LEIDSCIIE (•IKAIT. 1883. X°. 158. ZATERDAG 7 JULI. STADS-BERICHTEN Hoogere Burgerschool voor Meisjes. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. •en» De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het eerste toelatings-exauien voor de Hoogcrc Burgerschool voor Meisjes zal plaats hebben in hel lokaal aan de Oude Vest, op Donderdag en Zaterdag 12 en 14 Juli e. k., telkens te be ginnen des morgens te 9 uren, en de openbareovergangs-examens op Vrijdag 13 Juli a. s, des morgens van 10 tot 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 Juli 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Juli. Door het kiescollegie der Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant be roepen d*. P. S. Van Ronkel. pred. te Zetten. In de gisteren gehouden vergadering van de kiesvereeniging "Het Al gemeen Belang" werden lot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de hh. G. Wilhelmy Damsté, P. J. De Fremery, 11. C. Hartevelt, H. C. Juta en L. C. Quant, aftredende leden, en mr. F. Was, mr, H. Van der Hoeven, J. Groll en S. B. Vos. De uitgever T. Van tlolkema, te Amsterdam, is voornemens, brj ge noegzame deelneming, eenige reeksen etsen naar de beste hedendaagsche meesters het licht te doen zien. Bij de keuze der onderwerpen zal niet alleen aan de portefeuille des smaakvollen verzamelaars, maar evenzeer aan den wand der gezellige huiskamer worden gedacht. Wjj gelooven dal den naam van hem aan wien dit werk is toevertrouwd, den heer 1'. J. Arendzen, een zekere waarborg is voor eene degelijke en goede uitvoering. Den be minnaars van kunst z(j het dus aangeraden kennis te maken met het alom verspreide prospectus, opdat een ruim debiet den uitgever in staat moge stellen dit schoone plan van uitgave naar eisch te volbrengen. De Staatscourant van heden bevat het verslag aangaande de koninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam, over April 1882—April 1883. HH. MM. de koning en de koningin, vergezeld van het prinsesje, zul len den 20slfl1 Juli a. s. van Luxemburg naar Bad Wildungen vertrekken, en den 28,Un d. a. v. op Oranje-Nassau aankomen, De oud-minister Modderman lijdt aan buikvlies-ontsteking. Waar schijnlijk zal eene operatie plaats moeten hebben. De lijder is nog steeds te Wiesbaden. -- Hel stoomschip Gelderland, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Marseille. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 5 Juli. Uit llazerswoude wordt aan de iV. R. C. geschreven dd. 4 Juli: In den laten avond van gisteren ontstond, door het nedervallen van eene han gende petroleumlamp, brand in het bijgebouw van een watermolen, die weldra het geheele gebouw in eene vuurmassa veranderde en een voor den molenaar (die hoogst bedenkelijk ziek lag) en zijn gezin dreigend aanzien kreeg. Gelukkig waren velen, door de drukkende warmte, nog niet te bed. zoodat met een paar spuiten spoedige hulp kon worden aangebracht, en de brand zich tot het bijgebouw bepaalde. Bijna stervende moest de molenaar worden weggevoerd. Woensdagmorgen ontstond bij den winkelier Lulz in de Westerstraat te Delft een ernstig begin van brand, althans eene tafel en de vloer der slaapkamer stonden reeds in vlam. De oorzaak is alweer het uiteenspringen van een petroleumtoestel, brandende tot het warm houden van pap voor een kind. Man en vrouw werden gelukkig wakker. De vrouw, die het brandende toestel trachtte uit te blazen, bekwam beduidende brandwonden aan wang en oog; ook de voelen die ze in den schrik tot uitdoving ge bruikte. Met behulp van eenige buren werd verder onheil voorkomen. Jelse Van den Berg, die reeds vroeger te Franeker tal van oplichterijen had gepleegd en deswege die stad had moeten verlaten, had daarna te Am sterdam een zoogenaamd generaal-correspondentiekantoor opgericht tot het aanwerven van werklieden voor Amerika. De aangeworvenen moesten drie gulden vooruit storten, zouden dan vrijen overtocht ontvangen om nader hand van hunne verdiensten die verschotten terug te geven. Maar alles was slechts op het bemachtigen der eerste drie gulden aangelegd, zoodat de directeur Van den Berg weldra met de justitie kennis maakte en den 29'" Juni II. voor de Amsterdamsche rechtbank terecht stond. Het