rekening in ontvangst tot eene som van 276,187.34% in uitgaaf tot eea bedrag van ƒ237.980,68, alzoo sluitende mei een saldo van 38206 66% en de rekening van liet uitbreiding- en vernieuwingsfonds in ontvangst tot een bedrag van 124.927.45, in uilgaaf tot een bedrag van 120,486.63% en dus sluitende met een saldo van 4440 90%. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34,/ 3.60 en ƒ1.75, de laagste /34, ƒ3.50 en ƒ1.75. Het huishoudelijk muziekfeest, Zaterdagavond door de Maatschappij tot bev. der toonkunst alhier, bij gelegenheid der 44e algem. vergadering dier maatschappij gegeven, had reeds voor het aanvangsuur menigen muzieklief hebber doen plaats nemen in de groote Stads-zaal alhier. En zulks was geen wonder; het grootsche werk van een der grootste com ponisten van den legenwoordigen tijd, namelijk van Job. Brahms, zoude, zooals het programma aanduidde, dien avond voor de derde maal in ons land, voor de eerste keer echter in Leiden, ten gehoore gebracht worden. Het eerste der drie deelen, waaruit deze aan den keizer van Duitschland gewijde compositie bestaat en waarin blijde juheltoouen worden geuit ter eere van den Allerhoogste, die hem heelt doen zegevieren, werd prachtig weergegevenzoowel het orchest als de koren wedijverden met elkander om het volkomene te bereiken. Bewonderenswaardig was de kracht, de een heid, die er tusschen beiden heerschte in het «Denn wahrhaftig und gerecht sind seine Gerichte". Luide en langdurige bijvalsbetuigingen vielen dan ook van de z(jde der toehoorders den uitvoerders ten deel bij het einde van dit gedeelte. Nog hooger echter steeg de geestdrift van het publiek bjj het aanhooren van het «Lasst uns fretten und fröhlich sein und ihm die Ehre geben". Deze lieve, zachte en gevoelvolle melodie, waarin vreugde en blijdschap wordt te kennen gegeven, bracht als het ware het publiek Jn verrukking. Op waardige wijze werd het laatste gedeelte van Joh. Brahnts' werk door den bariton-solo ingeleid en op even verdienstelijke wjjze werd het «Und hat einem namen u. s. w." door hem gezongen. De opvolging van sopraan-, alt-, tenor- en bas-stemmen in het «Ein König aller Köoigen und ein Herr aller Herren", alsmede het jubelend '/Halleluja", waarmede dit grootsche werk besloten werd, deed een storm van toejuichingen opgaan om als hulde te dienen aan het koor dezer vereeniging en aan het orchest, waaronder wjj tot ons genoegen menigen stadgenoot opmerkten, maar vooral aan den genialen en talentvollen directeur Dan. De Lange. De bjjvalsbetui&ingen van het publiek, de door het vrouwenkoor aangeboden krans en de drievoudige fanfares van de zjjde van het orchest gaven de ondubbelzinnigste blijken van ingenomenheid met deze compositie en van dank tegenover den kunstenaar, aan wien men de uitvoering te danken had. De heer F. Lissmann droeg hierna eene ballade van Carl Löwe voor, getiteld: «Archibald Douglas", waarin geschetst wordt, hoe graaf D. door de liefde voor zijn vaderland, waarvoor hij alles, geld, eer en aanzien ten offer wilde brengen, den trotschen en hardvochligen koning Jakob van Engeland wist te vermurwen en alzoo een einde deed Uouieu aan a-»- rfp au.. uuc uidcnuge geslachten bestond. Met zijne lieve, zuivere, sympathieke en tevens krachtige stem schil derde hij als het ware dan eens het smeekend gebed van den banneling, zooals in het «König Jacob, schaue mich genadig an", dan weer het trotsche antwoord van den hooghartigen vorst, als: «Ich sehe dich nicht"; slechts in het narratische van de ballade hadden wij eenige andere voordracht ge- wenscht, daar de trotsche stem van den koning en die van den verha- ler volgens onze bescheidene meening niet genoeg verschilden. Hoezeer echter het publiek de schoone gave van den Bremer operazanger wist te waardeeren, bleek uit de luidruchtige teekenen van bijval. Het Concert voor piano, door den heer Röntgen gecomponeerd en door den componist zeiven uitgevoerd, mocht zich eveneens in aller goedkeuring verheugen. Reeds vroeger hebben wij met dezen artist kennis gemaakt, maar het was thans voor het eerst dat wij hem zelfstandig zagen optreden en ongetwjjleld zijn