RUIT EN LAN DSCHE BERICHTEN. vaalsché volk, liet bekende prachtalbum eindelijk ter bezichtiging gereed is gekomen en in den loop dezer week in bet Panopticum te Amsterdam zal worden tentoongesteld. Wie zijn naam wil gevoegd hebben bij de circa 20000 die er reeds in staan, zal daartoe gelegenheid worden gegeven, tegen betaling van 25 cents. (De Doll. Afrikaan). Gisteren heeft de onthulling plaats gehad van het monument op het graf te Huisduinen, van de op den 5e" Juli 1882 zoo noodlottig omgekomen bemanning van Zr. Ms. monitor Adder. Behalve de commissie waren daarbij tegenwoordig de minister van marine, vlag-, hoold- en verdere officieren van zee- en landmacht en de schutterij, burgemeester en wethouders en gedelegeerden van verschillende corporation te Helder gevestigd. Helders mannenkoor voerde eene toepasselijke feestcantate uit, de stafmuziek der marine treurmuziek, en de weeskinderen zongen liederen. Het standbeeld van graaf Jan Van Nassau, vervaardigd in de fabriek der firma Merkelbach van Enkhuizen C". te Breda, is van daar naar Utrecht overgebracht. Het zendingsfeest te Blauwkapel, op het buitengoed van m'. J. A. Grothe, werd Woensdag door omstreeks 12000 menschen uit allerlei oorden des lands bezocht. -- De heer J. Van 't Lindenhoutdirecteur der weesinrichting te Neer bosch, ontving dezer dagen van den heer B.uit Brummen, eene som van ƒ5000. Door het openbaar ministerie en door de veroordeelden Jean en Jacques Wolters is appèl aangeteckend tegen het vonnis van het hof te 's Bosch, op 30 Juni II. uitgesproken. Gok Vredegoor, veroordeeld door hetzelfde hof wegens moord op den veldwachter van Steenderen, heeft zich in cassatie voorzien. Te Schin-op-Geulle zijn twee kinderen, een meisje van Gjaren en haar 5-jarig broertje, over eene plank het water willende overgaan, daarin ge vallen en verdronken. De persoon, die in de vorige week bij eene vechtpartij te Mechelen Wittem door messteek in den buik werd verwond, is aan de gevolgen over leden. De justitie heeft zich ter plaatse begevenom eene gerechtelijke lijk schouwing te houden. 's GRAVENHAGË, 6 Juli. Door Z. M. zijn, na afgelegd vergelijkend examen, benoemd tot surnu merair der registratie en domeinen: J. A. P. Sevenkamp, te Deventer; R. De Bruyn Ouboter, te 'sGravenhage; 11. Burger, te Maastricht; C. Wiersma, te Deventer; W. H. Vermaes, te Woerden; J. Kisselius, te 'sGravenhage; L. E. J. F. Mollerus, te Maastricht; A. A. T. A. Bloemarts, te Bolsward; J. L. De Wijn, te Appingedam, en U. J. W. Van Nooten, te Ticl. De heer J. A. Kruyt, bij koninklijk besluit van 18 April II. n°. 20 bevorderd tot consul-generaal der Nederlanden te Djeddah, is in die hoeda nigheid door de Turksche regeering erkend. Door Z M. zijn op pensioen gesteld: de adjudanten des konings in bui tengewonen dienst, de kolonels op non-activiteit f.. R. J. A. Roosmale Nepveu en J. D. A. Barre, laatstelijk van den grooten staf, alsmede de kolonel op non-activiteit J. F. Van llanswijk, van het wapen der genie, laatstgenoemde op zijne aanvrage; de kapitein P. Van der Burg, van het wapen der artil lerie, thans op non-activiteit, en de le luit. C. J. M. Noorduyn, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op hunne aanvrage. -- Door Z. M. is in zijnen rang overgeplaatst bij hel reg. grenadiers en jagers, de le luit. M. Verkouteren, van het 8e reg. infanterie. De officier van administratie le kl. P. J. Roest, de luit. ter zee 2e kl. jhr. J. F. Coertzen de Koek en de adelborst le kl. jhr. E. G. Wichers, dienende aan boord van Zr, M». schroefstoomschip Tromp, worden op non activiteit gesteld, de beide eersten met 15 en laatslgemelde met 10 Julia. s. Voorts worden met 16 dezer maand geplaatstaan boord van Zr. M®. schroefstoomschip Tromp, de officier van administratie le kl. C. J. Lagaay en de luit. ter zee 2e kl. C. E. Hummel; aan boord van V. M». wachtschip