Tegen 12 Juni 1883. 151J VOEGSEL, behoorendu lol da Leidsche Courant van Maandag JJ Juni dHSSJVH. Ó3't. Nicolaas Geerekink, arbeider, wonende te Zevenhoven en laatst ver blijf houdende te Uithoorn, is door liet gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan de hem te laste gelegde twee misdaden van vergiftigingten gevolge waarvan zijn broeder, Daniel Geerekink, is overleden. Hij is des wege lot eene levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. De heer D. Van der Vliet heeft, hij zijn altreden als commissaris- thesaurier der llollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij, t 5000 aan het ondersteuningsfonds geschonken. De werkplaats tot het vervaardigen van de valsche bankbiljetten was in de Laurierstraat te Amsterdam op een zolder. Daar kwam het beruchte viertal des nachts bijeen. Door de wanden van het vertrek te beplakken en de glazen te besmeren, werd het doel dier samenkomsten verborgen voor het oog der buren, die de zaak sinds lang niet voor goede munt opnamen, liet onderzoek in de doorvaart van Spui naar Singel wordt nog voortgezet. Het pleit voor de oplettendheid aan ons spoorwegstation, dat, op de eerste navraag, men hel signalement van Salzedo. die naar Parijs vertrokken was, bevestigde of nader aanduidde en wist dat zijne bagage bestond in een grijs koffertje. tJbl Ilehalve de reeds gemelde legaten aan instellingen te Rotterdam en Driil, zijn door de wed. Van den Anker. geb. Van Es. nog vermaakt de volgende legaten: Aan het Asyl Steenbeek, Talitha Kumi. Bethel en de nor maalschool te Zutphen te samen f 0000; aan het blinden instituut en de ambachtsschool te Amsterdam en hel doofstommen-instituut te Groningen elk ƒ2000; aan het Protestantsche weeshuis te 's Hertogenbosch 1000, en voorts aan het Protestantsche weeshuis, hel gasthuis en de Hervormde dia conie te Tiel verschillende onroerende goederen, waarvan de waarde nog niet kan worden opgegeven. Haar nniverseele erfgenaam is voorts belast met de ^oprichting eener Protestantsche bewaarschool en van een gesticht tot opneming van bejaarde mannen en vrouwen te Driel. Het is thans gebleken dat de onbekende Duitscher. die voor een paar dagen geleden iu de nabijheid van Tiel door de politie is aangehouden, ge kleed in een zoogenaamd boevenpak, was ontvlucht uit het krankzinnigen- geslicht St Thomans, te Andernach. Reeds ecnigen tijd heerscht te Kampen eene besmettelijke oogziekte, die niet alleen kinderen maar nok volwassen personen aantast. Bjj som mige Ijjders is de ziekte zoo lievig, dat zij er enkele dagen bijna blind door zijn. Achtereenvolgens ziet men de kinderen voor eenige dagen de school verlaten. 's GRAVENHAUE, 9 Juni. Bij resolutie van den minister van koloniën is de hulponderwijzer C. Van der Velde ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- lndië gesteld, om te worden benoemd tol onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. De Oostenrijksch-llongaarsche gezant, Von Miilinenwordt a. s. Dinsdag van zijn buitenlandsch verlof alhier terugverwacht. -- De Siameesche gezanten, alhier vertoevende, begaven zich heden middag naar Amsterdam. Naar wjj vernemen is het zeer waarschijnlijk, dal de Nederlandsch- Indische Bazar, ten behoeve van de uitbreiding van de Sophia-inricht int: te Scheveuingcnzal gehouden worden in de Gothische zaal achter hel paleis tan Z. K. H. den prins van Oranje. Die zaal is lot dat einde welwillend aangeboden. Met genoegen vernemen wij dat velen hunne kostelooze mede werking zullen vcrlecnen om dezen Bazar goed te doen slasen. Zoo heelt de firma Prins zich daartoe reeds aangeboden, wat het behangers- en deco ratie-werk aangaat; tcrwjjl de bloemisten Becker en Scalonge en van Rijswijk zullen zorg dragen dal het locaal door sierljjke planten en Iraaie bloemen zal worden opgeluisterd. HU! TEN LAN DSC li E BERICHTEN K SJ A U. In hel lagerhuis antwoordde de heer Gladstone, op eene vraag van de heer Churchill, dat de regeering gebruik heelt gemaakt van de diensten van de heer Erringlon op diens eigen aanbod, toen hij om andere redenen naar Rome ging. De regeering heeft hem. in hel belang van vrede en orde. inlichtingen verstrekt omtrent den waren toestand in Ierland, lie heer Errington