond moet open blijven, om te zien of er nog vochten komen; houdt dat op, dan kan tot de genezing worden overgegaan. Zoo lang dat niet geschiedt, bljjft de toestand zorgwekkend. De heeren J. A. De Bergh en Jolian Gram te 's Gravenhage en F. Smit Kleine te Haarlem doen een beroep op de liefdadigheid ten behoeve van eene dame, die gedurende tal van jaren door verdienstelijken letterkundigen arbeid in het onderhoud van haar en haar zoon voorzag, maar nu dooreen zamenloop van ongelukkige omstandigheden in nood verkeert. Elke bijdrage zal met erkentelijkheid worden ontvangen, terwijl de heer De Bergh bereid is ieder de vereischle inlichtingen te verschaffen. liet V. U. deelt mededat de volksraad van de Transvaal de bank- concessie heeft verworpen, maar daarentegen heeft besloten eene oflficidele deputatie naar Europa Ie zenden, ook om te beproeven hier te lande eene leening te sluiten. Ondanks de ramp, die het Delftsch studentencorps tijdens het begin der feeslweek trof, zijn de feesten tot ieders verbazing bijna zonder wjjziging in het gemaakte programma doorgegaan. Gisterenavond werd dan ook in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage het muziekfeest ge geven. De ruime zaal van dit gebouw was geheel met toehoorders gevuld, terwjjl ook verscheidene belangstellenden op de galerjjen hadden plaats ge nomen. Zulks was dan ook niet te verwonderen; het grootsche werk van den grooten componist G. F. Handel /'Der Messias" zou dezen avond ten gehoore gebracht worden. Te meer trof ons de schoone uitvoering, wanneer wjj bedenken met welke moeilijkheden men te kampen heeft gehad. De muziek toch was op den avond van het onheil reeds in het feestgebouw en is dus ook eene prooi der vlammen geworden. Naar wij vernemen heeft de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst door het leenen van hare muziek de commissie, belast met de regeling van het muziekfeest, als zooveel andere belangstel lenden uit de verlegenheid geholpen. De directeur, de heer J. C. Boers, werd bij zjjue komst door drievou dige fanfares van de zjjde van het orkest begroet, terwijl de overige aanwezigen met deze hulde instemden Daar de lijd reeds tameljjk ver gevorderd was, werd dadelijk aangevangen en het eerste gedeelte bijna zon der pauze uitgevoerd. De koren gaven daarbij blijk van grondige studie. Als solisten traden op mej. Maria Breidenstein (sopraan), concertzangeres uit Erfurt, en mej. Hermine Spies (alt), concertzangeres uit Wiesbaden, alsmede de heeren Lorenz Riese (tenor). Kon. Sachs. Kammersangeren Emil Fischer (bas), Ilofopernsiingerbeiden uit Dresden. Op waardige wijze brachten zij hunne solo's ten gehoore. Schoon bijzonder was de uitvoering van de arie voor tenor »Erwach! zu Liedern der Wonne, frohlocke du Tochter Zion". Liefelijk klonk de sopraanarie: «Er weidet seiner Heerde cin guter Hirte". Wij hadden ook gelegenheid genoeg de schoone altslem van mej. Spies te bewonderen, vooral in de arie: "Er werd verschmahet und verachtel". De bassolo's konden moeilijk met schooner geluid worden ten gehoore gebracht. Het publiek gaf dan ook door luide bijvalsbetuigingen zijne ingenomenheid met deze uitvoering Ie kennen. Velen zuilen zich dan ook heden avond, met de beste verwachtingen, naar het concert begeven, dat het tweede deel van hel muziekfeest uitmaakt.- Tot directeur van het Museum Boymans te Rotterdam is benoemd de heer P. Haverkorn van Rijscwijk. Wij vernemen, dat E. D. Consenheim, mede-beschuldigde in de zaak legen Jantje Cornelia S'ruik, de zoogenaamde »millioenenju(Troiiw", in hoo- gcr beroep is gekomen legen het vonnis, den 29,te» Juni jl. door dearrond.- rechtbank te Rotterdam tegen hem gewezen. (/V. R. C De landbouwers in Eierland op Tcssel klagen zeer over den ongunsli- gen stand der veldgewassen. Bovendien, zegt men, is er niet hier en daar in de velden gebrek aan water voor het vee, maar het gebrek is algemeen, slechts als bij uitzondering is er hier of daar nog water. Indien er niet spoedig heel wat regen komt, zal de schade zeer groot zijn. Door den heer R. D. Wolterbeek, overleden te Oosterbeek, is aan de Evangelisch-Luthersche gemeente te Arnhem gelegateerd eene som van 1000, vrjj van alle kosten. Te Zwolle heeft ern treurig ongeluk plaats gehad, ten gevolge van onvoor zichtigheid bij het spelen met vuurwapenen. De 17-jarige J. L.leerling der 11. B. school, die met een vriend op zijne kamer zat, hield schertsende een revolver tegen zijn rechterslaap, zeggende: "kijk, als de kogel hier in gaal, komt hij daar weêr uil". Plotseling ging het schol af, met dit gevolg, dat de getroffene onmiddellijk een lijk was. Geneeskundige hulp, terstond ingeroepen, mocht niet meer baten. Men schrijft aan het Hbl. uit Winschoten naar aanleiding van een schrijven uit Crevorden aan de Asser Ct. over de plaag van bladrupsen en de vraag wal er aan te doen is. 1°. In het voorjaar de aarde rond den stam wegnemen Ier diepte van 5 ccntim.daar toch zijn de larven in, die aarde wordt op de mestvaalt gebracht en vervangen door andere aarde.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1