Arnhem een felle binnenbrand uitgebarsten, waarbij voor eene groote waarde aan kostbaarheden verloren is gegaan. 's GRAVENHAGE, 3 Juli. Door Z. M. is de heer W. Van Wijk, laatstelijk adspirant-conlroleur bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, tijdelijk belast geweest met de waarneming der betrekking van controleur 2e kl.thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, en is aan den heer A. De Vulder van Noorden gewezen controleur 2® kl. bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, en aan den heer J. W. Köhlen, gewezen le commies bij het departement van justitie in Nederlandsch-Indifc, laatstelijk met verlof hier te lande, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Door Z.-M. is benoemd tot adviseur voor scheepsbouw, de hoofdinge nieur der marine voor algemeene diensten A. J. H. Beeloo, thans belast met de waarneming van genoemde betrekking. Door Z. M. is de luit. ter zee 2e kl. jh'. H. M. Speelman, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Door Z. M. is de heer H. GroothofT, artsbenoemd tot officier van gezondheid 2' kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. De officier van gezondheid le kl. dr. W. Schutte, dienende aan boord van Zr. M'. opleidingsschip Admiraal tan Wassenaerwordt met 11 Juli a. s. overgeplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De minister van marine zal op G Juli aanst. geen audiëntie verleenen. De zomervergadering der staten van Zuidholland is heden 3 Juli ge opend. De commissaris des konings, de heer Fock, bracht eene dankbare herinnering aan wijlen de heeren Du RieuSchalij en Van der Vlies, sedert de laatste vergadering overleden, en tevens hulde aan den ijver en de kracht waarmede de leden die aftraden (de heeren Preuyt, Jantzon van Erfï'enten en Schuurbecque BoeyeSr.), maar zich niet herkiesbaar stelden en ook die genen, die door de kiezers door anderen zijn vervangen (de heeren Godon, Van der Breggen en Barendregt van Charlois) getoond hebben de belangen van Zuidholland te willen bevorderen. Na onderzoek der geloofsbrieven besloot de vergadering alle leden toe te laten, die, na beëediging, zitting nemen, uitgezonderd baron de Constant Rebecque, die zich buitenslands bevindt. Dinsdag 10 Juli zullen de verkiezingen van 3 leden voor de eerste kamer en morgen van 5 leden voor het college van gedeputeerden plaats hebben. De heer mr. C. Van Vollenhoven heeft verzocht voor deze betrekking niet meer in aanmerking te komen, om reden zijnen hoogen leeftijd. 0. a. is ingekomen een verzoek van mr. A. K. J. Van der Drift, te Schiedam, om een subsidie van 1 12000 in de kosten van de voorgenomen inrichting van een sloombootdienst tusschen Middelharnis en Rotterdam. Ged. staten stellen voor dit verzoek buiten beschikking le laten, op grond o. a., dat het adres uit naam van anderen onderteekend is. De beslissing zat later volgen. Morgen voortzetting. Naar men verneemt is van wege Z. K. 11. prins Alexander der Neder landen een hoogst vereerend schrijven gericht aan den hoofdredacteur van de Haagsche Courant, wegens het hoofdartikel »Een werk der liefde", voorkomende in het nommer van dat blad van 2 Juli jl.strekkende lot bevordering van het doel der Sophia-stichting te Scheveningenin verband met den eerstdaags alhier te openen Hollandsch-lndischen Bazaar. De dames en heeren, die zich vereenigd hebben tol het houden van den Hollandsch-lndischen bazar ten behoeve van de Sophiastichtiug te Sche veningen, waren heden den ganschen dag in de door deu prins van Oranje voor het doel afgestane Golhische Zaal druk in de weèr met de laatste toe bereidselen tot dit liefdewerk. De inrichting belooft smaakvol te worden, waartoe de zaal bijzonder medewerkt. In twee afdeelingen