BIJVOEGSEL, behoorcnde lol de Leid se he Courant van JUaandag 08 Juni J883A". 343. BkOKLA X n. Het visschersmeisje uit Harderwijk, dal de opening der internationale visscherijtentoonstelling te Londen heeft bijgewoond, heelt een prachtig sou venir van dat bezoek ontvangen. Zij ontving eene sierlijke en fljn bewerkte medaille van verguld zilver, ter grootte van een 25-cent stukje, aan de eene zijde prijkende met het Engelschc wapen en aan de andere met den naam van den never, den markies Van Hamilton, president der tentoonstelling. >l)ok was er een schrijven bijgevoegd, waarin verzocht werd die medaille steeds te dragen. Eene photographie van de zes Nederlandsche visschers- •mcisjes. die voor de opening der tentoonstelling waren uitgenoodigd, was ■er bij. 's GHAVENIlAGE 16 Juni. De Ittitl. ter zee 1* M. C. A. Woidringh en 11. J. De Wal worden miet 1 Juli a. s. geplaatst in de rol van Zr. M'. wachtschip te Amsterdam •en respectievelijk belast met het bevel over Z'. >1®. stoomkanonneerbootcn •l os en Das. De lieer Monchcur, Belgisch gezantschapsattaché. is hier ter stede aangekomen Morgen komt de jaarlijksche vergadering van het vrjjmetselaarsbond //Het Groot Oosten" alhier bijeen. De afgevaardigden vereenigen zich heden avond aan een souper in het Hotel de l'Europe. De broederlijke maaltijd heeft morgen, na afloop der algemeene vergadering, in hel Loge-gebouw plaats. In de llankastraat alhier is een driejarig kind door een tram overre den en op de plaats dood gebleven. In de ijzergieterij van de lib. Sterkman alhier kreeg eergisterenavond een werkman door eigen onvoorzichtigheid een lepel eloeiend ijzer over zijn linkervoetwaardoor dat lichaamsdeel deerlijk verbrandde, lie man moest per rijtuig huiswaarts worden gebracht. 1UII T K N LA N DSC H E BEK IC1ITK V LUXEMBURG. II. M. de koningin-grootherlogiu was Maandag II. Ie Diekirch, waar zij op haar gewonen wandelrit doortrok, hel voorwerp enter hartelijke en geheel onvoorbereide ovatie. Bij het jongemtisjes pensionaat van mevr. Goedertschaarden de leerlingen zich op den straatweg in twee rjjen en ontvingen haar met bloemen en de kreten: Vive la Reine! Eene soortge lijke demonstratie had plaats voor het hotel des Ardennes, waar de loges en htiisgeuooteu zich op het perron van het hotel hadden verzameld en eveneens haar met bloemen beslrooideu. Beide malen hield de koningin stil en liet de op dcu grond gevallen bloemen door de lakeien oprapen en in het rijtuig brengen. Zjj scheen zeer ingenomen met dit cmh onverwacht als hartelijk huldeblijk. In het lagerhuis verklaarde de beer Fitzmauriee op eene vraag van een der leden, dat de regeering de betrekkingen met Bulgarije niet afgebro ken heeft. Zij heelt enkel de mededeelingen aan Bulgarije over den spoorw eg van Varna geschorst, totdat hare beide laatste nota's beantwoord zullen zijn. Sr Thcophilns Shepstone, die eenigen tijd geleden om redenen van ge zondheid in Engeland was gekomen, is veel beter en zal waarschijnlijk in de volgende maand naar Natal terugkeeren. Shepstone is niet met eene officiëéle zending van de kolonie Natal belast. Luitenant Kaliiua, vroeger ollicier in hel Ooslenrijksche leger, is le Stanley l'ool aan de Congo-rtvier m West-Afrika verdronken, terwijl hij in een broos iulaiidsch vaartuig den stroom wilde oversteken. Dit nieuwe slachtofler van de Afrika-reizen had zich voor eenigen tijd, als hoofdinspec teur van een der onder bescherming van koning Leopold van België ge stichte Congo-stations, naar Alrika