LEÏDSCHE CRI RAAI. 1883. 1°. 15». DONDERDAG 28 JUNI. 56. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.1 afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 27 Juni. Heden bezocht Z. Exc. den commissaris des konings, mr. C. Fock, deze stad. Van de audiëntie, door hem te 12 uren verleend, werd door enkele civiele autoriteiten en hoofd- en andere officieren van de schutterij en het garnizoen gebruik gemaakt. Na op het raadhuis een collation ge bruikt te hebben bezocht Z. Exc. de fabriek van verduurzaamde levensmid delen van de firma W. Hoogenstraaten C°. en de twee in aanbouw zijnde scholen op de Ruïne. Met de meeste belangstelling nam Z. Exc. het een zoowel als het ander in oogenschouw en betuigde daarover zijne tevredenheid. Tot leden van hel Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen zijn o. m. benoemd de hh. dr. C. Snouck Hurgronje, leeraar aan de Indische inrichting alhier, en mr. N. K. F. Land, advocaat alhier. Bij de te Delft gehouden herstemming van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal zijn uitgebracht 2853 geldige stemmen. Geko zen werd de heer mr. A. II. M. Van Berckel met 1468 stemmen. De heer mr. A. E. J. Modderman bekwam 1385 stemmen. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn benoemd tot leden van de jury voor de toekenning van bekroningen op de Internatio nale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam dc navolgende heeren 2« Af deeling. [Uitvoerhandel). Groep IV. Huisraad en stoffeering. E. Van Saher te Haarlem, C. J. Eckhart te Rotterdam, H. P. Mutters te 'sGravenhage, jhr. mr. V. E. L. De Stuers te 's Gravenhage, mr. A. J. En schedé te Haarlem, E. Prins te Rotterdam, J. Ankersmit Jr. te Amsterdam. E. Colinet te Amsterdam, Th. G. Schill te Amsterdam, C. Dijserinck te Amsterdam, C. J. Van der Oudermeulen te 'sGravenhage, A. Le Comte te Delft, J. Verschuur (firma A. D. Verschuur) te Amsterdam, dr. P. J. Kaiser te Leiden, dr. 11. G. Van de Sande Bakhuyzen te Leiden, A. Hohwii te Am sterdam, S. J. graaf Van Limburg Stirum te Haarlem, A. Picrson te Am sterdam, P. H. Vorstman Jr. te Amsterdam, VV. Geissler te Amsterdam, J. F. Van Deene te Amsterdam, F. A. T. Delprat te Amsterdam, dr. J. D. Van der Waals te Amsterdam. J. Bienfait te Rotterdam, II. J. Wennekers te Amsterdam, 11. J. lljjmans te Amsterdam. D. Boer Jr. te 'sGravenhage, 11. J. Kok Ankersmil te Apeldoorn, A. C. Krnseman te Haarlem, P. Smidt van Gelder Pzn. te Amsterdam, mr. Joh. Enschedé te Haarlem, C. W. Schleyer te Breda, mr. E. J. Asser te Amsterdam, C. M. Van Gogh te Am sterdam, Richard Hol te Utrecht, Dan. De Lange te Amsterdam, H. J Rahr te Utrecht. Groep V. Kleeding, Linnengoed en toebehooren. H. B. Swage- makers van Alphen te Tilburg, L. Salomonson te Amsterdam, II. J. Auker- smit te Deventer, Wijbo Travaglino te Haarlem, M. Wertheim Salomonson te Amsterdam, C. Strater te Amsterdam, J. P. Koster te Dordrecht, Rob. Mack te Amsterdam, F. H. VVente le Amsterdam, Etienne üelaunoy te Am sterdam, J. B. Timmermans Wz. te Waalwijk, F. W. Ilorstmann te Am sterdam. A. E. Van Kempen te Voorschoten, W. Josephus Jitta te Amster dam, Alex. Daniels te Amsterdam, J. Verschuur (firma A. D. Verschuur) le Amsterdam, 11. F. Meijer te Breda, mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek te Leiden, J. Leembruggen te Amsterdam. Groep VI. Voedingsmiddelen. Scheikundige voortbrengselen. Hunne wijzen van verpakking. Dr E. II. Von Baumhatier te Haar lem, dr. D. De liaan te Haarlem, F. W. Westerotten van Meeleren te Haar lem, dr. L. Ali Cohen te Groningen, F. J. W. 11. Scbmitz le Amsterdam, W. II. Van Hasselt te Rotterdam, W. G. Bocle te Kampen, G. A. Nering Bögel te Amsterdam, A. L. De Sturler le Leiden, G. H. Hoorn te Amster dam, P. E. Tegelberg te Amsterdam, W. Hovy te Amsterdam, P. G. Van der Jagt te Utrecht, Joh. De Vries te Amsterdam, J. II. Lieftinck te Am sterdam, dr. D. J. Coster te Amsterdam, dr. A. Hennekeler le Amsterdam, A. A. G. Van Ilcrson te Gouda, W. Stoeder te Amsterdam, Gust. Briegleb le Amsterdam, dr. Ad. Mayer te Wageningen. G. C. W. Bohnensieg le Haarlem, W. J. Prins le Wormervecr, G. Bosch Ie 's llertogenbosch, Joan H. Schmitz te Amsterdam, G. Von Oterendorp le Nieuwediep, W. Voor- bcytel Cannenburg te Deventer. Groep VII. Werktuigen en gereedschappen. Vervoermiddelen. C. J. M. Jongkindl Coninck te Wageningen, P. F. L. Waldeck te Loos duinen, W. A. M. Piepers te Rotterdam. 