allen na deze nadere kennismaking lot de overtuiging gekomen, dat men in hem een even groot componist als pianist ontmoet. Zijne techniek, zijne buitengewone vlugheid, de kracht welke hij ontwik kelt, de zekerheid van zijn spel, dit alles maakt hem voorwaar tot een der eerste pianisten van ons land. WQ betreuren het daarom des te meer, dat het orchest juist in dit ge deelte van het programma niet geheel en al voldeed dat het op sommige oogeublikken hoogst onzuiver speelde. Het was echter niet in die mate om het schoone van hel concert, waarin wij in het bjjzonder het Larghetto en de Finale bewonderdente doen verloren gaan. Wat betrek Gernsheim's «Agripptna", zoo heeft ons hierin mej. Gripe koven niet zoo in verrukking gebracht als zij hel in het afgeloopen win- terseisoen in de «Elias" deed, het buitengewoon moeielrjke dezer rol is hiervan ongetwijfeld de oorzaak. Niettegenstaande dit waardeerde men ten zeerste het muzikale werk van Gernsheim. zooals bleek uit de applaudisse- menten en fanfares, die ook hem ten deel vielen. Met de Fantaisie für Klavier, Chor und Orchester, van den machtigen be- heerscher der toonen, van L. Von Beethoven, werd dezen avond op waardige wijze besloten. De heer Röntgen bewees thans weder in zijne tremolo's hoezeer iijj zijn instrument meester was; ook hel orchest voldeed thans bij uitstek, de zachte en langzame overgang van pianissimo naar fortissimo werd vooral door de vioolpartij wonderschoon weergegeven, ook het duet tusschen fluit en klarinet verdient een enkel woord van waardeering, ook het koor kweet zich uitstekend van zijne taak. Voorzeker zijn allenop prijs stellende het kunstgenot, dat zij hebben mogen smaken, huiswaarts ge keerd met vurig verlangen den volgenden dag weder op dezelfde plaats aau- wezig te zgn, ten einde van het vele schoone, dat hun hel kunstenaarscon cert aanbiedt te genieten en wel in de eerste plaats van het Trio in bes op 99 van Schubertvoorgedragen door de hh. Jean Koert (viool), C. Eberle (violoncel) en Jul. Röntgen (piano). Het spel der beide laatsten kunnen wjj met stil. zwijgen voorbijgaan, wij zouden anders ons genoodzaakt zien den lof, dezen beiden kunstenaars zoo dikwijls toegezwaaid, ook op dit oogenblik wederom te herhalen. Tot heden toe hadden wij niet het voorrecht eerstgenoemde te mogen kennen, hetgeen wij echter betreuren; de heer Koert toch heeft door zijn prachtig en fijn genuanceerd spel bewezen, dat ook hij den naam van kunstenaar ten volle waardig is; zelden hoorden wij een zuiverder en meer geacheveerd spel dan van dezen violist, vooral zijne sal- tandos in de «Allegro vivace" waren verrukkelijk schoon. Wij gelooven de tolk te zijn van alle aanwezigen, wanneer wij als onzen wensch te ken nen geven dezen rijk begaalden landgenoot, op wiens bezit wij ons kunnen beroemen, nog menigmaal voor ons te zien. Waren wij gisteren niet geheel en al voldaan over de zang van mejuffrouw Gripekoven, thans verbeugen wij ons echter te kunnen mededeelen, dat wjj vooral in hel «Ave Maria", maar ook in het «Er, der Herrlichte von allen", onze hooggeschatte altzangeres bewonderden, zooals wij steeds gewoon wa ren zulks te doen. Dit was eveneens het geval in de duetten, die zij met den bariton zong. De heer Lissmann wist ook thans, evenals de vorigen avond, met de door hem gezongen liederen het publiek te bezielen. Als einde van dit luisterrijk muziekfeest zong het koor zonder begeleiding twee oud-hollandsche volksliedjes, bewerkt door dr. A. D Loman en Julius Röntgen, en getiteld «Loflied op den Hollander en den Zeeuw" enj»Bede voor het Vaderland", waarin vooral de sopraanpartij uitmuntte. De nog zeer jeugdige vereeniging, die zich thans reeds in stait ziet een zoo luisterrijk muziekfeest te organiscerenzij onze oprechte hulde gebracht en ongetwijfeld kan zij zich verzekerd houden van de sympathie van alle beminnaars der toonkunst. Twee korte maar hevige onweersbuien zijn over deze gemeente ge trokken. De een gisternacht bij twaalven met stortregen en hagel, de ander gisterochtend om half zeven. Bij deze bui werd de toren van de R. K. kerk toegewijd aan Maria Hemelvaart op het