LMIISCIE COURANT. WOENSDAG 4 JULI. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. JjL - S°. 155. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 5 Juli 1883, des namiddags te twee uren. 1°. Benoeming van drie Bestuurders van het Stedelijk Werkhuis. (123) 2». Suppleloire staat van begrooting, dienst 1883, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (120) 3". Suppleloire slaat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1882, van het H. G. of Arme Wees- en Kinder huis. (121) Verzoek van Gebr. Van Wijk en C". tot het leggen van twee wateraf voerkanalen. (122) 5». Idem van W. B. Slotboom, om restitutie van schoolgeld. (125) 6». Idem van Regenten van het Hofje Joost Fransen van der Linden'spoort, ter bekoming van gemeentegrond (126) 7°. Idem van H. C. Van Woerkom, tot het maken van eene uitloozing. (127) 8°. Idem van J. Van Tongeren, tot het leggen van eene overhaalschouw aan de Wille singclgracht. (128) 9». Voordracht betrekkelijk de assurantie der gemeente-eigendommen. (245 van 1881, 5 van 1882, 62, 111 en 129 van 1883) 10°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1882. (124) LEIDEN, 3 Juli. Gisteren avond waren de leden van de Muziek- en Tooneelvereeniging «Nut en Vermaak" in de Stads-Zaal te zamengekomen ter viering van hel negende jaarfeest dier vereeniging. Evenals hij vroegere verjaardagen werd ook deze opgeluisterd door het geven van een concert, waarop zich voor de eerste maal deden hoorendie heeren welke zich op de laatstgehoudcne bijeenkomst hadden verbonden tot het vormen van een adsistenten-club. Een 12-tal nummers werden ten gehoorc gebracht, waarvan de uitvoering be wees dat men niet te vergeefs had gearbeid op de repetiliën. Vrij goed kwam het programma tot zijn recht; enkele nummers werden zelfs zeer verdienstelijk weergegeven. Wanneer wij iets moeten noemen is het voor zeker de /'Zigeuner Fantaisie", van W. Jernitz, waarin vooral de viool-solo op uitstekende wijze werd voorgedragenalsook eene »Duo pour deux flu tes", van N. Weiss. Beide nummers en vooral hel laatste, werd met uit bundige toejuiching begroet, zoodat de executanten het niet konden nalaten in eene herhaling van dit nummer te treden. In een woord, dezen avond heeft bewezen dat bij ijverige studie dit gezelschap belooft te worden een sieraad der vereeniging. Onmiddellijk sloten zich dan ook weder eenige lib. musici ais leden aan. Na het laatste nummer van het programma nam de voorzitter, de heer F. C. Van Meterenhet woord en heette de vergadering welkom op dezen feestavond. Klonk het misschien vreemd, zeide spreker, dat hij zulks eerst deed bij het einde; dit had voor ditmaal zijne rede. Eenmaal aan het woord zijnde, had hij voor zich de niet aangename taak te vervul len de leden en genoodigden kennis te geven dat hij op de laatst gehouden algemeene vergadering zich genoodzaakt had gezien zijn ontslag als presi dent te moeten nemen. Hel deed hem leed een kring van vrienden te ver laten en dankte dan ook zijne medebestuurders voor hunne medewerking en beval zijnen opvolger, de heer A. J. J. Booda, in aller protectie aan. Alsnu betuigde de vice-voorzitter het leedwezen der vereeniging dat redenen van gezondheid den praeses hadden genoopt zijn ontslag aan te vragen. Zijne verdiensten op prijs stellende, werd hem het eerelidmaatschap aangeboden en door hem dankbaar en zichtbaar aangedaan aanvaard. Thans was het woord aan den nieuw benoemden titularis. Namens zijne medebestuurders bood hij zijnen voorganger, als blijk van waardeering, een lauwerkrans aan en gaf voor zich de verzekering dat hij van zijnen kant ook niets onbe proefd zou laten den bloei van de vereeniging te helpen bevorderen, daarbij rekenende op den steun van bestuur en leden. Hoewel onder den indruk van een vrij hoogc temperatuur, wijdde men nog eenige uren aan den dienst van Terpsichore. Het door ons medegedeelde bericht, als zoude hier ter stede een valscli bankbiljet van 100 zijn uitgegeven, blijkt onwaar te zijn. Het is door een Lcidsch koopman te Delft ontvangen. lieden morgen is door een brugwachter-agent van politie eene schuit met lompen enz. aangehouden, welke voorwerpen bleken ontvreemd te zijn uit een lompenpakhuis aan de Haven. De dader, zekere Ouwerkerk, oude bekende der politie, is uit de schuit gesprongen en op zijne kousen ont vlucht. Maatregelen ter zijner opsporing zjjn genomen. Ook is door de politie alhier aangehouden een niet in deze gemeente tehuis behoorend persoon, die vermoedelijk de medeplichtige is van een onbekend gebleven man, die gisteren ten nadeele van een winkelier geld uit diens toonbanklade heeft ontvreemd, na welke ontvreemding hij deze ge meente heeft verlaten. