LEIDSUHE COURANT. sr. 150. 1883. DONDERDAG 5 JULI, STADS-BEIUCIITEN Adniissie-examen Hoojjere Burgerschool voor jongens. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis vüRi belanghebbenden dat het admissie-examen voor de Hoogere Bur gerschool voor jongens, cursus 1883/4, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieterskerkgracht, op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 12, 13 en 14 Juli aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 25 Mei 1883; E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28stcD Juni 1881, Stbl. n°. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door WILHELMUS FRANCISCUS N1EUWENHUYZEN te Delft, vergunning is gevraagd voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Haarlemmerstraat n°. 210. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en. Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 3 Juli 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag den O11" Juli e. k.. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren in te brengen tegen het verzoek van de Zuid-llollandsche bierbrouwerij, om vergunning tot het plaatsen van eene marquise voor het perceel aan de Breestraat n°. 49; Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie kennis worden genomen van de schrifturen, zoo die omtrent dit verzoek mochten zyn ingekomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Juli 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Juli. Door burg. en weth. wordt, ter vervulling der vacature ontslaan door de periodieke aftreding van den heer II. W. F. Bakker, als commissaris der Bank van Leening, aan den gemeenteraad de volgende alphabetisch gestelde voordracht gedaan: de hh. H. W. F. Bakker, M. W. Jaeger en C. Wassenaar. Door I. Van Tongeren is een adres aan den gemeenteraad ingediend met verzoek vergunning tc erlangen tot het leggen van eene overhaalschottw in de Singelgrachltot verbinding van de Kaiserslraat met den Witten Singel en hel plaatsen van een wachthuisje, tegen betaling van 10's jaars aan de gemeente. De commissie van fabricage adviseert dat, mocht zoodanig middel van gemeenschap noodig geoordeeld worden, zulks door de zorg van de gemeente moet geschieden, evenals aan het Galgewater. Op dien grond meent zij te moeten aanraden op dit verzoek afwijzend te beschikken. Burg. en weth. meenen, dat er aan zoodanige verbinding in geencn deele behoefte bestaat, weshalve zij den gemeenteraad in overweging geven aan adressant te kennen te geven, dat er bezwaar bestaat gevraagde vergunning te ver- leenen. Gisterenavond te ongeveer 7 uren is de 37-jarige vrouw van den slu- dentenoppasser en schoenmaker G. B.wonende aan den Maresingel, onder de gemeente Leiderdorp, tengevolge van huisselijke oneenigheden, door haar man tegen den grond geworpen, hetwelk den dood tengevolge heeft gehad. Genoemden G. B. is daarop onmiddellijk in arrest genomen en Ier beschik king van de justitie gesteld. Heden morgen vertrokken de leerlingen van de kweekschool voor zee vaart, onder geleide van den luit. ter Zee Van Rijn, per extra boot naar Amsterdam, om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling. Gedurende de maand Juni zijn 32522 personen per Leidschen paarden tram vervoerd. Men deelt ons mede: Gisteravond te 8 uren teekende de thermometer Fahr. 80 gr., ook heden ochtend te 8 uren 80 gr., een stand, die zelden in ons land op deze uren wordt waargenomen. Daar de barometer daalde tot 760 Mm. en eene //pariieele depressie" uit het westen kon verwacht worden is de lucht iets afgekoeld. Opmerkelijk is dat de warmte van deze dagen meer in het noorden dan in het zuiden van Europa is waargenomen. Eergisterochtend te 8 uren teekende de thermometer Fahr. te Stockholm 79 gr., te Parijs 63, te Nice 75 gr. Voor Stockholm is deze warmtegraad ongehoord. 70° Fahr., gemiddeld genomen, is meermalen voorgekomen, evenals voor IJsland 60°, en dan is men op beide plaatsen al bijzonder met den zomer ingenomen. De lang gekoesterde meening dat de ouderwetscbe zomers gedaan hebben, kon dit jaar weieens gelogenstrait worden. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbiljet van ƒ100, door K. IJ. Z. aan zijn departement afgegeven tot voldoening van te weinig betaald successierecht. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. J. Ilarke cn L. A. F. Schakers, cand.-artsen, en voor het eerste gedeelte de heer P. Scheltema, med. doctorandus. De jaarvergadering der Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust is bepaald op 14 September te Rotterdam. De vereeniging telt, in het eerste jaar van haar bestaan, ongeveer duizend leden. VALKENBURG. Dankbaar dat de Heer hun in deze bange tijden dit toevluchtsoord had geschonken, houwden zij hier in het binnenste der aarde, uit de ruwe steen een preekstoel, waarop de priester den lof van den Almachtige ver kondigde en in vereeniging met zijne toehoorders zijne smeekgebeden naar Hem toezond; hier leefden de arme vluchtelingen gedurende een viertal jaren, zich voedende met hetgeen zij des nachts Ier sluiks als roovers uit den berg sluipend van hunne eigen landerijen haalden, voor zoover die niet reeds verwoest waren of wel met het op het vuur geroosterd vleesch der koeien, schapen en ander vee, hier door hun medegenomen. Hier werd door enkelen het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, hier aanschouwden een twaalftal het eerste levcns/i'cA/, dal zijn ontstaan had te danken aan vetkaarsen en kenjé's (een soort van olielampjes) en bij gemis van de te dier tijde nog door de geestelijken gehouden registers van den burgerlijken stand werden de namen der jonggeborenen op de muren vermeld. Nog kunt gij deze namen lezen, nog duidelijk kunt gjj zien dat de laatste dezer namen Maria Wagemans luidt. Straks heeft de gids uwe aandacht gevestigd op het oude vrouwtje steeds zittende bij den ingang dezer grolwelnu datzelfde oudje was eens het wicht, dat hier geboren, hier gedoopt is en-toen den naam van Maria vyagemans ontving. Haar geheele leven is dan ook aan hare geboorteplaats gewijd. Als kind bracht zij het eenvoudige middelmaat aan haren vader, die als bergwerker de kost verdiende voor zijn gezin, als vrouw deed zy zulks voor haar man, als moeder voor hare kinderen. En thans nu de oude en stramme leden haar dezen gang ontzeggen, nu ZU de lange wegen, die zij zoo dikwijls in volslagen duisternis had bewan deld, niet meer kan doorloopcn, nu zoekt zij steeds een plekje, waar zij de plaats kan aanschouwen, die als het ware met haar vereenzelvigd is cn niet anders dan aangename herinneringen bij haar kan opwekken. Aanschouwt derhalve, nu gij de geschiedenis van deze donkere, sombere en toch zoo heilige plaats kent, aanschouwt hoe eenvoudig zij ook zijn moge deze onderaardsche kerk met hare preekstoel, haar altaar, waarop het te dier tijde vereerde Christusbeeld nog aanwezig is, haar biechtstoel, haar sacristie en haar doopvond, aanschouwt de vlak hier naast gelegene stallen en de uitgehouwen kribben, waaruit het hier medegevoerde vee een maal het magere voedsel nuttigde, wijdt aan dit alles ten volle uwe aan dacht, voordat gij verder gaat om den drup te bezichtigen. Hier bijgekomen ontwaart uw oog boven aan den steenen muur een voor uitspringende punt, waaruit steeds enkele druppels naar beneden vallen in een grooten steenen kom. Het water, dat door het eeuwigdurend door zijpelen zich steeds in groote hoeveelheid in dezen reservoir bevindt, is kris talhelder en ijskoud en gij kunt gerust den door uw gids inmiddels met dit verfrisschende vocht gevulden beker aan uwe lippen brengen en tot den bodem ledigen. Vraagt gij -uwen cicerone, waaraan deze drup haar ontstaan te danken heeft, dan zal hij ti mededeelen, dat het geheel een versteende boom is, waarvan de kom, die thans het water in zich neemt, de stam was, terwijl het bovenste gedeelte, waaruit steeds hel water droppelsgewijze Ie voor schijn treedt, het hoogere gedeelte van die boom uitmaakte. Hoe onwaarschijnlijkhoe weinig geloofwaardig dit voor den leek ook zijn moge, toch is dit verhaal niet van grond ontbloot, vvanneer men in aanmerking neemt hetgeen de groote natuurkundige BulTon in zijne «llis- toire naturelle des minéraux" omtrent dit natuurverschijnsel zeer in hel uit gebreide schrijft. fFordt vervolgd.) 4

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1