te Willemsoord, de luit. ter zee 2e kl. J. J. W. H. Van der Toorn, en aan boord van Zr. M'. ramschip Schorpioen, de officier van administratie 2e kl. J. F. Van Gelsdorp. Wij vernemendat mr. C. J. E. graaf Van Bylandt de betrekking van lid der gedeputeerde staten van Zuidholland waartoe de staten der provin cie hem jl. Dinsdag benoemden heeft aangenomen. Dientengevolge zal de heer Van Bylandt nederleggen de betrekking van referendaris bij het minis terie van buitenlandsche zaken en van hoogheemraad van Delfland. De graaf en de gravin van Vlaanderen passeerden heden middag met ge volg en dienstpersoneel met den 1 u. 52 m. van hier vertrekkenden sneltrein deze stad, op reis naar Amsterdam. De bloedverwanten van den koning der Belgen bewaarden streng het incognito, dat zij tijdens hun verblijf hier te lande zullen in acht nemen. Door burg. en weth. werd heden ten raadhuize aanbesteed het leveren van minstens 25000 stuks illumineerglazenbenoodtgd op den 2<,tD Augus tus a. s. Minste inschrijvers waren de heeren Das C0., te Leiden, voor ƒ5 50 de 100 stuks. De verjaardag van II. K. H. de prinses Von Wied, prinses Maria der Nederlanden, werd gisteren op het Groot Badhuis te Sebeveningen luisterrijk gevierd. Des middags werd er eene groot harmonie-matinee, onder leiding van den heer Bollen, gehouden, en des avonds had er eene uitvoering plaats van het zoo gunstig bekende opera-orkestonder leiding van den heer Granier. Te 10 uren werd er een schitterend vuurwerk ontstoken ver vaardigd door den heer Gall, pyrotechnicus te Rotterdam. Na afloop daarvan werd het geheele badhuis op fraaie wijze bengaalsch verlicht. Zoowel in het afgesloten gedeelte van het badhuis als daar buiten en in den omtrek, tot zelfs op de duinen was eene zeer talrijke menigte vereenigd. Een vreeselijk ongeluk had gisteren namiddag op den Loosdtiinschen weg, nabij de houtzagerij van den heer Van Gogh, plaats. liet 7-jarig zoontje van een loodgieter, wonende in de Leliestraat, sprong uit dartel heid op een der wagens van de van Loosdninen komende Westlandsche stoomtram. Toen hel knaapje een eind verder weder op den weg wilde springen, had het 't ongeluk dwars over de rails te vallen, met het ver schrikkelijk gevolg, dat het kind letterlijk doormidden gereden werd. Een op de tram aanwezig chirurgijn constateerde onmiddellijk den dood. De toestand der ouders laat zich niet beschrijven. De vader, die nog aan den arbeid was en dadelijk geroepen werd, is radeloos. BELOIE. De graaf en gravin van Vlaanderen zijn heden naar Amsterdam ver trokken ten einde de tentoonstelling te bezoeken. Gedurende de geheele reis zal het meest strikte incognito in acht worden genomen. Te Emelgem nabij Brugge is een molenaarsknecht verpletterd door den molensteen. Eenige weken geleden vond de zoon van den molenaar op de zelfde wijze den dood. e a et e a. is o, Het boogerhuis heeft de wet tot bescherming van jonge meisjes in derde lezing aangenomen. In het lagerhuis heeft de heer Fitzmaurice op eene desbetreffende vraag geantwoord, dat bij het bombardement van Tamaiave en Majunka door Britsehe onderdanen geen verlies aan leven maar wel aan eigendom is geleden. Zoo noodig zal hel Engelsche schip Briton van Zanzibar naar Madagaskar gaan. Op eene andere vraag zeidc hij, dat de Engelsche regeering niet hare goede diensten aan Frankrijk en China heeft aangeboden. De heer Gladstone verklaarde, dat sir Auckland Colvin de opvolger van majoor Baring in Indie zal zijn, en dat de laatste nevens consul in Egypte niet ook financieel adviseur van den Khedive zal wezen. De hertog van Marlborough is overleden. Te Londen is zekere kapt. Johnson uit Christiansand, in Noorwegen, aangekomen, die in een open bootje van 24 voet lengte eene reis over den Oceaan heeft gedaan. Hij vertrok den lsltD Juni uit Drontheim, voer langs de kust tot Stavanger, nam daar