BOEWGRÖTd te koop, BEHANGSELPAPIER Bouwmaatschappij VREEWIJK. bij Leidengemeente Zoeterwoude. HEERENHUIS en TUIN aldaar, TE HEEK voor f 900 'sjaars. In bjjvoegsels van de Ned. Staatscourant n°. 140 wordt medegedeeld bet verslag over het jaar 1882 door den raad van toezicht op de spoorweg diensten aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid uitgebracht., De gewone zomervergadering van de provinciale staten van Zmdhnlland zal geopend worden op 3 Juli a. s. Alsdan zullen door dit college moeten worden benoemd 3 leden voor de eerste kamer der staten-generaal en vijf leden van het college van gedeputeerde stalen. Onder de punten van be handeling komt o. a. voor: de begrooting voor 1884. Onder de ontwerpen welke ter behandeling zijn ontvangen is voorzeker van groot belang de met zorg toegelichte voorstellen tot vei betering der vaarten in Zuidholland. Het stoomschip C. Fellinger, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 17 Juni van Port-Said. De Conrad vertrok van Batavia naar Amsterdam 16 Juni. De Noord-Brabant, van Rotterdam naar Java, vertrok hedenmor gen van Suez. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Juni van Southampton. De Foorwaartsvan Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 dezer van Marseille. Uit het elfde jaarverslag van »Tesselschade" blijkt, dat deze vereeni- ging 30 afdeelingen of correspondentschappen lelt. tegen 29 in het vorig jaar. De rechtbank te 's Hage heeft beslistdat visschersvaartuigen zijn zee schepen in den zin van het wetboek van koophandel. - In de zaak tegen Jaantje Struik c. s. werd nog door den eigenaar van het Bybel-hotel aan de rechtbank medegedeeld dat de betaalde rekening aan hem bedroegen voor een logies van 13 Aug. tot 17 Dec. 13990.56 Deze getuige had meermalen gezien dat zij bankbiljetten van /1000 wisselde doch van de bewnste erfenis had hij haar nooit hooren spreken. W. A. Van der Gant, juwelier Ie Amsterdam, verklaart aan Jaantje te hebben verkocht verschillende juweelen en gouden sieraden, contant werden door haar betaald 70 a ƒ75000. Enkele malen is Hoetink bij het koopen tegen woordig geweest, als een paar manchet knoopen van 6145 en een brillauten ring van ƒ8000, welke onder genoemde som begrepen waren. Ook aan deze getuige vertelde zij van de bewuste erfenis. Later kocht zij nog voor ƒ68900. Deze juweelen werden door Woudhuizen bij hem op zicht gehaald. Toen get. om teruggave van die voorwerpen vroeg, daar hij er zelf verant woordelijk voor was en Jaantje hen nog 11000 schuldig was, betaalde zij hem die som; bij die gelegenheid vroeg Jaantje hem oi hij de juweelen bij haar wilde laten tol 1 Januari, waarin door hem werd toegekend, later vernam hjj van Wondhuizen dat die juweelen waren beleend voor t 46000, waarop get. onmiddellijk beslag heeft laten leggen op de goederen in het Bybel-hotel, telkens voor 1250. Jaantje hield Item op met de boodschap dat zij wel dadelijk 2 millioen kon los krijgen, doch dan 2 ton zou moeten verliezen. Op zijne herhaaldelijke aanvragen om betaling schaterde zij het uil van lachen, omdat zij de joden zoo bij den neus had gehad, zij kunnen mij hoogstens 5 maanden koffieboonen laten uitzoeken, moet zij gezegd hebben. Op de aanmerking van den president dat dit eene schuldbekentenis was. erkende zij wel gekocht te hebben, doch genoemde uitdrukking werd door haar ten stelligste ontkent. De getuigen J. H. Leker en G. W. T. De Ruyter Korver, beide bedienden van Van der Gant verklaarden in nagenoeg geljjken zin als boven vermeld aangaande de gedane inkoopen. Alsnu wordt