LIIIISUII CUD li A DINSDAG 19 JUNI. STADS-BEIUCIITEN BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. A". 143. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. sciruTTEn t.j, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wel van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 19 loten met den 28 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderddes vooriniddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op V rijdag den 29 Juni 1883, s voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laalstvoorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente metterwoon hebben gevestigd, tot eene naloling opgeroepen, mede op Vrijdag den 29 Juni 1883, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepenoin tot de loting ter voorschreven plaats op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de lotin» op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd dat bij de getpoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3<t. art. der wet, te kunnen aanvoeren: WSarom hel voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den Kelanghehhenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet recht op vrijstelling is toegekend, als. 1». die inet ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot dén wapenhandel, voor het tegenwoordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken: ■2». die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (ineter)en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters); 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4». de professoren en lectoren aan de hoogescholen(rijks-universiteit), aan de athenaea én de seminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6». die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionncerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8". die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst 'zijn getreden, als ruslende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 9°. den broeder van hem, die in persoon voor i: .-.elven bij de Schutterij dient, met dien verstande, dat van een gelijk geial broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer hij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden waarom zij op de algemeene en bijzondere rollen levens geplaatst, doch hij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10». Zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zuilen worden verstaan werkhoden of zoodanige bedienden die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12». zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-geslichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke mochten vermeenen. uit hoofde vaneen der bovengemelde redenen, aanspraak op vrijstelling te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- m'er willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 6 Juli aanstaalirle, des voorriiiddags tusschen 9 en 12 uren, op het Raadhuisten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. 1 En 'wurdt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant Afjtekotidigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 18 Juni 1883. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden, Hoofd van het Gemeentebestuur, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld, een kohier der personeele belasting en een van het patentrecht, beide voor den dienst 1883/84, en executoir verklaard den 16de° Juni jI.terwijl de belanghebbenden voorts herinnerd worden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op 'den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 Juni 1883. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 31 Juni 1883, des namiddags te twee uren. LEIDEN, 18 Juni. Heden wapperde de nationale driekleur van alle openbare gebouwen en vele bijzondere woningen ter herinnering aan den slag bij Waterloo. Gisteren werd dit roemrijk feit in de kerken van de verschillende gezindten herdacht en een dankgebed ten hemel opgezonden. In de R. K. kerken werd een Te Deunt voor die gelegenheid aangeheven. Op de adressen van de Leidsche Broodfabriek en de firma Parmentier en Zoon, ingediend naar aanleiding van de voordracht tol demping van een „„jéelte der Bmucnvestaracht tot aan de Mare. waarvan de behandeling in de zitting van 19 April jl. werd aangehoudengc»ci. raad in overweging, overeenkomstig de conclusie van het rapport der com missie van fabricage, tot de demping en rioleering te besluiten, waarvan de kosten worden geraamd op 3500 en de beslissing omtrent de aan den daardoor bekomen grond te geven bestemming tot nader aan te houden. Na kennisneming van de voordracht van burg. en weth in zake de assu rantiën, deelt de commissie van financiën mede aan den gemeenteraad, dat de meerderheid van dit college het niet wenschelijk achtte voort te gaan de gebouwen der gemeente te verzekeren. Die gebouwen loopen zoo weinig gevaar voor brandschade dat de te betalen premie daaraan op verre na niet geëvënredigd is. Die meerderheid wenschte echter niet de jaarlijks le betalen premiën te verteeren, maar ze te kapitaliseeren. Zij wenschte dat die gelden op de begrooling zouden worden gebracht tot een bedrag h. v. van 2000 's jaars. daarvoor aan te koopen inschrijvingen 4 pCt. W. S. Zoodra de inschrijving 1 100 000 had bereikt, was verdere bijschrijving onnoodig. De 'renten zouden iu billijkheid ieder jaar op de begrooling mogen worden 'ge bracht. Bleven Leidens gtbouwen 25 jaren voor brand gespaard, dan zou de uitgaaf van 2000 voor inschrijving reeds door de te ontvangen rente worden gedekt. Door eene dergelijke wijze van handelen won men toch i zeker de kosten van administratie en voor hel nageslacht mocht men zich verantwoord gevoelen. On trent het voorstel van burg. en weth.wat betreft dc' deelname in de onderlinge brandwaarborgmaatschappij "de Vereenigde gemeenten", is de commissie van oordeeldal zoodanige verzekering haar vooralsnog minder raadzaam voorkomt, aangezien nog slechts 32 gemeenten met een gezamenlijk verzekerd bedrag van 778.000. zijn toegetreden, zoo dal Leiden alleen zou aanbieden een bedraa hetwelk na eene nieuwe taxatie van de gebouwen zeker tot bovei; het millioen zal reiken, in werkelijkheid zou dus voor onze gemeenle geen voldoende waarborg verkregen worden; alleen dan wanneer zich meerdere gemeenten van gelijken rang als Leiden aansloten zou voor onze gemeente reden tot deelname kunnen geven. De commissie besluit,'dat, wil men tegen eventueële brandschade deugdelijk en gerustvol gewaarborgd zijn dan moet men zich ook de daartoe gevoederd wordende geldelijke offers getroosten en is zij van oordeel, dat eene verze kering van de gemeenteeigendommen hij beurspolis of bij eerste klasseDrand- waarborgmaatschappijen en wel voor 't volle risico, met gelaxeerde waarde, voor 'I oogenblik de voorkeur verdient. Door de commissie van het stedelijk museum worden aan den gemeen teraad voorgedragen de hh. F. A. Versier en J. M. E. Dercksen. ten einde daaruit eene keuze te doen in de plaats van wijlen den heer mr. P. Du Rieu, lid van genoemde commissie. Door de commissie van financiën wordt aan den gemeenteraad medege deeld dat zij de rekeningen van de stedelijke gasfabriek heeft onderzocht en in orde bevonden, weshalve zij voorstelt deze goed te keuren, de exploitatie-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1