een paar dagen rust en slak den 17Jtn in volle zee. Den 25,te0 bereikte de boot de Engelsche kust en Maandag kwam zij op Theems. Op de Noordzee had de Neptunus, zoo heette het vaartuig, een storm door te staan, die twee dagen duurde. De boot kwam echter behouden door alle gevaren heen. Zij zal waarschijnlijk op de visscherij- tentoonstclling ter bezichtiging gesteld worden. De Nederlandsche gezant te Londen, graaf Van Bylandt, heeft aaneen aantal geleerden en andere belangstellenden aldaar eene uitnoodiging ge richt om den 10en dezer eene vergadering te komen bijwonen ter bevor dering van het plan tot oprichting van een standbeeld van Hugo De Groot. De zamenkomst zal worden gehouden in een der lokalen van het Home Office (ministerie van binnenlandsche zaken) door den minister, sir William Har- cour t welwillend voor dit doel beschikbaar gesteld. De uitnoodiging is vergezeld van eene circulaire in de Fransche taal van het centraal-comité te 's Gravenhage en van eene inschrijvingslijst. Waarschijnlijk zullen de bij dragen gedurende deze bijeenkomst ruim toevloeien. Tc HuddersfieM is een tram van Lindley bij het afrijden van den sterk hellenden weg, in volle vaart, op een zeer gevaarlijk punt ontspoord en van eene vrij aanzienlijke hoogte gestort. De passagiers buitenop werden met geweld op den grond gesmakt en zwaar gekneusd en die binnenin werden op en over elkander geworpen. Vijf zijn gedood, en onder 16 gewonden zijn nog eenigen die waarschijnlijk aan hunne wonden zullen sterven. Eene omvangrijke werkstaking dreigt in hel noorden van Engeland uit te breken onder de fabrieksgezellen naar aanleiding eenerloonsverlaging. Maandag staakten 7000 ijzerwerkers te Birmingham het werk. Eergisteren werd door afgevaardigden van de ijzerwerkers uit Midland eveneens tot staken besloten. Men verwacht de sluiting van vele fabrieken. Volgens eene dépêche uit Brisbane van den 5deD, veroorzaakt de beslissing van het Engelsche gouvernementvolgens welke de annexatie van Nieuw- Guinea als ongedaan moet worden beschouwd, aldaar ontevredenheid. De voorzitter van den raad verklaart, dat het gouvernement te Queensland al het mogelijke zal doen om de annexatie te voleindigen. De voorzitter van den raad te Melbourne weigert de beslissing der Engelsche regeering in deze zaak als eene definitieve aan te nemen. De Weener correspondent van den Standard meldt, dat de admiraal Pierre, bevelhebber van hel Fransche eskader van Madagascar, de haven van Tamaiave weder voor den algemeenen handel geopend heeft; alleen oorlogs- materiêel mag niet worden ingeioerd. Gedurende de laatste 24 uren, eindigende 9 uur 's avonds, hebben de cholera-gevallen met doodelijken 3fl«op te üammiette 111, te Mansourah 43 en te Samaroud 16 bedragen. Uit de vermeerdering der gevallen in deze laatste plaatsen hebben de geneesheeren de overtuiging geput dat de ziekte epidemisch is. Te Alexandrie is opnieuw een geval voorgekomen. Clarke meldt twee gevallen onder de troepen, die het kordon vormen, hetwelk uit nemend werkt. Blijkens bericht nit New-York heelt de lersche broederschap in de Vereenigde Staten Let doodvonnis uitgesproken over den heer Coleridge, voorzitter van het gerechtshof, door hetwelk onlangs de personen, die aan het dynamiet complot te Londen hadden deelgenomen, tot dwangarbeid wer den veroordeeld. In New-York en elders hebben verleden Zondagavond hevige wervel stormen gewoed. In Connecticut werd te Cromwell, bij Hartford, groote verwoesting aangericht en kwamen veertien personen om het leven. Matthew Webb, de man die zich indertijd eene Europeesche vermaard heid verwief door van Dover naar Calais te zwemmen, wil thans een nog sterkrr, of althans een heel wat gevaarlijker waagstuk ondernemen. Hij wil den Niagara oversteken, vlak beneden den val, waar de stroom eene

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2