kruis door den bliksem getrof fen, waarbjj de koperen bal werd stuk geslagen, een deel van den toren en een ornament aan den gevel beschadigd, de stoep voor de kerk, waarop de bliksem moet zijn neergekomen, gescheurd werden. Ook in de pastorie moet een muur gescheurd zijn. Door de kanlvisscherjj, schrijft men ons, is in de vorige week wei nig viscli aangebracht, daar het weer te stil was om te visschen en voor de bommen om naar den wal te zetten, zoodat de markt dan ook niet bezocht wer Bovendien worden de meeste bomschuiten op het strand gehaald om ter haringvangst té gaan, zoodat er welhaast niet eene bomschuit meer aan de verschvisscherij deel neemttengevolge waarvan deze visscherij weder eerst tegen de helft' van Februari a. s. begint te herleven. Zelfs bjj eene vrij goede besomming mocht de schrobnet visscherij nog geen verdiensten hekben, daarentegen doel de haringvisscherij eene voldoende rekening ver wachten, hoezeer er ieder jaar meer en meer schepen aan die visscherjj deel nemen. Koninkrijken en statendie eertijds bijna niet wisten wat harine was. worden thans beilieinlde eene scheepslading volgt de andere naar de Nieuwe wereld met dezen viscli en wordt er in pakhuizen opgesla gen zoo goed als in Holland; men kan wel zonder overdrijving aanmerken dal de geheele wereld thans van Scholschen en Hollandschen haring voor zien wordt. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Den 16d'» dezer zijn alhier 30 bommen aangekomen, alle kantvisschers, welke besomden ƒ36 a ƒ110 in 6 dagen. In den afslag werd besteed voor tarbot ƒ3 a ƒ6 per stuk. tong ƒ0.20 a /0.50 per stuk, kabeljauw ƒ1.25 a 2 per stuk, schelvisch ƒ0.15 a 0 25 per stuk, bunschol ƒ0.40 a 0 70 per stuk, binnenlekschol 5 ƒ6 pet' mand, groote braad 4 a 5 per mand. droogscharren 6 a ƒ9 per mand. Met 20 schuilen zal de verschvisscherij nog worden uitgeoefend. De eerste twee bommen van de reeders H. v. d. Marei en W. Dubbeldam zjjn op de haringvisscherij uitgegaan. Door den minister van waterstaat, handel en njjverheid zijn tot leden der jury voor de luinbouwtenlooustelliugen, verbonden met de koloniale tentoonstelling te Amsterdam, benoemd de heeren: C. J. Van der Ouder- meulen, Den Haag; dr. G. F. Westerman, Amsterdam; J. Witste, Zandpoort; mr. 0. I. Van der Haer, Arnhem; J. J. Bieruma Oosting, Oranjewoud; De Jonge Van Ellemeet, Oost-KapelleH. W. Drosz, Bennekom; baron Van Hardenbroek van Lockhorst, AaiersloortVan den Ham, Lunteren; H. Groe- newegen, Amsterdam; J. Jurrtssen, Naarden; G. KraaijenbrinkLoenen; A Glym de Vos, Utrecht; R. Wind, Zwolle; K. De Boer Hz., Leiden; J. T. Van den Berg, Jutlaas: W. C. Van der Laan, Den Haag; H. J. Wigman Iwzn., Zullen; H. Roobol, Dordrecht; W G. Appeldoorn, Amsterdam; W. F. Marechal, 's Bosch; 11. W. Otto, Gouda; D. Wattez, Bussum; G. Keessen, Aalsmeer; I. Van der Berg, Amsterdam; Geldmaker, Oranjewoud; A. M. Jongkindt Coninck, Dedemsvaart; J. A. Scalongne, Den Haag; P. J. Looymans. Ouden bosch; Henri Bijvoet, Overveen; I. Boek weg, Zeist; 1. P. Van der Hoeven, Amsterdam; W. Boomkamp, Noordwijk; A. Schmidt. Zaandam; G. De Zoete, Epe; J. G. J. Vorstman, Amsterdam; Bruynseels, Prinsenhage; Van Driest, Nijmegen; W. C. Boer. Boskoop; C. De Vos, Hazerswoude; A. Esmond, Enkhuizen; Wybern Krijns, Joure; W. J De Lange, Rotterdam; en J. Mater, Leiden, die allen de benoeming hebben aangenomen. Bij den dienst der staatsspoorwegen op Java kunnen voorloopig lijde lijk worden geplaatst: 1». een werktuigkundig ingenieur, op eene maande- lijksche bezoldiging van ƒ550 tot ƒ750: 2». een adjunct-ingenieur werktuig kundige der .eerste klasse, op eene maandelijksche bezoldiging van ƒ400 tol ƒ450; 3°. een adjunct-ingenieur werktuigkundige der tweede klasse, op eene maandelijksche bezoldiging van ƒ250 tot 300. Zij, die voor de voor melde betrekkingen in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich tot den 20'1"1 Juli aanslaande, ter mededinging bij een op zegel geschreven request aanmelden bij het departement van koloniën. Verdere bijzonderhe den deelt de Staatscourant van 17/18 Juni mede.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2