11. J. G. Mijnssen le Amsterdam, 11. C. Raven te Utrecht, H. Enno van Gelder te Amsterdam, J. W. Visser te Amsterdam, dr. M. W. C. Gori te Amsterdam, F. De Bas te 's Gravenhage, II. Van Eek te Amsterdam, H. J. Ranws te 'sGravenhageG. A. A. Middel- berg te Amsterdam, Kamerling te Breda, dr. T. J. Kaiser te Leiden, N. Brantjes te Pnrmerend, A. Roland Holst te Amsterdam, M. W. Van Rensse- laar Bowier te Amsterdam, Jan Smit Cz. te Alblasscrdam, A. De Bruync te Hellevoelsluis. Groep VII. Bouwwerken. A. L. Van Gendt te Amsterdam, H. W. Veth te Dordrecht, R. A. J. Snethlage te 'sGravenhage, D. Van der Horst te Leiden, J. P. De Bordes te 'sGravenhage, B. Heogenboom te Hoorn, V. C. Dijckmeester te Amsterdam, G. J. Stam te Delft, J. H. Menten te Brussel. Groep IX. Artikelen van uitvoer, uitsluitend ten behoeve van de inlandse he bevolking. S. B. Zeverijn te Amsterdam, IJ. Feenstra te Amsterdam, mr. L. Serrurier te Leiden. De Staatscourant van heden bevat een bericht over de landverhuizing van Nederlanders naar de Transvaal, van den consul der Nederlanden te Durban (Natal). Door de Koninklijke Akademie van wetenschappen (afdeeling wis- en natuurkunde) zal op Zaterdag 30 Juni e. k. te Amsterdam eene gewone vergadering worden gehouden. De voorzitter van den anti-dienstvervangingbond, de heer M. D. graaf Van Limburg Stirum, is voornemens zjjn ontslag te nemen als lid van het hoofdbestuur. Op grond van zijn hoogen leeftijd meent de heer Van Stirum die taak voortaan te moeten overlaten aan jeugdiger krachten. Aan boord van Z'. M». ramschepen Buffel en Schorpioen zullen ter vergelijkende beproeving worden verstrekt seinmiddelenbestemd om bij windstilte op groote afstanden te worden gebezigd, ontworpen door den luit. ter zee le kl. L. M. L. De Haan, en seinmiddelen voor gelijk doel uitgedacht door den heer Armand Lucy, directeur van het geographisch bureau te Parijs. [N. R. C.) Te Dordrecht heeft zich Zondagmiddag aan het politiebureau aange meld, om zijne straf te ondergaan, zekere W. M., koopman, wonende te Middelburg, die door de arrondissements-rechtbank aldaar, ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, was veroordeeld tot eene gevangenis straf in eenzame opsluiting van 45 dagen. Hij was deswege gesignaleerd in het Alg. Politieblad en is ter beschikking van de justitie gesteld. Van drie jongens, die zich Maandagochtend aan de Houtmanskade te Amsterdam in het water begaven om te baden, werden twee in zinkenden slaat met moeite gered; de derde verdronk. Bij vonnis der arrond.-rechtbank te Arnhem van gisteren werden dc navolgende Veenendaalsche fabriekarbeiders, in zake werkstaking, veroor deeld: Van Manen lot 3 en Bouwman tot 2 maanden en Mulder en Huibers ieder tot één maand gevangenisstraf, terwijl Van Leeuwen werd vrijgespro ken. M'. Katz, van Amsterdam, stond hen als raadsman bij. Een aannemer te Steenbergen heeft in eene herberg hevigen twist ge kregen, werd de deur uitgeworpen en miste weinige oogenblikken later zijne portefeuille met 1700. Gisterennacht is te Hasselt (Overysel) een turfbult van een der kalk ovens afgebrand. De brand begon eergisterenavond te 11 uren. en gisteren ochtend te 9 uren was men nog aan het spuiten. De oorzaak is waarschijnlijk het spatten van vonken uit den oven. Te Noordwolde, in Groningen, is dezer dagen D. Helder, een knecht van den landbouwer M. Groenevetd, op treurige wijze om het leven geko men. Terwijl hij bezig was twee paarden uit de weide te halen, had hij de onvoorzichtigheid, toen hij het eene paard in handen had, het losse eind van het touw om zijn eigen hals te doenwaarschijnlijk met het doel om het andere paard gemakkelijker te kunnen krjjgen. Door een of ander ongeluk is het paard er van doorgegaande knecht is gestruikeld en daar door mcdcgcsleurd. Groeneveld vond den jonkman levenloos gebonden aan het paard. Te Ooltgensplaat zjjn eergisterenmiddag de landbouwer D. Van Kem pen en zijne beide zoons, terwijl zij op het veld waren, door den bliksem getroffen, zoodat zij allen op de plaats dood bleven. Omtrent de brand in dc fabriek van wollen manufacturen der heeren Gebr. Swagemakers te Tilburg verneemt men nader, dat, daar de inhoud van het gebouw zeer brandbaar was, er aan blusschen niet viel te denken en men zich moest bepalen tot het behouden van het magazijn, waar een aanzienlijke voorraad gefabriceerde goederen voorhanden was, waarin men gelukkig slaagde, hoewel eene massa goederen door het water beschadigd werd. Twee uren later waren van de groote fabriek alleen nog de naakte muren over, doch was men het vuur meester. De schade moet aanzienlijk zijn, naar men zegt ongeveer een ton gouds, terwijl een honderdtal werk lieden waarschijnlijk geruimen tijd zondet werk zijn. De eigenaars waren 's morgens op reis gegaan naar Nijmegen tot bijwoning van het muziek feest aldaar. Een tienjarig knaapje te Maastricht vermaakte zich Zondag met uit

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1