gescheiden, de Nederlandsche en Indische, de laatste zooveel mogelijk ook op Indische wijze ingericht, maakt door de tropische plantensier en de rijke afwisseling van kleuren een heerlijk effect. Het achtergedeelte is lot rustoord inge richt, alwaar men door het gebruiken van eenige ververschingen een nieuw offer voor hel doel dezer onderneming brengt. Ook zal Völlmars kapel zich van tijd tot lijd doen hooren. Bovenmatig hoogen prijzen zullen niet worden gevraagd. Naar men met leedwezen verneemt zou de gezondheidstoestand van den minister van staat, mr. Modderman, die zich in eene builenlandschc bad plaats bevindt, te wenschen overlaten. Aanstaanden Vrijdag zal de Amerikaansche d'. Loomis, ondernemer van overzeeschegezefschapsreizen, met een 50-tal dames en heeren, even als ten vorigen jare, de residentie bezoeken. De reizigers zullen alhier over nachten in het Hotel Paulez, om den volgenden dag een uitstapje naar Am sterdam te maken en de tentoonstelling te bezoeken. Aanstaanden Donderdag, den 5d,n dezer, zullen er bij gelegenheid van den verjaardag van II. K. 11. prinses Von Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, op het Groot Badhuis te Scheveningen muziekuitvoeringen plaats hebben, terwijl ten 10 ure een luisterrijk vuurwerk zal worden afgestoken. Een Amsterdamsch heer; te Scheveningen logeerende, is gisteren och tend, terwijl hij in zee baadde, plotseling dood gebleven, waartoe de bran dende zonnehitte zeker het hare heeft bijgebracht, daar de geneesheer dr. Mess, op grond van het gestel van zijn patiënt, hem o. a. om die reden het baden stellig had ontraden, Niettegenstaande dr. Mess onmiddellijk op het strand aanwezig was, schoten de middelen der geneeskunde te kort om het leven weder op te wekken. RU l TENL AN DSC H E B E R C II TEN. BEliCIIE. Gisterenavond is er eene talrijke populaire manifestatie gehouden, georga niseerd door verschillende progressistische vereenigingen le Brussel en in de provincie, ten gunste der herziening van art. 47 der Grondwet, in den zin van uitbreiding van hel kiesrecht. Een verzoekschrift is overhandigd aan den voorzitter der kamer, en een adres werd opgesteld in antwoord op eene depêche welke eene toespraak van Janson lot hel volk inhield. Dit werd met langdurige bijvalsbetuigingen ontvangen. De menigte riep voor de ge bouwen der ministeries eenige malen om Grondwetsherziening en ging daarna zonder eene enkele ongeregeldheid uiteen. Volgens de Gazette de üuy heeft verleden week een ingezetene van Ilocidie door eene oogziekte bijna geheel het gezicht verloren had, dit op wonderbare wijze herkregen. Hij bevond zich onder een onweder op zijn erf aan het werk, toen hij plotseling een bliksemstraal zag, opgenomen en tegen een muur gesmakt werd. Hij bleef bedwelmd liggen. Zijne vrouw en zijne schoonmoeder schoten toe, maar ontvingen op hare vragen geen antwoord, droegen hem naar binnen en brachten hem eindelijk bij. Hij klaagde over pijn in den arm en in liet been, sliep echter goed, maar toen hij opstond bemerkte hij met blijde verrassing, dat hij weder even goed zag als vroeger. Het hoogerhuis heeft in derde lezing het wetsontwerp betrekkelijk dc zeevisscherijcn aangenomen. In het lagerhuis heeft de heer Gladstone verklaard, dal hij in eene regeeriugsnota aan het bestuur te Queensland heeft te kennen gegeven, dat de annexatie van Nieuw-Guinea van een rechtstandpunt uit van nul en geener waarde en ook niet politiek is. De regeering kan haar niet beves tigen; in elk geval behoorde zulk eene daad bij de bestaande omstandig heden uit te gaan van het Britsche gouvernement. De regeering was niet bevreesd, dat eene vreemde mogendheid Nieuw-Guinea zou bezetten, doch geschiedde dit, dan zou Engeland zich gerechtigd