ontvangt geen vergoe ding. In verband met zijne herhaalde bezoeken en zijn langdurig verblijf te Rome. i» de regeering van plan aanieekeniugeu over den loop der zaak in de archieven van het ministerie van bnilenlandsche zaken op te neuten, lie heer Lawson heelt de verwerping der hill lot het geven eener dotatie aan lord Alcesler voorgesteld Lord Churchill zeide reden te hebben te geloo»en, dat de Khedive zelf de onlusten in Alexandrië zou hebben uitgelokt, teneinde Arabi-pacha bij de Porie in verdenking te brengen. De lieer Gladstone verzette zich met kracht tegen deze aanklacht tegen den Khedive, welke door bewijzen in handen der regeering ontzenuwd wordt. Hel verdere de- bal is verdaagd. De te Calcutta gevestigde correspondent van de Times heelt eene de- lèche uit Singapore van 7 dezer ontvangen, .waarin gezegd wordt, dat een oorlog lusscben China en Frankrijk onwaarschijnlijk is. De te dier zake verspreide lijdingen waren overdreven. FBA^KK 1.1 H. De Banque centrale de Paris el des de'partements is in staat van faillis sement verklaard en haar directeur in hechtenis genomen. Er is nu een nieuwe sneltrein van Parijs naar Conslanlinopel gekomen die deze reis in 82 uren volbrengt. Deze Orient- express" vertrekt Dinsdags en Vrijdags uit de Fransche hoofdstad. De reis wordt er 30 uren door bekort. lil den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een lievige brand een deel der werkhuizen van de grooic smelterij en gieterij te Fives vernield. De schade bedraagt 800.000 fr. Volgens eene depêche uit Cattaro wordt uit Albaneesche bron gemeld, dat de Hmte-stam Vrijdag II. 200 Nizams, op weg naar het fort Sepkatai vermoord zou hebben. Assym pacha rukte daarop met 10 bataljons tegen Castrate op. Zaterdag en Zondag werd er hevig gevochten, waarbij 1300 Turksche soldaten en 500 inwoners gevallen zijn, terwijl Maandag de strijd werd voortgezet; ITALIË. Op last des Pausen zullen de diplomatieke bescheiden, over de houding van het Valicaan in de lersche quaes) ieworden uitgegeven. Deze be scheiden foopen van 1 Juni 1880. tot den allerlaalsten lijd en moetin het bewijs leverent dat de H. Stoel steeds dezelfde staatkunde van vredelievend heid volgde. Dit Pauselijk Groene Boek zal aan alle Engelsche staatslieden, parlementsleden, enz. worden toegezonden. DLITSCULAIV». Omtrent hel voorstel van den heer Lassen (Deen) om op de volksscho len in Noord-Sleeswijk uitsluitend de Deensche taal te bezigen, heeft het huis van afgevaardigden besloten over te gaan tot de orde van den dag. De minister van onderwijs heeft het voorstel bestreden, onder opmerking, dat de tegenwoordige beweging in Noord-Sleeswijk door eene overdreven Deensche agitatie wordt aangewakkerd, llrj verklaarde, dat de regeering nooit zal dulden, dat Noorü-Sleeswijk onder hel Pruisische bestuur tot een Deensch land wordt gemaakt. De lieer Kanlak (Poolsche partij) had ge- weiischt, dat het voorstel aan eene commissie van rapporteurs ware verzonden. Eene nieuwe opera van Ignaz Brull, "Koningin Marietta", zal eerlang in den koninklijken schouwburg te Munchen voor het eerst opgevoerd worden. De llongaarsche stad Felegyhaza is dezer dagen door een wolkbreuk, die twee uur duurde, onder water gezet Door alle straten vloeiden wilde waterstroomenen de kelders en benedenverdiepingen der huizen liepen ouder. Verscheidene gebouwen dreigen in te storten. De wolkbreuk begon te 6 uren en te twaalf uren stond het water nog ongeveer 2 voet hoog iu de geheele stad. De bliksem heeft het kruitmagazijn van het fort te Scutari getroffen, zoodal dit en een deel van den bazaar door brand vernield zijn. en vele personen omgekomen zijn. OOST-I .V D I E. BATAVIA. 4 Mei. Luideus bericht van den resident van Probolingo had iu den nacht van 13d'11 op den 14d,B April jl. eene lievige uitbarsting van den berg Lamongau plaats. Verscheidene lavaslroomen vloeiden in westelijke richting naar be neden en raakte daardoor een gedeelte van het w ildhoulbosch der dessas Ranoehedalli en Soember-Peloeng in brand. Aan het b'.usschen daarvan viel uit den aard der zaak niet te denkeu, doch er waren geen ongelukken voor gekomen en bleef de bevolking zonder vrees voor verder gevaar. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ambtenaar op non-act. m'. J. F. Jas, laatstelijk lid in den raad van justitie te Padang (Sumatra's Westkust), en aan den controleur bjj het biunenl. best. op de bezittingen buiten Java .en Madura. A. J. C. E. Van Heycop ten Ham. Ontslagen: de ontvanger bij de in- en uitvoerrechten en acc. te Panaroekan (Bezoeki) G. Th. Ravenswaay, en zulks met intrek king zijner benoeming tot ontvanger bij die middelen te Joana (Japara); eervol: de conlr. 2' kl. bjj het binnenl. bestuur op Java en Madura J. W. Van Steeden. Benoemd: bij de in- en uiivoerr. en acc., tol ontv. te Joana (Japara), de boekh. 3' kl. bjj die middelen C. J. Van Zuijlentot verific. 4e kl.de comm. ter contr. bij die middelen te Samarang F. F. H. Van der lleyde; tot, verific. 5e kl., de opziener bjj die middelen W F. G.-G. Peltzer; tot comm. ter contr. te Samarang, de klerk op het kantoor van den ontv. van gemelde middelen te Soerabaia W. H. Van Capellc; tol boekh, 3' kl., de klerk op het kantoor van den ontv. van gemelde middelen te Padang J. C Riekerk; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, lot contr. 2e kl., II. V. baron Benlinck; lot adsp.-contr.G. F. De Haan; tot president van den raad van justitie te Batavia, de raadsheer in het hoog gerechtshof van Ned.-Iudië mr. G. J. Keiser. Departement van oorlog. Ontslagen: eervol, de luit.-kol der inf. P. Van der Swaagh, de maj.-intend. bij de mil. admin. G. C. E. P. O Futterer, de dirigeerende off', van gez. 1' kl. dr. K. W. Hamilton ol Silverlonhill en de maj. der inf. C. J. Van den Vrijhoef. Benoemd: lot milit komm. van Sumatra's Westkust, de kolonel der infanterie J. H. Romswinckel, thans kommandant der infanterie te Willem 1. Bevorderd: bjj het wapen der inlanteiie, tot le apoth. 2' kl., (majoor) bij den geneesk. dienst, de mil. apoth. 1' kl. W. F. Neuhans. Veigund: aan de van het leger in Ned. bij dat in Ned -Indië gedelach. sedert tol le luits. bevorderde 2' luits. der in F. W. Van Wijk en L. G. A. H. Febcr. op hun verzoek, naar Nederland terug te keerrn, eersteen, na 1 Juli 1883. Departement van marine. Ontslagen: eervol, wegens ziekte, de vaste werkman ketelmaker hij de fabriek voor de marine en hel sloomw. te Soerabaia L. Van Halving. Benoemd: tol 2' grzagv. op den ijzeren stoom- baggertnoleu bjj het mariue-eiabl. te Soerabaia, de bootsman bjj het equipage- depart. van voornoemd etabl. W. F. Perwez; tot bootsman bij het equip.- dep. van het marine-etabl. te Soerahay.a J. G. W. Kriens, thans tijd. belast met de waarn. der betr. van bootsmansmaat bjj genoemde inrichting. PER TELEGRAAF. SHANGHAI, 8 Juni. De heer Tricour. die gisteren hier is aangekomen, heeft heden een onderhoud met Liung-Shangden Chineeschen opperbevel hebber, gehad. Liung-Shang is van volmachten voorzien. De heer Tricour zal hier verscheidene dagen vertoeven. De heer Bonré, die eveneens te Shan ghai is aangekomen, zal den 13d>° naar Frankrijk vertrekken. ALEXANDRIE, Suleiman Daoud is hedenochtend ter dood gebracht. BERLIJN, 9 Juni. Het huis van afgevaardigden beeft, in derde lezing, de kanaalwet onveranderd aangenomen. IIVGEXffinEV. •Waar die twee één zijn, daér is 't recht". De GENESrET. Daar wordt, het is duidelijk genoeg, in het verborgen gewerkt om het aftredend lid van de tweede kamer der staten-generaaldal voor Leiden zitting had, weder binnen te halen. Men weet dat ingenomenheid met iets in 't algemeen, spoedig tot hartstocht kan overslaan en hier is sedert lang geen twijfel meer aan hartstochtdie zich vaak door dweepzucht gevoed, hel koste wat 'twil, oplost in de verklaring, dat buiten de bjjzonderc school geen geluk op aarde te smaken, geen zaligheid hier namaals te ver werven is. De Katholiek verbroederde zich om die ééne zaak met den Orthodox, om het onderwijs en andermaal om hel onderwijs, m.iar zij ver guizen elkander door den mond en het geschrift van hunne "voorgangers" in hunne geloofsbegrippen of dogmata. Het kan niet anders. Volgens de leer der Katholieke kerk is het Kalvinisme verfoeielijk valsch en ket terse!) geheel en al ontstaan uit menscheljjk opzicht en het leidt daarom en door zijne schromelijke dwaalleer noodwendig tot verdoemenis.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5