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopcn week werd de kustvisscberij nog door 13 bommen uitgeoefend, die besomden/36 a /140 in 6 dagen, de garnaalboot ƒ47. Werd besteed voor tarbot ƒ2.50 a ƒ6 per stuk, tong ƒ0.25 a ƒ0.60 per stuk, bunschol ƒ0.50 a /0.75 per stuk, groote braad 4 a ƒ5.50 per mand, binnenlekschol ƒ5 a ƒ8 per mand. droogscharren ƒ10 a ƒ13 per mand. Alweder zijn er 13 bommen op de haringvisschcrij uitgegaan, waarvan nieuw uitgehaald de Zeven Gezusters, van den reeder P. Haasnoot Pz.Adaleida Petronella, van den reeder T. C. Meerburg. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist bij de Ncderlandsche bank, op 30 dezer, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van ƒ23,030,642.79. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde te Suez den 2en Juli en ging terstond hel kanaal in. In strijd met andere berichten verneemt de IV. R. C., dat HH. MM. de koning en de koningin op 28 Juli op het landgoed Oranje-Nassau wor den verwacht. De studentenfeesten ter gelegenheid van het 7e lustrum van het Deut sche studentencorps zullen worden ingeleid door een vierdaagscben universi- teilswedstrijd op groote schaal, uitgeschreven door de leden der weerbaar- heidsvereeniging "Frederik Hendrik" te Delft. In de eerste plaats met een corpswedstrijd tusschen de drie studentenverenigingen van Leiden, Utrecht en Delft, op Donderdag 5 Juli a. s. Door het overdadig drinken van koud water bij de geweldige warmte werden Zaterdag drie personen in de distilleerderij eener branderij in de Baan te Rotterdam plotseling onwel. Een der drie stierf na ongeveer 5 minuten, terwijl de beide anderen weder bijkwamen en thans redelijk wel zijn. Volgens de Ofïieiëele Courant der tentoonstelling zullen niet minder dan 2660 prijzen uit de Nederlandsche afdeeling voor de tentoonstellings- verloting worden aangekocht. liet programma van den grooten internationalen wedstrijd van harmo nie-muziekgezelschappen, op 2, 3, 9 en 10 September te Amsterdam te houden, is verschenen. In beide afdeelingen van den wedstrijd is in de division d'excellencc een hoofdprijs van ƒ2000 en premie van /"1000 uitge- loold, behalve de medailles. Deze prijzen zullen worden bestreden uit de jl. Woensdag door den Auislerdainschcn gemeenteraad toegestane ƒ3000. Gedurende het tweede kwartaal dezes jaars zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 4108 landverhuizers. Gaarne deelen wij mede, dat mej. Catcau Esser zich metterwoon te Amsterdam gevestigd heeft. Naar ons namelijk gebleken is, schenen som migen in de meeniug te verkeeren, dat mej. Esser nog een jaar te Parijs zou vertoeven; dit jaar te Parijs behoort echter reeds lot het verleden. Onder leiding van Pauline Viardot heeft mej. Esser aldaar haar driejarige studie, onder Stockhansenaan het conservatoire te Frankfort voltooid. Mevrouw Viardot getuigt van onze stadgenoote. blijkens het meegedeelde op de jongste vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst: "Ellc a une fort belle voixun bon sentiment musical et je la crois appele'e a occuper une grande position comme cantatrice de concert. Sa voix con- vient parfaitement a la musique classique et en plus elie dl trés bien les Lieder." Je la recommande chaudement aux Directions de concerts et lui souhaite lout Ie succes qu'elle mérite." Die wcnsch moge vervuld worden! iX.v.d.D Zondag avond is op den Amslel bij Amsterdam door een van de haven- bootjes eene sloep aangevaren, waarin Franschc matrozen zaten; door de duisternis kon de kapitein van de boot de sloep niet tijdig genoeg zien om uit te wijken. Twee personen geraakten te water, doch werden dadelijk op T droge gebracht. Vele passagiers van de havenboot waren zoo ver schrikt dat zij zich bij bet Amsiel-llolel aan wal lieten zetten. Door eene onbekende oorzaak is eergislerennacht bij een goudsmid te

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1