achten op te treden. De heer Gladstone voegde er bij, dat andere voorstellen ten aanzien der annexatie van die streken mondeling aan lord Derby werden gedaanen dat hij om schriftelijke plannen had verzocht, alvorens lot beantwoording over te gaan. De heer Fitz-Maurice deelde mede, dat het handelslractaat met Duitschland Zaterdag is geratificeerd. Bij de verkiezing te Monaghan is Healy, van de nationale partij, ge kozen niet 2226 stemmen. Monroe, conservatief, kreeg 2011, en Pringle, liberaal, 270 stemmen. Naar men zegt is Teter Carey, de verklikker of kroongetuige, in stille met vrouw en kinderen naar een aan niemand bekend verafgelegen oord vertrokken, waar hij, behoed tegen de wraak der »onoverwinnelijken", zijne gewezen bondgenooteneene verblijfplaats zal vinden. Zijn broeder, James Carey, begeeft zich insgelijks eerstdaags naar een der andere wereld- deeien. Aan de Standard werd uit Tamalave van 14 Juni gemeld, dat dc Franschen aldaar eene bezetting van 500 man hebben achtergelaten. De Hovas trekken zich terug in liet gebergte, waar versterking uit Antananarivo aangekomen is. Een gevecht wordt verwacht. De Fransche voorposten dringen allengs in het binnenland door. Uit de hoofdstad zijn alle Franschen bij het begin der vijandelijkheden verdreven. Volgens een bericht uit Alexandrië heeft Chcrif-pacha aan de buiten- landsche consuls eene vertrouwelijke mededeeling gedaan, waarbij hun oor deel wordt ingeroepen over eene nieuwe belasting op de onroerende goede ren van vreemdelingen in Egypte. De cholera is te Alexandrië uitgebroken. Er heeft zich 1 sterfgeval voorgedaan. FKA NHBIJ li. De kamer van afgevaardigden heeft op verzoek van den minister van buiten), zaken, den heer Challemel Lacour (die pas van zijne reis naar Vichy terug is), dc interpellatie over de zaken van Tongkin bepaald op heden. Dc kamer heeft dc artikelen 11 tot 35 van de wel op de gemeen telijke inrichting aangenomen. De commissie voor de spoorwegen heeft liet onderzoek van alle artikelen der overeenkomst met de Lyon-Me'diterranc'e spoorwegmaatschappij geëindigd en ze aangenomen met geringe wijzigingen. De graaf van Parijs en de hertogen van Nemours en Alengon zijn gis terenavond naar Frobsdorf vertrokken. Eene depêche uit Frohsdorf meldt, dat de graaf van Chambord den nacht wat kalmer doorgebracht heeft. In den toestand is echter over het geheel weinig verandering gekomen. Het ter ecre van Alexandre Dumas opgerichte standbeeld zal onthuld worden 24 Juli a. s. ITALIË. Door den gemeenteraad van Turin is een internationale wedstrijd uit geschreven voor een bronzen standbeeld van Garibaldi, dat 108,000 fr. mag kosten. BUIT8CI1LANB. Het Derl. Tagebl. meldt, dat dc instructie, in zake Kraszewski, al meer en meer uitbreiding krijgt. Zeer veel personen zouden er bij betrok ken zijn. Te Berlijn en le Dresden zijn twintig personen, van medeplich tigheid verdacht, in hechtenis genomen; ook te Halle en Hannover deelcn eenigen dit lot, zelfs tot Elzas-Loharingers moeten gehoord worden. Het crimineel gerechtshof te Munchen heeft in acht dagen vier dood vonnissen geveld, in twee verschillende processen, beiden wegens moord. Aan een den 25st"> Juni II. te Darmstadt gehouden gala-diner heeft de groothertog van Hessen de verloving bekend gemaakt van zijne oudste dochter, prinses Elisabeth, met prins Lodewijk van Baltenberg, den in En- gelschen dienst slaatiden zoon van prins Alexander van Hessen en broeder van den vorst van Bulgarije. Dc Nordd. Allg. Zeil. maakt eene officieusc Bucharestcr nota open baar, waarin verklaard wordt, dat de rcgcering van koning Karei het haren plicht acht, om uitingen als die van den senator Gradisteanu krachtig

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2