O. M. eischte eene gevangenisstraf van 5 jaar en eene boete van ƒ25 en twijfelde niet of wegens gebrek aan de noodige iondsen zou Van den Berg toch niet op de bepaalden tijd de 258 aangeworven werklieden met hunne gezinnen naar Amerika hebben kunnen vervoeren, wanneer de arrestatie niet er lusschen gekomen was. Bij vonnis van den 5" Juli werd de beklaagde tot eene gevangenisstraf van drie jaren en eene boete van 25 veroordeeld. Binnenkort zal verschijnen, van de hand van mr. L. Serrurier, directeur van het rijks ethnographisch museum te Leiden, de catalogus der ethno- graphische afdeeltng van de tentoonstelling te Amsterdam. Bijna onmiddel lijk daarna zal eene Fransche vertaling van dien catalogus tnsgeljjks het licht zien. In het hotel des l'ays-Bas te Amsterdam is aangekomen dc heer Mackay, de bekende Amerikaansche millioenen-koning. Zoo even wordt ons medegedeeld, dat hel huldeblijk aan het Trans- VALKENBURG. Dit alles weer te geven zoude mij veel te ver voeren en buitendien ligt zulks ook niet op mijnen weg. Ik zal mij derhalve beperken met mede te deelen hetgeen Liltré in zijn omvangrijk werk "Dictionnaire de la langue fran^aise" omtrent den drup zegt: "Une stillation" (drup), zoo schrijft de alom beroemde taalgeleerde, "c'est la chute d'un liquide qui tombe goultc a goutte, ce qui semble indiquer que Ie marbre blanc est de seconde for mation et a élé comme les albatres produit par la stiilation des eaux". Ziedaar dan het merkwaardige wat deze onderaardsche gangen opleveren ziedaar alles wat u boeit, ziedaar hetgeen u aantrekt en u uren lang hier doet vertoeven. Ongetwijfeld roept de stem der maag u weder na dit vrij lange oponthoud in deze sombere gewelven naar de buitenlucht en slaat gij, na dankzegging van uwen leidsman, den weg in naar uw hotel, waar het avondmaal reeds op uwe komst wacht. Mocht gij na afloop hiervan nog niet genegen zijn u naar uwe kamer te begeven, verkiest gij liever nog enkele uren gezelligheid, vrolijkheid en leven om u heenbegeef u dan slechts naar een café in hel midden van het dorp gelegen en gehouden door de familie Quaedvlieg. Hier vindt gij zeker, met het van hun onafscheidelijk glas bier voor hun op de tafel geplaatst, eenige leden van het "Nachtpiijc" vertegenwoordigd. Het "Nachlpitje" is geene vereeniging, welke zich ten doel stelt laat in de nacht hare bijeenkomsten te houden, zooals men uit hare benaming zoude opmaken; bet «Nachtpitje" is niets anders daneene plaatselijke kies vereeniging, welke hier zeer veel invloed heeft. Bij uw binnentreden in de zaal wordt gij terstond uitgenoodigd te midden dezer lieden aan eene groote ronde tafel plaats te nemen. Terwijl gij daar aangezeten zijt kunt gij op uw gemak de bezoekers beschouwen, die u een denkbeeld kunnen geven van den echten en volbloed Limburger. Over het algemeen zijn het forsch en zwaar gebouwde mannen met don kere kleur en diepliggende oogen, hetgeen niet belet dat het geheele gelaat iets gemoedelijks, iels goedhartigs te kennen geeft. Hunne breede schou ders, bedekt met blauwe kielen, welke in Holland slechts door veckoopers gedragen worden, de breede nek en grove handen verraden eene groote spierkracht, terwijl de bij hun niet in zwang zijnde gewoonte, zooals bij onze boeren, om steeds baard en knevel af Ie scheren, hun een meer be schaafd uiterlijk geeft dan dit bij hunne meer noordelijke broeders het geval is. Het is eene groote verscheidenheid van talen, die gij hier hoort spreken; daar zijn eenige personen, die hunne gedachten in het Fransch uiten; vlak naast dezen zitten eenige Hollanders, die door hunne betrekking hiertoe genoodzaakt ingezetenen van dit plaatsje zijn geworden en dan ook als kiezers alles aanwenden, wat slechts kan strekken in het belang van hun aangenaam verblijf. In den anderen hoek hoort gij van tijd lot tjjd een krachtig uitgesproken Nondediu (Nom de üieti), waaruit gij kunt opmaken, dat daar het Waalsche dialect gehuldigd wordt. De meesten echter spreken het Limburgse!) plat en hebben het ongetwijfeld zeer druk over verkiezin gen. over clericalen en liberalen en over alles wal in de aanstaande verga dering zal behandeld worden. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1