begeven. Een zendeling, Schroeder genaamd, is in Zoelociand vermoord. Gem raal Crook is nu teruggekeerd van zijne expeditie tegen de Apache- Indianen, in Mexico. Hij maakte 230 Indianen, waaronder 75 krijgslieden gevangen. Zijne Hoepen verloren geen enkel man. De voornaamste strijd krachten der Indianen schijnen hem echter ontweken en naar Arizona ge trokken te zijn. De Roodhuiden hebben in Mexico groote prairie-branden gesticht, die zich naar het noorden, over de grens uilbreidden en nu in Ztiid-Arizona woeden. FKAKUK IJ 64. Zes leden der linkerzijde hebben in de kamer van afgevaardigden een wetsvoorstel lot herziening der constitutie ingediend. In het rapfort van admiraal Pierre omtrent het bombardement van Majango wordt gemeld, dal hel bombardement den 16d'c Mei was begonnen, dal de brand in de forten spoedig was gebluscht en dat het handelsetablis sement niets heeft geleden. De llttvas zijn naar het binnenland gevlucht. Er zijn geen gekwetsten. Bij een brand te Nantes in een magazijn van oude kleeren zijn twee kinderen, het eene 4, hel andere 14 jaren oud omgekomen. Een jong- menscli van ld jaren stikte in zijn bed. Het lijk van het 4-jarig kind is nog onder het puin bedolven. De moeder had de kleine van hare buur vrouw op haar arm genomen, tot haar kind zeggend haar te volgen, maar de trap storte in, voordat liet kind bij de moeder kon komen ITALIË. Cesare Orsini hield in den Apollo-schouwburg eene redevoering, waarin h|j verklaarde, dat de regeering door eene krachtige agitatie gedwongen moest worden tot waarborging van 13 millioen lire. ten behoeve van de wereldtentoonstelling te Rome. De overige 42 millioen zouden uit inschrij vingen en uit de opbrengst der tentoonstelling gevonden moeten worden. Het handelstractaat tusschen Italië en Engeland is gisteren onderteekend. De directeur der Banca Veneta te Venetië heef! zich met achterlating van een deficit van 2 millioen in de kas verwijderd. DUIT1CHLAIU. De commissie voor het kerkeljjk-politieke wcts-onlwerp heeft art. 5 aangenomen met eene wijziging, waardoor van staatswege erkende bisschop pen ook builen hun diocees als geestelijken mogen optreden. Art. 6 werd onveranderd aangenomen Nadat alle overige voorstellen verworpen waren is de eerste lezing afgeloopen Door Berlijnsche kooplieden is eene groote vergadering gehouden, waarin besloten werd, zich tot prins Bismarck le wenden met bedenkingen legen de tiijverheidswet. welke aan den handelsstand groote schade berokkent. De vergadering gal hare verwachting te kennen, dat prins Bismarck, als minister van koophandel, even krachtig voor den handelsstand zal optreden, als de minister van oorlog voor deu officiersstand. Bij de te Hamburg gehouden verkiezing van een lid van den rijksdag, verkreeg de heer Röscher (secessionist) 4555 stemmen: Rabe (Fortschritts- parlij) 6469; Rebel (socialist) 9077. Herstemming Itisschen Rabe en Rebel. Op de tentoonstelling te Zurich is ook Beethoven's vleugelpiano, hel laatste instrument dat door den componist bespeeld werd. liet is eenouder- wetsch klavier, dat met zijn geelgeworden afgesleten toetsen, sporen draagt van veelvuldig gebruik door den grooten meester. De gebroeders Hug, le Zurichdie het instrument inzondenkunnen bewijzen van de echtheid overleggen. In Oostenrijk sehpnen de onweders dit jaar bijzonder gevaarljjk le zjjn. Niet minder dan 20 personen zijn dit voorjaar daar te lande reeds door den bliksem doodgeslagen, een nog grooter aant3l werden gekwetst en vele woningen