gehoord G. M. Bosch, goud- en zilverkashouder te Amsterdam, ten wiens nadeele de diefstal van juweelen zou gepleegd zijn. Get. verklaart dat toen hrj met Jaantje in kennis kwam zij hem vertelde dat zij geen crediet wilde hebben, omdat zij daarmede met Van der Gant zooveel last had ge- bad. Den 10 Juli 1882 ging zijn zoon tot haar met eenigc voorwerpen ter waarde van 66000. Hij mocht ze echter niet algeven zonder betaling, zjj beloofde de voorwerpen te zullen koopendoch verzocht ze eerst te mogen dragen. Zijn zoon stond dit toe onder voorwaarde ze iederen avond weder terug te krijgen. Dat haar werd toegestaan ze te dragen geschiedde alleen omdat ze expres gemaakt waren, alzoo in de hoop dat zij ze koopen zou. Deed zij dit niet dan moest get. te Brussel en Üusseldorf f 400 be talen. Daar get. niets van zrjn zoon hoorde, is zijne broeder en zijne vrouw naar Rotterdam gegaan, welke dan ook met de juweelen zijn terug gekomen. Kort daarop werd een telegram ontvangen dat alles in orde was. Op dit telegram is de vrouw van get. met de juweelen teruggekeerd en logeerde toen bij Jaantje. Er kwam echter niets van betaling Jaantje gaf alleen eene schadevergoeding van 1000, o.niiai zij haar zoon zoo lang had opgehouden. Jaantje beweert dat die 1000 gegeven werd als voor schot op de juweelen; doch get. verklaart onder eede dat het een cadeau was. Later werden de voorwerpen weder gebracht door zijn in een ver zegeld pakket, weder met uitdrukkelijke!) last ze niet af te geven zonder betaling, waarbij toen nog waren gevoegd voor Hoetink cadeanx voor Jaantje, wijt ze jarig moest worden, ter waarde van 5000. Na een. telegram van zijn zoon ontvangen te hebben dat hij niet te huis kon komen dadelijk, kwam argwaan bij getuige op en ging hij zelf naar Rotterdam, waar hjj vernam, dat Jaantje naar haar broeder Gerrit was om geld te halen; hg reisde haar spoedig na en trof Jaantje en zijn zoon aan op de brug te Zutfen. In het hotel gekomen vernam getuige van zijn zoon dat hij het pakje niet meer had, en zeide dadelijk dat Jaantje het dan moest gestolen hebben. Intusschen kwam get. niet Ie weten waar hel pakje was; Jaantje zeide echter dat hij maar zooveel drukte niet uioesl maken want dat ze morgen de millioenen kreeg. Later is Hoetink bij Bosch gekomen, zeggende dal als hij het pakje terug wilde hebben, hij spoedig de justitie in den arm moest nemen. Na eenig dralen is get. dan ook regelrecht naar den officier van justitie gegaan. In Sept. ontboden, werden hem door den rechtercommis saris eenige voorwerpen vertoond, als ook in Jan. 1883 de 35 diamanten die in een armband gezeten hadden. Get. verklaarde ook nog dat toen Jaantje te Amsterdam was zij ook eens ÏOUO gaf voor de spaarpot van de kinderen waarop hij haar een ring van 650 cadean heeft gegeven. Jaantje verklaart dat hij een groote leugenaar is. zij gaf die 1000 als voorschol niet als cadeau, omdat getuige's zoon zeide, dat het voor zijn vader een schade post zou zjjn van 4000 leu opzichte van de leverancier. De tweede^OOO gaf zjj om Bosch gerust te stellen bij het uitstel van de betaling tot haar verjaardag. Jaantje verzekert ook dat het pakket niet verzegeld was, het was slechts los in vloeipapier gewikkeld. Bekl. achte dat het haar vrjj stond te betalen als ze wilde. Dat er geld voor was is natuurlijk, anders zou zij zoo krankzinnig niet geweest zijn het te bestellen. Ook verklaart zij dat niet alle vsorwerpen in het gezegeld pakket waren, maar dat omtrent deze verschillende afzonderlijk gesloten waren. (Voortzelling) Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch hebben te recht gestaan Jean en Jacques W.oud 72 en 58 jaren, bankiers te Venloo, en handelende aldaar onder de firma Louis W.beschuldigd: beiden 1». van bedriegelijke bankbreuk door 't te eigen bate aanwenden van gelden of geldswaardige papieren, die hun ter bewaring waren gegeven, en door boeken te hebben gehouden, die den waren staat van zaken niet uitdrukken; beiden 2°. aan 't tc eigen bate aanwenden van stukken, behoorende aan eene instelling, be doeld bij lilt. d. van art. 2 der wet van 28 Juni 1854, althans misbruik van vertrouwen, in vereeniging gepleegd, de 1* bescfi. althans aan mede plichtigheid daaraan; de le besch. bovendien, als penningmeester van eene gemeentelijke insteding van weldadigheid, bedoeld brj litt. a, art. 2 der ge noemde wet, van het verduisteren van gelden boven 3000 fr.. Het getal getuigen bedroeg 27. Uit het getuigenverhoor is gebleken dal het passief bedraagt 2,198,421.26% en het vermoedelijke actief ƒ531,017.81derhalve een tekort van 1,667,403 46%. Al het gemelde over dit kassiersfaillisse- ment was, volgens het getuigenverhoor, verre beneden het thans bekende. Door den advocaat-generaal hij het hof le 's Bosch is 8 jaren gevangenisstraf geeischt tegen Jan Wolters en 7 jaren gevangenisstraf tegen Jacques Wol- ters, benevens geldboeten. Als verdedigers der beschuldigden traden op mr. E. Van Zinnicq Bergmaun en mr. J. M. E. Van Oppen. Naar men verneemt, is Dinsdag jl. uit het huis van arrest te Amster dam naar het huis van arrest te Zierikzee overgebracht de bekende directeur van het generaal correspondentie-kantoor voor landverhuizers, Jetze Van den Berg, ten einde door den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, te Zierikzee te worden gehoord. Genoemde Van den Berg schijnt ook te Oud-Vosmeer, evenals op vele andere plaatsen, van verschil lende personen gelden le hebben ontvangenonder voorgeven hen daarvoor naar Amerika te zullen brengen en hun goede betrekkingen te bezorgen, waarvan echter tot heden nooit iets gekomen is. Zie verder het Bijvoegsel) AÜV ERTENT1EN, Heden overleed, na smartelijk lijden, na voorzien te zijn geweest van de genademiddelen der H. Kerk, onze geliefde dierbare Vader MARTINUS WARMOND, in den ouderdom van 70 jaren. Allen die den overledene in zijne werkzaamheden gekend hebben zullen beseden wat wij in hem verliezen. Zijn diepbedroefde kinderen, Leiden, 17 Juni 1883. uit aller naam, A. WARMOND. Aan allen, die hunne gewaardeerde blijken gaven van vriendschap en deel neming, gedurende de ziekte en na het overlijden van den Heer JACOBUS BRANDHOFF ISSELMAN, betuig ik, ook namens betrekkingen, welgemeen- den dank. W. VAN DER REYDEN, Leiden, 18 Juni 1883. Exec. Testamentair. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het verlies van onzen lieven AUGUST, betuigen wij, alsook onze Ouders, den hartelijksten dank. N. F. REYST. Leiden, 18 Juni 1883. ADELE REYST, Lejeune. zamen groot 4500 M». Te bevragen teil kantore der Maatschappij, Z. O. Buitensingel 245, den Haag en bij den Architect W. HOK, Pieterskerkgracht 16, Leiden. nieuwste dessins, ongelooflijk goedkoop. Monsterkaarteii zenden wij op verlangen gratis en Jranco; maar niet aan Behangers ol Handelaars in Behangselpapier, slechts enkel aan particuliere personen of aan Bouwkundigen en Aannemers, daar het ons totaal onmo gelijk is op deze enorm billijke prijzen en buitengewone prachtige waren nog korting te verleencn. Levering franco Arnhem. Konuer Behangselpapier- en Vlaggenfabriek Bonn a. d. Bijn.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3