werden in de asch gelegd. RUSLAND. Met eene zekere voldoening heeft men te St. Petersburg berekend, dat bjj de kroning van Alexander III niet minder dan 10000 personen eene ridder orde ontvangen hebben, terwijl in 1856 bij de kroning van Alexander II slechts 4000 menschen hiermede gelukkig gemaakt werden. Het door brand vernielde Variété-theater te Warschau was een bjjge- bouw van den grooten schouwburg. De inrichting er van liet veel te wen- schen over, en het voldeed volstrekt niet aan de eischen voor veiligheid tegen brandgevaar. Er waren weinig uitgangen, lastige trappen nauwe gan gen enz. Gelukkig werden, om het warme weder, de voorstellingen niet in dit gebouw, maar in het zomeriheater gegeven-, anders was het verliet van meuschenlevens zeker groot geweest. Nu wargn er slechts tien men schen in het gebouw, die zich in tijds konden redden. Men was denbrand in drie uren meester. De zaal is geheel uitgebrand. De costumes en deco- ratiën werden gered. In het dorp Kucziirmare, in Ruchowina, heeft eene grondverschuiving plaats gehad, waarbij 112 huizen vernield werden. Het ongeluk was een gevolg van aanhoudende regens, die den grond doorweekt hadden. Bij de ontploffing te Scutari in Albanië, door het slaan van den blik sem in het kruitmagazijn, zijn 6000 patronen en 200 vaten buskruit ver nield; 50 personen werden gekwetst en 150, zoowel burgers als soldaten kwamen om het leven. PER TELEGRAAF. LONDEN, 15 Juni. Tengevolge van den aandrang van Parnell doet Healy afstand van zijn zelvl in het parlement, om zich candidaat te stellen le Monaghan, waar eene verkiezing op handen is. Naar men verzekert heeft lord Granville zijn goede diensten aangebo den om de quaeslic tusschen Frankrijk en Madagascar op vriendschappelijke wijze lot oplossing te brengen. INGEZUXDEX. RIOOLWATER of ZLIVERWATER. In het nummer dezer Courant van 13 II. oppert Aquarius bedenkingen tegen het door mij in hel nummer van 11 Juni ingezonden stuk betreffende eene bad- en zweminrichting. Voor den niet oppervlakkigen lezer behoeft zjjn betoog geene weêrlegging en ik zoude het overbodige moeite vinden deze te schrijven, indien ik niet meende daardoor voet te geven aan het *die zwjjgl stemt toe". A. wijst er op dat lang vóór dat Rhijnzigt bestond als badplaats de ka zernes aan beide zijden van het Galgewater hierin uitloosden en dat door het later bijbo iwen van hel Nosocomium en de Kweekschool voor Zeevaart het water aan dal gedeelte der stad er niet beter en ook niet slechter op is geworden. Hij doet het voorkomen alsof deze vier gebouweu de ecnige oorzaken waren van hel bederf van het water! Zij zijn door mjj slechts genoemd om aan le toonen dat daar zij de aanvoerkanalenwelke nog min of meer zuiver water konden bevatten, n. 1. dat, hetwelk buitenom de stad heeft gestroomd met de noodige excreta voorzien, er dus in hel geheel geen zuiver water in den Rliijn komt. Maar het water dat uit de stad komt door het Galgewater, water hetwelk de dagelijksche uitwerpselen *an omtrent 40000 menschen en vermoedelijk evenveel dieren, al het vuil uit de fabrie ken en huishoudens en al het van de straten gewaaid en gespoeld vuil be vat water dat geheel gelijk is te stellen met rioolwater, dat in alle nuances van kleur en in somtijds ondragelijken stank voldoende kenmerken heelt van bedorvenheid, kortom -walgelijk vuil water dat als hooldafvoer- buis heeft het Galgewater, dal daar riekt en vertier op riekt en door en

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5